Czy stoczniowcy w Gdyni mogą się cieszyć?
Barres, pt., 15/05/2009 - 09:27
Media podają w tonie więcej niż optymistycznym o sprzedaniu stoczni gdyńskiej jakieś spółce, która ma swoją siedzibę na Antylach. Nie podają, o jakie Antyle idzie: Wielkie czy Małe.
Należy pamiętać, że nazwy Antyle Wielkie i Antyle Małe to pojęcia geograficzne.
W Antylach Małych mieszczą się m.in. Antyle Holenderskie. To terytorium autonomiczne Holandii. Warto w tym momencie przypomnieć sobie traktat polsko-holenderski z początku lat 90-tych wynegocjowany przez Skubiszewskiego.
Zawierał on przywilej dla firm zakładanych w Polsce przez podmioty holenderskie. Polegał ten przywilej na możliwości płacenia podatków w Holandii. Nie słyszałem, by coś się w tej materii podatkowej zmieniło.
Po uważnym przyjrzeniu się w Polsce niektórym firmom z kapitałem holenderskim, to widać, że są one zakładane przez podmioty tworzone w Holandii na potrzebę inwestowania w Polsce.
Najczęściej są to podmioty holendersko-izraelskie i holendersko-amerykańskie.
Powstają zatem pytania:
Kto de facto kupił stocznię gdyńską?
Jakie są warunki tej umowy kupna-sprzedaży?
- Zaloguj się, by odpowiadać
Etykietowanie:
12 komentarzy
1. Barres
basket
2. Coś jest na rzeczy - cenzura nt. nabywcy stoczni?
Marie
3. Jest jakiś litościwy Admin?
4. Marie
basket
5. Serdeczności dla Admina.
6. +
Pzdrwm
triarius
-----------------------------------------------------
http://bez-owijania.blogspot.com/ - mój prywatny blogasek
http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów
7. Barres,
8. Pani Anulo!
9. Kto kupi ?
Troszkę więcej przypuszczeń:
"(...)Trafiliśmy natomiast na pewien trop, który w przypadku potwierdzenia się, napawałby, bez euforii, ale jednak pewnym optymizmem. Otóż według naszych ustaleń wiele wskazuje na to, że United International Trust N.V., zarejestrowany na Antylach Holenderskich, może działać w imieniu lub, co mniej prawdopodobne, znajdować się wśród udziałowców (nie wiadomo, czy jako udziałowiec większościowy lub jedyny) firmy Aurelia Energy N.V. Ta z kolei powiązana jest z grupą Bluewater i kontrolującym ją Holendrem o nazwisku dobrze znanym w branży offshore - Hugonem Heeremą
United International Trust N.V. powołany został, jako członek instytucjonalny, do zarządu Aurelia Energy N.V. 1 stycznia 2007 r. na życzenie Hugona Heeremy, który - w momencie wspomnianego powołania - był właścicielem (beneficjentem) 100 % udziałów w Aurelia Energy N.V. Zarząd Bluewater Holding B.V. składa się obecnie z jednego dyrektora zarządzającego, właśnie Hugona Heeremy, który jest upoważniony do reprezentowania Bluewater. Heerema został wybrany do zarządu grupy Bluewater Holding 10 marca 2000 r(...)
(...)Z ostatniej chwili:
Jak podano dziś rano na witrynie internetowej tygodnika żeglugowego "TradeWinds" (stwierdzającego to samo, co my na temat trudności w doszukaniu się bliższych informacji o nowym inwestorze w Stoczni Gdynia), fundusz United International Trust (UIT) został założony przez byłych udziałowców firmy Intertrust (Curacao), którzy następnie działał pod nazwami MeesPierson Intertrust (Curacao) oraz Fortis Intertrust (Curacao), który był zarządcą funduszy inwestycyjnych dla klientów korporacyjnych, związanym z holdenderskim bankiem Fortis Bank.(...)
http://www.portalmorski.pl/caly_artykul.php?ida=12619&tit=Kto_kupil_Stocznie_Gdynia?
Pozdrawiam
http://wola44.wordpress.com/ >>> http://dokumentalny.blogspot.com/
10. Lista udzialowców
basket
11. Stocznia Gdyńska jak prezent?
12. oda do radości