Mahniom wegierski MOL za litewskie Możejki – kuszenie Orlenu

avatar użytkownika kejow
 
Surgutnieftiegaz, jeden z największych koncernów naftowych w Rosji, może oddać swój pakiet akcji węgierskiego MOL polskiemu PKN Orlen w zamian za Orlen Lietuva, tj. rafinerię w Możejkach, na Litwie - informuje w środę dziennik "RBK-daily".
"RBK-daily" powołuje się na analityka Aleksieja Kokina, który podkreśla, iż "PKN Orlen, od dawna marzy o połączeniu z węgierskim koncernem i będzie rad skorzystać z nadarzającej się okazji".

 
Grizon zauważa, że koncern posiada tylko jedną rafinerię - w Kiriszi, 175 km na południowy zachód od Petersburga.
 
PAP/WNP
 
KILKA SŁOW O SURGUTNEFTE GAZ
 
Szacowane zapasy gotówki na inwestycje 20 mld USD.  Niewielki przerób własny ropy naftowej 447.000 baryłek dziennie w stosunku do wydobycia  1.200.000 baryłek dziennie.
 
Z PUBLIKACJI RZECZYPOSPOLITEJ
 
Zdaniem Swietłany Grizon, analityka VTB Capital, wymiana aktywów rozwiązałaby problemy Orlenu i Surgutu. PKN pozbyłby się niedochodowego (m.in. ze względu na problemy z dostawami surowca i logistyką produktów) zakładu, uzyskując pakiet akcji z koncernu naftowego z Europy Środkowej. Surgut nabył w minionym roku akcje MOL w nadziei na nawiązanie bliskiej współpracy z węgierskim koncernem. Choć Surgut jest największym udziałowcem MOL, skupiona wokół zarządu koalicja przyjaznych mu udziałowców oraz zapisy w statucie uniemożliwiają Rosjanom przejęcie węgierskiej spółki.
Rzeczpospolita
 
OPINIA
 
Rozwiązanie wydaje się być sensowne wobec nakładów na Możejki poniesionych przez PKN Orlen i różne blokady logistyczne i  dostaw ropy do Możejek. Będzie to test na stosunki polityczne Polski i Litwy. Czy w obecnych realiach staegia ponadnarodowego koncerny paliwowego prezentowana przez Orlen wytrzyma próbę.
 
Kejow

2 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. @kejow

Witam, tu nie ma mowy o biznesie, to jest gra służb KGB wokół swoich dawnych poddanych z obozu demoludów. I znów - jak w 1939 r - "zachód" wyrywa dla siebie skrawki sukna z Polski i Litwy, a kupieni "eksperci" Partii GZAPROM piszą haniebne ekspertyzy. To jest kolejny rozbiór - podział strefy wpływów pomiędzy Rosje i Niemcy w Europie. Rosja przystępuje do budowy elektrowni atomowej w Kaliningradzie Rosja przystępuje do budowy Bałtyckiej Elektrowni Atomowej w obwodzie kaliningradzkim, enklawie wciśniętej pomiędzy Polskę i Litwę. Rozporządzenie premiera Władimira Putina o rozpoczęciu tej inwestycji ukazało się w środę na stronie... » Białoruscy eksperci zastanawiają się, czy szumne zapowiedzi budowy w ich kraju elektrowni jądrowej zostaną zrealizowane. Portal informacyjny "Biełorusskij Partizan" twierdzi, że niepokój ekspertów budzi decyzja władz Rosji o budowie reaktorów atomowych w obwodzie kaliningradzkim. "To może być koniec marzeń białoruskich władz o własnych reaktorach" - uważają eksperci. Rosyjska elektrownia wraz z infrastrukturą ma kosztować około 5 miliardów euro. Swoimi parametrami przypomina projekt zgłoszony przez Białoruś, która wyceniła inwestycję znacznie drożej, bo na 8 miliardów euro. Zaniepokojenie białoruskich ekspertów wynika z faktu, że reaktory atomowe w ich kraju mieli zaprojektować i skredytować Rosjanie. Jednak do tej pory Moskwa nie podjęła żadnych konkretnych działań poza deklaracjami. Białoruś chce wybudować elektrownię atomową w okolicach Ostrowca w obwodzie grodzieńskim i - jak zapewnia Ministerstwo Energetyki - prace przygotowawcze już się rozpoczęły. Tymczasem eksperci zauważają, że wciąż nie określono wykonawcy tych prac. "Wnioski nasuwają się same - tak szumnie zapowiadany przez białoruskie władze projekt będzie realizowany w Kaliningradzie"- konkluduje "Biełorusskij Partizan".

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika kejow

2. Maryla

Rosja w Kalingradzie plannuje i dokonała - budowy gazociągu via Litwa o 3 krotnie wieksej przepustowości niż potrzeby - planuja budowe dużej elektrowni gazowej - planują budowę elektrowni jądrowej Kejow
kejow