Sikorski ambasadorem Rosji. W dziedzinie bezpieczeństwa Polska i Rosja mają zbieżne interesy.

avatar użytkownika Maryla

Sikorski po spotkaniu NATO: miałem satysfakcję

 

Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski (C) uczestniczy w nieformalnym spotkaniu szefów dyplomacji państw NATO, fot. PAP
PAP

Rozmowy o stosunkach Sojuszu Północnoatlantyckiego z Rosją oraz operacji wojskowej w Afganistanie zdominowały drugi dzień nieformalnego posiedzenia ministrów spraw zagranicznych NATO w Tallinie. Reprezentujący Polskę Radosław Sikorski stwierdził, że miał sporą satysfakcję, gdy mógł powiedzieć, że gdyby inne kraje postępowały proporcjonalnie do zachowania Polski, to można byłoby misję afgańską zakończyć szybciej.

Pierwszego dnia, w czwartek, szefowie dyplomacji dyskutowali m.in. o nowej koncepcji strategicznej Sojuszu, oszczędnościach, udziale Bośni i Hercegowiny w Planie na Rzecz Członkostwa (MAP).

- Przyjmuję sugestie sekretarza generalnego, aby Rada NATO-Rosja była prawdziwym forum dialogu, tzn. abyśmy na niej mówili nie tylko o rzeczach przyjemnych, ale także o tych, które nas dzielą - powiedział Sikorski w piątek po zakończeniu spotkania.

W dziedzinie bezpieczeństwa - jak mówił - Polska i Rosja mają zbieżne interesy, jak np. to, by operacja w Afganistanie zakończyła się sukcesem, czy konieczność zwalczania terroryzmu. Zastrzegł jednak, że między obu krajami istnieją też kwestie sporne, do którym zaliczył prowokujące manewry wojskowe czy umieszczanie w pobliżu granic Polski nowych systemów broni.

- Wydaje mi się, że Rada NATO-Rosja jest tym forum, na którym te sprawy, jak i rosyjskie propozycje odnośnie bezpieczeństwa można przedyskutować - mówił. Według niego, ważne jest budowanie wojskowych środków zaufania.

Sikorski nawiązał także do chęci nowego otwarcia na Rosję. - Zawsze musimy dawać partnerowi możliwość wyboru i deklarować wolę lepszych relacji pod warunkiem, że on zechce z tego skorzystać. To otwarcie nie będzie bezwarunkowe - mówił.

Podkreślił, że wyobraża sobie Rosję jako członka szeroko pojętego Zachodu, ale na podstawie wspólnie wynegocjowanych standardów i procedur.

Kolejnym, ważnym tematem rozmów była kwestia operacji wojskowej w Afganistanie, która odbyła się w obecności szefów dyplomacji państw NATO, a także uczestników operacji ISAF (bierze w niej udział 46 państw).

Sikorski powiedział, że polski kontyngent jest szósty czy siódmy wśród wszystkich wystawionych przez kraje uczestniczące w wojnie w Afganistanie. Według niego, polskie zaangażowanie jest doceniane, co można postrzegać jako kolejny znak wzrostu polskiej roli na arenie międzynarodowej.

- Po minach, gestach i słowach dowódców Sojuszu wywnioskowałem, że doceniają to, iż wysyłamy dodatkowe helikoptery, rosomaki, trenerów (dla afgańskiej armii i policji), przeznaczamy więcej pieniędzy na pomoc rozwojową dla Afganistanu - powiedział. Dodał, że Polska w tym roku wyśle 50 nowych szkoleniowców.

Jak mówił, miał sporą satysfakcję, gdy mógł powiedzieć, że gdyby inne kraje postępowały proporcjonalnie do zachowania Polski, to można byłoby misję afgańską zakończyć szybciej, a w każdym razie zgodnie z dobrą strategią określoną przez generała Stanleya McChrystala.

Pytany, kiedy wojska NATO mogłyby wycofać się z terenów Afganistanu, odparł, że gdy tylko uda się przekazać odpowiedzialność za bezpieczeństwo kraju samym Afgańczykom. Zwrócił uwagę, że polskie wojska w podlegającej im prowincji Ghazni mają w tej sprawie spore osiągnięcia. - Wyszkoliliśmy jeden batalion, kolejny jest w trakcie, szkolimy sztaby brygady i przekazaliśmy odpowiedzialność w jednym z powiatów - mówił Sikorski.

Zauważył, że konkretna data wycofania nie padła i nie byłoby to wskazane, bo musi ona zależeć od postępów w gotowości samych Afgańczyków do wzięcia odpowiedzialności za swój kraj.

 

http://wiadomosci.onet.pl/2160269,12,sikorski_po_spotkaniu_nato_mialem_satysfakcje,item.html

 

Z archiwum

 

 

środa, 2 kwietnia 2008

NIEMCY NIE CHCĄ W NATO GRUZJI I UKRAINY

Berlin: Nie drażnić Rosji

 

Po konflikcie o niepodległość Kosowa, "nie ma wystarczających powodów", by jeszcze bardziej obciążać w tym roku relacje z Moskwą - uważa szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier, pytany o rozszerzenia NATO o Gruzję i Ukrainę.

Według Steinmeiera, który wypowiedział się dla gazety "Leipziger Volkszeitung", Niemcy przez uznanie niepodległości Kosowa doszli w stosunkach z Rosją do pewnej granicy. - Musimy także myśleć o naszej politycznej odpowiedzialności za pokojowy porządek w Europie - powiedział szef niemieckiego MSZ. Zaznaczył, że nie może dojść do tego, by "granica opanowania" w relacjach z Rosją została przekroczona.

A przekroczeniem "granicy opanowania" miałoby być, zdaniem Steinmeiera, objęcie Ukrainy i Gruzji Planem Działań na rzecz Członkostwa w NATO (ang. MAP). Mogłoby do tego dojść na rozpoczynającym się szczycie NATO w Bukareszcie, ale wobec zdecydowanego sprzeciwu Berlina i Paryża jest to mniej niż prawdopodobne.

Prezydent jest zadowolony

Kaczyński: Szczyt NATO to wielki sukces Polski

Prezydent Kaczyński zadowolony ze szczytu NATO

Szczyt NATO w Bukareszcie to wielki sukces Polski - uważa Lech Kaczyński. Według prezydenta, dzięki naszemu pośrednictwu Sojusz "uchylił drzwi" Ukrainie i Gruzji. więcej »

 

W przeciwieństwie do Prezydenta, po raz kolejny popis swojego braku obycia, i chamstwa, z którego dał sie poznać już w Polsce, dał Radek Sikorski. Tak przynajmniej donosi życzliwa gabinetowi Tuska, niemiecka prasa.

 

Na szczycie NATO Radosław Sikorski miał ostro zaatakować Niemcy i Francję


Rewelacje po szczycie NATO

Sikorski groził Niemcom i Francuzom?

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski miał ostro zaatakować Niemcy i Francję, a nawet grozić im podczas kolacji szefów MSZ w pierwszym dniu szczytu NATO w Bukareszcie. Takie rewelacje podał niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung".więcej »
 
Czy Bush zdoła przekonać Putina do tarczy antyrakietowej?


Będzie zgoda na budowę systemu w Polsce?

Bush przekonuje Putina do tarczy

Ofensywa dyplomatyczna Ameryki w sprawie budowy tarczy antyrakietowej. Po tym, jak na zakończonym wczoraj szczycie NATO europejscy sojusznicy zaakceptowali projekt tarczy, przyszedł czas na Rosję. Okazją do rozmowy na ten temat będzie dzisiejsze spotkanie Bush-Putin w Soczi - pisze DZIENNIK.więcej »

wtorek, 8 kwietnia 2008

Sikorski i Steinmeier na Uniwersytecie Warszawskim

Warszawa (PAP)

- O polityce sąsiedztwa UE, stosunkach UE-Rosja, budżecie Unii po 2013 r. i bezpieczeństwie energetycznym debatowali w poniedziałek na Uniwersytecie Warszawskim szefowie dyplomacji Polski - Radosław Sikorski i Niemiec - Frank Walter Stei...

 

Ministrowie mówili także o wspólnym polsko-niemieckim podręczniku historii. Najprawdopodobniej będzie on dotyczył historii XX wieku. Istnieją już wspólny niemiecko-francuski podręcznik do historii Europy i świata po II wojnie światowej i polsko-niemiecka publikacja, zawierająca materiały pomocnicze do nauki historii Polski i Niemiec w latach 1933-1949.(PAP)

 

Fot. PAP/EPAMinistrowie spraw zagranicznych Niemiec i Polski

 


Niemieckie media, komentując wizytę szefa dyplomacji Franka-Waltera Steinmeiera (SPD) w Polsce, którego osobiście przyjął w swojej posiadłości minister Sikorski, piszą o ciepłym przyjęciu i harmonijnej atmosferze. Stosunkowo niewiele miejsca poświęcają najważniejszym dla Polaków sprawom, które w dalszym ciągu dzielą nasze kraje, takim jak: Gazociąg Północny, Centrum przeciwko Wypędzeniom, udział Eriki Steinbach w rządowym projekcie Centrum, ciągła niemiecka relatywizacja skutków i przyczyn II wojny światowej czy w końcu najnowsze niemieckie NIE dla członkostwa Ukrainy i Gruzji w NATO, na czym bardzo zależało naszemu krajowi.

 

 

Etykietowanie:

2 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. "Kommiersant": Rosja zamknęła Ukrainie drogę do NATO

http://www.polskieradio.pl/wiadomosci/swiat/?id=156528 Demonstranci: naród nie bydło, Krym nie towar! http://www.polskieradio.pl/wiadomosci/swiat/artykul157187.html

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. ZdRadek empatą? "uzyskał od niej obietnicę rozważenia tej kwesti

Na
spotkaniu w czwartek z sekretarz stanu Hillary Clinton, minister spraw
zagranicznych Radosław Sikorski poruszył sprawę utrzymywania przez USA
obowiązku wizowego dla Polaków i - jak powiedział - uzyskał od niej
obietnicę rozważenia tej kwestii. »

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl