Trzy lata "dobrej zmiany".

avatar użytkownika Maryla

Słuszność mają ci, którzy wiernie trwają przy dobru, bohaterami są ci, którzy dla Ojczyzny gotowi są oddać własne życie, idąc za głosem sumienia – mówił ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski podczas Mszy św. inaugurującej X Rekolekcje Góralskie „Bóg – Honor – Ojczyzna”. Zaznaczył, że po 123 latach niewoli, świętując 100 lat odzyskania niepodległości, Polacy mają możliwość pochylenia się nad znaczeniem słowa „Ojczyzna” i „patriotyzm”. Oba pojęcia związane są z IV przykazaniem Dekalogu i zobowiązują do tego, aby czcić ojca i matkę. Arcybiskup, ponownie odwołując się do poematu „Myśląc Ojczyzna”, przypomniał, że Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli, a troska o jej przyszłość jest obowiązkiem każdego Polaka. W tym celu potrzebne jest dobrze ukształtowane sumienie. Na zakończenie, kontynuując myśl kardynała Wojtyły, podkreślił, że mamy być silni mocą naszej wiary i miłości do Ojczyzny.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz na stulecie odzyskania niepodległości

250 tys. osób przeszło ulicami Warszawy we wspólnym marszu na 100-lecie niepodległości Polski. To był jeden marsz, któremu towarzyszyły dwa hasła: „Dla Ciebie Polsko” i „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Dzięki wierze i kulturze, dzięki pielęgnowaniu wspólnej pamięci i poczuciu tożsamości potrafiliśmy przetrwać czas zaborów. Zachowaliśmy polskość, krzewiąc poczucie wspólnoty wszystkich obywateli, bez względu na ich wyznanie i pochodzenie. Dziś wolność to nie tylko suwerenność, ale też służba dobru wspólnemu, miłość i miłosierdzie -podkreślali biskupi podczas uroczystych Mszy św. sprawowanych 11 listopada z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jubileuszowe obchody odbyły się w całym kraju. Polacy świętowali okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości w różny sposób: na uroczystościach państwowych, miejskich przemarszach, podczas festynów, koncertów, biegów ulicznych, szyciem biało-czerwone flag i serc i uczestnicząc w Mszach świętych. W południe w kościołach w całym kraju zabiły dzwony.

Nasz polski dom przeżywał także różne klęski i dramaty, obok bohaterów rodzili się w nim nierzadko zdrajcy. W historii tego domu była również targowica. To wszystko jest naszym doświadczeniem, nauką, która kształtuje naszą przyszłość. W naszym polskim domu musimy też zachowywać prawo własności. Trzeba zatem, żeby ludzie, którzy pracują na tę własność, byli szanowani i mieli pewność efektu tego wysiłku. W domu mówi się też prawdę, jest się szczerym. Dlatego VIII przykazanie jest wciąż wielkim zobowiązaniem dla polskiego domu. Nie można dopuszczać, by obcy w naszym polskim języku nas opluwali, by manipulowali naszym myśleniem i odbierali nam dobre imię.

Trzy lata "dobrej zmiany". Gospodarczy bilans rządów Zjednoczonej Prawicy

Rząd Zjednoczonej Prawicy obchodzi trzecie urodziny w warunkach imponującego wzrostu gospodarczego i w cieniu potężnej afery w KNF. I takie mniej więcej były całe te trzy lata - prąca mocno do przodu
gospodarka i grzęznąca w sporach polityka.

Szewczak: "Totalna opozycja wymyśliła sobie nowy sposób na próbę puczu i obalenie rządu.

Mówi, że obecne działania opozycji wynikają z braku pomysłów na działalność polityczną.To jest snucie piętrowej historii spiskowej przez opozycję. Nie mają pomysłu na siebie. Sądy im nie wypalają. Kończy się temat UE, bo Timmermans martwi się o swój stołek. Szukają więc innego rozwiązania. Nawet próbowali umoczyć w to Komisję Finansów Publicznych, że rzekomo przygotowuje ustawy, które mają chronić klientów banków i depozytariuszy, żeby to nie oni i nie państwo polskie ponosiło koszty w razie upadłości, tylko, żeby ich funkcję przejął większy bank. To jest ustawodawstwo unijne, które nas obowiązuje. Musimy je przyjąć pod presją kar finansowych. Nie dotyczy to dużych banków, ale małych podmiotów, tak jak SKOKi, które upadły i są przejmowane przez banki. Unia stwarza możliwość, żeby również te mniejsze podmioty do 3 miliardów euro kapitalizacji, żeby mogły być przejęte przez większe banki. To racjonalne rozwiązanie, żeby nie Polacy i nie państwo polskie ponosili koszty wybryków i skutków błędów inwestycyjnych czy naruszenia procedur w danym banku — wyjaśnia Szewczak.

Premier M. Morawiecki: Polska jest jednocześnie proamerykańska i proeuropejska

Polska jest jednocześnie bardzo proamerykańska i bardzo proeuropejska – oświadczył premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji FOTAR w Hamburgu, poświęconej relacjom transatlantyckim. Problemy widzimy raczej po stronie Chin i Rosji niż Stanów Zjednoczonych .Szef polskiego rządu wraz z wicekanclerzem i ministrem finansów Niemiec Olafem Scholzem zabrał głos w dyskusji pt. „Europejska perspektywa na przyszłość stosunków transatlantyckich”. Dyskusja odbyła się w gmachu biblioteki Uniwersytetu w Hamburgu, którego absolwentem jest Mateusz Morawiecki.

Morawiecki: "Na wschód od Odry nikt w nie wierzy, że Nord Stream 2 to projekt biznesowy"

Na wschód od Odry nikt w nie wierzy, że Nord Stream 2, to projekt biznesowy; z punktu widzenia Polski to bardzo niebezpieczny projekt -mówił w piątek w Hamburgu premier Mateusz Morawiecki na konferencji.

By zbudować wspólną armię, kraje UE musiałyby znacznie zwiększyć wydatki na obronność

Byłbym za silną europejską armia, ale aby ją zbudować, kraje Unii Europejskiej musiałyby zwiększyć nasze wydatki na obronność; to jest warunek wstępny - oświadczył premier Mateusz Morawiecki .

"NATO powinno zrobić coś z tym, że Rosja znacząco łamie traktat INF; nie powinniśmy udawać, że to się nie dzieje, że to nie ma miejsca" - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji FOTAR w Hamburgu. Dodał, że także Chiny "rzucają wyzwanie" światu demokracji oraz NATO.

Demograf: Podniesienie się poziomu dzietności to również efekt programu "Rodzina 500 plus"

Lata 2016-2017 charakteryzowały się w Polsce zarówno wzrostem liczby urodzeń, jak i podniesieniem się poziomu dzietności. Ponieważ wzrost dzietności dotyczy przede wszystkim urodzeń drugich i trzecich dzieci.

Polski PKB wzrósł w trzecim kwartale o solidne 5,1 proc. i to świetne dane zważywszy na oczekiwania ekonomistów. Pierwszy od osiemnastu kwartałów spadek gospodarczy w Niemczech nie odbił się na naszej
gospodarce. Patrząc na to co się dzieje na świecie, a głównie w Niemczech, można się było spodziewać, że obecnie za sukces będzie trzeba brać utrzymanie ponad czterech procent wzrostu. Tymczasem Polska gospodarka zaskakuje.

Min. T. Czerwińska: Wstępne informacje dot. budżetu wskazują na nadwyżkę ok. 6 mld zł

Wstępne informacje dotyczące wykonania budżetu wskazują, że po 10 miesiącach mamy nadwyżkę, która wyniesie ok. 6 mld zł - poinformowała minister finansów prof. Teresa Czerwińska.

Deficyt sektora rządowego i samorządowego w 2018 r. powinien wynieść poniżej 1 proc. PKB

Prognozy NBP wskazują, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2018 r. prawdopodobnie ukształtuje się na poziomie poniżej 1 proc., a w 2019 r. można spodziewać się jego niewielkiego.

Czerwińska: W 2018 r. deficyt bliżej 0,5-0,6 proc. PKB

W wykonaniu deficytu sektora finansów publicznych jesteśmy bliżej 0,5-0,6 proc. PKB – powiedziała w piątek podczas Kongresu 590 w Jasionce k. Rzeszowa minister finansów Teresa Czerwińska.

Rezerwy walutowe NBP przekraczają wymagane poziomy - Glapiński

Rezerwy walutowe NBP przekraczają wymagane poziomy - powiedział w piątek prezes NBP Adam Glapiński, w trakcie panelu na Kongresie 590.

Eurostat: PKB w III kw. 2018 r. wzrósł w całej UE o 0,3 proc.

Produkt Krajowy Brutto (PKB) wyrównany sezonowo zwiększył się o 0,2% kw/kw w strefie euro i o 0,3% w całej Unii Europejskiej w III kw. 2018 r., wynika ze zaktualizowanych danych urzędu statystycznego Eurostat.

Eurostat: Polska z bardzo dobrym wzrostem gospodarczym

Polska osiągając w trzecim kwartale 5,7 proc. wzrostu PKB w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem należy do najszybciej rozwijających się gospodarek w UE - wynika ze środowych danych Eurostatu.

Wyrównana sezonowo produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 5 proc. r/r we wrześniu 2018 r. (po wzroście o 5 proc. r/r w poprzednim miesiącu), podał unijny urząd statystyczny Eurostat.

GUS: Inflacja w październiku spowolniła do 1,8 proc.

Inflacja konsumencka wyniosła 1,8% w ujęciu rocznym w październiku 2018 r. (wobec 1,9% r/r we wrześniu), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Eksport wzrósł o 6% r/r do 162 mld euro w okresie styczeń-wrzesień 2018 r., zaś import wzrósł w tym okresie o 8,6% r/r do 164,6 mld euro, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

5,1 proc. wzrostu PKB. GUS podał szybkie szacunki za III kw.

Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 5,1 proc. r/r w III kw. 2018 r. wobec 5,1 proc. wzrostu r/r w poprzednim kwartale, podał GUS.

GUS: Przeciętne wynagrodzenie wzrosło do 4 580,2 zł

Przeciętne wynagrodzenie wyniosło 4 580,2 zł w III kw. 2018 r., podał Główny Urząd Statystyczny .

NBP: W 2019 r. inflacja CPI na poziomie 3,2 proc., bazowa na poziomie 2,1 proc.

Centralna ścieżka projekcji NBP zakłada, że inflacja CPI w 2019 r. wyniesie 3,2 proc., zaś inflacja bazowa ukształtuje się na poziomie 2,1 proc. -wynika z najnowszej projekcji NBP.

Projekcja NBP: Wzrost PKB wyniesie 4,8% w 2018 r. i 3,6% w 2019

Wzrost PKB sięgnie 4,8% w tym roku, a następnie spowolni do 3,6% w 2019 r., wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), opublikowanej w "Raporcie o inflacji". Wzrost PKB w 2020 r. oczekiwany jest na poziomie 3,4%. W raporcie z lipca 2018 r. NBP spodziewał się, że wzrost
gospodarczy Polski wyniesie 4,6% w 2018 r., 3,8% w 2019 r. oraz 3,5% w 2020 r.

NBP: Eksport liczony w euro wzrósł we wrześniu o 0,3 proc., import o 5,4 proc.

Eksport towarów z Polski wzrósł we wrześniu br. o 0,3 proc. r/r do 17 683 mln euro, zaś import wzrósł o 5,4 proc. r/r do 18 132 mln euro, wynika z danych przedstawionych przez Narodowy Bank Polski (NBP).

Janusz Szewczak: Ustawa o nadzorze finansowym ma chronić klientów banków

Ustawa o wzmocnieniu nadzoru nad rynkiem finansowym ma chronić klientów przed nieodpowiedzialnymi działaniami właścicieli banków -powiedział wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych
Janusz Szewczak.

Fundusz Rezerwy Demograficznej musi bezpiecznie zainwestować kilka miliardów zł

Rząd proponuje, aby Fundusz Rezerwy Demograficznej mógł lokować środki w papiery NBP i BGK - podano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Górny limit składek ZUS pozostaje. Jest orzeczenie Trybunału

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że nowelizacja ustawy dotycząca zniesienia górnego limitu składek na ZUS, jest niezgodna z Konstytucją.
Istotny spadek Wskaźnika Przyszłej Inflacji
Wskaźnik Przyszłej Inflacji, prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, w listopadzie 2018 r. obniżył się o 0,5 punktu w stosunku do wartości sprzed miesiąca. Był to trzeci, ale pierwszy tak istotny spadek wskaźnika - podało BIEC.

Odsetek Polaków rozważających emigrację spadł do 8,6 proc.

Odsetek Polaków rozważających wyjazd do pracy za granicę w ciągu najbliższego roku spadł do 8,6 proc. (ok. 1,6 mln osób) z 11,8 proc. w poprzednim badaniu (z marca br.), wynika z raportu "Migracje zarobkowe.

Waloryzacja rent i emerytur w 2019 r. 

Renty i emerytury w przyszłym roku znowu urosną. Waloryzacja świadczeń w 2019 r. najprawdopodobniej wyniesie 3,26 proc. Co to oznacza dla emerytów? W 2019 roku wskaźnik waloryzacji wyniesie 103,26 proc. Emerytury i renty podniosą się więc właśnie o 3,26 proc. Projekt Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakłada jednak, że dla seniorów otrzymujących od 1030 zł do 2147 zł emerytury i renty brutto podwyżki wyniosą dokładnie 70 zł brutto. To będzie kwota gwarantowana.

15 minut trwała dyskusja na unijnej naradzie ministerialnej w Brukseli o sytuacji w Polsce. Podsumowanie dialogu z Polską przedstawił wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Po nim wypowiadał się ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś. Minister z żadnego kraju członkowskiego nie zabrał głosu.

Szumowski: wspieramy informatyzację, e-zwolnienia mają lekarzom ułatwić pracę

E-zwolnienie to część procesu informatyzacji całego sektora ochrony zdrowia. Mają m.in. ułatwić pracę lekarzom – wskazał w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Przypomniał, że na zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania i szkoleń do lekarzy POZ trafi 50 mln zł.

Szef Pentagonu: NATO jest kamieniem węgielnym obronności Europy

Szef Pentagonu James Mattis powiedział we wtorek w Waszyngtonie, że NATO jest "kamieniem węgielnym" obronności Europy. Amerykański minister obrony odniósł się w ten sposób do propozycji kanclerz Niemiec.

USA: Szef MON mówi o dobrej atmosferze po spotkaniu z szefem Pentagonu

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak po spotkaniu z szefem Pentagonu Jamesem Mattisem w Waszyngtonie powiedział, że "atmosfera jest dobra" w rozmowach na temat polskich starań o rozmieszczenie na stałe sił amerykańskich w Polsce.

Co dalej z polskim sądownictwem?

Do 19 listopada przedstawimy bardzo konkretne kroki, które zamierzamy zrobić. Mam nadzieję, że one się spotkają z pozytywnym przyjęciem -powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

Biuro SN: Powołano 11 prezesów sądów dyscyplinarnych przy sądach apelacyjnych

Sędzia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Jan Majchrowski, kierujący pracami tej izby, powołał 11 nowych prezesów sądów dyscyplinarnych przy sądach apelacyjnych - poinformował we wtorek PAP zespół prasowy SN.

Ziobro: Postępowania ws. szefa KNF i podmiotów z grupy Getin będą bardzo intensywne

Postępowania ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez szefa KNF oraz działań niektórych podmiotów związanych z grupą Getin będą prowadzone bardzo intensywnie i z determinacją.

Miliardowe wyłudzenia podatku VAT

Tylko na telefonach komórkowych w 2013 r. wyłudzony VAT to prawie 2 mld zł - ocenił we  przed komisją śledczą ds. VAT Michał Kanownik. Jego zdaniem w resorcie finansów nie było świadomości skali zjawiska, a
urzędnikom nie zależało na ukróceniu procederu.

Żona b. szefa TFI Altus z zarzutami wyprowadzenia 5,2 mln zł z GetBack

Żona aresztowanego w śledztwie dotyczącym działań na szkodę spółki GetBack b. szefa i największego udziałowca Altus TFI Piotra O. przed tygodniem usłyszała zarzuty prokuratorskie dotyczące wyłudzenia.

Agenci CBA zabezpieczyli dokumenty w biurach Komisji Nadzoru Finansowego

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzący śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez b. przewodniczącego KNF Marka Chrzanowskiego, zabezpieczyli dokumenty.

CBA zatrzymało kolejne dwie osoby

Już 32 osoby zatrzymali agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego w związku z największą aferą korupcyjną w historii polskiego sądownictwa. Dotychczas w toku śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie dotyczącego przywłaszczenia prawie 30 milionów złotych na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie prokuratorskie zarzuty usłyszały już 32 osoby, w tym wiele osób pełniących kierownicze funkcje w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie oraz w Centrum Zakupów dla Sądownictwa w Krakowie.

Dzięki konfiskacie rozszerzonej zajęliśmy w tym roku majątek przestępców wart ponad 2,5 mld zł

W tym roku w efekcie m.in. przepisów o konfiskacie rozszerzonej zajęto majątek przestępców na kwotę ponad 2,5 mld zł – poinformował w czwartek podczas Kongresu 590 minister Warchoł.

Wielkopolskie: KAS i CBŚP przejęły niemal 5 mln sztuk nielegalnych papierosów

Dzięki współpracy KAS i CBŚP przejęto blisko 5 mln sztuk nielegalnych papierosów, wartych około 3,5 mln zł. Gdyby ten towar trafił na rynek, Skarb Państwa poniósłby straty rzędu ponad 5 mln zł – poinformowała w piątek PAP rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

11 zatrzymanych, 100 przeszukanych miejsc – rozbita grupa wywożąca leki za granicę

Kierownicy aptek, osoby zarządzające aptekami i hurtowniami farmaceutycznymi są wśród 11 zatrzymanych osób w śledztwie Prokuratury Regionalnej w Warszawie dotyczącej wywożenia leków z Polski -dowiedziała się w piątek PAP. Przeszukano ponad 100 miejsc w kraju.

Co dalej z sojuszem UE - USA?

Hiszpańskie i portugalskie media wskazują, że plan prezydenta Francji Emmanuela Macrona dotyczący budowy europejskich sił zbrojnych stawia pod znakiem zapytania sens współpracy wojskowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską.

CBOS: Partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na 42 proc. poparcie.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w listopadzie PiS (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem) uzyskałoby 42 proc. poparcia osób deklarujących udział w głosowaniu; na PO zagłosowałoby 21 proc., na PSL - 7 proc., na ruch Kukiz‘15 - 6 proc., a na SLD - 5 proc.- wynika z sondażu CBOS.
Etykietowanie:

4 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. Złoto druzynowe dla Polski

K. Stoch: Sam nie sądziłem, że te skoki będą tak dobre

Po tym, co zrobili moi koledzy, głupio byłoby skoczyć 100 m i
jechać ze spuszczoną głową. To oni wyzwolili we mnie energię –
podkreślił Kamil Stoch po drużynowym konkursie Pucharu Świata w Wiśle.


autor: PAP/Grzegorz Momot 

Znakomity występ polskich skoczków! Wygraliśmy konkurs drużynowy Pucharu Świata w Wiśle. GALERIA


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. "Strzeżcie się agentur". Nie


"Strzeżcie się agentur". Nie dają nam okrzepnąć, ustabilizować gospodarki, sądownictwa, armii… Patrzcie, co czynią obecnie na…

Patrzcie, co czynią obecnie na naszych oczach. Jak totalnie
przeszkadzają, ilu agentów tu utrzymują… Przypomnijmy ważną po stu
latach dyrektywę Marszałka: „Strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą,
służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych,
co służą obcym”.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. TFI Altud

Kolejny zwrot w sprawie Piotra Osieckiego, na poniedziałkowej rozprawie sąd przystał na wniosek prokuratury i wydłużył areszt o kolejne dwa miesiące. Prokuratura wnioskowała o trzy miesiące, co więcej sąd wbrew sprzeciwom śledczych zdecydował, że areszt może być zamieniony na poręczenie majątkowe w wysokości 15 mln zł, w gotówce, dozór policyjny i zakaz kontaktu ze świadkami. Decyzja stanie się prawomocna w ciągu 7 dni, ale prokuratura już na rozprawie złożyła wniosek o wstrzymanie wykonalności decyzji sądu – taką możliwość daje jej niedawna nowelizacja kodeksu karnego, którą niektórzy prawnicy nazwali Lex Osiecki. Twórca Altusa już dwukrotnie opuszczał areszt, ale znów do niego trafiał po kilku tygodniach po skutecznym odwołaniu prokuratorów.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. Sąd uchylił areszt.

Sąd uchylił areszt. Zatrzymany jest w grupie ryzyka zakażenia koronawirusem

Po raz pierwszy w Polsce sąd uchylił areszt wobec osoby będącej w grupie ryzyka zakażenia koronawirusem.

Sprawa miała dotyczyć pewnej krajowej instytucji płatniczej. Jej
prezes decyzją sądu rejonowego w lutym trafił do aresztu, ale teraz go
opuści.

"Podstawa decyzji sądu jest wyjątkowa – to art. 259 par. 1 pkt 1
k.p.k. Głosi on, że jeżeli szczególne względy nie stoją na przeszkodzie,
należy odstąpić od tymczasowego aresztowania, +zwłaszcza gdy
pozbawienie oskarżonego wolności spowodowałoby dla jego życia lub
zdrowia poważne niebezpieczeństwo+. Za te szczególne względy sąd uznał
stan zdrowia podejrzanego i +aktualną sytuację związaną z wirusem
SARS-Cov-2+" - czytamy w artykule.

"Rz" podaje, że sąd przywołał stanowisko resortu
zdrowia, że najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci
choroby i zgon – w wyniku zakażenia – są osoby starsze, z obniżoną
odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
"Podejrzany znajduje się w grupie ryzyka i wymaga szczególnej opieki" –
podkreślił sąd.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl