Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Zadłużenie . Podwyżki. Telewidzu, obudź się.
Surowce energetyczne i energia elektryczna. Bez tego nie może funkcjonować gospodarka, bez zapewnienia dostaw pradu i gazu nie da się żyć. Rząd Jarosława Kaczyńskiego , a w szczególności prezydent Lech Kaczyński podjęli gigantyczny wysiłek, aby zbudować koalicję państw dla uniezależnienia Polski od dostaw surowców z Rosji . PO zapowadała unicestwienie tych planów wyraźnie, dzięki temu miała poparcie rządów i mediów zagranicznych , ale dzika nagonka usługowych pracowników mediów na "kaczofaszyzm" zagłuszała ich zapowiedzi.
PO przyjrzy się projektom energetycznym PiS
Bezpieczeństwo dostaw gazu dla krajów Grupy Wyszehradzkiej jest nieporównywalne do sytuacji, w jakiej znajdują się kraje byłej "15".
Brakuje pomysłu na zmianę aktualnego stanu rzeczy, kiedy kraje wyszehradzkiej "4" są praktycznie zależne od dostaw rosyjskiego gazu. Jednym z możliwych rozwiązań jest zbudowanie nowego rurociągu z Norwegii do Polski i dalej poprzez Czechy, Słowację i Węgry do Chorwacji. W przeciwieństwie do krajów starej Unii kraje Grupy Wyszehradzkiej nie wypracowały do tej pory żadnego alternatywnego projektu. Budowa rurociągu z północy na południe jest więc rzeczą konieczną.
Dzisiaj padła kolejna szansa na uniezależnienie się od Rosji .
O 23. przestała działać elektrownia w Ignalinie
Na godzinę przed końcem starego roku na Litwie zamknięty został, na żądanie Unii Europejskiej, drugi reaktor elektrowni atomowej w Ignalinie . Wraz ze spadkiem mocy energetycznych kraju o 40 proc. zaczyna się rywalizacja o budowę nowej... »
Ignalina produkowała 80 proc. energii elektrycznej Litwy. Od 1 stycznia kraj będzie kupował brakującą energię na wolnym rynku - od Estonii, Białorusi, Ukrainy i Rosji. Litwa ma nadzieję na zbudowanie nowej siłowni atomowej w Visaginas około 2018-2020 roku, i 8 grudnia b.r. ogłosiła przetarg na jej projekt.
Tymczasem Rosja planuje elektrownię o dwóch reaktorach w obwodzie kaliningradzkim, 16 km od granicy z Litwą, a Białoruś budowę swej pierwszej siłowni atomowej w rejonie blisko Wilna. Według władz Kaliningradu pierwszy blok Bałtyckiej Elektrowni Atomowej, która ma powstać niedaleko Sowiecka, powinien zostać oddany do użytku w 2016 roku. Rosja oferuje inwestorom zagranicznym udziały w przedsięwzięciu, którego koszt ocenia się na 5 mld euro.
Przypominam, co zostawiał rząd Jarosława Kaczyńskiego Pawlakowi :
Litewsko-polska umowa o moście energetycznym
Litwa i Polska 11 października nie zawarły umowy, ponieważ Polska zażądała 1200 megawatów elektryczności, wyprodukowanej w przyszłej nowej elektrowni atomowej na Litwie.
Wyraził on przekonanie, że Polska będzie uczestniczyła w budowie siłowni atomowej, ponieważ leży to również w interesie Polski, a most energetyczny, jak powiedział Kirkilas, jest planem nawet nie Polski i nie Litwy, tylko jednym z priorytetowych planów energetycznych Komisji Europejskiej.
http://www.kurierwilenski.lt/index-news.php?subaction=showfull&id=
1194387499&archive=&start_from=&ucat=10&
Gaz :
PGNiG czeka jeszcze do wtorku na oferty w przetargu na LNG |
(PAP, tm/18.07.2007, godz. 14:06) |
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zaczeka jeszcze do wtorku na oferty, które mają wpłynąć w przetargu na budowę terminala LNG - poinformował w środę PAP Tomasz Fill, rzecznik gazowej spółki. Budowa terminala LNG, który ma powstać w Świnoujściu ma się rozpocząć w przyszłym roku, a jego uruchomienie ma nastąpić w roku 2011.
|
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przystąpiło w środę do konsorcjum budującego gazociąg z Norwegii do Szwecji i Danii. Inwestycja ma ruszyć jesienią2009 roku. Surowiec może popłynąć do Polski naprzełomie2011 i2012 roku.
-To kolejny etap realizacji przez spółkę oraz rząd polityki dywersyfikacji źródeł dostaw gazu na rynek krajowy - podkreśla minister gospodarki Piotr Woźniak. Obecnie z około 10 mld metrów sześciennych gazu, który rocznie importujemy, aż 95 proc. pochodzi z Rosji i Azji Środkowej.
Spór o 80 mln dolarów
80 mln dolarów to kwota należności, jakie rosyjski koncern Gazprom ma wobec spółki EuRoPol Gaz za tranzyt gazu przez Polskę. Nie chce ich spłacić, a minister skarbu nie zgadza się na nowe ustępstwa - informuje "Rzeczpospolita". »
Pawlak: Ostatnia przeszkoda na drodze do umowy gazowej
Rozliczenie starej polsko-rosyjskiej umowy gazowej stoi na drodze do podpisania nowego kontraktu - uważa wicepremier, minister...czytaj dalej »
Ropa :
Projekt Sarmatia II
Komunikat Prezydentów
Wileńska Konferencja nt. Bezpieczeństwa Energetycznego,10 października, 2007
10 października 2007 r. Prezydenci AzerbejdŜanu, Gruzji, Litwy,olski i Ukrainy oraz specjalny przedstawiciel Prezydenta Kazachstanu spotkali się na Wileńskiej Konferencji nt.bezpieczeństwa Energetycznego w celu podsumowania prac
Międzyrządowej Grupy Roboczej ds. Energii, powołanej 11 maja 2007 r. podczas krakowskiego Szczytu Energetycznego.
Eksperci dyskutują o rozbudowie rurociągu Odessa-Brody |
(PAP, pr/05.11.2007, godz. 18:58) |
Eksperci z pięciu krajów: Polski, Ukrainy, Litwy, Gruzji i Azerbejdżanu na szczycie pod Odessą dyskutują o rozbudowie rurociągu Odessa-Brody do Gdańska. Przewodniczący Centrum Badań Naftowych Ilcham Szaban poinformował w poniedziałek w Odessie, że Azerbejdżan ma obowiązek uczestniczenia w badaniach dotyczących możliwości utworzenia korytarza energetycznego łączącego Morze Kaspijskie i Europę. Wynika to z porozumienia podpisanego w październiku w Wilnie. |
http://biznes.onet.pl/2,1635720,wiadomosci.html
Ropa nie przez Gdańsk
Gdański Naftoport wypadł z listy portów, którą służą do tranzytu rosyjskiej ropy - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Rosyjski Transnieft, państwowy monopolista zajmujący się transportem surowca, woli wysyłać ropę do nowego portu... »
Europejska Polityka Sąsiedzkia.
Z inicjatywy Polski i Litwy, ministrowie z Grupy Wyszehradzkiej i trzech krajów bałtyckich spotkali się w niedzielę wieczorem w Brukseli z przedstawicielami pięciu poradzieckich sąsiadów Unii Europejskiej - Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu.
Celem tego nieformalnego spotkania-kolacji jest przygotowanie wspólnej strategii na temat Europejskiej Polityki Sąsiedzkiej, tak by wzmocnić jej wschodni wymiar.
Chcielibyśmy stworzyć koalicję państw, które działają wyraźnie na rzecz i dobra naszych sąsiadów wschodnich" - powiedziała PAP i Polskiemu Radiu w niedzielę wieczorem polska minister spraw zagranicznych Anna Fotyga.
"Razem możemy więcej - dodała. - A na pewno i państwa Wyszehradu i kraje bałtyckie chcą, by ta część Europy wykonała wyraźny skok i miała większe szanse integracji".
Piotr Woźniak-Międzynarodowa Agencja Energetyczna
Trzeba zadbać o dostawy surowców
Od dziś Polska oficjalnie należy do Międzynarodowej Agencji Energetycznej, która skupia 26 państw, gwarantując im m.in. pomoc w dostawach ropy i paliwa w przypadku kryzysu.
Nie ma wątpliwości, że wspólne bezpieczeństwo energetyczne Unii to idea, a nie fakt, i rzeczywiście składa się na to bezpieczeństwo każdego kraju z osobna. Mamy plany budowy rurociągu ze Skandynawii, gazoportu i nowych magazynów. Oczywiście można próbować forsować w UE np. pomysł dodatkowych magazynów, który jest jednak kosztowny, a niektóre kraje, jak Niemcy czy Włochy, mają i tak bardzo duże zapasy gazu. Holendrzy z kolei przeznaczyli na ten cel swoje największe złoże Groningen i dzięki temu są świetnie zabezpieczeni.
http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_071003/ekonomia/ekonomia_a_24.html
http://maryla-maryla.blogspot.com/2007/11/z-cyklu-bilans-zamknicia-spraw-po-2_07.html
ROPOCIĄG ODESSA-BRODY-PŁOCK-GDAŃSK TEMATEM SPOTKANIA
Prezydent pojedzie do Gruzji na szczyt energetyczny
Prezydent Lech Kaczyński zamierza wziąć udział w szczycie energetycznym, który odbędzie się 14 stycznia w Batumi w Gruzji -...czytaj dalej »
Plajt będzie trzy razy więcej
W nadchodzącym roku zbankrutuje u nas nawet 1500 firm - uważa "Puls Biznesu". Wielu przedsiębiorców kombinuje, jak wyłgać się od spłaty długów. Na układzie korzystają głównie dłużnicy. »
To był rok paradoksów
PKB rósł najwolniej od 2002 r. Mimo to wzrost okazał się wielkim sukcesem Polski. Gospodarka w 2009 r. pokazała, że potrafi wodzić ekonomistów i przedsiębiorców za nos - pisze "Puls Biznesu" w swoim raporcie. »
Słabnąca złotówka i afery - trudny rok dla PO
To nie był łatwy rok dla partii rządzącej - kryzys gospodarczy i słabnąca złotówka , sprawa byłego senatora Tomasza Misiaka, afera hazardowa, której skutkiem były zmiany personalne w Platformie i w konsekwencji powołanie komisji śledczej. »
MF: nowela ustawy o cenach ma zmniejszyć obowiązki firm
Firmy nie będą musiały określać tzw. szczegółowej charakterystyki jakościowej towarów ani obniżać cen w przypadku, gdy towar ich nie posiada - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o cenach przygotowany przez Ministerstwo Finansów. »
Trzeba ratować polskie finanse
Rząd prowadzi z Polakami bardzo ryzykowną grę pozorów - ostrzega "Nasz Dziennik". Owa gra polega na takim manipulowaniu finansami publicznymi, by ukryć skalę nierównowagi, zwiększyć wydatki w roku wyborczym i jakimś cudem nie... »
MF planuje w I kw. emisję długu w euro i USD
Ministerstwo Finansów planuje w I kwartale przyszłego roku przeprowadzić emisje zagraniczne w euro oraz dolarze amerykańskim - poinformował PAP w czwartek wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. »
- Maryla - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
3 komentarze
1. Maryla
2. @kejow
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. Dziś połączenie MSZ i UKIE
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl