Nord Stream budowa Gazpromu części lądowej - START

avatar użytkownika kejow

Z dokumentów projektowych z Giprospecgaz, spółkę-córkę Gazpromu, wynika, że długość magistrali Griazowiec-Wyborg, za pośrednictwem której Gazociąg Północny zostanie podłączony do rosyjskiej sieci przesyłowej, wyniesie 917 km. 512 km rury przypadnie na obwód wołogdzki, a 405 km na leningradzki. Koszt ułożenia magistrali Griazowiec-Wyborg wyniesie 6,5 mld dolarów, w tym 2,2 mld USD w obwodzie wołogdzkim i 4,3 mld dolarów w leningradzkim. Kwoty te nie uwzględniają wydatków na wykonanie odgałęzień do lokalnych odbiorców. Planuje się wybudowanie siedmiu tłoczni gazu: trzech w obwodzie wołogdzkim (Griazowieckaja, Szeksinskaja oraz Babajewskaja) i czterech w leningradzkim (Pikalewskaja, Wołochowskaja, Jelizawietinskaja oraz Portowaja). Griazowieckaja, Szeksinskaja, Jelizawietinskaja oraz Portowaja mają być oddane do eksploatacji w trzecim kwartale 2010 roku, a Babajewskaja, Pikalewskaja i Wołochowskaja - w 2012 roku.

PAP 04.08.2006
 
Mapa cześci lądowej Nord Stream na terytorium Rosji
 
 
 
Budowa stacji kompresorowej gazu dla NordStream o ciśnieniu 220 atm nad zatoką Portovaja koło miasta Vyborg Moc docelowa sprężarek to 366 MW  dla6 agregatów GPU po 52 MW i dwa GPU po 27 MW zasilane gazem.
System podgrzewania i odwadniania  gazu z system  (GTU) pozwoli na podniesienie niezawodności rurociągu w rejonie zamarzania . Zdolność logistyczna tłoczenia 55 mld m3 gazu rocznie.
 
KONKLUZJA
 
Budowa Nord Stream rusza , budowa terminala LNG Świnoujście rusza. Technologia jednorazowego tloczenia gazu na długim dystansie  dla Nord STREAM BARDZO NOWOCZESNA, terminal LNG w Świnoujściu typowy.
 
Walka o gaz i wpływ poprzez poliykę energetyczną trwa.

 

1 komentarz

avatar użytkownika Maryla

1. a Nabucco w sferze planów, na papierze, bez kasy z UE

South Stream uważany jest za konkurencję dla wspieranego przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone gazociągu Nabucco. W tym drugim projekcie uczestniczą Austria, Węgry, Bułgaria, Rumunia i Turcja. Gazprom chce oddać magistralę do użytku przed końcem 2015 roku. W zamian za zezwolenie na budowę South Stream strona rosyjska oferuje swoją ropę dla budowanego przez Turcję od 2007 roku rurociągu z terminalu Samsun, nad Morzem Czarnym, do terminalu Ceyhan, nad Morzem Śródziemnym. Według nieoficjalnych informacji, Rosja gotowa jest również objąć 50 proc. udziałów w tym przedsięwzięciu. Premierzy Rosji i Turcji rozmawiali też o gazociągu Blue Stream. Jest to magistrala, którą od 2002 roku gaz z Rosji przez Morze Czarne tłoczony jest bezpośrednio do Turcji. Rosja proponuje jednak także budowę Blue Stream-2. Za pośrednictwem tego gazociągu rosyjski gaz przez terytorium Turcji miałby płynąć na Bliski Wschód. Jako potencjalnych odbiorców paliwa Moskwa wymienia Syrię, Liban i Izrael. http://www.tvn24.pl/12692,1638032,1,2,rury-lacza-rosje-i-turcje-polske-omijaja,wiadomosc.html

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl