Ludzie ludziom zgotowali ten los
Twórcą ideologii nazistowskiej był Adolf Hitler. Hitler ze swoim populizmem trafił na dobry grunt i w dobrym czasie.
Naród niemiecki wyniszczony i moralnie i gospodarczo po I wojnie światowej, pogrążony w kryzysie duchowym i gospodarczym potrzebował przywódcy, który da im nadzieję, nadzieję na lepsze jutro i na wielką ojczyznę.
Ludzie łykali to co mówił im ich wódz Hitler, nie wiedząc jakie będą konsekwencje ich zafascynowania Adolfem i całkowitej wobec niego uległości.
A skutki tej bezgranicznej i bezmyślnej wiary w wodza narodu to śmierć, bestialstwo, okrucieństwo. Jak mogło dojść do tego, że jeden człowiek podbił swoją teorią prawie cały świat, osłabiony po I wojnie światoweji narastającym kryzysem.
Jak nie mogli rozumieć tego, że naczelna idea Hitlera to totalitaryzm połaczony z nienawiścią przede wszystkim do Żydów, a totalitaryzm to znaczy zniewolenie, poniżenie, okrucieństwa i śmierć. - " „Ludzie ludziom zgotowali ten los” - to motto „Medalionów” Zofii Nałkowskiej.
Motto to uświadamia nam do jakiego okrucieństwa zdolny jest człowiek wobec człowieka. Obozy koncentracyjne, ludobójstwo, pozbawienie jednostki godności zawsze były i są dziełem drugiego człowieka.
W czasach drugiej Wojny Światowej przestały obowiązywać wszelkie zasady etyczne i moralne. I odpowiada za to człowiek.
Ostrzeżeniem przed możliwością powtórzenia się historii z czasów hitleryzmu jest własnie motto z utworu Nałkowskiej. NIGDY WIĘCEJ ! Dzis obchodzimy 65. rocznice wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz, największego hitlerowskiego obozeu koncentracyjnego na ziemi polskiej.
Obozy stały się instrumentem biologicznego wyniszczenia narodów oraz sposobem podtrzymywania - dzięki niewolniczej pracy więźniów - gospodarki niemieckiej.
Oświęcim pełnil też funkcje eksterminacyjne będące miejscem masowych mordów dokonywanych na Żydach, Polakach, Cyganach i Rosjanach.
Ściana Śmierci w Oświęcimiu
Nad nami noc. W obliczu gwiazd -
ogłuchłych od bitewnych krzyków
jakiż zwycięzców przyszły czas
i nas odpomni, niewolników?
Pustynię, step i morza twarz
mijamy, depcząc, grzmi karabin,
zwycięzców krzyk, helotów marsz
i głodny tłum cyrkowych zabaw.
Wołanie, śpiew, pariasów wiara,
łopoce wiatrem wrogi znak,
krojony talar, łokieć, miara
i chodzą ciągle szale wag.
Niepróżno stopa depcze kamień,
niepróżno tarcz dźwigamy, broń,
wznosimy czoło, prężne ramię
i ukrwawiamy w boju dłoń.
Niepróżno z piersi ciecze krew,
pobladłe usta, skrzepłe twarze,
wołanie znów, pariasów śpiew
i kupiec towar będzie ważył.
Nad nami noc. Goreją gwiazdy,
dławiący, trupi nieba fiolet.
Zostanie po nas złom żelazny
i głuchy, drwiący śmiech pokoleń.
TADEUSZ BOROWSKI 1943-45 więzień obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu, (był sanitariuszem w szpitalu obozowym), Natzweiler-Dautmergen i Dachau-Allach
- kryska - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
1 komentarz
1. Wszystko zaczęło się od negacji Boga ( Nietzsche )
To powinno stanowić lekturę obowiązkową w kazdej polskiej szkole powszechnej i nie tylko .. Jeśli uważnie obejrzymy cały dokument wnioski same napłyną ..A są one straszne i obciążają w większości elity jakie miały znaczący wpływ na to co działo się na przełomie wieków od XVIII aż do XX -ego włącznie .. Niech nikt nie spłyca tematu że to powstało samo z siebie .. Takie opinie to zbrodnia popełniana powtórnie na już uśmierconych ofiarach tych chorych ideologii ...
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
A .K "Andruch"
http://andruch.blogspot.com