Oświadczenie w sprawie pozostawienia posągów lwów na cmentarzu Orląt we Lwowie wystosowali przedstawiciele środowisk "Azowa"

avatar użytkownika Foxx

Znałem po ukraińsku od jakiegoś czasu. Wczoraj pojawiło się pierwsze polskie poprawne tłumaczenie całości tekstu. Polecam:

Oświadczenie ukraińskiej partii nacjonalistów azowskich Andrija Bileckiego

Wzajemne stosunki Polski i Ukrainy nigdy nie były łatwe. Nawet mając wspólnego wroga, nasze narody nie potrafiły się porozumieć, co w konsekwencji prowadziło do utraty państwowości pod naciskiem Moskwy.

W płaszczyźnie pamięci historycznej Ukraińcy i Polacy bardzo często skupiają się wyłącznie na tym, co nas dzieli, a nie na tym, co łączy. Jednym z takich tematów jest polsko-ukraińskie upamiętnienie wojskowe na Cmentarzu Łyczakowskim.

Pamiętajmy, że Cmentarz Orląt Lwowskich to miejsce ostatniego spoczynku żołnierzy, przypominające o tragicznych wydarzeniach, które nigdy nie powinny się powtórzyć. To miejsce, które nie może być przedmiotem manipulacji politycznych.

W czwartek 25 października br. Rada Obwodowa we Lwowie podjęła uchwałę, na mocy której domaga się usunięcia rzeźb lwów, które stoją przy bramie polskiej części cmentarza. Mimo że na Ukrainie wciąż trwa konflikt z Rosją, a ulice Lwowa wciąż są pełne symboli radzieckiej okupacji, władze we Lwowie z niewiadomych przyczyn zajmują się tymi, którzy zginęli w polsko-ukraińskich walkach o Lwów. Mimo że obowiązuje ustawa o dekomunizacji, nawet radzieckie monumenty nie podlegają demontażowi, co dodatkowo świadczy o tym, że problem poruszony przez Radę Obwodową został wyssany z palca.

Rzeźby na Cmentarzu Łyczakowskim powstały w 1934 r. jako element kompozycji chwały polskiego pochówku wojskowego. Dwa lwy trzymały tarcze. Na jednej z nich widniał herb Lwowa i słowa „Zawsze wierny”, a na drugim „Tobie Polsko” i godło II Rzeczypospolitej. Mimo że rzeźby miały jawnie militarny charakter, to jednak zarówno same rzeźby, jak i polskie groby nigdy nie były celem ataków ukraińskich nacjonalistów z Ukraińskiej Organizacji Wojskowej oraz Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Walki o Lwów były wojną na pełną skalę, jednak jej weterani jako ludzie honoru nie burzyli grobów swoich wrogów.

W czasie radzieckiej okupacji upamiętnienie na polskim cmentarzu wojskowym zostało zniszczone, a lwy wywiezione poza jego teren. W grudniu 2015 r. wróciły one na swoje miejsce. Dzisiaj na tarczach, które trzymają lwy, już nie ma drażliwych historycznie napisów, a posągi lwów są rzeźbami, na których widnieje herb Lwowa i godło Polski. Dziś nie są one symbolami antyukraińskimi.

Jako Korpus Narodowy podkreślamy, że nie wyrażamy zgody na szukanie wrogości tam, gdzie jej nie ma. Zburzenie lwów w mieście Lwa tylko dlatego, że przywrócili je na miejsce Polacy, byłoby działaniem tragikomicznym. Ukraińcy i Polacy powinni pozwolić spoczywać zmarłym i działać na rzecz pojednania naszych narodów.

Mamy wspólnego wroga – Moskwę. W tej chwili trwa eskalacja napiętych relacji między Polską a Federacją Rosyjską, o czym świadczą ostatnie wypowiedzi ministra obrony FR Sergieja Szojgu i prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Ukraińscy politycy muszą pokazać mądrość dyplomatyczną i dążyć do wzmocnienia antyrosyjskiej pozycji na arenie międzynarodowej.

Oświadczenie ukraińskiej partii nacjonalistów azowskich Andrija Bileckiego „Korpus Narodowy – stanowisko w sprawie posągów lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich” znajduje się na s. 8 grudniowego „Śląskiego Kuriera WNET” nr 54/2018.

 

(źródło)

6 komentarzy

avatar użytkownika PiotrJakubiak

1. Lew jest herbem Lwowa

Ukraińcy wykazują dużo więcej dojrzałości politycznej niż Polacy. Być może dlatego, że to żołnierze, którzy walczą w prawdziwej wojnie. Sława bohaterom Ukrainy, którzy teraz bronią Europy.

Piotr Wiesław Jakubiak

avatar użytkownika Foxx

2. @

Myślę, że nie do przecenienia jest tu postać lidera. Tymczasem niżej link do najnowszego spotu promującego służbę na kontraktach w Grupie Zwiadu pułku "Azow". Na czym polega ciekawostka? Angielskie napisy.



Zdecydowanie polecam opcję "pełny ekran".


avatar użytkownika Maryla

3. Lwowska Rada Obwodowa

Lwowska Rada Obwodowa ogłosiła 2019 rokiem Bandery. Ambasador Izraela: Byłem zszokowany tą decyzją

Ambasador
Izraela na Ukrainie Joel Lion oświadczył, że był zszokowany decyzją
Lwowskiej Rady Obwodowej, która ogłosiła, iż rok 2019 będzie rokiem
Stepana Bandery oraz Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN).

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika gość z drogi

4. ja też

zatroskane pozdrowienia z drogi Życia

gość z drogi

avatar użytkownika gość z drogi

5. ja też

zatroskane pozdrowienia z drogi Życia

gość z drogi

avatar użytkownika Maryla

6. Ukraiński parlament: Rocznica

Ukraiński parlament: Rocznica urodzin Bandery będzie obchodzona na szczeblu państwowym

Ukraina
na szczeblu państwowym upamiętni przypadającą w nadchodzącym roku 110.
rocznicę urodzin przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery –
postanowiła we wtorek Rada Najwyższa (parlament) w Kijowie.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl