Komiks Łupaszka

avatar użytkownika Unicorn

Od kilkudziesięciu lat na płaszczyźnie pop-kultury daje się zaobserwować swoista walka o serca i umysły nie tylko najmłodszych, ale całych społeczeństw. Wykorzystuje się do tego najnowsze mody i technologie. Ciągłe lamenty i zrzucanie winy na film, gry komputerowe itd. za całe zło tego świata towarzyszy, obłudnie, procesom, których jesteśmy świadkami.

Okazuje się, jednak, że przemysł rozrywkowy dotychczas nastawiony na aspekt przyjemnościowy może świetnie spełniać funkcje w bardziej pożytecznych rolach.

Odpowiednio przygotowana gra komputerowa, film czy komiks w sposób bardzo obrazowy, bo i posługujący się materialną imaginacją, może sączyć wartościowe treści, które są niejako zapowiedzią do głębszego poznania tematu.

Sztandarowym przykładem jest popularyzacja komiksu paradokumentalnego, w sposób bardzo czytelny przedstawiający czytelnikowi wydarzenia, które miały miejsce.

Z pewnością dużo tańszy niż stworzenie filmu, komiks przedstawia pewne techniczne wartości w bardziej przystępnej formie dla osoby niekoniecznie zorientowanej w wyglądzie poszczególnej broni (karabin, czołg) czy batalistyce. Dotychczasowi rysownicy komiksów historycznych z maniakalnym zapałem dopracowywali każdy szczegół, np. ilość i wygląd guzików na mundurze, a wszystko to w imię prawdy historycznej.

Prekursorem w Polsce takiego ujmowania historii był komiks na podstawie scenariusza Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego, „Westerplatte. Załoga śmierci,” który, został doceniony, min. przez tygodnik „Wprost” i środowisko historyków, jako świetny sposób propagowania historii.

Niedawno doczekaliśmy się kolejnego komiksu paradokumentalnego – „Łupaszka 1939” , wydanego przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, o postaci nietuzinkowej, bo pułkowniku Dąmbrowskim, bohaterze wojny 1920 i 1939 r.

Co najciekawsze, zarówno komiks o Westerplatte jak i pułkowniku Dąmbrowskim, został stworzony przez tego samego rysownika Krzysztofa Wyrzykowskiego, a oparty w przypadku najnowszego dzieła na scenariuszu Sławomira Zajączkowskiego.

Bardzo dobra kreska, niesamowicie żywa, oraz politycznie niepoprawne, a zatem zgodne z prawdą, przedstawienie historycznych faktów to najważniejsze atuty komiksu „Łupaszka 1939.” Zarówno młody jak i stary czytelnik z pewnością odniesie dużą satysfakcję z czytania komiksu, gdyż stworzone kadry są bardzo „energiczne,” bez przesady nadające się na oprawienie w antyramy.

Szarże kawaleryjskie, naloty powietrzne, strzelaniny i przeprawy to wszystko przeplatane jest bardzo dobrym komentarzem historycznym oraz ‘dymkami,’ czyli wypowiedziami bohaterów komiksu.

Konserwatyzm.pl

Tak właśnie powinniśmy "odzyskiwać" kulturę. Masową także.

Etykietowanie:

3 komentarze

avatar użytkownika Jacyl

1. A gdzie można go kupić?

W MPiK-u nie widziałem, byłem w piątek.

"Jeżeli państwo jest zbudowane na występku i rządzone przez ludzi, depczących sprawiedliwość, niema dlań ocalenia" Platon "Państwo"

avatar użytkownika Unicorn

2. http://www.ipn.poczytaj.pl/15

http://www.ipn.poczytaj.pl/156329 http://www.incal.com.pl/komiks/2579,Komiksy-polskie-Lupaszka-1939.html Poguglowałem trochę i produkt jest trudno dostępny...

:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'

avatar użytkownika Maryla

3. "Stał się symbolem niezłomnej


"Stał się symbolem niezłomnej walki o Niepodległą Polskę". 70 lat temu funkcjonariusze MBP aresztowali "Łupaszkę"

autor: Andrzej Skwarczynski/Fratria
70 lat temu, 30 czerwca 1948 r., w Osielcu koło Makowa
Podhalańskiego funkcjonariusze MBP aresztowali mjr. Zygmunta
Szendzielarza „Łupaszkę” - dowódcę V Wileńskiej Brygady AK, a następnie
oddziałów partyzanckich eksterytorialnego Wileńskiego Okręgu AK. W 2016
r. „Łupaszka” został pochowany z wojskowym ceremoniałem
na Wojskowych Powązkach.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl