25 rocznica na tamie
Freeman48, wt., 20/10/2009 - 02:52
Miałem opisać szczegółowo przebieg uroczystości na włocławskiej tamie w 25 rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Jednak na stronie Prezydenta RP jest dość obszerne sprawozdanie, dlatego też skoncentruję się na sprostowaniu kilku nieścisłości z tego sprawozdania oraz na przekazaniu kilku informacji, których tam zabrakło.
Uroczystości rozpoczęły się o godz, 11:00 nabożeństwem różańcowym z rozważaniami ks. Jerzego w intencji beatyfikacji Sługi Bożego, w kaplicy parafii MB Fatimskiej. Przygotowano tam również wystawę upamiętniającą życie i działalność ks. Jerzego. W parafii rozpoczęto budowę kościoła – sanktuarium pamięci męczeństwa Sługi Bożego Ks. Jerzego Popiełuszki.
Od godz. 12:00 przybywajacych na tamę gości witały połączone orkiestry górnicze kopalni soli w Kłodawie i „Solino” w Inowrocławiu pięknym koncertem melodii religijnych i patriotycznych. W międzyczasie przybiegła z Bydgoszczy, poprzez Górsk i Toruń, sztafeta prowadzona przez naszą olimpijkę Katarzynę Kowalską. W poniedziałek będą już na uroczystościach w Warszawie. Brawami przywitano europosła Ryszarda Czarneckiego, posła PiS – Łukasza Zbonikowskiego, przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Janusza Śniadka, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego – Piotra Całbeckiego, prezydenta Torunia – Michała Zaleskiego. Do ostatniej chwili, pomimo informacji o chorobie, czekano na przyjazd Prezydenta RP – Lecha Kaczyńskiego. Prezydent nie przyjechał, ale równie gorąco przywitano Jego przedstawicieli: ministra Pawła Wypycha i Bożenę Borys – Szopę. Przybyła również pani wicemarszałek Sejmu – Ewa Kierzkowska.
O 13:00 rozpoczęto uroczystą mszę św. koncelebrowaną przez biskupa włocławskiego Wiesława Meringa oraz biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego i biskupa włocławskiego pomocniczego Stanisława Gębickiego.
W procesji darów przedstawiciele Prezydenta RP złożyli kielich mszalny dla nowego sanktuarium, samorządowcy – ampułki mszalne, a zarząd wojewódzki PiS – mszał. Przewodniczący NSZZ ‘Solidarnosc” przekazał dar pieniężny.
Po zakończeniu mszy minister Wypych odczytał list Prezydenta do uczestników uroczystości. Można go przeczytać na stronie PREZYDENT.PL . Ja przytoczę tylko ostatnie zdania: „Ksiądz Jerzy przypominał Nie daj się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężaj. Te słowa św. Pawła nigdy nie straciły swojej aktualności. Pamiętajmy o nich również dzisiaj.
Sługa Boży ksiądz Jerzy Popiełuszko nie dożył wolnej Polski. Ale w jej fundamenty wtopione jest przesłanie jego życia i męczeńskiej śmierci.”
Głos zabierali również Piotr Całbecki i Janusz Śniadek. Ostatni przemówił prowincjał Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani, gospodarz miejsca. Dziękując wszystkim za przybycie, wyraził nadzieję, że za rok spotkamy się w pierwszym i jedynym w Europie sanktuarium Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
Następnie biskupi, przedstawiciele Prezydenta RP, parlamentarzyści, samorządowcy, działacze PiS, delegacje związkowe z całej Polski i inni złożyli wieńce pod krzyżem-pomnikiem i zapalili znicze przy tablicy upamiętniającej miejsce wrzucenia księdza do Wisły.
Całość uroczystości transmitowała TVPInfo. Nie zabrakło oczywiście ekipy TVN24, która pewnie liczyła, że pojawi się tutaj Ojciec Dyrektor i będzie można „wysmażyć” smakowity reportaż.
Wieczorem w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbył się uroczysty pokaz filmu „Popiełuszko – wolność jest w nas”.
W galerii zdjęć z uroczystości na stronie Prezydenta RP znalazłem zasadniczy błąd:
Zdjęcie nr 14 przedstawia podstawę krzyża z informacyjnym napisem o twórcy i historii pomnika, natomiast podpis spod tego zdjęcia powinien się znaleźć pod zdjęciem nr 22.
Na zakończenie skromny uśmiech od autora
- Freeman48 - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
1 komentarz
1. archiwalne zdjęcia z pogrzebu
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl