Czy Polska w 1939 poprosiłaby o pomoc wojskową z ZSRR
SKALA DEKLAROWANEJ POMOCY ZSRR DLA POLSKI PRZED NAPAŚCIĄ NIEMIEC
Według dokumentów odtajnionych w Moskwie, w dniu 15 sierpnia 1939 roku na Kremlu doszło do spotkania radzieckiego ministra wojny marszałka Klimienta Woroszyłowa i szefa sztabu Armii Czerwonej gen. Borysa Szaposznikowa z przedstawicielami brytyjskimi i francuskimi. Sowiecka generalicja wyraziła gotowość wysłania na granicę polsko- niemiecką 120 dywizji piechoty, 16 dywizji kawalerii, 5 tys. ciężkich dział, 9,5 tys. czołgów i 5,5 tys. samolotów, jeśli polski rząd by się na to zgodził. Jak zauważa „Sunday Telegraph”, dążenia Stalina do zawarcia sowiecko-brytyjsko-francuskiego aliansu wymierzonego w hitlerowskie Niemcy są dobrze znane, natomiast z odtajnionych teraz dokumentów dowiadujemy się, jak bardzo Moskwie na nim zależało i co była gotowa do niego wnieść. Stanowczo przeciwna aliansowi była Polska, a Brytyjczycy mieli wątpliwości co do zdolności bojowej Armii Czerwonej, osłabionej czystką na najwyższych szczeblach.
CIEKAWY KOMENTARZ BLOGIERKI MAŁKOWSKIEJ
Rosjanie twierdzą, iż znaleźli dokumenty, które dowodzą niezbicie, iż brutalne i krwawe zajęcie połowy Polski i krajów bałtyckich nie było aktem agresji, a zagraniem taktycznym, aby Niemcy później nie wykorzystali tych krajów do ataków na Rosję. Cóż, taką tezę przez 50 lat kładli młodym Polakom do głowy nauczycieli historii, nadmieniając zaraz, iż tzw. prowokacja katyńska to działania niemieckie, mające na celu skłócenie pokój miłującego narodu rosyjskiego ze słowianskimi braćmi Polakami. Wydawałoby się, iż niektóre karty najnowszej historii są już na tyle dobrze znane, iż ich ponowne zakłamywanie jest bezcelowe. Ale Rosjanie próbują. Zresztą – trudno się takiej propagandzie dziwić. Dziś Rosją rządzą ludzie będący produktem systemu sowieckiego i jego służb specjalnych. Dla nich prawdziwa historia nie ma znaczenia, a nawyków z kraju sowieckiego trudno się pozbyć.
Agata Małkowska
PYTANIE HISTORYCZNE
Czy Polska w oczach Rosjan jako “bekart Traktau Wersalskiego” miała szansę uniknąć 6 – letnie wojny z Niemcami. Czy Rosjanie skorzystali na restauracji Kominternu na częsci zachodniej Litwy , Łotwy Białorusi i Urainy pomimo klęski Blizgkrieg w czerwcu 1941 , pomimo kolosalnych strat w ludziach ,i a pomomo to ż Polska nie stała się 17 Republiką ZSRR tylko satelitą zależnym ekonomicznie.
Ps. Znajomy tłumacz wychwycił subtelności w wersji anlojezycznej Daily Telegrah , podane przez Nick Holdsworth korespondenta z Moskwy.
Plakat historyczny do indywidualnej interpretacji
Link do plakatu
Link do plakatu http://www.calvin.edu/academic/cas/gpa/posters/sterben.jpg
- kejow - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
5 komentarzy
1. Kejow
2. Profesor z Torunia
3. @@Maryla
4. @benenota
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. Nowy - tymczasowy