Zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego prawo każdego - APEL

avatar użytkownika Jacyl
W naszym kraju obowiązuje prawo, że akt prawny niższego rzędu jeżeli jest niezgodny z aktem wyższego rzędu z mocy prawa jest nieważny. Tak więc opierając się na tej zasadzie ustawa o Trybunale Konstytucyjnym w części dotyczącej kto może a kto nie może zaskarżyć ustawę do Trybunału jest ważna tylko w części zgodnej z Konstytucją. A art. 191 ust. 1 pkt. 6 i art. 79 Konstytucji takie prawo daje każdemu obywatelowi Polski. W związku z tym apeluję do wszystkich aby pisemnie wnieśli o zgodność Traktatu Lizbońskiego z Konstytucją i prawem polskim do Trybunału Konstytucyjnego. Pełny tekst takiego wniosku dla osób którym nie chce się samemu pisać wrzucę w ciągu najbliższego tygodnia.

10 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. tekst takiego wniosku dla osób którym nie chce się samemu pisać

Witam, bardzo cenna inicjatywa, wiele osób nie ma czasu albo głowy do studiowania przepisów, "gotowiec" bedzie bardzo cenny. Pozdrawiam

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Figa

2. Czarno to widzę

i już dziś mogę wam zdradzić jakbedzie brzmiał wyrok tegoz Trybunału.. zgadnijcie jak? no jak?

Figa

avatar użytkownika Jacyl

3. Figa

Może i masz rację ale jak nic nie zrobimy to będziemy mogli później tylko spuścić głowę i powiedzieć dzieciom "Tak, nic nie zrobiliśmy w odpowiednim czasie więc dlatego teraz ty musisz służyć .... (wstaw wybrany przez ciebie kraj)".

"Jeżeli państwo jest zbudowane na występku i rządzone przez ludzi, depczących sprawiedliwość, niema dlań ocalenia" Platon "Państwo"

avatar użytkownika Rebeliantka

4. Obywatel nie może wnioskować bezpośrednio do TK

W sprawie wniosków do TK istnieje przymus adwokacko-radcowski. Nikt nie może wnioskować bezpośrednio do TK bez pośrednictwa "koncesjonowanego" prawnika. Pzdr

Rebeliantka

avatar użytkownika Rebeliantka

5. Nie jesteśmy organem konstytucyjnym

Konstytucyjność aktu normatywnego może zakwestionować niemal każdy organ konstytucyjny państwa - jest to tzw. inicjatywa powszechna. Inicjatywa szczególna pozwala na kwestionowanie tylko takich aktów normatywnych, których treść dotyczy zakresu działania wnioskodawcy. W tym przypadku wnioskodawcą może być określona liczba podmiotów: np. organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego, ogólnokrajowe organy związków zawodowych czy Krajowa Rada Sądownictwa. Kontrola normy prawnej może też być zainicjowana skargą konstytucyjną obywatela, ale tylko za pośrednictwem adwokata lub radcy prawnego. Istnieje też możliwość formułowania tzw. pytań prawnych (jest to tzw. inicjatywa konkretna w odróżnieniu od inicjatywy abstrakcyjnej). Z wnioskiem o rozstrzygnięcie kwestii, czy dany przepis prawny jest zgodny z konstytucją, ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi lub ustawami, może zwrócić się każdy sąd, jeżeli zależy od tego rozstrzygnięcie konkretnej sprawy toczącej się przed tym sądem. A więc obywatel w obecnym stanie prawnym nie moze złożyć wniosku do TK. A zatem inicjatywa Jacyla jest bardzo interesujaca.

Rebeliantka

avatar użytkownika andruch2001

6. wniosek -tekst

Pełny tekst takiego wniosku dla osób którym nie chce się samemu pisać wrzucę w ciągu najbliższego tygodnia.
Też czekam i złożę jak najbardziej .

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
A .K "Andruch"
http://andruch.blogspot.com

avatar użytkownika andruch2001

7. " Na Polsce wybiją sobie zęby i połamią nogi ..! "

A więc obywatel w obecnym stanie prawnym nie może złożyć wniosku do TK. Po nowym roku zapewne z takim wnioskiem (tylko do Strasburga) będzie mogła wystąpić osoba prawna - podmiot prawny reprezentująca najmniej 1/6 obywateli Unii .. Po nowym roku nasza konstytucja w swych zapisach nie może kolidować z TL ..( nie może podważać bądź być sprzeczną z interesami Unii). " Na Polsce wybiją sobie zęby i połamią nogi ..! " ks. dr hab. Piotr Natanek - "Oto ja ci daję ludzi z synagogi szatana"

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
A .K "Andruch"
http://andruch.blogspot.com

avatar użytkownika Jacyl

8. Rebeliantka

Są dwie interpretacje zapisów Konstytucji. Pierwszy ogólny, że skargę konstytucyjną może złożyć sąd, prezydent, sejm, senat itd. Nie ma mowy o złożeniu skargi konstytucyjnej przez obywatela. Jednakże zgodnie z art. 191 ust. 1 pkt. 6 taką skragę może wnieść każdy obywatel. Art. 191. 1. Z wnioskiem w sprawach, o których mowa w art. 188, do Trybunału Konstytucyjnego wystąpić mogą: 1) Prezydent Rzeczypospolitej, Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, Prezes Rady Ministrów, 50 posłów, 30 senatorów, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, Prokurator Generalny, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznik Praw Obywatelskich, 2) Krajowa Rada Sądownictwa w zakresie, o którym mowa w art. 186 ust. 2, 3) organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego, 4) ogólnokrajowe organy związków zawodowych oraz ogólnokrajowe władze organizacji pracodawców i organizacji zawodowych, 5) kościoły i inne związki wyznaniowe, 6) podmioty określone w art. 79 w zakresie w nim wskazanym. 2. Podmioty, o których mowa w ust. 1 pkt 3-5, mogą wystąpić z takim wnioskiem, jeżeli akt normatywny dotyczy spraw objętych ich zakresem działania. Osoby określone w art. 79 to "1. Każdy, czyje konstytucyjne wolności lub prawa zostały naruszone, ma prawo, na zasadach określonych w ustawie, wnieść skargę do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności z Konstytucją ustawy lub innego aktu normatywnego, na podstawie którego sąd lub organ administracji publicznej orzekł ostatecznie o jego wolnościach lub prawach albo o jego obowiązkach określonych w Konstytucji. 2. Przepis ust. 1 nie dotyczy praw określonych w art. 56. (chodzi o cudzoziemców)". Jednakże w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym nie ma mowy o pojedyńczym obywatelu a jedynie art. 48 (choć enigmatycznie dopuszcza taką możliwość. W artykule tym mowa jest o fakcie że odwołać się od odmowy przyjęcia skargi można tylko poprzez adwokata lub radcę prawnego. A więc należy przyjąć, że jeżeli odwołać się można od odmowy to poprzez analogię taką skargę może złożyć każdy obywatel (w końcu aby się od czegoś odwołać należy mieć prawo złożenia wniosku pierwotnego). Takie pytania zadawałem znajomym prawnikom i adwokatom oraz sędziom (znajomość z powodu prowadzenia firmy i konieczności wynajmowania prawników). Każdy z nich w pierwszym momencie mówił, że zwykły obywatel nie może złożyć skargi konstytucyjnej (tak ich uczą na studiach) jednakże po analizie przedstawionych artykułów oraz konsultacjach z innymi prawnikami każdy z nich przyznał że powstała luka w prawie. Zdaję sobie sprawę, że w pierwszym momencie pewnie Trybunał odrzuci takie skargi i będzie trzeba złożyć zażalenia na decyzję Trybunału poprzez adwokata lub radcę prawnego ale jeżeli nie zrobimy tego to nie będziemy mieli możliwości dalszego działania. Przepraszam za trochę chaosu ale piszę to po naprawdę ciężkim dniu w pracy.

"Jeżeli państwo jest zbudowane na występku i rządzone przez ludzi, depczących sprawiedliwość, niema dlań ocalenia" Platon "Państwo"

avatar użytkownika Winston

9. Doskonałe!

Sam jestem w pewnym chaosie i piszę po ciężkim dniu pracy, ale wnioski oceniam jako słuszne. Pani Marylo, poważnie. To o oczko wyżej niż wyciąganie informacji z PISMu, ale tym bardziej warto, prawda?
avatar użytkownika Maryla

10. To o oczko wyżej

tak, to "najwyżej" jak można, ale warto spróbować, mam nadzieje, że znajdzie sie prawnik lub kancelaria prawna, która podejmie się porady obywatelskiej ;) Zawsze warto próbować! Nigdy sie nie poddawac, bo po nas! Pozdrawiam

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl