Dane o produkcji przemysłowej .wzrost PKB w II kw. 0,1-0,3%
Rostowski: Gospodarka przyspieszy, podatki nie wzrosnąMinister uważa, że tegoroczny deficyt nie może się powtórzyć.
Kotecki: MF szacuje wzrost PKB w II kw. na 0,1-0,3%
Ministerstwo Finansów szacuje wzrost PKB w II kwartale na 0,1-0,3 rdr, jednocześnie podtrzymuje prognozę 0,2 proc. w całym roku, ale uważa, że wzrost PKB może być wyższy - poinformował PAP wiceminister finansów, Ludwik Kotecki. »
Rząd, koalicja i prezydent powinni walczyć z kryzysem
Minister finansów Jacek Rostowski uważa, że rząd, większość koalicyjna i prezydent powinni wspólnie wziąć odpowiedzialność za walkę z kryzysem. »
"BECIKOWE, ULGI I POPULIZM PSUJĄ FINANSE"
|
Balcerowicz chce rozliczyć św. Mikołajów
- Polskie finanse publiczne są chore od lat - powtórzył po raz kolejny w TVN24 były minister finansów prof. Leszek Balcerowicz....czytaj dalej »
PiS o nowelizacji budżetu: to jest zła droga
Nowelizacja budżetu to skutek błędów popełnionych przez rząd przy tworzeniu budżetu na cały rok, który od początku był nierealny - przekonywała w Sejmie w drugim czytaniu ustawy budżetowej Aleksandra Natalli-Świat (PiS). "To jest zła... »
Janowska: cięcia w budżecie zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polaków
Zdzisława Janowska (SdPl-Nowa Lewica) oceniła w piątek w Sejmie, że cięcia wydatków w resortach administracji i zdrowia to zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia polskich obywateli. »
GUS podał dane o produkcji przemysłowej
Produkcja przemysłowa w czerwccuw ujęciu rocznym spadła o 4,3% wobec spadku o 5,2% w maju, podał Główny Urząd Statystyczny w komunikacie.
Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w czerwcu br. wyższe o 0,6% wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym zwiększyły się o 4,0%. W maju wzrosły o 3,7% r/r.
MG: produkcja przemysłu w lipcu spadnie o 3,5%
Analitycy Ministerstwa Gospodarki spodziewają się spadku produkcji w lipcu o 3,5 proc. rdr - podał resort w komunikacie. "Resort gospodarki oczekuje nieznacznie niższego spadku produkcji w lipcu br., który według prognoz MG wyniesie około 3,5... »
UBS obniżył prognozę PKB dla Polski na 2009 r.
Analitycy szwajcarskiego banku inwestycyjnego UBS obniżyli swoją średnioroczną prognozę dynamiki PKB dla Polski za 2009 r. do 0,7 proc. z 1,0 proc. Zarazem pozostawili bez zmian prognozę za 2010 r. zakładającą wzrost 1,9 proc. »
REFERENDUM W STOCZNI MARYNARKI WOJENNEJ W GDYNI
Stoczniowcy szykują się do strajku
Na początku przyszłego tygodnia w Stoczni Marynarki Wojennej SA w Gdyni odbędzie się referendum. Załoga zdecyduje w nim o...czytaj dalej »
Ponure dane z rynku pracy: Ponad 12 tys. osób straciło pracę w maju
Kurczy się rynek pracy. W czerwcu pracowało w przedsiębiorstwach 5,28 mln osób. Jest to o 12,2 tys. mniej niż w maju. W porównaniu z czerwcem zeszłego roku zatrudnienie… »
Pentor: w lipcu pogorszenie nastrojów konsumentów
W lipcu, po trzech miesiącach stopniowej poprawy, nastąpiło znaczące pogorszenie poziomu optymizmu konsumentów - podał instytut Pentor. »
Bezimienne groby bohaterów
Jesienią IPN planuje ekshumację szczątków największych bohaterów niepodległościowego podziemia, wśród nich generała Augusta Fieldorfa "Nila", rotmistrza Witolda Pileckiego i wielu innych.»
Naukowcy pracujący przy projekcie IPN "Śladami zbrod-ni" wykazali ponad 180 miejsc powojennych pochówków w latach 1944-1946, które odkryto dzięki sprawom śledczym prowadzonym przez prokuratorów. Tajne areszty NKWD znajdowały się niemal w każdym mieście. Sowieci mordowali przeciwników władzy komunistycznej w ich mieszkaniach, a zwłoki rzucali do kloacznych dołów.
Żołnierzy AK przetrzymywano w lotnych obozach, na kilku hektarach ziemi okolonych drutem, z wartownikami, skąd wywożono ich potem na Wschód, gdzie - jeśli ich wcześniej nie zabito - wielu umierało. - Najbardziej znany tego typu obóz mieścił się w Rembertowie - mówi prof. Jan Żaryn z IPN.
Janerka: Poeci postawili się barbarzyńcom
Z Lechem Janerką, muzykiem i kompozytorem, rozmawia Anita Czupryn»
Dlaczego wrocławianin odczuwa wspólnotę z powstańcami z Warszawy?
W ogólniaku wysysaliśmy z Powstania Warszawskiego moc, wiarę i zapał na następne, dojrzalsze lata.Dla mnie była to inspirująca lekcja, tym prostsza do przyswojenia, że o powstańcach myślało się jak o rówieśnikach. Czuję się wobec nich dłużnikiem. Nauczyli mnie, że czasem trzeba się postawić. Dlatego ważniejszy jest dla mnie Herbert od Miłosza, Baczyński od Kaczmarskiego, a Gajcy? Desperacko szyderczy, trochę zapomniany i do końca szukający jakiegokolwiek dobrego komentarza do tego, co jemu i jego pokoleniu wyrządziła wielowiekowa niefrasobliwość Polaków.
Skarbówka prześwietli GrasiaWszczęto kontrolę w sprawie domu należącego do niemieckiego biznesmena.
Rozpoczęła się kontrola ws. "stróżowania" Pawła Grasia
Została wszczęta kontrola skarbowa, w celu wyjaśnienia tej bulwersującej sprawy - powiedział w TVN24 o kontroli ws. finansów Pawła Grasia poseł SLD Marek Wikiński. »
Pilnował zabójcy Olewnika. Popełnił samobójstwo
Kolejne samobójstwo wśród osób związanych ze sprawą śmierci Krzysztofa Olewnika. W nocy z 12 na 13 lipca samobójstwo popełnił strażnik, który pilnował Wojciecha… »
Bromski: decyzja prezydenta odważna i uczciwa
W ocenie szefa Stowarzyszenia Filmowców Polskich reżysera Jacka Bromskiego, decyzja prezydenta Lecha Kaczyńskiego o zawetowaniu ustawy medialnej jest "odważna i uczciwa". »
NFZ: 54 mld zł na świadczenia zdrowotne w 2010 r.Na podstawową opiekę zdrowotną NFZ planuje wydać ponad 6 mld zł.
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ratownictwie medycznym
Utworzenie 10-12 centrów urazowych, w których ofiary wypadków będą mogły otrzymać szybką i kompleksową pomoc medyczną, przewiduje nowelizacja ustawy o ratownictwie medycznym, do której Sejm przyjął w piątek poprawki Senatu. »
Rezerwa samorządów na zarządzanie kryzysowe - od roku 2011
Przesunięcie do 2011 roku obowiązku tworzenia przez samorządy terytorialne rezerwy celowej na realizację zadań własnych z zakresu zarządzania kryzysowego przewiduje poprawka Senatu do ustawy o zarządzaniu kryzysowym, którą przyjął Sejm. »
Kontrola NIK w zasobach mieszkaniowych MSWiA
Najwyższa Izba Kontroli prowadzi kontrolę w zarządzie zasobów mieszkaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - poinformował wiceminister tego resortu Zbigniew Sosnowski na posiedzeniu sejmowej komisji. »
Buzek ma rzecznika z TVN
Reporterka TVN Inga Rosińska zostanie rzeczniczką szefa Parlamentu europejskiego Jerzego Buzka.
Rosjanie uznali Polskę lat 20. za kraj faszystowski
"Kara" za zrównanie przez OBWE nazizmu ze stalinizmem. »
Kreml wciąż sięga po środki z arsenału Sowietów i KGB
W Rosji wciąż giną wrogowie polityczni władzy.»
ROSYJSKI PORTAL PRAVDA.RU OSTRO O POLSCE
"Przedwojenna Polska - gorsza niż stalinowska Rosja"
Przedwojenna Polska była faszystowską sojuszniczką Hitlera, napadła swych sąsiadów, dopuściła się zbrodni wojennych i zasługuje...czytaj dalej »
Sarkozy zwrócił do budżetu ponad 14 tys. euroChodzi o prywatne wydatki prezydenta pokrywane z kasy państwa.
Szwedzki minister: wpuścić obserwatorów do Abchazji i Osetii
Przebywający z wizytą w Gruzji szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt, którego kraj sprawuje obecnie przewodnictwo w UE, zaapelował o umożliwienie unijnym obserwatorom wstępu na terytorium Abchazji i Osetii Południowej - informuje agencja AFP. »
To uderzenie byłoby katastrofą dla świata
Gdyby Izrael rzeczywiście uderzył w atomowe instalacje Iranu, skutki takiego kroku byłyby dramatyczne.»
"POPRAWA STOSUNKÓW Z ROSJĄ NIE SZKODZI EUROPIE"
USA nie zgadza się z listem polityków Europy
Rząd Stanów Zjednoczonych odrzuca tezy z listu czołowych polityków Europy Środkowo-Wschodniej do Baracka Obamy. - Prezydent stara...czytaj dalej »
Jako agent służb PRL w USA Gromosław Czempiński szczególnie uważnie obserwował działalność „polonijnego kleru”. W 1976 roku w raportach dla warszawskiej centrali SB opisywał wizytę abp. Karola Wojtyły w Ameryce – pisze historyk
„Czempiński, mężczyzna wysoki, o jastrzębim nosie i przeszywającym spojrzeniu, do czasu tej rewolucji [1989 r.] szybko piął się w hierarchii polskiego wywiadu” – napisał wieloletni oficer CIA Milton Bearden w fascynującej książce „KGB kontra CIA” (tytuł oryginalny: „The Main Enemy. The inside story of the CIA's final showdown with the KGB”). Kim jest gen. Gromosław Czempiński, człowiek, który mimo bezpieczniacko-komunistycznej przeszłości zrobił w wolnej Polsce zawrotną karierę biznesową, medialną i quasi-polityczną?
Z Kulczykiem i Zasadą
Urodzony w 1945 r. Gromosław Czempiński ukończył ekonomię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Większość zawodowego życia spędził jednak w służbach specjalnych: komunistycznych (1972 – 1990) i III Rzeczpospolitej (1990 – 1996). W gruncie rzeczy w dalszym ciągu nie wiele o nim wiadomo. W odróżnieniu do wielu kompanów Czempińskiego i „gwiazd” z Departamentu I MSW w rodzaju Henryka Jasika, Aleksandra Makowskiego czy Wiktora Borodzieja jego akta osobowe są wciąż chronione przez władze wolnej Polski i zapewne znajdują się w zbiorze zastrzeżonym IPN.
Rekonstrukcja jego bezpieczniackiej kariery wymaga zatem sporego nakładu pracy i skrupulatnej kwerendy w rozproszonych po różnych archiwach materiałach wywiadu PRL. Jednak publiczna niewiedza na temat przeszłości Czempińskiego nie przeszkodziła mu zyskać opinii swego rodzaju medialnej złotej rączki, specjalisty niemal od wszystkiego – służb specjalnych, terroryzmu, lotnictwa, uzbrojenia, historii, archiwaliów IPN, teczki „Bolka”, konsultingu, bankowości, telekomunikacji, transportu, opakowań dla przemysłu spożywczego, utylizacji opon, ucieczki szyfranta Zielonki i politycznych analiz…
Potwierdza to także jego biznesowa droga, która oficjalnie rozpoczęła się po opuszczeniu Urzędu Ochrony Państwa w kwietniu 1996 r. Wkrótce po odejściu z tajnych służb założył firmę Doradztwo GC i często działał na styku biznesu prywatnego i państwowego. Kilka lat temu czasopismo „Profit” próbowało zliczyć wszystkie przedsięwzięcia gospodarcze Czempińskiego. Okazało się, że lista firm i spółek, w zarządach których zasiadał ten były oficer SB i UOP, nie ma końca.
Łączyły go związki biznesowe z ludźmi z listy najbogatszych, m.in. Janem Kulczykiem i Sobiesławem Zasadą. Dziennikarze zdołali ustalić związek Czempińskiego z ponad 20 podmiotami gospodarczymi, zarówno państwowymi, jak i prywatnymi, w tym m.in. z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, Zakładami Samochodów Ciężarowych w Starachowicach, Polskimi Zakładami Lotniczymi w Mielcu, Aeroklubem Warszawskim, BRE Bankiem SA i The Quest Group.
http://www.rp.pl/artykul/2,335326_Czempinski___zycie_nieznanego_tenora.html
Sebastian Karpiniuk, przewodniczący komisji śledczej poseł PO zaopatrzył się w urządzenie wyłączające mikrofony, żeby zapanować nad niesfornymi, jego zdaniem, posłami PiS. Nawet to mu nie pomogło
Ten 37-letni polityk Platformy Obywatelskiej, były wiceprezydent Kołobrzegu, z wykształcenia radca prawny, wyraźnie nie radzi sobie z okiełznaniem posłów PiS z tzw. komisji naciskowej, którzy zgłaszają dziesiątki wniosków formalnych, przez co opóźniają jej prace. Potrafi ich jedynie obrazić – posłanka Marzena Wróbel usłyszała, że zachowuje się jak pociąg pancerny. – To stwierdzenie faktu, ona tak się zachowuje – broni się Sebastian Karpiniuk. – Zresztą to nie jest obraźliwe, bo można uznać, że posłanka PiS konsekwentnie dąży do celu. Za wypowiedź do kolegów z PiS: „za duży power na palnik poszedł, ta pokrywka się za mocno rusza tutaj i za bardzo się denerwujecie” zdobył nawet Srebrne Usta 2008.
Ale młodzi politycy uważają, że Karpiniuk jest w polemikach z posłami PiS równie finezyjny jak Mike Tyson na ringu. – Jedyne, na co go stać, to ugryźć przeciwnika w ucho – śmieje się zachodniopomorski poseł opozycji.
Co gorsza Karpiniuk nie radzi sobie również ze sprawami proceduralnymi. Konfrontacja zeznań prokuratorów Jerzego Engelkinga i Janusza Kaczmarka, która nie doszła do skutku, bo Engelking nie zatwierdził swojego zeznania, została okrzyknięta autokompromitacją komisji.
A próby przeprowadzenia konfrontacji bez ważnych zeznań wywoływały ledwie skrywany uśmiech politowania na twarzy Engelkinga. Jeden z zaprzyjaźnionych polityków miał zapytać Karpiniuka: – Sebastian, w którym miejscu się pomyliłeś, że zaliczyłeś taką wpadkę?
– A, bo mnie nie przygotowali – miał usłyszeć.
Ściągawka dla żołnierza
Po nieudanej konfrontacji Karpiniuk dostał po uszach od kierownictwa Klubu PO za błędy w prowadzeniu komisji. Ale politycy Platformy uważają, że w karierze politycznej ta drobna połajanka raczej mu nie zaszkodzi. Dlaczego?
– Bo jest wiernym żołnierzem Donalda Tuska – mówi były senator PO Krzysztof Zaremba. – Prochu co prawda nie wymyśli i nie ma własnych poglądów, ale ściśle wykona każde polecenie partii i jeszcze obcasami strzeli.
Opinia senatora Zaremby o braku poglądów kołobrzeskiego posła nie jest bezzasadna. Gdy media poinformowały, że posłowie PO otrzymują szczegółowe instrukcje, jak mają się wypowiadać na gorące tematy polityczne, i dodawały, że niektórzy z nich wiernie trzymają się ustalonego przez kierownictwo tekstu, do ilustracji tej tezy posłużył im właśnie przykład Karpiniuka, który nieomal słowo w słowo wygłosił tekst ze ściągawki.
Nic dziwnego, że mimo młodego wieku zdobył już zaufanie partyjnego kierownictwa. Gdy zimą z funkcji szefa zachodniopomorskiej PO odszedł Stanisław Gawłowski, wiceminister ochrony środowiska, to właśnie Karpiniuka rekomendował na swojego następcę. Szef komisji śledczej jest dziś najpoważniejszym kandydatem na przewodniczącego organizacji wojewódzkiej w wyborach, które odbędą się w PO na wiosnę.
http://www.rp.pl/artykul/2,335619_Wierny_zolnierz_Donalda_Tuska_.html
- Maryla - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. poprawki Vincenta
Budżet: poprawki opozycji odrzucone
Sejm znowelizował budżet na 2009 rok, odrzucając wszystkie poprawki opozycji. Deficyt wzrośnie z 18,18 mld zł do ponad 27 mld zł.
Tegoroczne wpływy do budżetu mają być niższe o 30,1 mld zł od planowanych i mają wynieść 272,9 mld zł.
Posłowie odrzucili wszystkie poprawki zgłoszone przez posłów opozycji i poprawki złożone w formie tzw. wniosków mniejszości. W głosowaniu brało udział 421 posłów, za zmianami opowiedziało się 232 posłów, a 3 wstrzymało się od głosu
Głosowanie poprzedziła ostra debata. Nowelizacja budżetu to skutek błędów popełnionych przez rząd przy tworzeniu budżetu na cały rok, który od początku był nierealny - przekonywała posłanka PiS Aleksandra Natalli-Świat.
Minister finansów Jacek Rostowski mówił w czasie debaty, że "w kontekście konieczności przeprowadzenia ustaw, aby skutecznie walczyć z kryzysem" rząd ma "prawo więcej wymagać od pana prezydenta niż od opozycji". - Nie dlatego, że opozycja jest zła czy słaba. Tylko dlatego, że opozycja ma prawo formułować własne projekty i konkurować z rządem - podkreślał minister.
- Myślę, że 2/3 tej sali, nawet więcej - prawie 90 proc. tej sali - podchodzi do kryzysu w poważny sposób. Możemy się różnić, ale uważamy, że jest to najważniejszy problem, który stoi przed Polską - dodał. Na zakończenie piątkowej debaty podziękował zaś wszystkim posłom za intensywną pracę nad projektem.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Vincent