Do naszej fundacji zgłosiła się z prośbą o pomoc Pani Krystyna D., matka małoletniej Oliwii. Sprawa dotyczyła bezskuteczności egzekucji komorniczej skierowanej wobec ojca małoletniej – Damiana D., który to od lat nie spełnia obowiązku alimentacyjnego.
Pani Krystyna D. poinformowała nas, że Sąd początkowo nałożył na Damiana D. obowiązek świadczenia alimentacyjnego na rzecz małoletniej Oliwii w kwocie miesięcznej w wysokości 450 zł. Jednak w późniejszym czasie okazało się, że Oliwia D. choruje na rzadką chorobę genetyczną wymagającą stałego leczenia. Oprócz niej cierpi również na inne dolegliwości, m.in. na alergię, wadę wzroku i skrzywienie kręgosłupa.
Wobec niewystarczającej ilości środków finansowych mogących pokryć jej leczenie, mama małoletniej Oliwii D. zdecydowała się skierować do Sądu wniosek o podwyższenie kwoty alimentacyjnej. Sąd przychylił się do jej wniosku i podwyższył alimenty Damiana D. na Oliwię do 800 zł.
Zobowiązany do płacenia, w dalszym ciągu nie dokonywał żadnych wpłat. Egzekucję komorniczą skierowaną wobec Damiana, komornik uznał za bezskuteczną, ponieważ Damian D. nie posiada żadnego mienia i nie wykonuje żadnej pracy zarobkowej.
Małoletnia Oliwia otrzymywała w międzyczasie alimenty z funduszu alimentacyjnego, jednak wypłacana jej kwota była o wiele niższa niż zasądzona przez Sąd. Wobec powyższego, w imieniu małoletniej, Krystyna D. czynnie brała udział w prowadzonej przez komornika egzekucji. Dwukrotnie skierowała też do prokuratury wniosek o ukaranie Damiana D. za przestępstwo polegające na uchylaniu się od obowiązku alimentacyjnego.
Ostatecznie Damian D. został skazany przez Sąd na 6 miesięcy bezwzględnego więzienia. Krystyna D. wnosiła do Sądu o udzielenie zgody na odbywanie przez Damiana D. kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym, w systemie dozoru elektronicznego. Krystyna D. dążyła do tego, aby Damian D. podjął jakąkolwiek pracę i zaczął płacić należne alimenty.
W trakcie odbywania przez Damiana D. kary, matka małoletniej Oliwii usiłowała również dowiedzieć się, czy jej były mąż pracuje aktualnie w więzieniu. Napisała do dyrektora zakładu karnego prośbę o skierowanie Damiana D. do płatnej pracy. Zastępca dyrektora więzienia zwrócił jej jednak uwagę, że tego rodzaju interwencje leżą w gestii komornika prowadzącego postępowanie egzekucyjne.
W późniejszym czasie dowiedziała się od Damiana D., że odziedziczył on w spadku gospodarstwo rolne wraz z żywym inwentarzem, ale w celu uniknięcia egzekucji ma zamiar darować otrzymany w spadku majątek swojemu bratu. Krystyna D. poinformowała o tym fakcie komornika. Komornik nie podjął jednak w tym kierunku żadnych działań, zasłaniając się brakiem informacji o posiadaniu przez dłużnika jakiegokolwiek majątku czy pracy.
Do dnia dzisiejszego egzekucja wobec Damiana D. jest zdaniem komornika bezskuteczna. Komornik ten jednocześnie nie podejmuje żadnych działań, o które wnioskuje Krystyna D. Ogranicza się jedynie do stosowania rutynowych czynności polegających m.in. na sprawdzeniu w bazie, czy Damian D. jest osobą zatrudnioną, oraz czy widnieje w Centralnej Ewidencji i Infromacji o Działalności Gospodarczej jako przedsiębiorca. Jednocześnie Pani Krystyna D. w imieniu małoletniej Oliwii, uiszcza na rzecz komornika wszelkie opłaty związane z podejmowanymi przez niego czynnościami.
Dług Damiana D. wobec funduszu alimentacyjnego wynosi już ponad 45 tysięcy złotych. Stan zdrowia małoletniej Oliwii wciąż jest zły.
W niniejszej sprawie mamy do czynienia z podwójną stygmatyzacją ofiary – z jednej strony przez jej ojca niepłacącego alimentów, a z drugiej strony przez komornika prowadzącego egzekucję, który nie zrobił nic, poza niezbędnym minimum, aby zrobić co do niego należy i wyegzekwować dług od dłużnika .
Tymczasem, jak wynika z informacji przedstawionych przez Krystynę D., Damian D. pracuje na czarno i wciąż nie płaci alimentów. Tym sposobem powiększa swój dług wobec funduszu alimentacyjnego i małoletniej Oliwii. Czasami tylko dokonuje drobnych wpłat na rzecz komornika. Pani Krystyna złożyła już do Sądu skargę na działania urzędnika.
*Imiona oraz nazwy instytucji są przypadkowe – zostały zmienione na prośbę bohatera artykułu.
Pomóż nam pomagać osobom pokrzywdzonym przestępstwem!
Fundacja LEX NOSTRA już od 10 lat aktywnie pomaga osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Pomóż nam pomagać!
1% Twojego podatku to 100% pomocy osobom poszkodowanym przestępstwem.
Podaruj 1% podatku Fundacji Lex Nostra wpisując w swojej deklaracji nr KRS Fundacji: 0000365293
lub
napisz pierwszy komentarz