Chrzest Mieszka I i Polski,

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz
                    Tysiąc czterdzieści trzy lata temu, według ówczesnego zwyczaju w Wielką Sobotę, 14 kwietnia  966 roku władca Słowiańskiego Państwa, Mieszko I został ochrzczony.
 W 965 roku Kroniki Polskie odnotują: Dubrovka venit Mesconem, później Mesco Dux babtisatar; "Mieszko Książe przyjmuje chrzest.
Gall Anonim:
Mieszko objąwszy księstwo zaczął dawać dowody zdolności umysłu i sił cielesnych i coraz częściej napastować ludy (sąsiednie) dookoła. Dotychczas jednak w takich pogrążony był błędach pogaństwa, że wedle swego zwyczaju siedmiu żon zażywał. W końcu zażądał w małżeństwo jednej bardzo dobrej chrześcijanki z Czech, imieniem Dobrawa. Lecz ona odmówiła poślubienia go, jeśli nie zarzuci owego zdrożnego obyczaju i nie przyrzeknie zostać chrześcijaninem. Gdy zaś on (na to) przystał, że porzuci ów zwyczaj pogański i przyjmie sakramenta wiary chrześcijańskiej, pani owa przybyła do Polski z wielkim orszakiem (dostojników) świeckich i duchownych, ale nie pierwej podzieliła z nim łoże małżeńskie, aż powoli, a pilnie zaznajamiając się z obyczajem chrześcijańskim i prawami kościelnymi, wyrzekł się błędów pogaństwa i przeszedł na łono matki-Kościoła.
 
Kronikarze opisując przyjazd Dąbrówki do Księstwa Mieszka I podają iż w orszaku księżniczki byli duchowni. To potwierdza fakt, że dyplomatą Mieszko był wielkim i chrzest przyjął z rak czeskich duchownych a nie niemieckich. Wybijając Niemcom na tysiąc ileś lat, że Polska jest niezależna w hierarchii kościelnej.
Do dziś nie znamy tak ważnej daty jak chrzest Polski.
 Przyjmujemy zwyczajowo, że odbył się w Wielka Sobotę, 14 kwietnia 966 roku.
 Gdzie?
Ja Poznańczyk jestem skłonny przyjąć Poznań za miejsce chrztu. Poznań był miastem większym jak Lednica, czy rodzinne Gniezno. Położenie Poznania nad Wartą, stawiała ten gród za stabilny. Dotychczasowe wykopaliska tez moga o tym świadczyć. Niestety pusty skarb ludzi nauki nie pozwala na kompleksowe badania.
Dzięki przyjęciu chrztu, Mieszko I wprowadza swoje Księstwo w krąg polityki zachodniej, europejskiej, rzymskiej. Chrzest Mieszka I pozwolił przetrwać jego państwu przez ponad 1000 lat.
 Wszystkie inne plemiona Słowiańskie, które chrztu nie przyjęły zginęły z powierzchni. Dziś tylko wiemy, że Berlin lezy na gruzach grodów Słowiańskich.
 
Chrzest Mieszka I opisuje kronikarz niemiecki Thietmar troche zazdrosny, że Mieszko przyjmuje chrzest z rąk księzy czeskich, drogą prasko-ratyzbońską.  Więc pomija aspekty polityczne, które wybijały oręż z rak niemieckich. Opisuje zalety Dąbrówki.
Sojusz z Czechami, pozwolił Mieszce wziąć odwet na Wieletach i wspomagających ich niemieckich panów feudalnych.
Wielkim sukcesem Księcia Mieszka I, jest pobicie w 967 roku Wichmana, który poległ. Opis walk znamy z kroniki Widukinda.W słynnej bitwie pod Cedynia bije Margrabiego Hodona. Zdobywa Pomorze.
Mieszko I po przyjęciu chrztu rozbudowuje organizację kościelną, która jest zależna od Księcia. Pierwszy biskupem misyjnym, bądź biskupem egzymowanym był Jordan, prawdopodobnie Włoch lub Francuz. Jego następcą jest Biskup Unger, Niemiec.
 
 W 968 roku powstaje biskupstwo misyjne podległe bezpośrednio Rzymowi. 
W roku 990 wybucha wojna z Czechami. Niemcy przychodzą Polsce z Pomocą. Mieszko przyłącza do swego państwa Śląsk, Małopolskę z Krakowem
 
 
Po zmiennych walkach z Niemcami, w 977 roku umiera Dąbrówką. Drugi raz żeni się z mniszką z Klasztoru Kalbe, Odą, córką , Dytryka  Margrabiego Marchii Północnej.
Kronikarz  Thietmar tak to opisuje:
Kiedy matka Bolesława umarła jego ojciec poślubił bez zezwolenia Kościoła mniszkę z klasztoru w Kalbe, która była córką margrabiego Dytryka. Oda - było jej imię i wielką była jej przewina. Albowiem wzgardziła Boskim oblubieńcem, dając pierwszeństwo przed nim człowiekowi wojny (...). Z uwagi jednak na dobro ojczyzny i konieczność zapewnienia jej pokoju, nie przyszło z tego powodu do zerwania stosunków, lecz znaleziono właściwy sposób przywrócenia zgody. Albowiem dzięki Odzie powiększył się zastęp wyznawców Chrystusa, powróciło do ojczyzny wielu jeńców, zdjęto skutym okowy, otwarto wrota więzień przestępcom
Mieszko mając spokój od zachodu, rozbudowuje swoje państwo. Buduje nowe grody.
 
.
Tysiąc szesnaście lat temu w dniu 25 maja  zmarł twórca państwa Polan Mieszko I  z Dynastii Piastów. Był synem Siemomysła, wnukiem Lestka, prawnukiem Siemowita. Mówi nam o tym Gall Anonim autor Kroniki Polskiej,łac.Cronicae et gesta ducum sive principum Polonorum Nie znamy dokładnej daty urodzin Mieszka I. Ja przyjmuję na 920 rok za Kronika Małopolską.
Według Thietmara:
"sędziwy wiekiem i gorączką zmożony".
Nie znamy miejsca pochówku Mieszka I
 
Mieszka I uważamy za Władcę historycznego, mimo  iż o nim i jego zyciu, państwie dowiadujemy się od kronikarzy obcych, co nie znaczy bardziej wiarygodnych niż Gall Anonim.
Około 963 roku Saski kronikarz Widukind z  Korbei,mnich benedyktyński,w swojej kronice "Res gestae saxonicae sive annalium libri tres"   pisze o walkach grafa Wichmana z Billungów, syna Wichmana I  z królem barbarzyńców, któremu podlegali Słowianie.
W roku 965 przez Polskę podróżował arabski kupiec pochodzenia żydowskiego, sefardyjskiego, Ibrahim bin Jakub,  pochodzący z Tortosy,  Kalifatu kordobańskiego. Ów dyplomata i kupiec, handlarz niewolników, pisze:
 
A co sie tyczy kraju Mieszka , to jest on najrozeglejszy z wszystkich państw Słowiańskich. Dysponuje we wszelkie bogactwa: mięso, sól, miód, ziemie orną.Ma on trzy tysiące pancernych, a jego setka pancernych  znaczy więcej niż tysiące innych nacji,
Jbrahim ibn Jakub, doskonale orientuje sie w geografii Świata, Europy, Polski. Wymienia sąsiadów Państwa Mieszka.
Mieszko I pobity prze cesarza i postanawia pozbawić Cesarstwa wszelkich atutów napaści na jego państwa. Chwilowo zawiera przymierze z Cesarzem, by później, ożenić się z Chrześcijanką, czeską księżniczka Dąbrówką czes. Doubrawka, księżniczką z Rodu Przemyślidów, córką Bolesława I Srogiego.
 
 
W roku 990 wybucha wojna z Czechami. Niemcy przychodzą Polsce z Pomocą. Mieszko przyłącza do swego państwa Śląsk, Małopolskę z Krakowem.
Mieszko I umiera w dniu 25 maja  992 roku przyczyn naturalnych.
Według Thietmara:
"sędziwy wiekiem i gorączką zmożony".
Nie znamy miejsca pochówku Mieszka I
 Jego państwo rozciąga sie od Bałtyku po Karpaty i Sudety.Od Odry po Bug. Zostawił swoim następcom, Bolesławowi I państwo bogate, obwarowane, posiadające nowoczesna administracje. Doskonałą armię, konnice, która siała spustoszenie pod Cedynią. Państwo swoje Mieszko zostawia tak sprawne i silne, że jego następca syn Bolesław, koronuje się w Gnieźnie na króla Polski.

1 komentarz

avatar użytkownika Freeman48

1. Szanowny Panie Michale

Rozumiem pański poznański patriotyzm - mam rodzinę w Poznaniu i sam mieszkałem tam ok. 10 lat ale wg posiadanych przeze mnie wiadomości Mieszko przyjął chrzest jednak w Lednicy. Odkopane na Ostrowie Lednickim w latach 80-tych ruiny kaplicy i baptysterium z tzw. misami chrzcielnymi są wg archeologów dowodem na to, że to tam Mieszko wraz ze swoim dworem przyjął chrzest. Poznań w tym czasie był niewielkim gródkiem strażniczym. Jego znaczenie i szybki rozwój nastąpił w 968 roku, gdy biskup Jordan postanowił tam właśnie utworzyć siedzibę swego biskupstwa. Oczywiście, są to tak odległe czasy, że każda hipoteza jest prawdopodobna. Pozdrawiam :)
___________________________________________________________ "Jeśli ludzie występni zjednoczą się ze sobą, tworząc siłę, to ludzie uczciwi powinni zrobić to samo. Przecież to takie proste". (L.Tołstoj - Wojna i pokój)