Woda i Jajo!

avatar użytkownika Errata

Topienie Judasza

Śmierć żuru i śledzia

Tłuczenie jajek

Turki

Śmigus – Dyngus

– może powinienem napisać o tym „zwyczaju” w osobnym dziale,

jako że „Śmigus-dyngus” jest również zwany „Poniedziałkiem Wielkanocnym”,

a w gwarze ludowej „Lanym Poniedziałkiem”.

Niektórzy twierdzą, że tradycja polewania się wodą wywodzi się już z Jerozolimy, gdzie to podobno właśnie przy użyciu wody rozpędzano Chrześcijan rozpamiętujących śmierć Jezusa.

Dla innych natomiast jest to symbol masowego chrztu czy też oczyszczenia z grzechu.
Wszyscy jednak zgodzą się, że bez względu na przyczyny, zabawy przy takim polewaniu jest niemało!

Mugole, jak chyba powszechnie wiadomo, używają do tych celów wiader pełnych wody, butelek po napojach czy też specjalnie na ten cel produkowanych „sikawek”. Wśród czarodziejów jednak utrzymuje się bardziej „cywilizowany” sposób oblewania innych: przy pomocy różdżki właśnie. Nie dość, że elegancko, to jeszcze z zaskoczenia :).

Siude Baby – w Wielki Poniedziałek Siude Baby często spotykane są w okolicach pełnego mugoli Krakowa.

Siude Baby są to bowiem mężczyźni przebrani w kobiece szaty, z umorusanymi od sadzy twarzami i przywiązanymi do piersi kukiełkami dzieci.

Częstym towarzyszem i obrońcą Bab jest Cygan, który za pomocą bata odstrasza złe siły. Nie należy szczędzić pieniędzy na te piękne kobiety, bowiem odpowiedni dar zabezpiecza na cały rok przed duchami.

Jajo, nie woda.

Jajo i woda
Od dawien dawna symbolami nowego życia są jaja i woda.
Może to dlatego te dwa symbole najbardziej pasują do atmosfery Wielkanocy, która obchodzona jest wraz z początkiem wiosny, kiedy to wszystko budzi się z zimowego letargu?
Wierzenia mówią, że to z jaja pochodzi wszelkie życie, dlatego zawsze ozdabiano je i darzono szczególnym szacunkiem.

Mugolscy naukowcy twierdzą, że najistotniejszym elementem pozwalającym na segregację jaj wielkanocnych jest sposób zdobienia.

Kraszanki są to bowiem jaja gładkie, jednokolorowe, natomiast pisanki ozdabiane są woskiem, który po wyjęciu jaja z barwnika usuwa się.

- I nieprawdą jest fakt, że na pisankach zwykle pojawiały się symbole baranków, zajączków, kwiatuszków i krzyży.

Najstarsze pisanki były ozdabiane poprzez rysunki słońca, księżyca, gwiazd oraz jodłowych gałązek – oponują naukowcy.

Co ciekawe, wg wierzeń, jaja gwarantowały urodzaj w polu czy w sadzie, oczywiście wcześniej zakopane lub powieszone na gałęziach.

Aby przywrócić chorego do zdrowia, jaja były po nim toczone a aby noworodek miał przed sobą dobrą przyszłość, do wody w której był kąpany dodawano, poza innymi wróżącymi pomyślność i szczęście przedmiotami, właśnie jajo.

 

http://www.prorok.pl/czarownica/art-450,0.html

 

 

 

 

4 komentarze

avatar użytkownika Errata

1. God is a DJ !

Errata

avatar użytkownika Errata

2. Kazimierz Dolny - Śmigus dyngus po strażacku

Errata

avatar użytkownika Pelargonia

3. Bziuki i bębnienie – wielkanocne zwyczaje

Bziuki w Koprzywnicy podczas procesji rezurekcyjnej w parafii Matki Bożej Różańcowej. W Wielką Sobotę po liturgii – jeszcze przed północą – wokół kościoła idzie procesja rezurekcyjna. Księdza niosącego monstrancję oświetlają bziukający, czyli dmuchający z ust ogniem, strażacy. Z kolei w Iwaniskach o północy przed Grobem Pańskim w parafii pod wezwaniem Świętej Katarzyny Dziewicy i Męczennicy rozpoczyna się bębnienie w taraban, które ma ogłaszać ludziom Dobrą Nowinę o Zmartwychwstaniu Jezusa. Kawalerowie, tylko oni dostępują tego zaszczytu, idą następnie pod plebanię, aby obudzić księdza proboszcza, a potem chodzą po całej miejscowości i bębnią przed domami i w domach panien. W ten sposób zwołują ludzi na rezurekcję. Zgodnie z tradycją bębnią aż do porannej rezurekcji, a także podczas niej.

"Ogół nie umie powiedzieć, czego chce, ale wie, czego nie chce" Henryk Sienkiewicz

avatar użytkownika Errata

4. Pelargonio :))

Z bebnem mi sie lepiej podoba bo bezpieczniejsze! :))

Errata