Oświadczenie Václava Klausa ws. ratyfikacji Traktatu z Lizbony (Prof. Maryan)
Oto, co powiedział Prezydent Republiki Czeskiej Václav Klaus na konferencji prasowej zwołanej na praskim zamku dziś po południu (jakość tłumaczenia „taka sobie” z powodu pośpiechu):
Szanowni Państwo,
Zaczynając tę konferencję prasową pozwólcie mi Państwo powiedzieć, że planowałem ją odbyć nieco później, zdecydowanie nie w dzisiejsze popołudnie. Jednakże po wczorajszej rozmowie telefonicznej z Premierem Szwecji Reinfeldem i ujawnieniu jej szczegółów, które miały pozostać poufne pojawiły się liczne spekulacje, które niniejszym chciałbym powstrzymać.
Także dzisiejsze spotkanie z Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem skłoniło mnie do stwierdzenia, że nadszedł czas, abym publicznie przekazał więcej konkretnych informacji o moim stosunku do tego problemu.
Nie było mą intencją niepotrzebnie przyspieszać tę ważną czynność, gdyż Traktat Lizboński jest wciąż badany przez nasz Trybunał Konstytucyjny. To, co chcę teraz Państwu przekazać nie ma bezpośredniego związku z procesem decyzyjnym Trybunału.
Wielu nie jest świadomych tego, że Traktat Lizboński przyniesie fundamentalne zmiany Republice Czeskiej. Jak Państwo wiecie, zawsze uważałem ten traktat za krok w złym kierunku. Jego wejście w życie pogłębi problemy, z jakimi boryka się dziś Unia Europejska, powiększy deficyt demokracji, obniży pozycję międzynarodową naszego kraju i narazi go na nowe niebezpieczeństwa – poza innymi czynnikami zagrozi statusowi prawnemu naszych obywateli oraz stabilności prawa własności w naszym kraju.
Integralną częścią Traktatu Lizbońskiego jest Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Na jej podstawie luksemburski Europejski Trybunał Sprawiedliwości oceniać będzie, czy przepisy prawa, zwyczaje i praktyki państw członkowskich Unii Europejskiej zgodne są z zapisami Karty. Umożliwi to omijanie czeskiego sądownictwa i występowanie z roszczeniami majątkowymi – na przykład przez osoby wysiedlone po II Wojnie Światowej – bezpośrednio przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Karta pozwala na ponowne rozpatrzenie spraw objętych już prawomocnymi orzeczeniami sądów czeskich.
Poprzedni czeski rząd nie przywiązywał należytej wagi do tej – jakże istotnej dla Republiki Czeskiej – kwestii i nie wynegocjował odstępstw od stosowania Karty tak, jak uczyniły to Polska i Wielka Brytania. W tych dwóch krajach prawa wymienione w Karcie będą podlegać ocenie prawnej z punktu widzenia przepisów krajowych, przykładowo w Polsce będą oceniane przez polskie sądy.
Przed ratyfikacją Republika Czeska musi, choćby ex-post, wynegocjować podobne odstępstwa. Zagwarantuje to nam nienaruszalność Dekretów Benesza przez zapisy Traktatu Lizbońskiego.
Myślę, że takie odstępstwa mogą być szybko wynegocjowane.
Václav Klaus, Pražský hrad, 9 października 2009 roku
www.klaus.cz/klaus2/asp/clanek.asp?id=lCMPLGZfHzrR
www.klaus.cz/klaus2/asp/clanek.asp?id=4k7raOBtIort
http://prof.maryan.salon24.pl/130412,oswiadczenie-v-clava-klausa-ws-ratyfikacji-traktatu-z-lizbony
- Zaloguj się, by odpowiadać
10 komentarzy
1. A co tam negocjowanie odstępstw w stylu Merkel, albo Klausa
2. Dobre wystąpienie
hrabia Pim de Pim
3. Klaus slabo pasuje
4. Nurni,
5. może wypowiedzieć wojnę Czechom i się poddać?
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
6. Gdzie te Orly?
7. orły na GUZIKACH ?
8. orly
9. Różnica jest duża...
Niechlubny udział każdy ma: ten, który milczy, ten, który klaszcze...
10. Morsik i inni
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
A .K "Andruch"
http://andruch.blogspot.com