UWAGA! NIEDŁUGO ZA BLOGOWANIE ZAPŁACIMY GRZYWNĘ!
Krzysztofjaw, czw., 11/06/2009 - 00:08
Witam
Zainspirowany linkiem i treścią artykułu, który wskazała "Maryla", śpieszę donieść, że być może niedługo za blogowanie i prowadzenie własnych serwisów
oraz stron internetowych będziemy płacić grzywnę!
Otóż - według przekazanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do konsultacji projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo prasowe - publikacje prasowe ukazujące się wyłącznie w formie elektronicznej podlegać bedą rejestracji. Jej brak skutkowac będzie karą grzywny! (ustawodawca łaskawie zrezygnował z karania pozbawieniem wolnosci).
"Chociaż w uzasadnieniu projektodawca zawarł jakieś enigmatyczne tłumaczenie, że blogów ta regulacja ma nie dotyczyć. Tylko, że uzasadnienie projektu nie wpływa na treść normatywną ustawy, a pojęcie blog nie zostało nigdzie zdefiniowane. Czy Gazeta Wyborcza publikuje bloga? Co to jest blog?"
Źródło: http://prawo.vagla.pl/node/8532
Według autora powyżej "...na stronach Biuletynu Informacji Publicznej MKiDN nie opublikowano jeszcze tego projektu, chociaż datowany jest na 1 czerwca 2009 r." Autor sugeruje, że być może
przeszkodziły w publikacji wybory, przed którymi lepiej było nie denerwować wyborców i braci internetowej?
I dalej autor analizując projekt zmian (ja nie mam na razie do niego dostępu, stad powołuje sie na w/w źródło) stwierdza, że "publikacje prasowe ukazujące się w formie elektronicznej, jeśli ukazują się częściej niż raz w tygodniu, są dziennikiem. Jeśli nie częściej niż raz w tygodniu, a nie rzadziej niż raz w roku, są czasopismem. Czasopisma i dzienniki się rejestruje w sądzie i to również wówczas, gdy ukazują się własnie wyłącznie w formie elektronicznej. Co oznacza, że Minister Zdrojewski chce zarejestrować w sądzie swój serwis internetowy?..."
Drodzy blogerzy! Czyż nie jest to zamach na wolność internetu, zamach na wolność i możliwość naszej anonimowości w internecie a w końcu - nie jest to zamach na wszelkiego rodzaju niezależne portale
internetowe? (takie jak np. Blogmedia24.pl). Czyż nie chce nam się "zamknąć ust i rąk"?
Może wcale nie przypadkiem "Dziennik" (inspirowany Czumą i tymi podobnymi) zainicjował nagonkę na internetowych blogerów a Kataryna była tylko wytrychem. Może było to zwykłe przygotowywanie gruntu do zmian (w czym chętnie uczestniczył też T. Lis dyskutując o Katarynie zapamietale)?.
Czyżby wracała Komuna w czystej postaci?.
G. Orwell pewnie pokłada się ze śmiechu w zaświatach.
Ale dobrze, że to na razie projekt. Trzeba zacząć tworzyć "burzę medialną" ukazującą cenzorski charakter propozycji zmian do "ustawy prasowej"! I to niezależnie od naszych przekonań politycznych i naszego swiatopoglądu!
Pozdrawiam
P.S.
Zobacz szerzej: http://prawo.vagla.pl/node/8532
- Krzysztofjaw - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
Etykietowanie:
18 komentarzy
1. Krzysztofjaw
http://wola44.wordpress.com/ >>> http://dokumentalny.blogspot.com/
2. Ok. Ale teraz może byc rozszerzenie o blogi
Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
3. www
Dodam jeszcze trochę informacji,bo naprawdę wtedy była burza w internecie.
Nawet sam,mając kilka stron i forum zastanawiałem się nad rejestracją. Sprawa przycichła...
Mamy do czynienia z czymś zupełnie absurdalnym.
Zgodnie z prawem prasowym treść nie ma znaczenia do uznania publikacji za prasę - tłumaczy "Rzeczpospolitej" sędzia SN Jacek Sobczak, który był sprawozdawcą w opisanej sprawie. W praktyce oznacza to, że jeśli strona jest aktualizowana częściej niż raz w tygodniu, powinna zostać zarejestrowana jako dziennik. Jeśli rzadziej, ale przynajmniej raz w roku - jako czasopismo. http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/pierwsza_strona_070829/pierwsza_strona_a_3.html
Dwa przykłady:
1. Serwis GazetaBytowska.pl. Jego prowadzący, Leszek Szymczak, został oskarżony o prowadzenie serwisu bez rejestracji. Szymczak nie usunął z forum komentarzy internautów na temat komornika, o którym program wyemitowała TVN. Szymczak czeka na wynik apelacji. W pierwszej instancji sąd w Słupsku co prawda umorzył postępowanie ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu, ale jednocześnie uznał, że oskarżony rzeczywiście złamał prawo, gdyż nie zarejestrował swej strony.
2. Serwis "Szycie po przemysku". Co ciekawe, oni próbowali zarejestrować serwis, ale sąd im odmówił. A później prokuratura zaczęła ich ścigać za... brak rejestracji.
http://mediacafepl.blogspot.com/2007/08/sd-najwyszy-kae-rejestrowa-strony.html *
Z Wiki
Głupota goni głupotę...
Pozdrawiam.
http://wola44.wordpress.com/ >>> http://dokumentalny.blogspot.com/
4. NO A TERAZ GŁUPOTA POWRACA!
Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
5. ręce opadają
6. To nie glupota
kat.
7. Krzysztofjaw
8. Krzysztofjaw
9. Systematyczne zastraszanie
http://wola44.wordpress.com/ >>> http://dokumentalny.blogspot.com/
10. Natenczas,
11. Gdzie merytoryczne uzasadnienie projektu ustawy?
12. Barres
http://wola44.wordpress.com/ >>> http://dokumentalny.blogspot.com/
13. Natenczasie!
14. Barresie,
http://wola44.wordpress.com/ >>> http://dokumentalny.blogspot.com/
15. Oczywiście jako Stowarzyszenie.
16. Barres
Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
17. Ad Krzysztofjaw.
18. bardzo nas lubi w związku ze sprawą PISF, która jeszcze się nie
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl