Ostatnie lata Cesarstwa Rzymskiego - II

avatar użytkownika Tymczasowy

Glownym czynnikiem parcia barbarzyncow na Cesarstwo Rzymskie w ostatnim okresie jego istnienia, bylo wkroczenie na europejska scene Hunow. Byl to lud azjatycki zyjacy w stepach prawdopodobnie na terenach dzisiejszego Kazachstanu. Tam gleboko w Azji ludzie nauczyli sie jezdzic na koniach i uczynili je niezbedna czescia swojego zycia juz 1 000 lat p.n.e. Dzieki temu potrafili oni przemieszczac sie stosunkowo szybko. Hunowie za glowny kierunek swojej ekspansji wybrali zachod. W ten sposob dotarli do Wolgi. Przekroczenie tej rzeki w 377 r. przynioslo ruchy tektoniczne, ktore niektorzy nazwali "efektem domina". Mianowicie, podbijali oni kolejne plemiona germanskie lub sklaniali je do przesuwania sie na zachod, a to z kolei sprawialo, ze naruszana byla wzgledna rownowaga na terenach polozonych dalej na zachod.

What Effect Did the Huns Have on Europe?

Podstawowa robote najezdzcza wykonal krol Hunow, Rua. Po jego smierci w 433 r. do wladzy doszedl Attila (406- 453), ktory od 444 r. stal sie wladca samodzielnym. Przyjrzyjmy sie mu korzystajac z relacji Jordanesa, historyka Gotow. Wodz Hunow mial ciemnawa karnacje skory, byl niskiego wzrostu, szeroki w barach, mial duza glowe i plaski nos. Glowe powiekszala wydatna, choc rzadka broda z oznakami siwizny. Tak mniej wiecej wyobrazamy sobie dzis Tatarow i Mongolow. Oczywiscie, ze byl analfabeta, choc inteligencji mu nie brakowalo. Swoim wygladem i zachowaniem staral sie zastraszac otoczenie, wygladal hardo i zachowywal sie wyniosle. Inteligencja i hardosc dotyczyly  spraw prowadzenia wojny. Tak zastraszal inne ludy, ze czesto ulegaly one panice. Zyskal sobie przydomek "Bicz Bozy".

Rome Halts the Huns

Imperium Hunow rozciagalo sie od Donu po Ren. Oprocz Hunow mieszkali w nim Ostrogoci, Alanowie, Bulgarzy i inni. Stolica miescila sie gdzies w okolicach dzisiejszego Budapesztu. Byla to olbrzymia wies zlozona z drewnianych domow. Palac Attyli, w ktorym mieszkal ze swoimi licznymi zonami, tez byl zrobiony z bali drzewnych. Tak zewnatrz, jak i wewnatrz nie bylo przepychu. Sciany izb pokryte byly dywanami i skorami zwierzat.  Attila nie cenil sobie bizuterii, zyl i jadal bardzo prosto.

Hunnu: An ancient Mongol empire known in the West as the Huns - Mongolianz

Hunowie wprawdzie nie ruszyli na cesarstwa , wschodnie i zachodnie, ale ich sila i grozna reputacja wystarczyly by obaj cesarze placili im olbrzymie daniny. Dajacy nazywali je oplatami za sluzbe by to lepiej wygladalo. Faktem jest, ze Hunowie ujarzmiajac innych barbarzyncow, w tym takze Germanow, chronili Cesarstwa przed ich agresja. Rzymscy legionisci mogli sobie odpoczywac przez wiele lat.

Sytuacja zmienila sie, gdy Attila nabral apetytu. Najpierw jego wojska uderzyly na wschod i odniosly sukces, choc nie udalo sie zdobyc Konstantynopola. Bizantyjski Cesarz Teodozjusz II zostal zmuszony do zwiekszenia placonej daniny z 700 do 2 100 funtow zlota. Nastepnie Hunowie dokonczyli dzielo lupienia Balkanow oraz Scytii, czyli poludniowej Rosji. W ten to sposob, na skutek zniszczenia miast i wziecia licznych zakladnikow (szczegolnie kobiet) Balkany zostaly cofniete o cztery wieki, w tym sensie, ze tyle czasu zajela im odbudowa.

Potem przyszla kolej na Cesarstwo Rzymskie. Jednym z glownych powodow bylo to, ze Cesarz Rzymski korzystajac z przykladu Cesarza Biznacjum prestal placic Attyli danine. Hunowie najpierw zniszczyli miasta Trewir i Metz masakrujac przy tym mieszkancow.  Rzymianom udalo sie zjednoczyc wojska krolestw stanowiacych Galie, czyli Wizygotow, Frankow i czesciowo Burgundow. W kwietniu 451 r. doszlo do bitwy na Polach Kalaunijskich, nzaywanej tez bitwa pod Chalons. Wraz z armia Hunow walczyli: Ostrogoci, Alanowie, Gepidzi, Skirowie, Burgundowie, Rugiowie i Turyngowie; w sumie pol miliona zolnierzy. Po stronie rzymskiej staneli Wizygoci pod krolem Teodorikiem I (zginal w tej bitwie), Sasi, Frankowie Saliccy, czesc Burgundow i Alanow. Po obu stronach mozna bylo widziec takie same znaki bojowe. Wojskami rzymskimi dowodzil wybitny general Aecjusz Flawiusz (390 - 454) i bitwe te wygral. Jednak nie dokonczyl dziela i wojska przeciwnika nie byly scigane i dobijane. Zachowanie Aecjusza mozna tlumaczyc wczesniejszymi powiazaniami z Hunami. Tak czy inaczej, w bitwie zginelo 162 tys. wojownikow, co bylo liczba ogromna. Mowi sie, ze ta bitwa byla ostatnim wielkim zwyciestwem wojsk Cesarstwa Rzymskiego.

Armia Attyli wykazala wysoka zdolnosc odtworzenia i juz w nastepnycm roku ruszyla na sam Rzym. Poszlo szybko, zajete zostaly miasta: Veona, Vincenza, Pavia i Mediolan. Cesarz Walentynian schronil sie w Rzymie. Do zdobycia miasta jednak nie doszlo. Ta niezwykla okolicznosc przypisuje sie delegacji Rzymu w skladzie: bardzo uzdolniony papiez Leon I i dwoch senatorow. Jakos ulozyli sie z Attyla i ten wycofal swoja armie. Kosztowalo go to bardzo duzo. szeregi wojska zostaly zdziesiatkowane przez zaraze i brakowalo zywnosci. I tak wlasnie nastapil zdumiewajaco szybki upadek mocarstwa Hunow. Wladca Attyla zmarl dosc mlodo w 453 r. Zakrztusil sie krwia w czasie wesela po slubie z pieknoscia Ildico. Znaleziono go martwego na lozu nowoposlubionej zony.

Ildico - Wikipedia

Po tym wydarzeniu rozne odlamy Hunow sluzyly jako wojska pomocnicze Rzymu i innych  panstw.

Glowne zrodlo: Will Durant, "The Age of Faith", Simon and Schuster, New York 1950.

 

napisz pierwszy komentarz