List do Prokuratury Okręgowej dotyczący stanu prowadzonego śledztwa w sprawie dokumentów archiwalnych 20.02.10
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl Olsztyn, 20 luty 2010 r.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie
ul. Chocimska 28
00 – 791 Warszawa
Dotyczy: pismo Prokuratury znak 1A 06/13/10 z dnia 12.02.10 w sprawie udzielenia informacji jawnej w sprawie prowadzonego przez Prokuraturę śledztwa w sprawie o sygnaturze V Ds. 210/06 (obecnie VI Ds. 270/09)
Dziekujemy za odpowiedź na nasz wniosek z dnia 18 stycznia 2009 w sprawie udostępnienie informacji publicznej dotyczącej stanu prowadzonego śledztwa w sprawie dokumentów archiwalnych - oryginałów zeznań świadków, fotografii i innych materiałów śledczych dokumentujących hitlerowskie zbrodnie wojenne, oddanych prokuraturom niemieckim przez polskie władze archiwalne do Zentrale Stelle der Landesjustizverwaltungen w Ludwigsburgu.
Uzyskana odpowiedź jednak wydaje sie nam niepełna. Nasze zapytanie dotyczyło stanu śledztwa dotyczącego nie tylko okresu od 21.09.1961 do 07.11.1999, lecz także okresu obejmującego następczynię Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich, działającą przy Instytucie Pamięci Narodowej, Główną Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Prokuratura w swoim pismie znak j.w. informuje nas o umorzeniu śledztwa (w piśmie omyłkowo podano datę postanowienia 12.10.2010 ) wobec przedawnienia karalności.
Sprawa została opisana i jest opublikowana we “Wprost” 2006-05-03 Numer: 18/2006 (1221), pod adresem :
http://www.wprost.pl/ar/?O=89781
„Sprawa wyszła na jaw przy okazji 65. rocznicy wybuchu wojny, w 2004 roku, kiedy to ówczesny dyrektor IPN, prof. Leon Kieres zwrócił się do podległych mu prokuratorów IPN, aby przygotowali raport o stanie śledztw w sprawach przeciwko zbrodniom Wehrmachtu, popełnionym we wrześniu 1939. I wtedy okazało się, że w setkach, a może nawet tysiącach teczek znajdujących się w archiwach IPN brak jest nie tylko oryginałów zeznań czy zdjęć, ale nawet wiarygodnych kopii tych dokumentów. Bez oryginalnych akt zakończenie spraw, to jest umorzenie ich lub wydanie wyroku skazującego, nie jest możliwe. Zdaniem Naczelnika Wydziału Nadzoru nad Śledztwami Głównej Komisji, dr. Antoniego Kury, takich nie zamkniętych postępowań jest od 5 do 10 tysięcy. Niektóre z nich bardzo głośne, jak np. sprawa zbrodni niemieckich popełnionych na terenie obozów w Gross Rosen czy w Treblince.
W kilkuset przebadanych dotąd teczkach znaleziono jedynie adnotację: „wysłane do Ludwigsburga”. Zważywszy, że archiwa IPN liczą 130 tys. zespołów akt, skala zjawiska jest wciąż nieznana.”
http://www1.ipn.gov.pl/wai/pl/18/4024/
"Niemiecka Centrala w Ludwigsburgu potwierdziła, że otrzymywała oryginały, a nie kopie dokumentów archiwalnych z Polski oraz że działo się to bez podstawy prawnej w postaci umowy polsko-niemieckiej. Prokuratorzy IPN alarmują, że strona niemiecka na podstawie uzyskanych tą drogą akt śledczych masowo uniewinniała sprawców zbrodni wojennych na ludności cywilnej w Polsce, uznając je za "represje usprawiedliwione w warunkach wojny, wymierzone przeciwko partyzantom". Niemiecka Centrala w Ludwigsburgu potwierdziła w liście do IPN, że przez lata otrzymywała z Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oryginały dokumentów ze śledztw w sprawie zbrodni. Co więcej - z pisma wynika, że strona polska nie wspominała nigdy o tym, iż oczekuje zwrotu przesłanych akt po zakończeniu postępowania karnego w Niemczech. - Dlatego przekazywaliśmy dokumenty do niemieckich archiwów - wyjaśnia kierownictwo Centrali w Ludwigsburgu. Niemcy poinformowali też, że nie posiadają w archiwach żadnego porozumienia polsko-niemieckiego, które stanowiłoby podstawę przekazywania przez GKBZpNP materiałów śledczych do Niemiec."
Na nasze zapytanie o stan śledztwa, skierowane do IPN w piśmie z dnia 27 października 2009 r. uzyskaliśmy odpowiedź pismem znak KO 5/10 z dnia 2010-01-06 informację, że śledztwo w tej sprawie o sygnaturze V Ds. 210/06 prowadzone jest przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie.
Działając w imieniu Stowarzyszenia Blogmedia24.pl z siedzibą w Olsztynie, wnoszę o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej stanu prowadzonego śledztwa dotyczącego okresu po 2004 roku, kiedy ujawniono przestępstwo.
Z poważaniem
Prezes Zarządu
Elżbieta Szmidt
Do wiadomości :
Instytut Pamięci Narodowej
Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko
Narodowi Polskiemu
Naczelnik Wydziału
prok. Marek Sosnowski
Pl. Krasińskich 2/4/6
00-207 Warszawa
- Zaloguj się, by odpowiadać
3 komentarze
1. Ciche umorzenie afery z Ludwigsburga (Piątek, 5 marca 2010, Nr 5
Redakcja Blogmedia24.pl
2. http://www.poszukiwanieskarbo
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. Homilia ks. bp. Ignacego Deca
Homilia ks. bp. Ignacego Deca wygłoszona podczas Mszy św. odprawionej na terenie byłego obozu koncentracyjnego Gross – Rosen , z okazji 79. rocznicy wybuchu Drugiej Wojny Światowej
Prymat Bożego prawa przed prawem stanowionym i ludzkimi zwyczajami oraz prymat tego, co wewnętrzne przed tym, co zewnętrze Rogoźnica, 2 września
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl