"jeszcze nie czas zwijać sztandarów Solidarności"
Wielka wyprzedaż
Rząd deklaruje, że jeszcze w tym roku chce się pozbyć większości spółek, w których udział ma Skarb Państwa. A ekonomiści zastanawiają się, czy to dobry moment. »
Co powiedzą na Westerplatte?
1 WRZEŚNIA - 70. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
Przywódcy Polski, Niemiec i Rosji wspólnie przypomną światu, że 70 lat temu II wojna światowa rozpoczęła się w Polsce. Nie obyło...czytaj dalej »
Do końca roku ceny żywności będą stabilne
Ceny żywności do końca roku będą stabilne. W grudniu żywność będzie droższa o ok. 4,2-4,5 proc. w porównaniu z cenami sprzed roku - prognozuje Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ). W... »
Rząd wreszcie dogada się z Eureko
Wreszcie zbliża się koniec jednego z największych sporów w polskiej gospodarce. Holenderskie Eureko i resort skarbu wreszcie się dogadają. Obiewięcej »
LOT przygotowuje się do prywatyzacji
Polskie Linie Lotnicze LOT w pierwszych dniach września mają rozpocząć współpracę z bankiem inwestycyjnym Morgan Stanley & Co. Limited. Dzięki temu spółka zostanie przygotowana do pierwszego procesu prywatyzacji i w przyszłość pozyska... »
Grad: katarski inwestor nie zapłacił za stocznie
Szef resortu skarbu Aleksander Grad poinformował w poniedziałek, że rządowa agencja Qatar Investment Authority nie wpłaciła pieniędzy za majątek stoczni w Gdyni i Szczecinie. Agencja ta może jednak wystartować w nowym przetargu, o który... »
Premier: decyzja ws. losów ministra skarbu - w tym tygodniu
W tym tygodniu zapadnie decyzja w sprawie dalszych losów Aleksandra Grada na stanowisku ministra skarbu - poinformował w poniedziałek wieczorem szef rządu Donald Tusk. »
PO NIEUDANEJ SPRZEDAŻY MAJĄTKU STOCZNI
Stoczniowcy szykują protesty. "Czujemy się oszukani"
Związkowcy ze Stoczni Gdynia uważają, że ogłoszenie kolejnego przetargu na majątki stoczni w Szczecinie i Gdyni będzie najlepszym...czytaj dalej »
Mitsubishi wycofuje się z Polski
Koniec marzeń o budowie wielkiej fabryki żywic w Polsce. Azoty Tarnów, razem z Mitsubishi gaz miały stworzyć, za 750 milionów złotych zakład. Tyle,więcej »
Opozycja: to nie jest tylko sprawa stoczni Audio
Opozycja ostro krytykuje działania gabinetu Donalda Tuska w sprawie polskich stoczni. Do Komisji Europejskiej wpłynęła prośba polskiego rządu dotyczącą przedłużenia terminu sprzedaży stoczni w Gdyni i Szczecinie. Informację potwierdził... »
Pusto w nowym porcie Fotoreportaż
Elbląski port morski stoi praktycznie nieużywany. Rosjanie w 2006 r. zamknęli granicę na Zalewie Wiślanym dla polskich statków. - Do zamknięcia Zalewu nasze stosunki z rosyjskimi portami prezentowały się znakomicie. Rozwijał się Elbląg, a... »
MA PONAD 3 LATA, ŻEBY WYJŚĆ Z ROZSYPKI
Poczta się komercjalizuje
Czy dla tych, którzy po listy polecone lub zwrot pieniędzy z Urzędu Skarbowego muszą jeździć do nadawcy, bo listonosz im ich nie...czytaj dalej »
Nowe kryteria innowacyjności Tv
Koniec z nowoczesnymi metodami robienia hot-dogów, czy innowacyjnej technologii produkcji kostki brukowej. Kryteria w programie dotacji unijnych do innowacyjnych technologii w gospodarce uległy zaostrzeniu. Do zagospodarowania do 14 września jest... »
Premier: w 2010 r. jedna podwyżka dla nauczycieli
W 2010 r. nie będzie dwóch podwyżek dla nauczycieli w styczniu i we wrześniu, ale jedna 7-procentowa we wrześniu - powiedział premier Donald Tusk dziennikarzom po poniedziałkowym spotkaniu w Gdańsku z przedstawicielami Zarządu Głównego... »
WIG20 zakończył poniedziałek na minusie, korekta trwa
Indeks grupujący największe spółki warszawskiego parkietu WIG20, po sesji zdominowanej spadkami, pozostał w poniedziałek na minusie. Zdaniem analityków, obecnie znajdujemy się w fazie korekcyjnej. »
Wyrok WSA w Warszawie ws. uwłaszczenia
W dniu 25 maja 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej:„WSA”) * wydał w sprawie o sygnaturze akt I SA/Wa 1773/08 wyrok, w którym stwierdził, że warunkiem przekazywania mienia gminie jest wykazanie we wniosku aktualnego... »
A IZRAELCZYCY NIE BĘDĄ MÓWIĆ O NAKBIE
Nauczanie o Holokauście zakazane w Strefie Gazy
Palestyńczyków z radykalnego Hamasu irytują plany kontrolującego szkoły w Strefie Gazy ONZ, by uczyć dzieci o Holokauście. To...czytaj dalej »
PRAGNĄ UKŁADU NA WZÓR ZWIĄZKU Z MOSKWY Z MIŃSKIEM
Chcą do Rosji
Eduard Kokojty, przywódca samozwańczej gruzińskiej republiki Osetii Południowej, chce utworzyć państwo związkowe z Rosją. Byłby...czytaj dalej »
DYREKTOR LITEWSKIEJ ATOMÓWKI O WSPÓLNYM PROJEKCIE
W czwórkę lepiej wódkę pić, niż atom budować
Dyrektor Ignalińskiej Elektrowni Atomowej na Litwie krytykuje plany budowy w jej miejscu nowej siłowni, którą planują wspólnie...czytaj dalej »
"NIEMCY NAPADŁY NA POLSKĘ. NIEMCY WYWOŁAŁY II WŚ"
Merkel: nie można rozdrapywać starych ran
Nie można rozdrapywać starych ran, oznajmiła kanclerz Niemiec Angela Merkel w wywiadzie telewizyjnym, który ukaże się w 70....czytaj dalej »
"Erika Sztajnbach jest jak Adolf Hitler"
Stowarzyszenie Powiernictwo Polskie - reprezentujące poszkodowanych przez III Rzeszę - uderza w Erikę Steinbach. Paweł Kukiz we współpracy ze PPwięcej »
Kryzys pomaga w redukcji emisji gazów
Na skutek kryzysu gospodarczego, w ubiegłym roku o 1,5 proc. w porównaniu z rokiem 2007 zmniejszyły się emisje gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej - wynika z opublikowanych w poniedziałek najnowszych, wstępnych danych Europejskiej Agencji... »
Lipsky z MFW: niezbędna koordynacja strategii wyjścia
Przedstawiciele największych gospodarek światowych powinni skoordynować swoje strategie wyjścia, aby - kiedy czas będzie po temu najlepszy - wycofać swoje wsparcie dla wzrostu gospodarczego - twierdzi John Lipsky z Międzynarodowego Funduszu... »
Kryzys kosztował 10 bilionów dolarów
Wiemy już ile zapłacimy za światowy kryzys. Wedługwięcej »
"To był prawdziwy koniec Polski"
Polskie "nie" wypowiedziane 1 września 1939 roku wobec niemieckiego agresora poparło całe społeczeństwo. Polacy stawiali opór w najtrudniejszych warunkach zewnętrznych, w niesprzyjającej sytuacji międzynarodowej, politycznej i militarnej - powiedział historyk Andrzej Kunert. Według niego, za prawdziwy koniec wojny dla Polski, należy uznać 21 czerwca 1945 roku, dzień wydania wyroku w procesie Szesnastu Przywódców Polskiego Państwa Podziemnego w Moskwie. »
Abp Głódź do związkowców: Nie zwijajcie sztandarów
GDAŃSK: 29. ROCZNICA "POROZUMIEŃ SIERPNIOWYCH":
|
Wielkie zwycięstwo, narodowe święto - tak o 31 sierpnia 1980 roku i chwili podpisywania "Porozumień Sierpniowych" mówił w Gdańsku...czytaj dalej »
"Porozumienia Sierpniowe punktem na drodze ku wolności"
Rocznica porozumień sierpniowych z 1980 roku to znaczący punkt na drodze ku polskiej wolności i upodmiotowieniu polskiej pracy - powiedział metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź podczas uroczystej mszy w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku z okazji 29. rocznicy podpisania porozumień. Podkreślał, że "jeszcze nie czas zwijać sztandarów Solidarności". »
"W POLSCE JEST ZA DUŻO DRAMATYCZNYCH I PONURYCH ŚWIĄT"
|
"Chodźmy na piwo, a nie na mszę"
- Każda u nas rocznica jest powodem do rozdrapywania ran, to chyba nasza cecha narodowa - ubolewała w TVN24 dziennikarka Teresa...czytaj dalej »
Opublikowano dokumenty polskiej dyplomacji sprzed II wojny
Ponad 230 przetłumaczonych na język angielski dokumentów opisujących działania polskiej dyplomacji w ciągu ostatnich miesięcy przed wybuchem II wojny światowej zawiera najnowsza publikacja Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM). »
Polski żołnierz na PKiN. "Honor znaczy ojczyzna"
BANNER NA PAŁACU, SABATON POD PAŁACEM
|
Na warszawskim Pałacu Kultury i Nauki zawisł wielki banner (ok. 1200 m2) z wizerunkiem polskiego żołnierza. Olbrzymia płachta...czytaj dalej »
Ponad stu motocyklistów uczestniczy w IX Międzynarodowym Motocyklowym Rajdzie Katyńskim, który wyruszył w sobotę z Warszawy. W ciągu kilkunastu dni odwiedzą miejsca pamięci, w których spoczywają pomordowani Polacy
Motocykliści oddadzą hołd pomordowanym |
- Celem rajdu jest uczczenie pamięci najpiękniejszego pokolenia polskiej historii, które, kiedy przyszedł czas i trzeba było oddać życie, oddało je - mówił prezes Stowarzyszenia Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego Wiktor Węgrzyn przed Grobem Nieznanego Żołnierza. To stąd wyruszyli motocykliści, którzy przez 17 dni pokonają trasę z Polski przez Ukrainę, Rosję, Litwę, Łotwę i Estonię. |
||
> Więcej < |
|
1 września ukonstytuuje się Komitet Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków, integrujący ludzi z różnych środowisk patriotycznych, również spoza granic kraju. Celem Komitetu jest odkłamywanie antypolskiej agitacji oraz promowanie polskości
Będziemy bronić Polski i Polaków |
- Czas przystąpić do działań. To, że w świecie coraz częściej dochodzi do głosu antypolonizm i że również w kraju mamy bardzo silne enklawy antypolonizmu (podejrzewam, że wspierane przez różne obce służby), to wszystko powinno nas skłonić do organizowania się w obronie polskości i dziedzictwa narodowego. To stoi za inicjatywą utworzenia Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków - mówił w minioną sobotę na antenie Radia Maryja prof. Jerzy Robert Nowak. Komitet ma być organem niezależnym. Jak informuje prof. Jerzy Robert Nowak, 1 września ukonstytuuje się ostateczny skład Komitetu. Będzie go tworzyć grupa blisko dwustu osób, w tym ponad pięćdziesięciu profesorów, dwudziestu duchownych, blisko 40 osób z Polonii, sześciu redaktorów naczelnych czasopism, kilku reżyserów filmowych. |
||
> Więcej < |
- Maryla - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
9 komentarzy
1. Co z ustaleniami komisji sejmowej ds PZU?Czy ktos jeszcze pamiet
Rząd wreszcie dogada się z Eureko
Wreszcie zbliża się koniec jednego z największych sporów w polskiej gospodarce. Holenderskie Eureko i resort skarbu wreszcie się dogadają. Obie strony konfliktu planują podzielić kapitał PZU i dywidendę. W zamian za to konsorcjum zrezygnuje z odszkodowania za to, że nie mogło kupić większości akcji polskiego ubezpieczyciela.
Nawet 139-174 zł dywidendy na akcję mogą dostać udziałowcy PZU, jeśli dwaj najwięksi akcjonariusze, Ministerstwo Skarbu i Eureko, osiągną porozumienie w trwającym od lat konflikcie. Wydaje się, że są coraz bliżej, bo zgodnie zmienili statut spółki, tak żeby jeszcze w tym roku podzielić między siebie 12-15 mld zł wolnych środków zgromadzonych przez spółkę w ostatnich latach.
Niewykluczone, że Eureko przystanie też na propozycję resortu skarbu, który chce, żeby Holendrzy pozbyli się swoich akcji w momencie wejścia spółki na giełdę. Za swój pakiet mogliby wtedy dostać nawet 11-14 mld zł. "Zależnie od decyzji udziałowców PZU może wypłacić od 12 do 15 mld zł bez szkody dla oceny ratingowej czy wskaźników wypłacalności wymaganych przez nadzór" - mówi prezes Andrzej Klesyk.
Wypłatę umożliwiają zmiany w statucie ubezpieczyciela, wprowadzone na piątkowym WZA. Pojawiły się w nim zapisy, które pozwalają akcjonariuszom na uchwalenie dywidendy zaliczkowej, a także na wykup własnych akcji. Jeśli zapadnie decyzja o wykupie, dywidendy nie będzie. "To mało prawdopodobne, bo wymagałoby to zwrócenia się z ofertą do wszystkich udziałowców, a nie tylko Eureko" - mówi Michał Popiołek, dyrektor
Departamentu Finansowania Strukturalnego i Mezzanine BRE Banku, udziałowca PZU. Takie rozwiązanie oznaczałoby też, że Skarb Państwa, który naciskał na wypłaty dywidend z zysku swoich spółek, nie dostałby ani grosza. Dlatego bardziej prawdopodobny jest scenariusz, w którym Skarb Państwa i Eureko podzielą zyski PZU i decydują się na wprowadzenie akcji ubezpieczyciela na giełdę. Według innych szacunków, w chwili debiutu akcje mogłyby kosztować 400-500 zł. Przy takich wycenach Eureko (ponad 27,7 mln udziałów) mogłoby sprzedać je na giełdzie za 11-14 mld zł. Jednak takie rozwiązanie rodzi dla Eureko ryzyko, bo nie wiadomo, czy rzeczywiście udałoby się uzyskać taką cenę za akcje. Wiele zależy od tego, jak bardzo udziałowcy zdecydują się wydrenować spółkę z kapitałów. Jeśli sięgnęliby po całą kwotę, mogłoby to np. ograniczyć możliwości akwizycyjne PZU.
Więcej informacji: Czy to już koniec konfliktu PZU - Eureko?
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Witam.
3. @benenota
Witam,
nie sądze, aby polityczni byli na tym koncercie. Ale "chcialo by sie tam byc" to fakt.
Dziekuję za "Wspólników" ;)
Pozdrawiam serdecznie
Utwór o bitwie pod Wizną
Fani z Polski opowiedzieli nam historię kapitana Raginisa, a nam od razu się wydało, że o takiej historii musimy zaśpiewać”.
W „40:1” szwedzcy twórcy porównują bohaterstwo Polaków do Spartan walczących pod Termopilami.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. Polacy chcą czerpać dumę z postawy rodaków.
Oddać hołd bohaterom
Polacy chcą czerpać dumę z postawy rodaków. Oczekują, że umożliwi im to Muzeum II Wojny Światowej
Jak wynika z badania, które na zlecenie „Rz” wykonała GfK Polonia, w planowanej w Gdańsku placówce większość Polaków chce znaleźć przede wszystkim dowody bohaterstwa polskich żołnierzy.
Ponad połowa respondentów jest zdania, że najważniejszym przesłaniem muzeum powinno być upamiętnienie polskiej walki o wolność podczas II wojny. Jedynie 27 proc. ankietowanych uważa, że placówka powinna prowadzić refleksję o wojnie jako doświadczeniu wszystkich narodów.
Na jakich tematach powinna się koncentrować? Tu respondenci mają dość sprecyzowane poglądy. Aż 35 proc. odpowiada, że głównym tematem ekspozycji powinna być walka polskich żołnierzy na wszystkich frontach. 23 proc. – że Polskie Państwo Podziemne i opór wobec okupantów.
Zdecydowanie mniejszy odsetek badanych (13 proc.) mówi o cierpieniach ludności innych krajów. Na eksterminację Żydów wskazuje jedynie co dziesiąty badany. Jeszcze mniej, bo 2 proc., chciałoby oglądać w muzeum materiały o cierpieniach ludności niemieckiej. Chodzi głównie o deportowanych z ziem zachodnich.
Co o takich wynikach sondażu myślą specjaliści? Dyskusje o kształcie ekspozycji i najważniejszym przekazie muzeum cały czas trwają. Przedstawione mają zostać jesienią. Sama placówka, która na razie znajduje się w fazie organizacyjnej, ma zaś ruszyć w 2014 r.
– Te wyniki wpisują się w stereotyp postrzegania II wojny światowej – zwraca uwagę dr Wojciech Łukowski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem to głównie efekt edukacji ostatnich dziesięcioleci, w której eksponowano głównie to, co miało związek z walkami polskich żołnierzy.
Podobnego zdania jest też prof. Antoni Dudek, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
– Przeszłość postrzegamy przez pryzmat historii narodowej i to jest zrozumiałe, bo więź narodowa jest jedną z najsilniejszych – zauważa Antoni Dudek. – Kiedy oglądamy zawody sportowe, też szukamy polskich zawodników i im kibicujemy. Dopiero gdy nie ma Polaków, wybieramy innych faworytów – wyjaśnia.
Dlatego nie dziwi go, że w pierwszej kolejności dla Polaków najważniejsze są ich własne losy, a nie inne narody. Zdaniem historyka twórcy muzeum powinni to wziąć pod uwagę:
– Ale bez szerszego kontekstu nie da się opowiedzieć historii
II wojny światowej. Nie powinniśmy się skupiać wyłącznie na żołnierzach czy konspiratorach, bo oni stanowili zaledwie ułamek całego społeczeństwa, tylko pokazywać również cierpienia zwykłych ludzi. Więcej też powinniśmy mówić o Holokauście. Jeżeli jedynie 10 procent uważa, że powinniśmy się skupiać na eksterminacji ludności żydowskiej, to jest to trochę mało.
Na to samo zwraca uwagę również Wojciech Łukowski:
– Miałem nadzieję, że badani bardziej zwrócą uwagę na wojnę jako doświadczenie indywidualne, a nie tylko ogólnonarodowe. Bo przecież to były realne tragedie konkretnych ludzi, a nie tylko narodowe.
Z kolei Andrzej Przewoźnik, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, który jest równocześnie szefem Rady Muzeum II Wojny Światowej, podnosi, że najwyraźniej Polacy zwracają uwagę tylko na część polskich doświadczeń związanych z II wojną. – Walki, w których uczestniczyli Polacy, są oczywiście ważne, ale doświadczenia Polaków są szczególne i dużo szersze. Mam nadzieję, że muzeum ten szerszy kontekst pokaże – mówi.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorów k.manys@rp.pl, e.olczyk@rp.pl
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. o eksterminację Żydów.
6. Lech Kaczyński odpowiada Putinowi ...!
7. tak Crzyjk!
8. W 53. miejscach w Polsce IPN
W 53. miejscach w Polsce IPN otworzy wystawę „TU rodziła się Solidarność”
Instytut Pamięci Narodowej 1 lipca br. w Mielcu inauguruje
obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności”. Zaprezentowana tam
wystawa „TU rodziła się Solidarność” będzie pokazana równocześnie w 17.
miejscowościach rozsianych po całej Polsce.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
9. 40. rocznica powstania NSZZ
40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”
40 lat temu do strajkujących na Wybrzeżu zakładów pracy dołączyli
pracownicy Zajezdni Autobusowej nr 7 we Wrocławiu. To był pierwszy
zakład, który rozpoczął akcję strajkową na Dolnym Śląsku. Tymczasem z
przedstawionego w Instytucie Pamięci Narodowej dokumentu wynika, że już
15 sierpnia 1980 r. w Komitecie Bezpieczeństwa Państwowego podjęto
nadzwyczajne działania w związku z sytuacją strajkową w Polsce.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl