Narodowy Cel Wskaźnikowy - kolejna pułapka UE dla paliwowców
kejow, śr., 30/09/2009 - 07:12
Firmy naftowe nie informują już tak chętnie o tym, ile zarabiają na blendowaniu bioetanolu z benzyną, czy produkcji paliw ETBE - koszt zakupu jednego litra biokomponentu przez producenta paliw oscylował w minionym roku na poziomie 1,88-1,95 zł, podczas gdy ulga akcyzowa pozwala na odzyskanie z tej kwoty ok. 1,5 zł. To oznacza, że w rzeczywistości dla producentów paliw koszt biokomponentu dodawanego do tradycyjnych paliw (przepisy normalizacyjne PN-EN-228 oraz krajowe wymagania jakości paliw dopuszczają obecnie do 5 proc. takich dodatków pod względem objętościowym) wynosi zaledwie 38-45 groszy na litrze
WNP/Apanowicz
OPLACALNOŚĆ BIODIESLA
Sprzedaż paliwa B100, czyli estrów rzepakowych po prostu nie opłaca się.
........ * * * .................
Polskie przepisy są najbardziej restrykcyjne w całej Unii Europejskiej, jeśli chodzi o sankcje za niespełnienie Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW) w dziedzinie biopaliw.
Tylko w pierwszym półroczu 2009 roku PKN Orlen wprowadził na rynek ok. 3 mln ton oleju napędowego i 1,5 mln ton benzyn zawierających biokomponenty.
ZMIENIEJSZYĆ NCW
Ministerstwo Gospodarki powinno jak najszybciej zainicjować zmianę rozporządzenia zmniejszając poziom NCW na 2009 r. z 4,60 do poziomu 4,05 proc., czyli poziomu, w którym bez zbędnych nakładów można wykonać NCW. Przepisy dopuszczają taką możliwość w warunkach nadzwyczajnych. Naszym zadaniem takie warunki obecnie istnieją. I aby uzyskać pożądany skutek, takie rozporządzenie powinno wejść w życie do końca I kwartału 2009 r. Możliwa jest także szybka zmiana ustawy biopaliwowej wprowadzającej jako paliwo normatywne B7 i E10.
CEL WSKAŹNIKOWY
Obligatoryjny udział procentowy biokomponentów w rynku paliw ciekłych.
Harmonogram dochodzenia do NCW, liczonego według wartości opałowej paliw:
2008 r. - 3,46 proc.
2009 r. - 4,60 proc.
2010 r. - 5,75 proc.
2013 r. - 7,10 proc.
2020 r. - 10 proc.
UE wyraźnie stwierdza, że jedynym parametrem, które winny spełnić kraje członkowskie, jest osiągnięcie udziału biopaliw na poziomie 5,75 proc. w 2010 r. Jak kraje chcą dojść do tego poziomu, to ich sprawa. Teoretycznie dany kraj może mieć poziom zerowy w 2009 r., natomiast w 2010 r. musi osiągnąć wymagany poziom. I wiele państw wcale nie spieszy się tak jak my. Dla przykładu w 2009 r. Dania zakłada osiągnięcie poziomu 3 proc., Finlandia - 4 proc., Hiszpania - 3,40 proc., Wielka Brytania - 2,80 proc., Włochy - 2,50 proc. Polska w tym rankingu jest w ścisłej czołówce, jednak z tą różnicą, że w innych krajach zaleca się osiągnięcie wyższego poziomu, a u nas istnieje obowiązek jego wykonania. Niewykonanie w tych krajach zaleconego poziomu nie skutkuje sankcjami. W Polsce karami, najsroższymi w całej Unii.
Gazeta Prawna / e-petrol.pl
KONKLUZJA
Jest sprytny sposób na obejście NCW - firma produkujaca biopaliwa oraz dokonująca importu klasycznych paliw działa poniżej 1 roku poczym kończy działalność. Nie obejmują ja przepisy o NCW ani o obowiazkowych zapasach. "Dziurka" legislacyjna dla biednych. Nadal jest brak wystarczającej produkcji ON ( oleju napędowego) , może aktywność Lotosu zmiejszy ten deficyt - na razie cała nadzieja w importerach.
KEJOW
- kejow - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
Etykietowanie:
napisz pierwszy komentarz