Kłopotliwy odwiert
kokos26, pon., 16/03/2009 - 14:45
Jak już dociera do coraz większego grona rodaków, Polska jest światowym potentatem pod względem zasobów podziemnych, gorących wód geotermalnych.
Z jakiś przyczyn wykorzystanie tego bogactwa napotyka na przeszkody stawiane przez polski rząd.
Niemcy, w samej tylko Bawarii prowadzą ponad 400 nowych odwiertów, choć ich zasoby są szacowane zaledwie na niecałe 30% tego, co posiada Polska i na dodatek nie są to aż tak obiecujące jak w przypadku naszego kraju złoża.
Strategia energetyczna Niemiec zakłada całkowitą rezygnację z energii atomowej do 2030 roku, kiedy my mając takie zasoby gorących wód postanowiliśmy rozpocząć przygodę z energetyka jądrową w czasach, kiedy zasoby światowe uranu się kończą.
Niemcy w swojej strategii oceniają, że najpóźniej w 2015 roku energetyka z zasobów geotermalnych stanie się tańsza od konwencjonalnej, a setki mniejszych elektrowni stanowi o bezpieczeństwie państwa. Niezwykle łatwo jest potencjalnemu nieprzyjacielowi unicestwić całkowicie kilka czy kilkanaście elektrowni jądrowych niż setki małych elektrociepłowni geotermalnych w których „kocioł” znajduje się bezpiecznie, około 3000 m pod powierzchnią ziemi, a zniszczeniu może ulec jedynie, dająca się odbudować naziemna infrastruktura.
Nie usłyszymy dziś w mediach informacji, że z piątku na sobotę z odwiertu Toruńskiego ponownie popłynęła gorąca woda, a najlepsi polscy specjaliści i geolodzy ocenili tą inwestycję zwalczaną przez polski rząd i należącą do Niemców prasę, jako strzał w dziesiątkę.
Tym bardziej zastanawia milczenie należącego do Aksla Springera „Dziennika”, który jeszcze nie tak dawno epatował nas takimi entuzjastycznymi informacjami.
„Porażka o. Rydzyka - gorącej wody pod Toruniem nie ma”
„Ojciec Rydzyk bez gorącej wody i pieniędzy”
„Koniec marzeń szefa Radia Maryja o gorących źródłach - fiasko odwiertów "Lux Veritatis"
A oto kilka przykładowych kłamstw z treści tych artykułów der Dziennika:
„Potwierdziły się zatem opinie polskich geologów, którzy bardzo sceptycznie podchodzili do wizji wielkich pokładów gorącej wody pod Toruniem”.(Jakich geologów? Jak się nazywają z imion i nazwisk, skoro ci najbardziej znani są przy toruńskim odwiercie?)
„Robotnicy dowiercili się na głębokość zbliżoną do 3 tys. m. Zamiast gorącej wody znaleźli tylko ciepłą i wilgotną skałę. Wody jest tam niewiele, bo skała jej nie przepuszcza”.
„Ciekawe, czy dyrektor Radia Maryja wziął na tę - jego zdaniem - stuprocentowo pewną inwestycję kredyt? Jeśli tak, to jego słuchacze mogą już szykować portfele”.
Rodzi się pytanie: W czyim interesie działa polski rząd i niemieccy właściciele polskiej prasy?
Dlaczego propagowana jest oparta na niemieckiej technologii energetyka wiatrowa, która może być jedynie mało istotnym modnym dodatkiem i ozdobnikiem, a nie panaceum na energetyczne kłopoty?
Czy planowane w Polsce elektrownie atomowe mają zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju czy intratny interes dla Francji i bezpieczeństwo finansowe dla przyszłych pokoleń prominentnych polityków PO i ich rodzin?
Może to my powinniśmy przerwać tą szkodliwą grę polskiego rządu zwalczająca geotermię, polską myśl techniczną i obywatelskie inicjatywy?
- kokos26 - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
Etykietowanie:
15 komentarzy
1. przejęcie polskiej energetyki przez Niemcy i Francję atom i węgi
Węzeł technologiczny bliżej Polski
- To konieczne. Firmy powinny skorzystać z tej okazji, bo dzięki niej będą miały dostęp do najnowszych technologii – mówi rektor AGH prof. Antoni Tajduś. Słowa rektora AGH oznaczają, że w projekt musi się zaangażować rząd. On jest bowiem właścicielem większości firm mogących uczestniczyć w pracach węzła.
Oficjalne podpisanie dokumentów dotyczących węzła nastąpi podczas zaplanowanego na połowę kwietnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Jak będzie wyglądała działalność Europejskiego Instytutu Technologicznego?
Utworzenie Europejskiego Instytutu Technologicznego jest inicjatywą Komisji Europejskiej, która stara się stworzyć w Europie nową jakość współpracy pomiędzy uczelniami i jednostkami badawczymi oraz przedsiębiorstwami. Celem tych działań jest próba uczynienia europejskiej gospodarki najbardziej konkurencyjną gospodarką na świecie. Decyzja o utworzeniu EIT z siedzibą w Budapeszcie zapadła 18 czerwca 2008 r. Oficjalnie Instytut działa od 15 września 2008 r.
EIT ma usprawnić zaawansowane badania naukowe i pomóc przekuwać ich efekty na dochodowe i innowacyjne przedsięwzięcia biznesowe. Instytut podejmować ma problemy, przed jakimi staje współczesna nauka, związane z potrzebą rozwoju technologicznego, ochroną środowiska, ochroną zdrowia czy technologią żywienia.
Europejski Instytut Technologiczny funkcjonować ma jako sieć współpracujących ze sobą Wspólnot Wiedzy i Innowacji. W ich skład wejdą ośrodki akademickie, badawcze oraz przedsiębiorstwa rozlokowane w rożnych miastach Europy, które wspólnie będą pracować nad poszczególnymi projektami badawczymi. A przede wszystkim największe przedsiębiorstwa i koncerny. Pierwsze Wspólnoty, których lokalizację Rada Zarządzająca EIT ma określić do 2010 r., zajmą się sprawą zrównoważonej energii, zmian klimatycznych, społeczeństwa informacyjnego, energii odnawialnej i nowych materiałów.
Utworzenie jednej z takich Wspólnot jest celem porozumienia zawiązanego między uczelniami i instytucjami naukowymi, których przedstawiciele obecni będą na sobotnim spotkaniu na Politechnice Śląskiej.
Czytaj więcej: Europejski Instytut Technologii i Innowacji
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. kredyt z EBI na "przyłacza energetyczne" - Niemcy- Gudzowaty
Za rok większe możliwości odbioru gazu z Niemiec
- Rozbudowa punktu w Lasowie umożliwi odbiór zwiększonych ilości gazu z kierunku zachodniego, co istotnie poprawi bezpieczeństwo dostaw gazu do Polski. Zakładamy, że większe ilości gazu przez punkt w Lasowie będzie można odbierać po rozbudowaniu sieci gazociągów do przesyłania gazu na Dolnym Śląsku. Planujemy tam wybudowanie do 2011 nowych gazociągów Jeleniów - Dziwiszów, Taczalin - Radakowice - Gałów, Polkowice-Żary o łącznej długości ok. 190 km - mówi wiceprezes OGP Gaz - Sytem Wojciech Kowalski.
Obecnie Polska odbiera gaz głównie z Rosji. Jednak takie zbytnie uzależnienie jest niebezpieczne. Nawet niewielka awaria może bowiem spowodować, że surowiec rosyjski przestanie płynąć. Alternatywą byłoby pozyskiwanie gazu z innych kierunków. Tyle, że obecnie nasze możliwości są w tym zakresie znikome. Rozbudowa w punktu w Lasowie by je polepszyła.
--------------------------------------------------------
Ani słowa, ze to tez gaz z Rosji, tylko drozszy, a Polska nie zarobi na przesyle.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. @Marylko
Selka
4. @Selka
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. Geotermia
Agamemnon ........................... Nieodpowiedzialny, kto głupiemu losy państwa powierzył.
6. Ciekawe
RACJA JEST JAK DUPA, KAŻDY MA SWOJĄ /Józef Piłsudski/
7. Kokosie
RACJA JEST JAK DUPA, KAŻDY MA SWOJĄ /Józef Piłsudski/
8. Do czytelników
9. kokosku26
10. p.Marylu a komu Grad szykuje przesył energetyczny? Niemcom,
Są w życiu rzeczy ważniejsze, niż samo życie.
/-/ J.Piłsudski
11. Chodzi o to
"Ogół nie umie powiedzieć, czego chce, ale wie, czego nie chce" Henryk Sienkiewicz
12. Relacja z odwiertu
13. No to jest nas troje
RACJA JEST JAK DUPA, KAŻDY MA SWOJĄ /Józef Piłsudski/
14. Geotermia
hrabia Pim de Pim
15. Hrabio - chcemy! <lol>
Są w życiu rzeczy ważniejsze, niż samo życie.
/-/ J.Piłsudski