List do IPN - Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl Olsztyn, 18 stycznia 2010 r.
Instytut Pamięci Narodowej
Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko
Narodowi Polskiemu
Naczelnik Wydziału
prok. Marek Sosnowski
Pl. Krasińskich 2/4/6
00-207 Warszawa
Dotyczy: odpowiedź IPN na nasze pismo znak Ko 5/10 z dnia 06.01.2010
Pragniemy podziękować za obszerne wyjaśnienia przesłane w odpowiedzi na nasze pismo dotyczące działań Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie kwerendy i odzyskania utraconej dokumentacji.
Zgodnie z przekazaną informacją, wystąpiliśmy do Prokuratury Okręgowej w Warszawie z dalszym zapytaniem o postęp w śledztwie toczącym się w związku z przekazaniem materiałów śledczych dokumentujących hitlerowskie zbrodnie wojenne prokuratorom niemieckim .
Chcielibyśmy równiez dodać, iż Stowarzyszenie Blogmedia24.pl patronuje społecznej inicjatywie zabezpieczenia i godnego upamiętnienia miejsca mordu i spalenia szczątków ludzkich dokonanego przez wojsko i policję niemiecką w dniach 5-9 sierpnia 1944 roku na 12000 Polaków przy ulicy Górczewskiej w Warszawie .
Z informacji uzyskanych w wyniku korespondencji z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa
Narodowego i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wynika, że w roku 2010 realizowany będzie nowy projekt , który ma na nowo upamiętnić miejsce tej zbrodni , do tej pory upamiętnionej jedynie krzyżem i tablicą , które znajdują się obecnie w obrębie parkingu salonu samochodowego , pobudowanego na miejscu kaźni i spalenia zwłok.
W związku z powyższym, wnoszę o udostępnienie informacji publicznej, czy projekt ten, który ma być realizowany przez władze samorządowe dzielnicy Wola, był konsultowany
z IPN z Główną Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Równocześnie prosimy o ewentualne podanie nam adresata zapytania dotyczącego tego, czy było prowadzone śledztwo w sprawie tej zbrodni i wskazanie podmiotu , do którego możemy zgłosić się o udostępnienie naszemu Stowarzyszeniu materiałów z tego śledztwa i kwerendy w archiwum IPN zeznań świadków zbrodni na Woli.
UZASADNIENIE
Wniosek niniejszy znajduje szczegółowe uzasadnienie w treści przepisu art.6 ust.1 pkt 5) ustawy z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2001 r. Nr 112, poz. 1198 z późn. zm. ).
Z poważaniem
Prezes Zarządu
Elżbieta Szmidt
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. Marylu, czy naprawdę nie ma wiadomości o tym, KTO imiennie
Są w życiu rzeczy ważniejsze, niż samo życie.
/-/ J.Piłsudski
2. Joanna K
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl