Laudacja czy panegiryk
- Pod sztandarami rewolucji wzmocnić warty
Wzmocnić warty u wszystkich bram
Oto Partia ludzkości wzrok
Oto Partia siła ludów i sumienie
Nic nie pójdzie z jego życia w zapomnienie....
Gratka dla wielbicieli talentu Wisławy Szymborskiej.
W warszawskim Multikinie Złote Tarasy odbyła się premiera dokumentu Katarzyny Kolendy-Zaleskiej o słynnej noblistce.
Warszawskie kino wypełniło się za to znanymi postaciami ze świata filmu, sztuki i polityki.
Wśród gości był między innymi premier Donald Tusk z małżonką.
Katarzyna Kolenda-Zaleska w rozmowie z portalem plejada.pl powiedziała, że to, co zbliżyło obie panie to Kraków i papierosy.
Wisława Szymborska (ur. 2 lipca 1923 w Bninie) – polska poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
Pierwsze wiersze opublikowała w krakowskim "Dzienniku Polskim", następnie w "Walce" i "Pokoleniu".
W tych czasach Szymborska była związana ze środowiskiem akceptującym socjalistyczną rzeczywistość.
W latach 1947-1948 była sekretarzem dwutygodnika oświatowego "Świetlica Krakowska" i – między innymi – zajmowała się ilustracjami do książek.
Debiutem książkowym został wydany w roku 1952 tomik wierszy Dlatego żyjemy z wierszami m.in. "Młodzieży budującej Nową Hutę" czy "Lenin".
Szymborska została przyjęta do Związku Literatów Polskich.
Była członkiem PZPR do 1966.
W 1953 podpisała rezolucję ZLP w Krakowie, potępiającą duchownych skazanych w procesie księży z kurii krakowskiej.
Komunizm w twórczości:
Wśród licznych wierszy są i takie "Robotnik nasz mówi o imperialistach", "Z Korei" opisujący fikcyjne bestialstwo pułkownika amerykańskiego w Korei z porównaniem do hitlerowca znęcającego się nad polskim chłopcem, "Na powitanie budowy socjalistycznego miasta", "Żołnierz radziecki w dniach wyzwolenia do dzieci radzieckich mówił tak".
W 1975 podpisała protestacyjny list 59, w którym czołowi polscy intelektualiści, protestowali przeciwko zmianom w konstytucji, wprowadzającym zapis o kierowniczej roli PZPR i wiecznym sojuszu z ZSRR.
- " Lustracja w Polsce przyniosła więcej szkód niż dobrodziejstw" - uważa laureatka Literackiej Nagrody Nobla, Wisława Szymborska.
W wywiadzie dla włoskiego dziennika “La Repubblica” przyznała: "Okazało się, że w imię prawdy można stworzyć mnóstwo fałszerstw i dwuznaczności. Na szczęście rząd się zmienił" - dodała.
Wisława Szymborska w drodze do kariery literackiej, firmowała najgorsze szaleństwo totalitaryzmu stalinowskiego.
Pisała peany na cześć Stalina i Lenina: „Ten dzień”, wiersz o śmierci Stalina.
”Jaki rozkaz przekazuje nam
na sztandarach rewolucji profilczwarty?
- Pod sztandarem rewolucji wzmacniać warty!
Wzmocnić warty u wszystkich bram!
Oto Partia - ludzkości wzrok.
Oto Partia: siła ludów i sumienie.
Nic nie pójdzie z jego życia w zapomnienie.
Jego Partia rozgarnia mrok.
Niewzruszony drukarski znak
drżenia ręki mej piszącej nie przekaże,
nie wykrzywi go ból, łza nie zmaże.
A to słusznie. A to nawet lepiej tak”
Cytat z wiersza "Lenin"
-"Że w bój poprowadził krzywdzonych,
że trwałość zwycięstwu nadał,
dla nadchodzących epok stawiając mocny fundament - grób,
w którym leżał ten nowego człowieczeństwa Adam,
wieńczony będzie kwiatami z nieznanych dziś jeszcze planet".
"Wstępującemu do partii":
Pytania brzmią ostro,
ale tak właśnie trzeba,
bo wybrałeś życie komunisty
i przyszłość czeka
twoich zwycięstw.
Jeśli jak kamień w wodzie
będzie twe czuwanie,
gdy oczy zamiast widzieć
będą tylko patrzeć,
gdy wrząca miłość
w chłodne zamieni się sprzyjanie,
jeśli stopa przywyknie do drogi najgładszej.
Partia. Należeć do niej,
z nią działać, z nią marzyć
z nią w planach nieulękłych,
z nią w trosce bezsennej -
wierz mi, to najpiękniejsze,
co się może zdarzyć,
w czasie naszej młodości
- gwiazdy dwuramiennej.
W 1951 r. komuniści rozpoczęli bezpośrednią bezpardonową walkę z Kościołem.
Zapoczątkowało ją aresztowanie pod zarzutem szpiegostwa biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. Pod koniec tego roku aresztowano kilkunastu księży w diecezji krakowskiej.
W styczniu 1953 r. odbył się ich "proces". Zarzucono im "szpiegostwo za amerykańskie pieniądze".
Trzech księży skazano na śmierć, a pozostałych na wieloletnie więzienie.
W lutym 1953 roku gdy księża oczekiwali w celach śmierci na wykonanie wyroku grupa literatów krakowskich, wśród których była Szymborska, podpisała i przekazała władzom oraz ogłosiła "Rezolucję Związku Literatów Polskich w Krakowie w sprawie procesu krakowskiego". Czego domagali się literaci?
Oto tekst rezolucji:
W ostatnich dniach toczył się w Krakowie proces grupy szpiegów amerykańskich powiązanych z krakowską Kurią Metropolitarną.
My zebrani w dniu 8 lutego 1953 r. członkowie krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich wyrażamy bezwzględne potępienie dla zdrajców Ojczyzny (wytłuszczenie - S. K.), którzy wykorzystując swe duchowe stanowiska i wpływ na część młodzieży skupionej w KSM działali wrogo wobec narodu i państwa ludowego, uprawiali - za amerykańskie pieniądze - szpiegostwo i dywersję.
Potępiamy tych dostojników z wyższej hierarchii kościelnej, którzy sprzyjali knowaniom antypolskim i okazywali zdrajcom pomoc, oraz niszczyli cenne zabytki kulturalne.
Wobec tych faktów zobowiązujemy się w twórczości swojej jeszcze bardziej bojowo i wnikliwiej niż dotychczas podejmować aktualne problemy walki o socjalizm i ostrzej piętnować wrogów narodu - dla dobra Polski silnej i sprawiedliwej."
Rezolucję podpisało swoimi nazwiskami i pierwszymi literami swoich imion 53 osoby. Wśród nich znaleźli się tak znani pisarze i krytycy literaccy jak:
K. Bunsch, Wł. Dobrowolski, K. Filipowicz (późniejszy mąż Szymborskiej), A. Kijowski, J. Kurek, Wł. Machejek, Wł Maciąg, S. Mrożek, T. Nowak, J. Przyboś, T. Sliwiak, M. Słomczyński (znany tłumacz Szekspira podpisujący kryminały swojego autorstwa pseudonimem Joe Alex), O. Terlecki, H. Vogler, A. Włodek (pierwszy mąż Szymborskiej).
Wśród sygnatariuszy tej rezolucji znalazł się również Jan Błoński, który kilkadziesiąt lat później zarzucał Polakom, równie kłamliwie, w "Tygodniku Powszechnym", "zbrodniczą obojętność wobec zagłady getta warszawskiego".
Rezolucję podpisali także:
K. Barnaś, Wł. Błachut, J. Bober, Wł. Bodnicki, A. Brosz, B. Brzeziński, , B. M. Długoszewski, L. Flaszen, J. A. Frasik, Z. Groń, L. Herdegen, B. Husarski, J. Janowski, J. Jaźwiec, R. Kłyś, W. Krzemiński, J. Kurczab, T, Kwiatkowski, J. Lowell, J. Łabuz, H. Markiewicz, B. Miecugow, H. Mortkowicz-Loczakowa, W (lub S.). Otwinowski, A. Polewka, M. Promiński, E. Rączkowski, E. Sicińska, St. Skoneczny, A. Świrszczyńska, K. Szpalski, J. Wiktor, J. Zagórski, M. Załucki, W. Zechenter, A. Zuzmierowski.
http://www.polonica.net/Szymborska_zabic_ksiezy....
http://www.tuskwatch.pl/index.php/2008/04/07/szy...
Wierszy Wisławy Szymborskiej o partii, Leninie, Stalinie, profilach np. czwartym, komuniżmie i.t.d. jest ogrom.
Można je odnależć w internecie.
http://www.naszawitryna.pl/jedwabne_886.html
Stół bez kantów
Siedli razem do stołu uraz przepomniwszy
Polska ich łączy wspólna dzielą tylko programy
W swym locie ku przyszłości ponad przeszłość się wzbiwszy
Na teraźniejszość bacząc kreślą pokoleń ramy
Błogosławi im Kościół, Matka Ojczyzny Święta
Bo się dzisiaj jednoczą jak uczniowie Mistrza
Na Wybrzeżu wsławieni Jaruzelski, Wałęsa
Ludzie honorem niezłomni – Stelmachowski i Kiszczak
Tamci polegli księża, tamci robotnicy …
Zaliż nie słodkie z krwi ich wytłoczono wino?
Tego wszak chcieli ginąc w nocy czy na ulicy
Ty który w bezmyśl żądz niskich chciałbyś zatruć ofiarę
Mówię Ci – spadkobierca – czas przemocy już minął!
Stół bez kantów – ołtarzem, jego owoc – ich darem.
2005 - Apel Krakowski
"Wyrażamy głębokie zaniepokojenie sytuacją w Państwie. (...) Scena polityczna niebezpiecznie się spolaryzowała. (...) Liderzy prawicy, negując osiągnięcia III RP, nie kryją jednocześnie swej pogardy dla reguł demokracji i zasad państwa prawa. Wszystko to budzić musi obywatelski niepokój, a zarazem zasadniczy sprzeciw. Badania opinii publicznej wskazują, że większość Polaków nie czuje się dziś reprezentowana przez żadną partię polityczną. Zwolennicy umiaru, liberalizmu, tolerancji i państwa prawa nie mają dziś swej reprezentacji politycznej. Chcemy naprawy Państwa Polskiego, chcemy eliminacji patologii z życia politycznego, społecznego i gospodarczego, ale chcemy, aby czynione to było z poszanowaniem reguł demokratycznego państwa prawa. Chcemy zmniejszenia bezrobocia, poprawy warunków życia i opieki zdrowotnej, eliminacji korupcji. Zdecydowanie sprzeciwiamy się natomiast deprecjonowaniu dotychczasowego dorobku III RP. Mamy dość wszelkiego radykalizmu, świadomi, do czego zwykle on prowadzi. Uważamy, że w nadchodzących wyborach niezbędne jest silne centrum. Apelujemy do partii politycznych o zaniechanie brutalnej konfrontacji, o większą kulturę życia politycznego, o większą troskę o dobro kraju. Jesteśmy gotowi udzielić swego poparcia jedynie tym siłom politycznym, które jednoznacznie odetną się od zakusów na demokrację, zaniechają pomysłów "szarpania za cugle demokracji", uznają trójpodział władz za fundament demokratycznego ładu, opowiedzą się jednoznacznie za gospodarką wolnorynkową, państwem prawa i trwałym miejscem Polski w UE, zdeklarują działania na rzecz pełnego respektowania praw mniejszości narodowych i poprawy stosunków z wszystkimi sąsiadami. Aby dokonać naszego wyboru i przekonywać do niego innych, domagamy się od sił politycznych jasnego określenia w swoich programach stosunku do tych wymienionych wyżej kardynalnych wartości i postulatów."
Pod tym apelem też nie zabrakło podpisu Szymborskiej, a także Jana Widackiego, jej obecnego współsygnatariusza z "listy Kwaśniewskiego", czy niezależnego i apolitycznego Zbigniewa Hołdy. "Apel krakowski" był jednym z etapów powoływania nowej partii - Demokratów.pl
I w tym apelu też uczestniczyła
2007 - Apel Trzeciomajowy
"Obecnie rządzący mają zasadniczo inną wizję państwa i jego roli, nie rozumieją zasad demokracji, lekceważą zasady państwa prawa, dążą do jego upartyjnienia i ideologizacji. Próbują osłabić i zdezawuować istotne dla funkcjonowania demokratycznego państwa instytucje, takie jak Trybunał Konstytucyjny, niezawisłe sądy, wolne media. Społeczeństwo traktują nie jako zbiór obywateli, partnera dialogu, ale jako zawłaszczony obiekt swych rządów: dzielą je, skłócają, niszczą autorytety, próbują wypchnąć na margines życia obywatelskiego całe grupy społeczne. Uczciwą debatę społeczną zastępuje demagogia i populizm rządzących. W konsekwencji atmosfera społeczna jest zła, poziom i klimat debaty publicznej jest gorszący. (...) Popieramy i gotowi jesteśmy popierać w przyszłości wszelkie rozumne działania służące naprawie lub usprawnianiu państwa. W szczególności gotowi jesteśmy poprzeć rzeczywiste reformy służby zdrowia, administracji, wymiaru sprawiedliwości i edukacji. (...) Chcemy państwa sprawnego, taniego, odpartyjnionego, służącego społeczeństwu. Chcemy apolitycznych organów ścigania i administracji, w których dobór na stanowiska odbywa się z zasady w drodze konkursu uwzględniającego rzeczywiste kwalifikacje kandydata. Za jedną z największych porażek III Rzeczypospolitej uważamy ogromne rozwarstwienie - od wielomilionowych fortun aż po nędzę bezrobotnych. Jesteśmy przekonani, że poprzez rozwój gospodarki wolnorynkowej, właściwą politykę podatkową i społeczną, edukację, programy aktywizacji zawodowej można w istotny sposób ograniczyć bezrobocie, stworzyć młodemu pokoleniu szansę na pracę w Polsce i dla Polski. Służące temu działania państwa chcemy wspierać. Chcemy, by Polska była domem, w którym wszyscy Polacy czują się u siebie, a zarazem czują się odpowiedzialni za wspólny dom. Mamy nadzieję, że nasz głos zostanie usłyszany zarówno przez osoby, które mają realny wpływ na życie publiczne, jak i przez tych, którzy zniechęceni do polityki, świadomie zrezygnowali z uczestnictwa w życiu publicznym. Od nas wszystkich zależy przyszły kształt polskiej demokracji, losy Polski i Polaków. Wyrażamy przekonanie, że ujawnią się siły polityczne, które potrafią nasz obywatelski sprzeciw, a zarazem gotowość do pracy i działania spożytkować dla dobra Rzeczypospolitej."
Nie byłam i nie bedę fanka tej noblistki, piszącej peany ku czci komunizmu a teraz obrończyni zgniłej III RP.
Szymborska nie jest tylko poetką, ona wpisała się na zzwsze w politykę i zachwalała jej najwstrętniejszą twarz, pisząc panegiryki ku chwale totalitarnego i zbrodniczego systemu jakim był komunizm.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wisława_Szymborska
http://kataryna.blox.pl/2007/05/Wszystkie-apele-...
"Młodzieży budującej Nową Hutę"
Kto dom zbudował, w którym mieszkam?
Kto kładł swą pracę na fundament?
"w murarz, zdun i szklarz, i cieśla
minięci są przez ludzką pamięć.
Klasa z pamięcią złą - umiera.
Wierniejszą pamięć wybieramy:
sama jak książka się otwiera
w miejscach najczęściej czytywanych.
Dziś dla was, przy was, od was, młodzi,
miasta zaczyna się życiorys.
Pamięć imiona wasze co dzień
Notuje słowem zdobnym w podziw,
notuje normy waszej poryw
i włącza w piękny plan obliczeń.
Bo to jest pamięć robotnicza
służąca klasie robotniczej.
"Lenin"
Że w bój prowadził skrzywdzonych,
Że trwałość zwycięstwu nadał,
Dla nadchodzących epok
Stawiając mocny fundament
Grób, w którym leżał ten
Nowego człowieczeństwa Adam
Wieńczony będzie kwiatami
Z nieznanych dziś jeszcze planet.
(Bez tytułu)
Z asfaltu i woli wytrwałej
będzie szerokość ulic.
Z cegieł i dumnej odwagi
będzie wysokość budynków.
Z żelaza i świadomości
powstaną przęsła mostów.
Z nadziei będzie drzew zieleń.
Z radości - świeża biel tynku.
Miasto socjalistyczne
miasto dobrego losu.
Bez przedmieść i bez zaułków.
W przyjani z każdym człowiekiem.
Najmłodsze z miast, które mamy.
Najstarsze z miast, które będą.
Najmłodsze na jutro bliskie.
Najstarsze na jutro dalekie.
http://wiersze.seda.pl/?dzial=wislawa_szymborska
Szeroka publiczność film o polskiej poetce zobaczy w TVN już 28 lutego o godz. 22:25.
Obecność hipokrytów gwarantowana.
Zachwyt salonu zapewniony, wszak to jego DIAMENT.
- kryska - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
8 komentarzy
1. spłata długu wyborczego przez PO dla celebrytów
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. należą do jednego nurtu liberalno-monetarnego i są związani z el
3. Wiersze są "piękne", ale "najpiękniejsza" jest
4. @ Autor
Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
5. dodam,
6. @Kryska
Selka
7. To ona napisała i wydała jeszcze wcześniej
8. mógłbym napisać grube tomy, ale kto to wyda
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl