Joint venture PKN Orlen – Możejki z Rosjanami

avatar użytkownika kejow
Bez rosyjskiej ropy funkcjonowanie Możejek nie ma racji bytu. Porozumienie się więc Orlenu i którejś z rosyjskich firm w sprawie wejścia do litewskiej spółki to logiczne rozwiązanie - uważa dr hab. Rober Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha.
 
Od kilku miesięcy media na Litwie i w Polsce spekulują na temat możliwości sprzedaży Rosjanom rafinerii Orlen Lietuva w Możejkach. Spekulacje te pojawiły się także w kontekście nieudanych dla PKN Orlen starań o przejęcie kontroli operacyjnej nad litewskim, państwowym terminalem morskim w Kłajpedzie, głównym punktem eksportowym produktów Orlen Lietuva. W ocenie PKN Orlen, brak dogodnego dostępu do eksportu produktów Orlen Lietuva przez morze wpływa niekorzystnie na wyniki działalności litewskiej spółki i obniża rentowność tej inwestycji. W czwartek biuro prasowe PKN Orlen poinformowało PAP, iż płocki koncern rozważa wariant pozyskania w przyszłości partnera strategicznego dla Orlen Lietuva, jednak dotychczas nie prowadził w tej sprawie żadnych rozmów.
 
W ostatnim czasie PKN Orlen przyznał, iż przygotowuje skargę do Komisji Europejskiej w Brukseli na państwowe Koleje Litewskie, które w 2008 r. rozebrały, a obecnie zwlekają z odbudową części torów na trasie umożliwiającej krótszy i tańszy transport paliw z litewskiej spółki Orlen Lietuva na Łotwę. Chodzi o tory przez łotewskie Renge.
 
 
Rzecznik prasowy prezydent Litwy Dalii Grybauskaite, Linas Balsys poinformował, że Rosja negocjuje z Polską kwestię możliwości nabycia rafinerii w Możejkach. W środę, po spotkaniu z Putinem w Helsinkach, mówiła o tym sama Grybauskaite. "Putin potwierdził, że trwają negocjacje z Polakami w sprawie rafinerii. Pani prezydent powiedziała, że wszystko ma się odbywać zgodnie z ustawodawstwem litewskim i aktami prawnymi Unii Europejskiej" - powiedział Balsys. "RBK-daily", partner niemieckiego "Handelsblatt", podkreśla, że rosyjskie koncerny naftowe "nie wykazują otwartego zainteresowania" rafinerią Orlen Lietuva.
 
Proroczy głos Skarbu Państwa
Gdyby nie udało się poprawić sytuacji logistycznej rafinerii w litewskich Możejkach, Skarb Państwa nie będzie się przeciwstawiać sprzedaży tej spółki przez  ORLEN – zapewnił wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski.
 
 
KOMENTARZ
Sprzeczne opinie , brak sukcesów w strategii PKN na Litwie. Ekonomiczna klapa w zakresie pozyskania taniego surowca. Strona polska wykazała zniecierpliwienie. Wizja joint – venture jest politycznie trudna.
Kejow

2 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. Witam,

czytałes już te informacje? Sukcesy gazowe słoneczka Peru - jeszcze nie podpisali, a już chcą renegocjować... "Jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”, pomimo nie podpisania jeszcze gazowego kontraktu z Rosją, zarówno strona polska, jak i rosyjska chciałyby jego renegocjacji. PGNIG chce wzorem niemieckich klientów Gazpromu zmienić formułę zakupu gazu. Opozycja zarzuca rządowi, że wynegocjowana ostatnio umowa z Rosją w jej obecnym kształcie zawiera tą samą co poprzednio, niekorzystną dla Polski, formułę ustalania cen gazu, czyli powiązanie ich z cenami ropy i produktów ropopochodnych. Z tymi zarzutami nie zgadza się Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki, który uważa, że wieloletnie kontrakty z pewną formułą cenową są korzystne dla bezpieczeństwa energetycznego. Zmiany formuły ustalania cen kupowanego gazu wynegocjował w swoim kontrakcie z Rosją w ubiegłym tygodniu niemiecki E. On Ruhrgas. Nowa formuła cenowa będzie związana z rynkowymi cenami gazu, co daje szansę na zakup paliwa po niższych cenach. Podobnych zmian chcieliby również inni europejscy klienci Gazpromu. DGP dowiedział się też, że gazowa spółka jeszcze w tym roku chciałaby rozpocząć również rozmowy o zmianie ceny kupowanego gazu. Z uzyskanych przez DGP informacji wynika, że również Rosjanie zainteresowani są zmianami w umowie gazowej i chcą usunąć z niej obowiązującą dotychczas nasz kraj klauzulę zakazującą reeksportu kupowanego gazu. Negocjacje w tej sprawie mogłyby rozpocząć się już latem tego roku. Nowy kontrakt gazowy z Rosją zostanie jednak zawarty niezależnie od jego przyszłych renegocjacji. Zgoda na jego podpisanie wydana została już przez polski rząd i PGNiG. Wciąż oczekuje się na podobne zgody strony rosyjskiej." http://cire.pl/item,45349,1,0,0,0,0,0,polska-i-rosja-chcialyby-juz-renegocjacji-umowy-gazowej.html Po podpisaniu ruscy powiedzą - figa z makiem, najbliższa renegocjacja za 27 lat... __________________________________________ i jeszcze ten ciekawy news "Według Pawła Olejarnika, eksperta z Miedzynarodowej Agencji Energii, w najbliższych latach można spodziewac sie spadku cen gazu LNG na światowych rynkach. - Najwięksi producenci LNG poczywnili, lub aktualnie realizują ogromne inwestycje w zakresie infrastruktury do eksportu tego paliwa - twierdzi Olejarnik. ... Analiza MAE wydaje sie korzystna z punktu widzenia planów uruchomienia terminala LNG w Świnoujściu. W tej sytuacji korzystniejszym od zawierania obecnie długoterminowych kontraktów na dostawy LNG wydaje się pozostawienie większej ilości mocy przeładunkowych do obsługi kontraktów spotowych." http://gazownictwo.wnp.pl/ekspert-mae-lng-bedzie-coraz-tansze,102533_1_0_0.html W tym przypadku też jeden osobnik zawarł 20 letni kontrakt na dostawy gazu z Kataru, kolejny "sukces", wprawka przed 27 letnim ruskim jasyrem gazowym... http://forum.fronda.pl/?akcja=pokaz&id=3266836

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika kejow

2. Maryla

Jest w tym poście troche prawdy o terinalu LNG i kontrakcie z Rosją. Sprawa kontraktów długoterminowych na gaz i LNG to jest sprawa taktyki energetycznej , której specjalnie nie widać po ostanich publikacjach o eksporcie polskiego gazu. Jaka jest naprawdę umowa gazowa z Rosja tego nikt nie wie. Kejow
kejow