Jutro Komisja Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego podejmie decyzję o przyjęciu do dalszych prac lub odrzuceniu projektu ustanowienia 25 maja Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.
To wielkiej wagi moment. Nasi przedstawiciele w strukturach unijnych po raz kolejny stają przed szansą uhonorowania tych, których dłużnikami jesteśmy my wszyscy.
W obecnej kadencji projekt Zalecenia dla Rady Europejskiej został wniesiony w dniu 10 lutego b.r. przez Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Szczegóły w materiale:
http://mementomori.salon24.pl/156036,sprawa-rotmistrza-pileckiego-wraca-do-pe
Dziś o godz. 9.25 na adresy internetowe wszystkich polskich europosłów i do wiadomości kilkudziesięciu redakcji agencji prasowych, tygodników, dzienników, mediów elektronicznych przesłałem list następującej treści:
Posłanki i Posłowie
Rzeczypospolitej Polskiej
do Parlamentu Europejskiego
Szanowni Państwo,
W tym szczególnym momencie polskich dziejów zwracam się do wszystkich Państwa z prośbą o pomoc. Jutro, 14 kwietnia b.r. prezydium Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego AFET podejmie decyzję opiniującą do dalszych prac parlamentarnych projekt Zalecenia w sprawie ustanowienia 25 maja Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Projekt wnieśli w dniu 10 lutego b.r. posłowie z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
31 marca b.r. do dziesięciorga z Państwa nie należących do grupy EKiR wystosowałem pisma z prośbą o pomoc w przekonaniu koordynatorów AFET – warto zauważyć, że nie ma wśród nich Polaków – aby projekt wspomnianego Zalecenia zaopiniowali pozytywnie.
Jedynie troje z dziesięciorga adresatów moich listów zadeklarowało wsparcie – Pani Danuta Hubner, Pani Lidia Geringer de Oedenberg oraz Pan Jacek Saryusz-Wolski. Raz jeszcze serdecznie Państwu za ten gest dobrej woli dziękuję.
Pan Poseł Janusz Zemke przedstawił poważne zastrzeżenia prawne co do samego projektu. Żywię nadzieję, że argumenty przedstawione przez Pana Posła nie zamykają ostatecznie drogi dla realizacji naszego projektu.
W imieniu uczestników zapoczątkowanej w styczniu 2008 r. akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”), której zasadniczym celem jest ustanowienie 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, zwracam się do wszystkich Państwa - polskich Posłanek i Posłów do Parlamentu Europejskiego, z gorącą prośbą o konstruktywną współpracę na rzecz realizacji tego projektu.
Zwracam się do Państwa w przededniu rozstrzygnięcia AFET, ale nade wszystko w szczególnym momencie dziejowym.
Tragedia pod Smoleńskiem zabrała Polsce wiele wspaniałych osób. Zabrała nam Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego, który odznaczył pośmiertnie Rotmistrza Witolda Pileckiego Orderem Orła Białego.
Zabrała Rzecznika Praw Obywatelskich Doktora Janusza Kochanowskiego, Biskupa Polowego Wojska Polskiego Księdza Tadeusza Płoskiego, Rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego Księdza Profesora Ryszarda Rumianka oraz Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Tomasza Mertę. Osoby te od dawna wspierały inicjatywę obywatelską „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”).
W tej doniosłej chwili okażmy czynem, iż jesteśmy wierni depozytowi, który nam pozostawiły.
Jeśli ich ofiara nie ma pójść na marne, uczyńmy co w naszej mocy, aby Europa przypomniała sobie i światu o Bohaterach Zmagań z Totalitaryzmem. O Rotmistrzu Witoldzie Pileckim – zamordowanym z tych samych powodów i w ten sam sposób, co tysiące jego towarzyszy broni spoczywających w Katyniu.
Na to, co w tej Sprawie uczynią w chwili obecnej polscy Posłowie do Parlamentu Europejskiego z uwagą spogląda wiele osób, a także ważne instytucje polskiego życia publicznego, które niedawno udzieliły poparcia akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”).
Zapraszam Państwa do zapoznania się z informacjami dostępnymi od dzisiaj pod adresem:
Łączę wyrazy szacunku,
Michał Tyrpa
Prezes Zarządu
Fundacji Paradis Judaeorum
Kraków, 13 kwietnia 2010 r.
Do wiadomości mediów, uczestników akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) i opinii publicznej.
napisz pierwszy komentarz