Polska potentatem gazowym - amerykańska nauka pomogła

avatar użytkownika kejow

Gaz łupkowy 1,4 bln m sześc. gazu poszkiwany w Polsce przez Chevron, Exxon Mobil, ConocoPhillips , Maraton oraz PGNiG lecz naukowe metody z USA zmieniły radykalnie sytuację w ocenie realnej polskich zasobów gazu.

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykonanie takiego otworu, sięgającego 7 km w głąb ziemi, to w Polsce koszt liczony w dziesiątkach milionów złotych. Z powodu wysokich kosztów PGNiG nie interesowało się dotąd tego typu inwestycjami. Tym bardziej że o polskich zasobach gazu niekonwencjonalnego wciąż niewiele wiadomo.

GBP - Link  http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/392027,mozemy_sie_stac_gazowym_gigantem.html

AMERYKAŃSKIE SUKCESY WYDOBYWCZE

Zasoby metanu z tego źródła zwielokrotniłyby globalne możliwości energetyczne. Niestety, eksploatacja metanowego lodu jest niezwykle trudna i ryzykowna. Łatwiejsze do uszczknięcia okazały się zasoby metanu uwięzionego w pokładach węgla kamiennego. Gaz z tego źródła wydobywa się w wielu miejscach na świecie, również w Polsce, chociaż wciąż na zbyt małą skalę w porównaniu do możliwości.

Najnowsze źródła niekonwencjonalne to gaz zawarty w łupkach (shale gas) i gaz uwięziony w izolowanych porach skalnych (tight gas). O istnieniu takich złóż jeszcze kilka lat temu mało kto, nawet wśród specjalistów, u nas słyszał. Dzisiaj skupiają zainteresowanie inwestorów.

Dzisiaj w Stanach Zjednoczonych działa 40 tys. otworów tego typu, które dostarczają 70 mld m sześc. gazu rocznie, co stanowi ponad 10 proc. całkowitego tamtejszego wydobycia. Kluczem do sukcesu było opanowanie niezwykle wyrafinowanych metod szczelinowania hydraulicznego oraz potanienie technologii drążenia otworów poziomych.

Poza firmami amerykańskimi tylko kilka wielkich międzynarodowych koncernów, jak BP, Total czy Schlumberger, potrafi dzisiaj skutecznie eksploatować te złoża. Otwory tego typu dostarczają gaz w Algierii, Wenezueli, Argentynie, Omanie i Chinach, które – jak się ocenia – mają ponad 80 proc. zasobów swojego gazu uwięzione w złożach typu tight. Również w Europie pojawiły się pierwsze takie szyby, m.in. ze złoża Soehlingen w Niemczech wydobywa się metan z piaskowców czerwonego spągowca, leżących na głębokości 4600 m.

Polska również ma szansę na uwięziony gaz. Hubert Kiersnowski z Państwowego Instytutu Geologicznego uważa, że ze złożami tego typu będziemy mieć coraz częściej do czynienia, bo piaskowce czerwonego spągowca, które stanowią nasz najbardziej perspektywiczny poziom gazonośny, zalegają w Polsce na dużych głębokościach, co sprzyja zaciskaniu porów skalnych i zmniejszeniu przepuszczalności. Jego zdaniem, prawdopodobnie dużą część tych złóż, położonych w centralnej części Polski, uda się eksploatować.

Polityka http://www.polityka.pl/nauka/283356,1,wyciskanie-gazu.read

DYSKUSJA KRAJOWA   W NECIE

PGNiG nie jest zainteresowane pokładami ze względu na skomplikowaną technologię pozyskiwania surowca. Eksperci są zdania, ze PGNiG woli kupić błękitne paliwo do Rosjan i sprzedać z zyskiem, niż zainwestować w jego wydobycie w kraju, mimo że wydobycie jest gazu jest dużo tańsze niż jego import.

Wprawdzie PGNiG planuje udział w poszukiwaniach gazu w skałach łupkowych wraz z Marathon Oil i Chevronem, jednak podchodzi do tego przedsięwzięcia sceptycznie. Piotr Gliniak, szef Departamentu Poszukiwania i Eksploatacji Złóż w PGNiG, zaznaczył, że formacje łupkowe w Polsce mogą mieć zbyt dużo wody, aby użyć technik stosowanych z powodzeniem w USA. . Wydaje mi się w tym momencie, że zagraniczne spółki zbyt optymistycznie oceniają to, co może być znalezione w Polsce  mówi Piotr Gliniak.

Amerykanie jednak nie rezygnują. Od kilku lat maja też koncesję na poszukiwanie gazu w okolicach Kutna. Zasobność złoża szacuje się na 500 mld m sześc. Surowca. Jego powierzchnia to 113,6 tys. ha. Polskie czarne łupki zalegają na głębokościach od 500 do 4 tys. m w kilku tzw. basenach sedymentacyjnych. Najbardziej obiecująca jest strefa ciągnąca się skośnym pasem przez Polskę, od środkowego Pomorza po Lubelszczyznę, oraz obszar leżący na przedpolu Sudetów.

Ąutor ~hot

http://www.tvp.info/informacje/biznes/polskie-skaly-gazowym-eldorado 
 

OPINIA WŁASNA

 

USA lider technologii wiertnicznych , zostało w za rok 2009  liderem producentów gazu na świecie, rozwiązanie techniczne z gazu łupkowego jest skuteczne.

Polska też ma szanse na gaz i jest ona do wykorzystania czemu sprzyja sytuacja monopolu gazowego krytykowanego i cen światowych

 

7 komentarzy

avatar użytkownika Lancelot

1. Już raz

Byliśmy potentatem naftowym i drugą Japonią jeszcze do dziś gdzieś w szafie mam turban który sobie wtedy zakręciłem i co?......Trza będzie odkurzyć ,) Pzdr

 RACJA JEST JAK DUPA, KAŻDY MA SWOJĄ  /Józef Piłsudski/

avatar użytkownika Joanna K.

2. Oj. Lancelot, nie kracz - z pewnością mamy GEOTERMIE do wzięcia

mamy i gaz, ruskie wściekną się i to będzie nasze zwycięstwo mimo woli :)

Są w życiu rzeczy ważniejsze, niż samo życie.

                              /-/ J.Piłsudski

avatar użytkownika Maryla

3. PGNiG woli kupić błękitne paliwo do Rosjan i sprzedać z zyskiem

kolejna dziedzina, w której firma państwowa (jeszcze) nie jest zainteresowana działaniem na dobro państwa polskiego. Prawo do eksploatacji złóż gazu zostały sprzedane międzynarodowej firmie i sytuacja zmieni się o tyle, że zamiast kupować gaz od Rosjan, będziemy kupować własny gaz po cenach rynkowych od fimy zagranicznej. Jedyna korzyść - odsunięcie szantażu . Ale, czy na pewno? Pawlak podpisuje umowę na 30 lat z Rosjanami. Pozdrawiam

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Lancelot

4. Joanno

To nie krakanie, logika na to wskazuje, że lepiej się nie chwalić co mamy, po Karlinie został mi zakurzony turban, po drugiej Japonii samurajskie miecze, geotermię szlag trafi bo o. Rydzykowi nie dadzą tego uruchomić a jak chodzą słuchy to Francuzi mocno ostrzą sobie na to zęby i ciągle jak się czymś pochwalimy to zaraz szlag to trafia czy my mamy choć jeden polski bank? który to sfinansuje zobacz co się dzieje dookoła wszystko obce, choć w Polsce chyba tylko pogoda polska nam została a i to nie na długo no i twoja poezja. Jednym słowem mamy cyrk ,) Pzdr
Ostatnio zmieniony przez Lancelot o pt., 22/01/2010 - 12:17.

 RACJA JEST JAK DUPA, KAŻDY MA SWOJĄ  /Józef Piłsudski/

avatar użytkownika Józef Wieczorek

5. Dlaczego czas dokonany a nie

Dlaczego czas dokonany a nie przyszły i tryb warunkowy? Ocena jak ocena, nie musi się sprawdzić, jak w geotermii, a poza tym są koszta. Nie wszystko się opłaca wydobywać z przyczyn ekonomicznych.

Józef Wieczorek

avatar użytkownika kejow

6. Maryla

Pawlak podpisuję umowę gazową na 30 lat. Czas przyszły - niedokonany. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez kejow o pt., 22/01/2010 - 17:28.
kejow
avatar użytkownika Józef Wieczorek

7. W tym przypadku stracony !

W tym przypadku stracony !

Józef Wieczorek