Umocnienie PiS-u
Wczoraj PAP oglosil, a media wiernie powtorzyly swoim odbiorcom, wiadomosc o wreczeniu nominacji 16 sekretarzom wojewodzkim Prawa i Sprawiedliwosci przez prezesa partii, Jaroslawa Kaczynskiego i Sekretarza Generalnego, Krzysztofa Sobolewskiego. Zmiana ta byla skutkiem zmian w statucie Partii wprowadzonych na kongresie statutowym PiS w lipcu 2021 r. Wydarzenie to ma duze znaczenie dla Partii i zasluguje na cos wiecej niz standardowe powielenie.
Wlasciwie czemu ma sluzyc powazna zmiana organizacyjna w rzadzacej w Polsce partii? W ubieglym roku pisano, ze sekretarze wojewodzcy "maja dbac o kwestie organizacyjne i informacyjne w terenie". Jeden z dzialaczy PiS zwierzyl sie, ze "Sekretarze beda zajmowac sie ocena stanu struktur, weryfikowaniem tego jak struktury dzialaja. maja tez dac impuls do dzialania, ale rowniez byc oczami i uszami Sekretarza Generalnego w terenie".
Wczoraj te role okreslono podobnie, tyle, ze innymi slowami. K.Sobolewski, ktory przestal byc szefem Komitetu Wykonawczego i stal sie szefem Biura Krajowego bezposrednio zatrudniajacego sekretarzy wojewodzkich przekazal Polskiej Agencji Prasowej kilka informacji dotyczacych innowacji. Tak wiec sekretarze maja pelnic funkcje organizacyjna i nadzorcza. "Beda przedluzeniem ramienia Nowogrodzkiej w terenie", czyli potwierdza sie, ze beda "oczami i uszami".
Najpierw sekretarze sporzadza raport otwarcia, czyli jak pisano wczesniej: Beda zajmowac sie ocena stanu struktur, weryfikowaniem tego jak struktury dzialaja". "Pozniej zajma sie kwestia nadzoru nad poszczegolnymi strukturami, koordynacja dzialan zleconych przez centrale partii, a takze podejmowanie autorskich dzialan". Akurat tym "autorskim dzialaniom" przypisalbym jedna z glownych rol. Wczesniej nazwano to "dawaniem dzialaczom impulsu do dzialania". Jak wiadomo, struktury organizacyjne maja tendencje do rutynizacji dzialan i hamowania innowacyjnosci. PiS powstal w w 2001 r., cztery lata pozniej wygral wybory parlamentarne i utworzyl rzad. W sumie to dwie dekady i az za duzo czasu na stagnacje. Pamietam jak z dziesiec lat temu jeden z naszych internautow skarzyl sie, ze chcial podzialac w PiS-ie i w zarzadzie opolskim partii zbyto go. Znany jest tez przypadek zasluzonej dzialaczki partii w Slupskiem i jednoczesnie poslanki, ktora nie miala czasu na przygotowanie sie partii do wyborow samorzadowych w rezultacie czego PiS nie wystawil swoich kandydatow. Tak zwane struktury terenowe partii ponosza tez odpowiedzialnosc za zupelnie niepotrzebna wpadke w ostatnich wyborach do Senatu, za co nasze wladze placa do dzis.
Naprawa slabosci struktur terenowych z pewnoscia wymaga odmlodzenia i tzw. swiezej krwi, choc nie do konca, gdyz ludzie obejmujacy tak wazne stanowiska nie mogli spasc z sufitu. Musieli dowiesc swojej przydatnosci wczesniej. No i wyglada na to, ze tak sie stalo. Przykladowo, sekretarz na wojewodztwo lodzkie, Sebastian Bulak (na zdjeciu ponizej) ma 37 lat i jest absolwentem studiow administracyjnych na Uniwersytecie Lodzkim. Od 2011 r. byl sekretarzem PiS w Lodzi. Pracowal w biurze europosla Janusza Wojciechowskiego. Jest tez radnym Miasta Lodzi.
Inny, wlasnie mianowany sekretarz, Kamil Jaszczak (zdjecie ponizej) ma 29 lat urodzil sie w Bytomiu i ukonczyl studia prawnicze oraz studia w dziedzinie zarzadzania. Byl przewodniczacym Forum Mlodych PiS w Bytomiu i okregu gliwickim. W latach 2015 - 2020 pelnil funkcje asystenta i doradcy Wojewody Slaskiego. Nastepnie byl dyrektorem biura poselskiego Premiera Mateusza Morawieckiego w Katowicach.
Dwa inne przyklady: Grzegorz Tchorzewski (lubelskie) ma 27 lat, zas Rafal Rajczakowski (dolnoslaskie) ma 28 lat.
Dobra strona calego zabiegu jest to, ze ta mlodziez PiS-owska zdazyla juz troche zakosztowac korzysci materialnych zwiazanych z praca dla partii rzadzacej. Przykladowo, Beata Izylowska (wojewodztwo pomorskie) do dzis zasiadala w Radzie Nadzorczej Lotos Petrobaltic SA w Warszawie oraz byla czlonkiem Rady Programowej Radia Gdansk. Z kolei K.Jaszczak od 1 VII 2021 r. pracowal jako Pelnomocnik Zarzadu Weglokoks S.A., zajmujac sie "Public Affairs". Zas S.Bulak od 2016 r. pracowal jako asystent zarzadu Lodzkiej Strefy Ekonomicznej. Dawalo mu to 135 tys. zl. rocznie; a dwie wymienione wczesniej osoby z pewnoscia nie zarabialy mniej. Teraz musialy zrezygnowac ze wszystkich stanowisk przynoszacych dochody, gdyz obowiazuje zasada, ze sekretarz wojewodzki nie moze miec innych etatow.Krotko mowiac, obecnie straca finansowa na rzecz perspektywiczna, czyli wzmocnienie wlasnej pozycji politycznej w partii.
Nie da sie pominac problemu usytuowania nowych stanowisk w calej strukturze partii. Tak wiec zmiany nie dotycza bezposrednbio podstawowej jednostki organizacyjnej, jaka sa komitety rejonowe. wystarczy trzy osoby by taki komitet zalozyc. Moze on obejmowac jedna lub wiecej dzielnic czy gmine lub kilka gmin. Nastepnie, jezeli w jakims powiecie sa przynajmniej trzy komitety rejonowe, to mozna utworzyc Zarzad Powiatu.
Zmiana dotyczy poziomu okregowego/wojewodzkiego. Dodane zostalo jedno stanowisko na poziomie wojewodzkim, choc "szefostwo polityczne okregow, czyli zarzady okregowe i prezesi okregowi zostaja utrzymane". Statut PiS stanowi, ze sa "Rady Regionalne (wojewodztwa), a jezeli obszar wojewodztwa pokrywa sie z obszarem okregu wyborczego do Sejmu RP, funkcje Rady Regionalnej pelni Zarzad Okregowy, a funkcje Przewodniczacego Rady pelni Prezes Zarzadu Okregowego". Partia ma 40 okregow sejmowych, np. w wojewodztwie lodzkim jest ich 3, zas senackich - 7; Lubelskie: 2 okregi sejmowe i i 5 senackich. W lipcu 2021 r. K.Sobolewski zapowiedzial "przejscie na strukture wojewodzka oparta o okregi, ktore beda rownoznaczne - w sensie terytorialnym - z okregami senackimi". Okregow senackich jest 100.
Tak czy inaczej przy stanie obecnym bedzie dwoch waznych pracownikow na poziomie wojewodzkim.okregowym. Beda oni ze soba rywalizowali, co zwykle zwieksza efektywnosc organizacji, ale tez wchodzili w konflikty, dzieki ktorym na poziom centralny bedzie docieralo wiecej informacji.
Na zdjeciach ponizej: Joanna Szczechowska (sekretarz PiS na Wielkopolske) i Lukasz Golebiowski (sekretarz PiS na Mazowsze).
- Tymczasowy - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
5 komentarzy
1. Tymczasowy
"Jak wiadomo, struktury organizacyjne maja tendencje do rutynizacji dzialan i hamowania innowacyjnosci. PiS powstal w w 2001 r., cztery lata pozniej wygral wybory parlamentarne i utworzyl rzad. W sumie to dwie dekady i az za duzo czasu na stagnacje."
Co ciekawe, PiS jako opozycja stracił wielu działaczy, którzy przeszli do obozu wroga, ale w to miejsce napłynęły nowe, ideowe i fachowe kadry.
Jak popatrzymy na obóz opozycji, którzy rządził II kadencje, jest wręcz odwrotnie. Miernoty i pieczeniarze trzymają się w partii, licząc na powrót na lukratywne stanowiska. Przejść do PiS nie ma, sa kolejne roszady Przystawek.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Prof. Domański: PiS idzie po
Prof. Domański: PiS idzie po trzecią kadencję. Donald Tusk nie jest alternatywą, a PO potrzebuje nowego młodego lidera
Padłoteż pytanie, czy Donald Tusk będzie alternatywą dla Polaków
w najbliższych wyborach i PO może wrócić do władzy. Nic
nie wskazuje na to, że Platforma może wrócić do władzy. Jeżeli wróci
do władzy, to jako koalicjant tzw. obozu opozycyjnego, ale z kolei nic
nie wskazuje na to, że taka koalicja z opozycji się wyłoni —
zauważył w odpowiedzi. Pytany, czy może to oznaczać, że PiS idzie
po trzecią kadencję rządów, prof. Domański odpowiedział twierdząco.
Obecnie
wszystko na to wskazuje. W tej chwili nie ma żadnej alternatywy dla
PiS. Jedyną skuteczną alternatywą byłoby, gdyby zamiast Donalda Tuska
pojawił się jakiś nowy, młody lider Platformy Obywatelskiej — ocenił
prof. Domański rozmowie z „Rzeczpospolitą”.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. Niestety prognozy
prof. Domańskiego w zasadzie się nie sprawdzają! Ryzyko utraty władzy niestety jest realne a to może oznaczać wszystko, nawet rzeczy niewyobrażalne.
uparty
4. Prawo i Sprawiedliwość z
Prawo i Sprawiedliwość z bardzo dużym wzrostem. Poparcie dla Koalicji Obywatelskiej bez zmian. Traci PSL
Najnowsze badanie pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl przynosi ciekawe wieści. Zjednoczona Prawica sporo zyskuje,
i notuje bardzo dobry wynik. Poparcie dla Koalicji Obywatelskiej bez
zmian. Traci PSL, które znów oddala się od progu wyborczego.
W naszym badaniu chęć oddania głosu na Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało 38 proc. badanych, co oznacza wzrost aż o 7 punktów procentowych w porównaniu z poprzednią falą naszych badań.
Koalicja Obywatelska cieszy się poparciem 26 proc. respondentów - a więc bez zmian. Nie uległo zmianie również poparcie dla Polski 2050 Szymona Hołowni - 12 proc.
2 punkty procentowe straciła Konfederacja, na którą wskazało 10 proc. badanych. Lewica także traci 2 punkty; obecnie formację tę popiera 8 proc. badanych. Na Polskie Stronnictwo Ludowe wskazało 2 proc. badanych - o 2 proc. mniej niż w poprzedniej fali naszych badań.
Poparcie dla Kukiz‘15 bez zmian - 2 proc.
Na Porozumienie wskazało 1 proc. badanych - tak jak poprzednio.
Skąd tak duże zyski Prawa i Sprawiedliwości? Z pewnością dużą rolę odegrała Tarcza Antyinflacyjna, która skutecznie zbiła ceny paliw. Uspokoiła się także sytuacja wokół Polskiego Ładu, na którym - mimo medialnych ataków - zyskały duże grupy społeczne. Znaczenie może mieć także wzrost poczucia zagrożenia
konfliktem na wschodzie oraz wyciszenie sporów wokół metod walki
z pandemią, zwłaszcza wokół szczepień. Ten ostatni czynnik w ostatnich
tygodniach napędzał Konfederację, ale dla PiS stanowił wyjątkowo
trudny problem.
CZYTAJ TAKŻE: NASZ SONDAŻ. Czy Rosja zaatakuje Ukrainę? Jeśli tak, to jaka będzie skala ataku? Sprawdź opnie Polaków
Badanie
zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview)
na panelu internetowym w dniach 11 do 14 lutego 2022 roku. Badanie
zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod
względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków.
W badaniu wzięło udział N=1080 osób.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. @Maryla
Ale potrzeba minimum 42%!
uparty