Mowy pożegnalne na mszy żałobnej za duszę Ś.P. Janusza Kurtyki
W wypełnionym po brzegi kościele p.w. Piotra i Pawła wartę honorową pełniło polskie wojsko (podhalańczycy), byli kombatanci II wojny światowej, przyjaciele i koledzy z IPN, Solidarności i NZS, młodzież, wielka ilość pocztów sztandarowych. Obecnych było wiele ważnych postaci, m.in. profesorowie Nowak, Legutko i Terlecki, dalej - z IPN profesor Żaryn, dr Fedyszak-Radziejowska, Marek Lasota, ponadto wicemarszałek Senatu Romaszewski, z PO europoseł Sonik, poseł Gowin i minister Zdrojewski. Z kronikarskiej rzetelności odnotowuję również obecność na mszy żałobnej pierwszego prezesa IPN - prof. Kieresa. O krakowskich władzach lokalnych i duchowieństwie nie muszę chyba pisać. Ich obecność była oczywista.
Piękne i mądre przemówienia wygłosili w kościele marszałek Romaszewski (nazwał prezesa Kurtykę Kustoszem Pamięci Narodowej) oraz pani Dorota Koczwańska-Kalita (dyrektor biura prezesa IPN). Prof. Terlecki odczytał list prezesa PIS Jarosława Kaczyńskiego. Zgromadzeni wielokrotnie przerywali te wystąpienia brawami wyrażając wdzięczność wybitnemu szefowi IPN i całemu Instytutowi za nieuleganie naciskom, politycznej poprawności oraz krzewienie wiedzy historycznej i kontynuowanie misji w bardzo niesprzyjających warunkach. Podobnie jak w niedzielę na rynku krakowskim, tak i dzisiaj, z reakcji obecnych na słowa Jarosława Kaczyńskiego można wnioskować jak dużym poparciem cieszy prezes PIS i jak wielu widzi w nim przyszłego Prezydenta.
Za niezasłużone pomyje wylewane na prezesa Kurtykę w czasie trwania jego kadencji przeprosił w swoim wystąpieniu minister Zdrojewski, co zostało przyjęte brawami. Stanowiło to niemały kontrast z bardzo chłodnym przyjęciem na pogrzebie Pana Prezydenta pozostałych polityków PO, w tym Komorowskiego i Tuska. Nieco słabsze były przemówienia przewodniczącego Solidarności Śniadka (brawa po części były jeszcze podziękowaniem za wystąpienie w niedzielę) oraz Franciszk Gryciuka z Instytutu, który podał za to imponujące dane dotyczące liczby doktorów i doktorów habilitowanych wypromowanych pod skrzydłami IPN (stypendia).
Większość uczestników uroczystości nie zmieściła się w kościele Piotra i Pawła i stała na ul. Grodzkiej i wokół pomnika Skargi oglądając ceremonię żałobną na telebimie. Na sporych rozmiarów transparencie można było przeczytać : "Instytut Pamięci Narodowej im. Janusza Kurtyki". Postulat godny wypełnienia.
- hrabia Pim de Pim - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
10 komentarzy
1. najpiekniejszą mowę wygłosił Jego syn, polecam
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. >> Maryla
hrabia Pim de Pim
3. Dalaczego!!!!!!!!!!!!!!!!!!?????????????????????//
Figa
4. o okolicznościach pogrzebu J. Kurtyki (Ks. Isakowicz-Zaleski)
Na blogu Księdza Isakowicza-Zaleskiego o okolicznościach pogrzebu J. Kurtyki "2010-04-23 Prof. Franciszek Ziejka, uważający sam siebie od lat za autorytet moralny [pomimo ujawnionych jego kontaktów z SB (TW "Zebu", por. hasło na portalu "Lustro Nauki") - przypisek hPdP] , był łaskaw w imieniu "przyszłych założycieli" fundacji Panteon Narodowy "przypomnieć" ks. kard. Stanisławowi Dziwiszowi, kto może a kto nie być pochowany w kryptach pod kościołem św św. Piotra i Pawła. Krypty są własnością Kościoła, a wspomniana fundacja nie ma nawet - uwaga! - rejestracji, ale "przypomnienie" było na tyle dobitne, że Kardynał momentalnie zmienił decyzję. Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o piemiądze. A do pieniędzy tych, zwłaszcza przeznaczonych na remont zabytkowych obiektów kościelnych, Ziejka ma dostęp, gdyż od 2005 r. pełni funkcję przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). Ponoć "pecunia non olet", ale w tym wypadku nie tylko śmierdzi, ale wręcz cuchnie. Wypowiedzi (również moje) w tej gorsżącej sprawie sprawie nadała wczoraj Telewizja Polska: TVP 1 - główne wydanie Wiadomości http://www.tvp.info/informacje/polska/kurtyka-w-alei-zasluzonych-nie-w-panteonie/1689558/zamieszanie-wokol-pochowku/1691973 TVP Kraków http://www.tvp.pl/krakow/aktualnosci/spoleczne/kapitula-zdecyduje-o-pochowku-w-panteonie/1691853/kapitula-bedzie-decydowac-o-pochowku-w-panteonie/1691865
... "
[Sam ksiądz I.-Z. był obecny na mszy św. jako jeden z kapłanów.]
Inne linki:
http://podziemiezbrojne.blox.pl/2010/04/Panteon-Narodowy-nie-dla-prof-Janusza-Kurtyki.html
hrabia Pim de Pim
5. Jeszcze dwa linki na ten temat
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Kuria-wyjawia-prawde-nt-pogrzebu-Kurtyki-w-Panteonie,wid,12200365,wiadomosc.html?ticaid=1a0d4&_ticrsn=3
Aspekt biznesowy poprzedniej (i zapewne planowanej obecnie) fundacji : http://www.pbf.pl/index.php?news=28
hrabia Pim de Pim
6. Pani Hrabio, byłabym ostrożna w ocenie przemowy m.Zdrojewskiego
wielu uważa go za ogromnie cynicznego człowieka. Jesli mówi o kimś dobrze, nie znaczy to iż tak sądzi. Nie narażałby się bez OBOWIĄZKOWEJ przyczyny Komorowskiemu i Tuskowi, zapytałabym- co jest na rzeczy? Może grunt usuwa się w jakiś sposób spod stupiczek?.
Są w życiu rzeczy ważniejsze, niż samo życie.
/-/ J.Piłsudski
7. Przeprosiny Zdrojewskiego
hrabia Pim de Pim
8. ja to imć Hrabio kij w mrowisko
9. >> Petrus (o błędach prezydenta i rzadu.)
hrabia Pim de Pim
10. >> Petrus
hrabia Pim de Pim