Przesuniecia poparcia wyborczego - 2015 i 2019

avatar użytkownika Tymczasowy

Przygladam sie i zastanawiam sie nad wynikami ostatnich wyborow do Sejmu. Pod roznymi katami. Dzis wstepnie pokaze jeden obszar. Nazywaja go przeplywem elektoratu. Dzieki temu, wstepnie poznac mozna tresc liczb bezwzglednych i procentow, na ktore patrzymy. A jezeli popatrzec na to z nieco szerszej perspektywy czasowej, to moze uda sie zaobserwowac poczatki roznych trendow? Tak czy inaczej, probowac warto.

Pewnie, ze warto byloby poczekac na analize CBOS, ktora pojawi sie chyba w grudniu.  Poki co wykorzystam ich analize  z grudnia 2015 r. zatytulowana: Przeplyw elektoratu w wyborach parlamentarnycyh 2011 i 2015", CBOS, Komunikat z badan nr 166/2015, grudzien 2015.

Dla kazdej partii byloby najlepiej zachowac w calosci  swoj elektorat z poprzednich wyborow i zyskac nowy do tego. To jest oczywiscie nieosiagalny ideal. Najblizsza idealowi partia jest Prawo i Sprawiedliwosc. W wyborach 2015 r. partia ta utracila 19% swego elektoratu z wyborow w 2011 r. Z tego 10% nie poszlo do urn wyborczych, a 9% przeplynelo do innych partii. W wyborach 2019 r. bylo jeszcze lepiej. PiS "zgubil" tylko 10% elektoratu, z tego najwiecej, bo 4% poszlo do PSL-u.

O poziomie konsolidacji elektoratu PiS- inne partie moglyby tylko marzyc.  Zaczne od PO. W wyborach 2015 r. partia ta utracila (podobnie jak PSL) 3/5 swojego elektoratu z 2011 r. To ponad polowa, sprawa wyglada wrecz tragicznie. "Utraceni" przez PO w 14% glosowali na Nowoczesna, a 11% wybralo PiS.W ostatnich wyborach  bylo troche lepiej, PO utracilo 31% elektoratu. Gdzie on sie udal? Ano, 16% przenioslo sie do Lewicy, 9% do PSL-u i 4% do PiS-u.

Za to PiS bardziej sie oblowil na odchodzacych z PSL-u, 28%  wybralo partie dr Jaroslawa Kaczynskiego. PSL byl takze hojny w wyborach 2019 r.  Utracil 32% dotychczasowych zwolennikow, z czego na PiS oddalo glos 9%.

W wyborach 2015 r. SLD utracilo 45% swojego dotychczasowego elektoratu. 18% z nich zaglosowalo na PiS i 6% na PO.  W 2019 r. Lewica zachowala 71% swojego elektoratu z 2015 r. A ci co sie do tej formacji zrazili w 18% glosowali na PO, 6% wybralo PSL, a 3% wsparlo swoimi glosami PiS.

A co ze zwlokami Nowoczesnej? W ostatnich wyborach  54% jej elektoratu glosowalo na  KO, 28% na Lewice, 9% na PSL i 4% na PiS. 

Wyglada na to, ze w przyszlosci Prawo i sprawiedliwosc nie moze za bardzo liczyc na doplyw ludzi glosujacych ostatnio na KO i Lewice. Nieco wieksze szanse na przyplyw dotychczasowych wyborcow daje PSL, ale to zrodlo tez wysycha. Twardy elektorat PSL i Lewicy w postaci roznych oficjeli i urzednikow jest bardzo zasiedzialy. Z synekur nie bedzie chcial rezygnowac.

Innym waznym obszarem sa ludzie dotychczas nie glosujacy w wyborach, wlacznie z "debiutantami", czyli tymi, ktorzy w ciagu 4 lat kadencji osiagneli wiek wyborczy. O tym przy nastepnej okazji.

 

napisz pierwszy komentarz