List do IPN - ponownie w spr. dokumentów archiwalnych oddanych prokuraturom niemieckim
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl Olsztyn ,7 grudnia 2009
Prezes IPN
dr hab. Janusz Kurtyka
ul. Towarowa 28,
00-839 Warszawa
DOT: WNIOSKU O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ
z dnia 27 października 2009 r.
Działając w imieniu Stowarzyszenia Blogmedia24.pl z siedzibą w Olsztynie, wnoszę o udostępnienie informacji publicznej w sprawie zgłoszonej naszym listem z dnia
27 października 2009 r., który pozostaje do dnia dzisiejszego bez odpowiedzi.
Mamy nadzieję, że opóźnienie ustawowego terminu wynika z przyczyn obiektywnych i liczymy, że zanim zostaniemy zmuszeni do podjęcia drogi dochodzenia w Sądzie Administracyjnym należnej nam odpowiedzi, uzyskamy od Pana Prezesa informację
na zawarte w piśmie pytania w sprawie dokumentów archiwalnych - oryginałów zeznań świadków, fotografii i innych materiałów śledczych dokumentujących hitlerowskie zbrodnie wojenne, oddanych prokuraturom niemieckim przez polskie władze archiwalne do Zentrale Stelle der Landesjustizverwaltungen w Ludwigsburgu.
Jednocześnie chcielibyśmy uzupełnić nasz wniosek o pytanie, z jakimi instytucjami współpracuje IPN w kwestii odzyskiwania archiwaliów, prac badawczych i szeroko rozumianej działalności na rzecz narodu polskiego oraz jak przebiega odtajnianie archiwaliów ze zbioru zastrzeżonego lub przekazywanego przez służby specjalne jako informacja niejawna (ilość, rodzaj materiałów źródłowych).
Z poważaniem
Prezes Zarządu
Elżbieta Szmidt
List do IPN - archiwa śledcze - wojenne zbrodnie hitlerowskie
- Zaloguj się, by odpowiadać
10 komentarzy
1. projekt listu do IPN - brak odpowiedzi
Redakcja Blogmedia24.pl
2. "Jednocześnie chcielibyśmy
:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'
3. Unicorn
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. dziekuje
5. Nurni
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
6. :)
7. Zaraz sie zabieram za list do Przewoźnika
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
8. Poznański prokurator stwierdza, że w pozostałej dokumentacji
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
9. haniebna konferencja IPN w tvp
prokurator Pozorski wije sie jak piskorz i opowiada brednie. Ony niewinowate, to sejm i rząd, ony tylko narzędzia. Po publikacji oświadczenia
Oświadczenie Instytutu Pamięci Narodowej ws. apelu Ambasador Izraela o zmianę nowelizacji ustawy o IPN – 28 stycznia 2018
Podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz Ambasador Izraela Anna Azari zaapelowała o zmianę w przyjętej przez Sejm nowelizacji wprowadzającej m.in. kary za sformułowanie „polskie obozy śmierci”.
Instytut Pamięci Narodowej uważa za niestosowną ingerencję ambasady innego państwa w nowelizację ustawy, która jeszcze nie została uchwalona. Słowa dyplomaty są tym bardziej zastanawiające, że zostały wypowiedziane w Polsce, która jako pierwsza padła ofiarą niemieckiego okupanta. W obozie Auschwitz początkowo osadzano Polaków, ostatecznie stał się miejscem zagłady przede wszystkim Żydów. Podczas II wojny światowej zginęło blisko 6 mln obywateli polskich, z których połowa była polskimi Żydami, a połowa etnicznymi Polakami.
Przez kilkadziesiąt ostatnich lat Polska była wielokrotnie szkalowana i ukazywana jako wspólnik Hitlera, dlatego obrona dobrego imienia naszego narodu przed stwierdzeniami, które nie mają nic wspólnego z prawdą historyczną, wydaje się sprawą oczywistą i konieczną. Wcześniej ta obrona była nieskuteczna, a stanowisko polskich władz nie zawsze było dostrzegane w przestrzeni społecznej i medialnej.
Instytut Pamięci Narodowej pragnie podkreślić, że nowelizacja ustawy o IPN nie ogranicza badań naukowych i wolności słowa, walczy jedynie z celowym zakłamywaniem historii, bezczeszczeniem pamięci o ofiarach i hańbieniem żyjących więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych.
Przepisy dotyczące kar za kłamstwa historyczne obowiązują również w innych krajach, polska reakcja w tej kwestii nie jest niczym wyjątkowym.
Zarzuty wobec Polaków dotyczące okresu II wojny światowej, jeśli będą dobrze udokumentowane, nie spotkają się z sankcjami prawnymi. Ustawodawca, Ministerstwo Sprawiedliwości, chce jedynie zapobiec wypowiedziom osób, które umyślnie, publicznie i wbrew faktom przypisują narodowi polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne.
Dla Instytutu Pamięci Narodowej walka z kłamstwami o „polskich obozach śmierci” jest szczególnie ważną misją. W zeszłym roku IPN upublicznił listę nazwisk załogi niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau i należy podkreślić, że żadna z tych osób nie była Polakiem. To Niemcy jako państwo ponoszą odpowiedzialność za zbrodnie popełniane w obozach koncentracyjnych.
Lista nazwisk załogi niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau:
http://pamiec.pl/pa/form/60,Zaloga-SS-KL-Auschwitz.html
W reakcji na szkalowanie narodu polskiego i publikowanie kłamstw historycznych IPN stworzył anglojęzyczny portal „Prawda o obozach śmierci” („Truth about camps”). Przedstawianie Polaków jako wspólników Hitlera jest przestępstwem i trzeba to zdecydowanie piętnować, przedstawiając fakty.
Anglojęzyczny portal „Prawda o obozach śmierci” („Truth about camps”):
http://www.en.truthaboutcamps.eu/
W tym celu Instytut wydał również nowy numer Biuletynu IPN „Niemcy ludziom zgotowali ten los”, poświęcony niemieckim zbrodniom w obozach koncentracyjnych. Autorzy artykułów opisują m.in., jak w niektórych krajach pamięć o tej mrocznej karcie historii zaciera się, szczególnie wśród młodego pokolenia.
http://pamiec.pl/pa/biblioteka-cyfrowa/biuletyn-ipn/biuletyn-ipn-od-2017/18078,Biuletyn-IPN-nr-122018.html
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
10. IPN: Polska wysłała do
IPN: Polska wysłała do Niemiec ok. 63 tys. dokumentów z danymi o zbrodniach niemieckich
W latach 1961-1999 Polska wysłała do Niemiec ok. 63 tys. dokumentów z danymi o zbrodniach niemieckich w czasie II wojny światowej. Śledztwo w sprawie ich przekazania zostało umorzone – podał Instytut Pamięci Narodowej odpowiadając na pismo posła PiS Arkadiusza Mularczyka. Zdaniem parlamentarzysty dokumenty te powinny zostać zwrócone Polsce.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl