Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Zadłużenie . Podwyżki. Telewidzu, obudź się.

avatar użytkownika Maryla

Surowce energetyczne i energia elektryczna. Bez tego nie może funkcjonować gospodarka, bez zapewnienia dostaw pradu i gazu nie da się żyć. Rząd Jarosława Kaczyńskiego , a w szczególności prezydent Lech Kaczyński podjęli gigantyczny wysiłek, aby zbudować koalicję państw dla uniezależnienia Polski od dostaw surowców z Rosji . PO zapowadała unicestwienie tych planów wyraźnie, dzięki temu miała poparcie rządów i mediów zagranicznych , ale dzika nagonka usługowych pracowników mediów na "kaczofaszyzm" zagłuszała ich zapowiedzi.

PO przyjrzy się projektom energetycznym PiS

PO przyjrzy się projektom energetycznym, które zapoczątkował rząd PiS. Pod lupę trafią m.in. terminal LNG i tzw. projekty norweskie.
 
Północ - południe wyszehradzki projekt gazowy

Bezpieczeństwo dostaw gazu dla krajów Grupy Wyszehradzkiej jest nieporównywalne do sytuacji, w jakiej znajdują się kraje byłej "15".

Brakuje pomysłu na zmianę aktualnego stanu rzeczy, kiedy kraje wyszehradzkiej "4" są praktycznie zależne od dostaw rosyjskiego gazu. Jednym z możliwych rozwiązań jest zbudowanie nowego rurociągu z Norwegii do Polski i dalej poprzez Czechy, Słowację i Węgry do Chorwacji. W przeciwieństwie do krajów starej Unii kraje Grupy Wyszehradzkiej nie wypracowały do tej pory żadnego alternatywnego projektu. Budowa rurociągu z północy na południe jest więc rzeczą konieczną.
 
 
XVII Forum Ekonomiczne Krynica, 5 - 8 września 2007 www.forum-ekonomiczne.pl
 

Dzisiaj padła kolejna szansa na uniezależnienie się od Rosji .

O 23. przestała działać elektrownia w Ignalinie

O 23. przestała działać elektrownia w Ignalinie

Na godzinę przed końcem starego roku na Litwie zamknięty został, na żądanie Unii Europejskiej, drugi reaktor elektrowni atomowej w Ignalinie . Wraz ze spadkiem mocy energetycznych kraju o 40 proc. zaczyna się rywalizacja o budowę nowej... »

Ignalina produkowała 80 proc. energii elektrycznej Litwy. Od 1 stycznia kraj będzie kupował brakującą energię na wolnym rynku - od Estonii, Białorusi, Ukrainy i Rosji. Litwa ma nadzieję na zbudowanie nowej siłowni atomowej w Visaginas około 2018-2020 roku, i 8 grudnia b.r. ogłosiła przetarg na jej projekt.

Tymczasem Rosja planuje elektrownię o dwóch reaktorach w obwodzie kaliningradzkim, 16 km od granicy z Litwą, a Białoruś budowę swej pierwszej siłowni atomowej w rejonie blisko Wilna. Według władz Kaliningradu pierwszy blok Bałtyckiej Elektrowni Atomowej, która ma powstać niedaleko Sowiecka, powinien zostać oddany do użytku w 2016 roku. Rosja oferuje inwestorom zagranicznym udziały w przedsięwzięciu, którego koszt ocenia się na 5 mld euro.

Przypominam, co zostawiał rząd Jarosława Kaczyńskiego Pawlakowi :

Litewsko-polska umowa o moście energetycznym

Litwa i Polska 11 października nie zawarły umowy, ponieważ Polska zażądała 1200 megawatów elektryczności, wyprodukowanej w przyszłej nowej elektrowni atomowej na Litwie.

W oczekiwaniu na pierwszą wizytę premiera Polski
 
Premier Litwy oczekuje, że jedną z pierwszych wizyt nowego premiera Polski będzie wizyta w Wilnie. Premierzy obu krajów, jak powiedział Gediminas Kirkilas, powinni przede wszystkim omówić wspólne projekty energetyczne oraz inne związane z infrastrukturą.

Wyraził on przekonanie, że Polska będzie uczestniczyła w budowie siłowni atomowej, ponieważ leży to również w interesie Polski, a most energetyczny, jak powiedział Kirkilas, jest planem nawet nie Polski i nie Litwy, tylko jednym z priorytetowych planów energetycznych Komisji Europejskiej.

http://www.kurierwilenski.lt/index-news.php?subaction=showfull&id=

1194387499&archive=&start_from=&ucat=10&

Jesteśmy zdeterminowani, by projekt nowej elektrowni w Ignalinie był udany.... czytaj więcej »

 

Gaz :

PGNiG czeka jeszcze do wtorku na oferty w przetargu na LNG
(PAP, tm/18.07.2007, godz. 14:06)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zaczeka jeszcze do wtorku na oferty, które mają wpłynąć w przetargu na budowę terminala LNG - poinformował w środę PAP Tomasz Fill, rzecznik gazowej spółki.

Budowa terminala LNG, który ma powstać w Świnoujściu ma się rozpocząć w przyszłym roku, a jego uruchomienie ma nastąpić w roku 2011.

Na początku planowana jest dostawa 2,5 mld metrów sześciennych LNG rocznie; docelowo ma to być około 7,5 mld metrów sześciennych.

Koszt budowy terminala szacowany jest na 440 mln euro.

 

SUROWCE PGNiG będzie budowało skandynawski gazociąg
Gaz z Norwegii przez Danię do Polski

Jest szansa, że za pięć lat gazociąg połączy Polskę ze złożami w Norwegii, a nasz kraj choć w części uniezależni się od dostaw rosyjskiego surowca

pierwsza_strona_a_4-1.F.jpg
Którędy będzie biegł gazociąg. Pierwsze dostawy trafią do naszego kraju na przełomie 2011 i 2012 r.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przystąpiło w środę do konsorcjum budującego gazociąg z Norwegii do Szwecji i Danii. Inwestycja ma ruszyć jesienią2009 roku. Surowiec może popłynąć do Polski naprzełomie2011 i2012 roku.

-To kolejny etap realizacji przez spółkę oraz rząd polityki dywersyfikacji źródeł dostaw gazu na rynek krajowy - podkreśla minister gospodarki Piotr Woźniak. Obecnie z około 10 mld metrów sześciennych gazu, który rocznie importujemy, aż 95 proc. pochodzi z Rosji i Azji Środkowej.

 

Spór o 80 mln dolarów

Spór o 80 mln dolarów

80 mln dolarów to kwota należności, jakie rosyjski koncern Gazprom ma wobec spółki EuRoPol Gaz za tranzyt gazu przez Polskę. Nie chce ich spłacić, a minister skarbu nie zgadza się na nowe ustępstwa - informuje "Rzeczpospolita". »

 

Pawlak: Ostatnia przeszkoda na drodze do umowy gazowej

Pawlak: Ostatnia przeszkoda na drodze do umowy gazowej

Rozliczenie starej polsko-rosyjskiej umowy gazowej stoi na drodze do podpisania nowego kontraktu - uważa wicepremier, minister...czytaj dalej »

 

Ropa :

Projekt Sarmatia II

 

Komunikat Prezydentów


Wileńska Konferencja nt. Bezpieczeństwa Energetycznego,10 października, 2007

 

10 października 2007 r. Prezydenci AzerbejdŜanu, Gruzji, Litwy,olski i Ukrainy oraz specjalny przedstawiciel Prezydenta Kazachstanu spotkali się na Wileńskiej Konferencji nt.bezpieczeństwa Energetycznego w celu podsumowania prac
Międzyrządowej Grupy Roboczej ds. Energii, powołanej 11 maja 2007 r. podczas krakowskiego Szczytu Energetycznego.

Eksperci dyskutują o rozbudowie rurociągu Odessa-Brody
(PAP, pr/05.11.2007, godz. 18:58)

Eksperci z pięciu krajów: Polski, Ukrainy, Litwy, Gruzji i Azerbejdżanu na szczycie pod Odessą dyskutują o rozbudowie rurociągu Odessa-Brody do Gdańska.

Przewodniczący Centrum Badań Naftowych Ilcham Szaban poinformował w poniedziałek w Odessie, że Azerbejdżan ma obowiązek uczestniczenia w badaniach dotyczących możliwości utworzenia korytarza energetycznego łączącego Morze Kaspijskie i Europę. Wynika to z porozumienia podpisanego w październiku w Wilnie.

Obecnie Azerbejdżan dysponuje czterema drogami eksportu ropy - rurociągami Baku-Nowosybirsk, Baku-Supsa, Baku-Tblisi-Ceyhan o sumarycznej przepustowości do 70 mln ton rocznie, jak również szlakiem kolejowym Baku-Batumi, mogącym transportować do 3,5 mln ton ropy rocznie.

Plany rozbudowy ropociągu obserwuje kaspijski potentat naftowy - Kazachstan. Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew deklarował, że propozycja jest ważna dla jego kraju, który w latach 2012-2014 stanie się jednym z wielkich dostawców ropy na rynek międzynarodowy. Dodał jednak, że jest to czysto pragmatyczne zainteresowanie wieloma alternatywnymi trasami transportu kazachskich nośników energii.

http://biznes.onet.pl/2,1635720,wiadomosci.html

 

Ropa nie przez Gdańsk

Ropa nie przez Gdańsk

Gdański Naftoport wypadł z listy portów, którą służą do tranzytu rosyjskiej ropy - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Rosyjski Transnieft, państwowy monopolista zajmujący się transportem surowca, woli wysyłać ropę do nowego portu... »

 

Europejska Polityka Sąsiedzkia.

Z inicjatywy Polski i Litwy, ministrowie z Grupy Wyszehradzkiej i trzech krajów bałtyckich spotkali się w niedzielę wieczorem w Brukseli z przedstawicielami pięciu poradzieckich sąsiadów Unii Europejskiej - Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu.

Celem tego nieformalnego spotkania-kolacji jest przygotowanie wspólnej strategii na temat Europejskiej Polityki Sąsiedzkiej, tak by wzmocnić jej wschodni wymiar.

Chcielibyśmy stworzyć koalicję państw, które działają wyraźnie na rzecz i dobra naszych sąsiadów wschodnich" - powiedziała PAP i Polskiemu Radiu w niedzielę wieczorem polska minister spraw zagranicznych Anna Fotyga.

"Razem możemy więcej - dodała. - A na pewno i państwa Wyszehradu i kraje bałtyckie chcą, by ta część Europy wykonała wyraźny skok i miała większe szanse integracji".

 

Piotr Woźniak-Międzynarodowa Agencja Energetyczna


Trzeba zadbać o dostawy surowców

Od dziś Polska oficjalnie należy do Międzynarodowej Agencji Energetycznej, która skupia 26 państw, gwarantując im m.in. pomoc w dostawach ropy i paliwa w przypadku kryzysu.

Nie ma wątpliwości, że wspólne bezpieczeństwo energetyczne Unii to idea, a nie fakt, i rzeczywiście składa się na to bezpieczeństwo każdego kraju z osobna. Mamy plany budowy rurociągu ze Skandynawii, gazoportu i nowych magazynów. Oczywiście można próbować forsować w UE np. pomysł dodatkowych magazynów, który jest jednak kosztowny, a niektóre kraje, jak Niemcy czy Włochy, mają i tak bardzo duże zapasy gazu. Holendrzy z kolei przeznaczyli na ten cel swoje największe złoże Groningen i dzięki temu są świetnie zabezpieczeni.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_071003/ekonomia/ekonomia_a_24.html

http://maryla-maryla.blogspot.com/2007/11/z-cyklu-bilans-zamknicia-spraw-po-2_07.html

 

ROPOCIĄG ODESSA-BRODY-PŁOCK-GDAŃSK TEMATEM SPOTKANIA

Prezydent pojedzie do Gruzji na szczyt energetyczny

Prezydent pojedzie do Gruzji na szczyt energetyczny

Prezydent Lech Kaczyński zamierza wziąć udział w szczycie energetycznym, który odbędzie się 14 stycznia w Batumi w Gruzji -...czytaj dalej »

 

 

Plajt będzie trzy razy więcej

Plajt będzie trzy razy więcej

W nadchodzącym roku zbankrutuje u nas nawet 1500 firm - uważa "Puls Biznesu". Wielu przedsiębiorców kombinuje, jak wyłgać się od spłaty długów. Na układzie korzystają głównie dłużnicy. »

To był rok paradoksów

To był rok paradoksów

PKB rósł najwolniej od 2002 r. Mimo to wzrost okazał się wielkim sukcesem Polski. Gospodarka w 2009 r. pokazała, że potrafi wodzić ekonomistów i przedsiębiorców za nos - pisze "Puls Biznesu" w swoim raporcie. »

Słabnąca złotówka i afery - trudny rok dla PO

Słabnąca złotówka i afery - trudny rok dla PO

To nie był łatwy rok dla partii rządzącej - kryzys gospodarczy i słabnąca złotówka , sprawa byłego senatora Tomasza Misiaka, afera hazardowa, której skutkiem były zmiany personalne w Platformie i w konsekwencji powołanie komisji śledczej. »

 

MF: nowela ustawy o cenach ma zmniejszyć obowiązki firm

Firmy nie będą musiały określać tzw. szczegółowej charakterystyki jakościowej towarów ani obniżać cen w przypadku, gdy towar ich nie posiada - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o cenach przygotowany przez Ministerstwo Finansów. »

Trzeba ratować polskie finanse

Trzeba ratować polskie finanse

Rząd prowadzi z Polakami bardzo ryzykowną grę pozorów - ostrzega "Nasz Dziennik". Owa gra polega na takim manipulowaniu finansami publicznymi, by ukryć skalę nierównowagi, zwiększyć wydatki w roku wyborczym i jakimś cudem nie... »

MF planuje w I kw. emisję długu w euro i USD

MF planuje w I kw. emisję długu w euro i USD

Ministerstwo Finansów planuje w I kwartale przyszłego roku przeprowadzić emisje zagraniczne w euro oraz dolarze amerykańskim - poinformował PAP w czwartek wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. »

 

 

3 komentarze

avatar użytkownika kejow

1. Maryla

Noworoczne życzenia i gratulacje Zestaw gazowo - energetyczny dobrze dobrany Pozdrawiam światecznie Wojtek
kejow
avatar użytkownika Maryla

2. @kejow

Witam, nie jest pełny, nie mam dostepu do swojego archiwum, więc mocno "na skróty". Pozdrawiam i życzę takiej aktywności, jak w 2009 ;) ....U Kwiatkowskiego wykrystalizował się wówczas program gospodarczy, którego fundamentem było przekonanie, że suwerenność gospodarcza kraju bierze się z niezależności od szlaków Rosja - Niemcy. Napisał: wobec ustawicznie rosnących trudności i zapór na linii naszego dawnego rozwoju i współżycia ekonomicznego, biegnącej w kierunku najbliższego zachodu i wschodu, musieliśmy obrócić linię naszej polityki gospodarczej i handlowej o 90 stopni, tj. skierować ją na północ i na południe*......... http://blogmedia24.pl/node/23177

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. Dziś połączenie MSZ i UKIE

Pierwszego stycznia Urząd Komitetu Integracji Europejskiej połączy się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Od tej pory realizacją zadań europejskich będzie zajmował się nowo powstały Komitet do Spraw Europejskich. Zwiększą się kompetencje szefa dyplomacji Radosława Sikorskiego, który będzie także odpowiadał za sprawy członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Po połączeniu UKIE i MSZ dotychczasowy szef Urzędu Mikołaj Dowgielewicz będzie pełnił funkcję sekretarza stanu ds. europejskich w MSZ. Najprawdopodobniej pozostanie też pełnomocnikiem rządu ds. przygotowań do prezydencji w UE (Polska będzie przewodniczyć pracom UE w drugiej połowie 2011 roku). Łączny budżet UKIE i MSZ będzie wynosił ok. 1 mld 300 mln zł. Około 80 proc. tej kwoty zostanie przeznaczone na utrzymanie placówek za granicą i składki wpłacane do organizacji międzynarodowych. Pozostała część będzie do rozdysponowania w kraju m.in. na wynagrodzenia dla pracowników. REKLAMA Liczba pracowników MSZ, po przyłączeniu z UKIE, zwiększy się o ok. 400 osób. Dyrektor generalny służby zagranicznej Rafał Wiśniewski ocenił w rozmowie z PAP, że pracownicy Urzędu nie powinni obawiać się zwolnień. "UKIE nie realizowało tych samych zadań co MSZ; skoro one się nie pokrywają, nie ma powodu mówić o zwalnianiu kogokolwiek. Nie zamierzamy nikogo się pozbywać" - przekonywał. Pracowników departamentów MSZ, które będą zajmować się sprawami członkostwa Polski w UE, nie będą obowiązywać zasady takie jak w przypadku służby zagranicznej. Jako przykład Wiśniewski wymienił odmienne kwalifikacje potrzebne do objęcia funkcji dyrektora. Podkreślił, że aby zostać dyrektorem departamentu spraw zagranicznych, trzeba mieć stopień dyplomatyczny. "Natomiast w departamentach obsługujących sprawy unijne taki stopień nie jest już wymagany" - tłumaczył. Według Wiśniewskiego w praktyce oznacza to również, że w dziale spraw zagranicznych trzeba znać dwa języki obce na wysokim poziomie; w dziale członkostwa z UE - wystarczy znajomość jednego języka na niższym poziomie. Dyrektor zapewnił, że dla pracowników z UKIE, którzy po pierwszym stycznia znajdą się w departamencie zajmującym się sprawami zagranicznymi, przewidziano specjalny tryb ułatwiający im uzyskanie stopnia dyplomatycznego. "Zgodnie z ustawą, jeśli przez trzy lata ktoś pracował w administracji rządowej, ma egazmin na odpowiednio wysokim poziomie z jednego języka i złoży dokument wyrażający chęć przyjęcia do służby zagranicznej, uzyska członkostwo w tej służbie na trzy lata" - wyjaśnił. W ciągu tego czasu - jak mówił - dana osoba będzie musiała zdać egzamin z drugiego języka oraz uczęszczać na kursy i szkolenia, by zwiększyć swoje kwalifikacje. Wiśniewski dodał, że gdyby ktoś w ciągu tych trzech lat nie zdał np. egzaminu ze znajomości drugiego języka, wówczas jego umowa o pracę może być rozwiązana. Pytany o różnicę zarobków między UKIE (gdzie wynagrodzenia były wyższe) a MSZ Wiśniewski ocenił, że te dysproporcje wyrównują się. Jak tłumaczył, lepsze zarobki pracowników w UKIE brały się stąd, że w Urzędzie było kiedyś znacznie więcej etatów niż faktycznie zatrudnionych osób. Dlatego - jak mówił - pieniądze były rozdzielane na nagrody i premie. "Jednak w tym roku wolne etaty zaczęto obsadzać osobami potrzebnymi do przygotowań Polski do prezydencji w połowie 2011 roku i w związku z tym worek z nagrodami zmniejszył się do rozmiarów małej sakiewki" - tłumaczył. Ocenił, że pracownicy UKIE mogą mieć poczucie, że to z powodu połączenia z MSZ ich zarobki zmieniają się. Będziemy się zatem starali, aby wyrównywanie wynagrodzeń nie odbywało się "+do dołu+, tylko +do góry+, by nie zabierać komukolwiek" - zapewnił. Zgodnie z ustawą o połączeniu UKIE z MSZ powstanie Komitet do Spraw Europejskich. Zostanie utworzony w miejsce Komitetu Integracji Europejskiej, powołanego jeszcze przed wejściem Polski do Unii. "KIE nie zebrał się od pięciu lat, integracja Polski już się dokonała, więc warto było uregulować tę kwestię i utworzyć komitet z kompetencjami, zadaniami odpowiadającymi dzisiejszym potrzebom" - podkreślił Wiśniewski. Nowy Komitet ma działać szybciej i sprawniej, dzięki temu - jak wyjaśniał dyrektor - że Rada Ministrów będzie mogła upoważnić to gremium nie tylko do rozpatrywania spraw związanych z członkostwem w UE, ale też do rozstrzygania ich. Nowo powstały Komitet będzie mógł podejmować decyzje, które będą ostateczne - mówił Wiśniewski. Jeśli - dodał - członkowie Komitetu do Spraw Europejskich nie będą mogli dojść do porozumienia w danej kwestii, wówczas sprawa będzie rozpatrywana na posiedzeniu rządu. Pracom Komitetu ma przewodniczyć minister odpowiadający za sprawy członkostwa Polski w UE. Ale - jak powiedział Wiśniewski - "bardzo możliwe", że z upoważnienia Sikorskiego spotkania będzie prowadził Mikołaj Dowgielewicz. http://wiadomosci.onet.pl/2104007,11,dzis_polaczenie_msz_i_ukie,item.html

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl