Stopa bezrobocia 12,9 procent. Rozpad strefy euro? Sikorski wie - po minach, gestach i słowach

avatar użytkownika Maryla
UOKIK: Banki zmówiły się i łupiły

UOKIK: Banki zmówiły się i łupiły

Polskie banki dogadały się po cichu i ustaliły wysokąwięcej »
Żwyność podrożeje. Mróz wybił zboża

Żwyność podrożeje. Mróz wybił zboża

Temperatury spadające poniżej -20 oznaczają wielkie kłopotywięcej »

 

 

Lista medycznej niemocy

Lista medycznej niemocy

W Internecie powstaje ranking zabiegów, na które czeka się najdłużej - czytamy w "Dzienniku Polskim". Jak na razie w serwisie www.korektorzdrowia.pl odnotowano dwadzieścia przypadków zgłoszonych przez internautów, ale wkrótce ma być ich... »

GUS: sprzedaż detaliczna wzrosła w III o 8,7% r/r, oczekiwano 4,1%

GUS: sprzedaż detaliczna wzrosła w III o 8,7% r/r, oczekiwano 4,1%

Sprzedaż detaliczna wzrosła w marcu br. o 21,9% w ujęciu miesięcznym oraz o 8,7% r/r, podał Główny Urząd Statystyczny ( GUS ) w piątek. »

GUS: stopa bezrobocia w marcu wyniosła 12,9 proc.

GUS: stopa bezrobocia w marcu wyniosła 12,9 proc.

Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 12,9 proc. wobec 13,0 proc. w lutym - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny ( GUS ). »

PGNiG ma 11 samodzielnych koncesji na gaz z łupków

PGNiG ma 11 samodzielnych koncesji na gaz z łupków: dwie w okolicach Gdańska, cztery w okolicach Warszawy i pięć na Lubelszczyźnie. Staramy się też o nowe koncesje - powiedział PAP wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński . »

 

PGNiG nie planuje na razie nowego kontraktu na gaz LNG

Dopóki nie zostaną rozstrzygnięte przetargi na budowę elektrowni i elektrociepłowni gazowych, nie planujemy nowego, długoterminowego kontraktu na dostawy LNG - powiedział PAP wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński. Spółka nie wyklucza... »

RESORT ŚRODOWISKA NIEŹLE ZARABIA

Płacą miliony, by szukać gazu w polskich łupkach

Płacą miliony, by szukać gazu w polskich łupkach

- Firmy zainteresowane poszukiwaniem w Polsce gazu, w tym łupkowego, muszą wnosić opłaty sięgające nawet kilku milionów złotych -...czytaj dalej »

 

Konsorcjum, w skład którego wchodzi Bumech w dalszym etapie prywatyzacji Kofamy

Konsorcjum AK Inwestor i Bumech oraz spółka PPHU Martech-Plus Marcin Mistarz zostały dopuszczone do dalszego etapu prywatyzacji Kozielskiej Fabryki Maszyn Kofama - podał resort skarbu w komunikacie. »

Cezary Grabarczyk: autostrady powstaną przed Euro 2012

Cezary Grabarczyk: autostrady powstaną przed Euro 2012

Odblokowaliśmy system prawny, dzięki czemu autostrady powstaną przed Euro 2012 - mówi Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury. »

Podział funduszy unijnych

Podział funduszy unijnych Tv

Dodatkowe 633 mln euro dla Polski od Komisji Europejskiej – premia, która nam się należy za dobre wyniki gospodarcze. Jak ją podzielić? Kto i ile może dostać? »

Niechciany miliard euro

Niechciany miliard euro

"Rzeczpospolita" pisze, że tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, to najsłabiej realizowane działania w całym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Z 4 i pół miliarda złotych, jakie mają łącznie do wykorzystania... »

 

Truciciele trafią za kraty

Truciciele trafią za kraty

"Rzeczpospolita" pisze, że przestępstwa przeciw środowisku będą surowiej karane. Do więzienia pójdzie nawet ten, kto nieumyślnie zniszczył chronione rośliny albo zwierzęta. Polska rozpoczęła wdrażanie nowej unijnej dyrektywy... »

Członkowie zarządu PTC aresztowani

Członkowie zarządu PTC aresztowani

Wiceprezesa sieci Era, jednego z członków zarządu i dwóch pracowników zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do sprawy. Członkowie kierownictwa firmy usłyszeli już... »

 

Za dwa miesiące obejmą przewodnictwo w UE

Belgia bez rządu

Belgia znowu pogrąża się w politycznym chaosie. Na dwa miesiące przed objęciem przewodnictwa w Unii Europejskiej rząd Yves’a Leterme’a podał się do dymisji. To wynik rozpadu z trudem skleconej przez belgijskich polityków koalicji rządowej.więcej »

 


Złe prognozy: Niemcy opuszczą strefę euro?

 

Rozpad strefy euro pół roku temu wydawał się większości ekonomistom niemożliwy. Dzisiaj przed takim scenariuszem przestrzegają międzynarodowe instytucje i największe banki, a fundusze hedgingowe obstawiają osłabienie euro.

Kilka dni temu wiele kontrowersji wywołała analiza ekonomisty Morgan Stanley, Joachima Felsa, który uznał, że przygotowanie programu pomocowego dla Grecji w krótkim terminie pomogło uspokoić inwestorów, ale będzie miało znacznie poważniejsze konsekwencje w długim okresie. Długoterminowe ryzyko destabilizacji strefy euro zdecydowanie wzrosło i nie można wykluczyć, że w perspektywie kilku miesięcy do Niemiec dołączą kolejne kraje, w których interesie będzie rozpad, podział lub gruntowna reforma unii monetarnej.

 

 

Merkel stawia warunki ws. pomocy dla Grecji

Merkel stawia warunki ws. pomocy dla Grecji

Niemiecka kanclerz Angela Merkel oświadczyła w piątek, że Niemcy są w zasadzie gotowe udzielić pomocy finansowej borykającej się z kryzysem zadłużenia Grecji, jednak uzależniają wsparcie od surowych warunków. »

 

Wielkie odchudzanie budżetów na zbrojenia

Kryzys zmusza NATO do cięć

NATO zaciska pasa. Przyciśnięte kryzysem gospodarczym kraje Sojuszu na własną rękę zaczęły od zeszłego roku masowo obcinać wydatki na zbrojenia. Teraz większość z nich chce odchudzić także wspólny - i tak już mizerny - budżet zbrojeniowy paktu.więcej »
 

 

G20 rozważy plan światowego podatku od banków

Propozycja globalnego opodatkowania banków i pomoc dla Grecji będą prawdopodobnie głównymi tematami rozpoczynającego się w piątek w Waszyngtonie spotkania ministrów finansów państw grupy G20. »

 

Konsorcjum Nabucco szuka dostawcy rur stalowych

Konsorcjum Nabucco szuka dostawcy rur stalowych

Konsorcjum Nabucco wystosowało w piątek zapytanie ofertowe w sprawie dostaw rur stalowych dla planowanego gazociągu omijającego Rosję. Mające siedzibę w Wiedniu konsorcjum zajmuje się budową liczącego 3.300 km gazociągu między Morzem... »

 

"Pozostało niewiele czasu, by uniknąć katastrofy"

"Pozostało niewiele czasu, by uniknąć katastrofy"

Dziennik "Le Figaro" uważa, że od sytuacji finansowej Grecji będzie zależeć przyszłość strefy euro, a nawet Unii Europejskiej. Zdaniem francuskiej gazety, pozostało niewiele czasu, by uniknąć katastrofy. »

 

Senackie dochodzenie ujawnia grzechy agencji ratingowych

Senackie dochodzenie ujawnia grzechy agencji ratingowych

Dochodzenie w sprawie funkcjonowania sektora agencji ratingowych prowadzone przez jedną z senackich podkomisji wykazało, że firmy te używały nieaktualnych modeli, ulegały swoim klientom i zbyt długo czekały z obniżeniem ratingu rozmaitych... »

 

Upadły Lehman daje zarobić krocie likwidatorowi i prawnikom

Upadły Lehman daje zarobić krocie likwidatorowi i prawnikom

Alvarez & Marsal, firma przeprowadzająca upadłość Lehman Brothers Holdings , zarobiła przez półtora roku 262,2 milionów dolarów na likwidacji jego majątku, wynika z oficjalnego sprawozdania. »

 

Czarnoskórzy farmerzy wzywają amerykański Kongres do zapłaty za ich dyskryminację

Farmerzy pochodzenia afro-amerykańskiego liczą na pieniądze rządowe, wynikające z porozumienia dotyczącego dyskryminacji rasowej. Wczoraj spotkali się oni z amerykańskimi kongresmanami i wezwali ich do wywiązania się z wartej miliard dolarów... »

 

 

 

Samolot z ciałami ofiar smoleńskiej katastrofy już w Polsce

Samolot z ciałami ofiar smoleńskiej katastrofy już w Polsce
Do kraju wróciło ostatnich 21 ofiar tragedii.
 

Klich: Nie musieliśmy być petentem Rosjan

 

"ZMUSZANO MNIE DO WSPÓŁPRACY Z PROKURATURĄ"

Klich: Nie musieliśmy być petentem Rosjan

Jak przebiegały w Rosji prace ekspertów badających przyczyny katastrofy pod Smoleńskiem? Polski rząd co chwilę wygłasza nowe...czytaj dalej »

 

Zmuszano mnie do współpracy z prokuraturą


Edmund Klich oskarża:

"Nie mieliśmy żadnego wsparcia rządu"

Rząd bez przerwy chwali ekspertów pracujących w Rosji nad badaniem przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem. Tymczasem Edmund Klich, szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, mówi o "braku jakiekolwiek pomocy ze strony rządu". Twierdzi też, że był zmuszany do współpracy z prokuratorami. więcej »
 
Prawo międzynarodowe dopuszcza możliwość, aby to Polska była gospodarzem śledztwa w sprawie katastrofy samolotu Tu-154 na lotnisku Siewiernyj pod Katyniem
Dlaczego rząd nie przejmuje śledztwa?

Strona polska od początku mogła samodzielnie badać przyczyny katastrofy prezydenckiego samolotu pod Katyniem - wskazują prawnicy. Zaznaczają, że jest to trudne, ale możliwe. Podstawy prawne stwarza ku temu zarówno konwencja chicagowska o ruchu lotniczym, jak i polskie wewnętrzne przepisy dopuszczające pracę komisji badającej wypadki lotnicze poza granicami kraju.
   > Więcej <

 

Prokuratorzy czekają na jeszcze jedną opinię w sprawie katastrofy samolotu CASA
Po dwóch latach koniec śledztwa?

W cieniu śledztwa dotyczącego katastrofy Tu-154M, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, prokuratura wojskowa kończy postępowanie w sprawie wypadku wojskowego samolotu CASA w okolicach Mirosławca, w której ponad dwa lata temu zginęło 20 osób, w tym 16 wysokich wojskowych. Prokuratorzy czekają na wydanie opinii uzupełniającej do toczonego postępowania.
W międzyczasie umorzono śledztwo dotyczące rzekomego wywierania presji i zastraszania członków rodzin poległych żołnierzy, by przestały dociekać przyczyn tej tragedii.
   > Więcej <

ŻOŁNIERZE ĆWICZĄ DEFILOWANIE. 112-116 KROKÓW NA MINUTĘ

Pójdą jak im (szybciej) zagrają Rosjanie

Pójdą jak im (szybciej) zagrają Rosjanie

Inne tempo i "zgranie" się z komendami podawanymi w języku rosyjskim - to problemy, nad których rozwiązaniem pracować będą już za...czytaj dalej »

POLSKO-ROSYJSKA WIDEOKONFERENCJA "SZANSA NA POJEDNANIE"

"Unikalna szansa na lepsze stosunki"

"Unikalna szansa na lepsze stosunki"

- Tragiczne wydarzenia pod Smoleńskiem stworzyły unikalną szansę emocjonalną, aby stosunki między Polską i Rosją były lepsze -...czytaj dalej »

W piątek doszło do polsko-rosyjskiej debaty "Szansa na pojednanie", której organizatorem jest Polska Agencja Prasowa wraz z rosyjską agencją Ria Novosti. Polscy i rosyjscy eksperci rozmawiali ze sobą za pomocą telełączy.

Ze strony polskiej w wideokonferencji uczestniczyli m.in.: europoseł Paweł Kowal, były premier Włodzimierz Cimoszewicz, współprzewodniczący polsko-rosyjskiej Grupy ds. Trudnych, b. szef MSZ prof. Adam Rotfeld, szef komisji spraw zagranicznych polskiego Sejmu Andrzej Halicki.

Stronę rosyjską reprezentowali: szef komisji spraw zagranicznych rosyjskiej Dumy Konstantin Kosaczow i współprzewodniczący Grupy ds. Trudnych ze strony rosyjskiej prof. Anatolij Torkunow.

 

Platforma traci. PiS ostro w górę


Wyniki sondażu wyborczego

Platforma traci. PiS ostro w górę

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, PO zdobyłaby 47 proc. poparcia, PiS 36 proc., a SLD - 13 proc. Poza Sejmem znalazłoby się PSL (3 proc.) - takie wyniki przynosi sondaż TNS OBOP dla TVP Info. Oznacza to, że notowania PO pogorszyły się od poprzedniego sondażu - z 4 kwietnia - o dziesięć pkt proc.więcej »
 
Polacy: Niesprawiedliwe ataki na prezydenta


Sondaż OBOP

Polacy: Niesprawiedliwe ataki na prezydenta

Pracownia TNS OBOP spytała Polaków jakie uczucia towarzyszły im w dniu katastrofy pod Smoleńskiem. Respondenci ocenili też prezydenturę zmarłego tragicznie Lecha Kaczyńskiego. Według 68 proc. badanych był on niesprawiedliwie atakowany przez media, a ponad 80 proc. uważa, że dobrze sprawował swoje obowiązki. więcej »
 

 

 Komuniści lansują się na katastrofie

Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie sprawdzi, czy zamieszczenie kondolencji podpisanych przez Komunistyczną Partię Polski w jednej z podkarpackich gazet wyczerpuje znamiona przestępstwa. Z wnioskiem w tej sprawie zwróciła się do prokuratury dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN.
   > Więcej <

 

WALDEMAR PAWLAK I KORNEL MORAWIECKI ZAREJESTROWANI

Są już dwa komitety wyborcze

Są już dwa komitety wyborcze

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała dwa pierwsze komitety wyborcze kandydatów na prezydenta - niezależnego Kornela...czytaj dalej »

 

Rząd pozwoli przerywać filmy reklamami


Zmiany w ustawie o radiofonii

Rząd chce wcisnąć reklamy do filmów

Filmy w TVP przerywane reklamami? Tego chce rząd. Bo w myśl nowej ustawy o radiofonii, co 10 minut filmu dostaniemy porcję reklam. Na szczęście wprowadzono limit trwania reklam w czasie audycji, nie doczekamy się więc bloku ogłoszeń przerywanego kilkoma minutami filmu. więcej »
 

 

Wszystkie media w jednej bransoletce

Wszystkie media w jednej bransoletce Tv

Co się zmienia w branży medialnej i reklamowej? Jak będą wyglądały media za kilka lat? Kto kogo wyprze z rynku? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy konferencji Media Trendy 2010. »


Sikorski ambasadorem Rosji. W dziedzinie bezpieczeństwa Polska i Rosja mają zbieżne interesy.

- Po minach, gestach i słowach dowódców Sojuszu wywnioskowałem, że doceniają to, iż wysyłamy dodatkowe helikoptery, rosomaki, trenerów (dla afgańskiej armii i policji), przeznaczamy więcej pieniędzy na pomoc rozwojową dla Afganistanu - powiedział. Dodał, że Polska w tym roku wyśle 50 nowych szkoleniowców.

W dziedzinie bezpieczeństwa - jak mówił - Polska i Rosja mają zbieżne interesy, jak np. to, by operacja w Afganistanie zakończyła się sukcesem, czy konieczność zwalczania terroryzmu.

Sikorski nawiązał także do chęci nowego otwarcia na Rosję. - Zawsze musimy dawać partnerowi możliwość wyboru i deklarować wolę lepszych relacji pod warunkiem, że on zechce z tego skorzystać. To otwarcie nie będzie bezwarunkowe - mówił.

 

środa, 2 kwietnia 2008

NIEMCY NIE CHCĄ W NATO GRUZJI I UKRAINY

Berlin: Nie drażnić Rosji

 

Po konflikcie o niepodległość Kosowa, "nie ma wystarczających powodów", by jeszcze bardziej obciążać w tym roku relacje z Moskwą - uważa szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier, pytany o rozszerzenia NATO o Gruzję i Ukrainę.

Według Steinmeiera, który wypowiedział się dla gazety "Leipziger Volkszeitung", Niemcy przez uznanie niepodległości Kosowa doszli w stosunkach z Rosją do pewnej granicy. - Musimy także myśleć o naszej politycznej odpowiedzialności za pokojowy porządek w Europie - powiedział szef niemieckiego MSZ. Zaznaczył, że nie może dojść do tego, by "granica opanowania" w relacjach z Rosją została przekroczona.

A przekroczeniem "granicy opanowania" miałoby być, zdaniem Steinmeiera, objęcie Ukrainy i Gruzji Planem Działań na rzecz Członkostwa w NATO (ang. MAP). Mogłoby do tego dojść na rozpoczynającym się szczycie NATO w Bukareszcie, ale wobec zdecydowanego sprzeciwu Berlina i Paryża jest to mniej niż prawdopodobne.

Prezydent jest zadowolony


Kaczyński: Szczyt NATO to wielki sukces Polski

Prezydent Kaczyński zadowolony ze szczytu NATO

Szczyt NATO w Bukareszcie to wielki sukces Polski - uważa Lech Kaczyński. Według prezydenta, dzięki naszemu pośrednictwu Sojusz "uchylił drzwi" Ukrainie i Gruzji. więcej »

 

W przeciwieństwie do Prezydenta, po raz kolejny popis swojego braku obycia, i chamstwa, z którego dał sie poznać już w Polsce, dał Radek Sikorski. Tak przynajmniej donosi życzliwa gabinetowi Tuska, niemiecka prasa.

 

Na szczycie NATO Radosław Sikorski miał ostro zaatakować Niemcy i Francję


Rewelacje po szczycie NATO


Sikorski groził Niemcom i Francuzom?

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski miał ostro zaatakować Niemcy i Francję, a nawet grozić im podczas kolacji szefów MSZ w pierwszym dniu szczytu NATO w Bukareszcie. Takie rewelacje podał niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung".więcej »
 
Czy Bush zdoła przekonać Putina do tarczy antyrakietowej?


Będzie zgoda na budowę systemu w Polsce?


Bush przekonuje Putina do tarczy

Ofensywa dyplomatyczna Ameryki w sprawie budowy tarczy antyrakietowej. Po tym, jak na zakończonym wczoraj szczycie NATO europejscy sojusznicy zaakceptowali projekt tarczy, przyszedł czas na Rosję. Okazją do rozmowy na ten temat będzie dzisiejsze spotkanie Bush-Putin w Soczi - pisze DZIENNIK.więcej »

wtorek, 8 kwietnia 2008

Sikorski i Steinmeier na Uniwersytecie Warszawskim

Warszawa (PAP)

- O polityce sąsiedztwa UE, stosunkach UE-Rosja, budżecie Unii po 2013 r. i bezpieczeństwie energetycznym debatowali w poniedziałek na Uniwersytecie Warszawskim szefowie dyplomacji Polski - Radosław Sikorski i Niemiec - Frank Walter Stei...

 

Ministrowie mówili także o wspólnym polsko-niemieckim podręczniku historii. Najprawdopodobniej będzie on dotyczył historii XX wieku. Istnieją już wspólny niemiecko-francuski podręcznik do historii Europy i świata po II wojnie światowej i polsko-niemiecka publikacja, zawierająca materiały pomocnicze do nauki historii Polski i Niemiec w latach 1933-1949.(PAP)

 

Fot. PAP/EPAMinistrowie spraw zagranicznych Niemiec i Polski

 

Niemieckie media, komentując wizytę szefa dyplomacji Franka-Waltera Steinmeiera (SPD) w Polsce, którego osobiście przyjął w swojej posiadłości minister Sikorski, piszą o ciepłym przyjęciu i harmonijnej atmosferze. Stosunkowo niewiele miejsca poświęcają najważniejszym dla Polaków sprawom, które w dalszym ciągu dzielą nasze kraje, takim jak: Gazociąg Północny, Centrum przeciwko Wypędzeniom, udział Eriki Steinbach w rządowym projekcie Centrum, ciągła niemiecka relatywizacja skutków i przyczyn II wojny światowej czy w końcu najnowsze niemieckie NIE dla członkostwa Ukrainy i Gruzji w NATO, na czym bardzo zależało naszemu krajowi.

napisz pierwszy komentarz