Plac Pamięci Zagłady Miasta – projekt Wojciecha Gardolińskiego
Plac Pamięci Zagłady Miasta – projekt Wojciecha Gardolińskiego
Bezpośrednią inspiracją do opracowania tego projektu, była relacja pana Czesława Adamusika, którą utrwalałem na filmie w dniu 21. listopada 2009-tego roku, tu na tym miejscu, gdzie rozgrywały się te tragiczne wydarzenia. Pan Adamusik, wówczas 11-letni chłopak, jako jeden z nielicznych przeżył by móc zdać nam, tą wstrząsającą relację. Miejsce te, gdzie zamordowano i spalono kilkaset osób pozostaje do dzisiaj nie oznaczone ani nie chronione przed zabudową. Teren ten, gdzie pod brukiem są być może jeszcze materialne ślady mordu (klucze, sprzączki, monety….) przeznaczony jest pod usługi.
Projekt powstał z potrzeby serca ale też jako propozycja rozwiązania istotnego problemu praktycznego. Po drugiej bowiem stronie ulicy, na placu mordu 12-tu tysięcy Polaków, władze dzielnicy pozwoliły wybudować salon samochodowy (w 2005-tym roku bezskutecznie interweniowałem w ROPWiM) z parkingiem otaczającym tablicę i krzyż. Nie było tam wtedy znaczniejszego, godnego pomnika. Nie ma tam miejsca na uroczystości o skali właściwej dla zbrodni. Tu natomiast miejsca jest dosyć i miejsce też jest uświęcone krwią Polaków. Ponadto jest zachowany budynek, który był świadkiem mordów – o jego ścianę opierał się dach Hali Warsztatów Kolejowych, gdzie koncentrowano ludność w oczekiwaniu na masakrę.
Pomimo, że projekt powstał już w styczniu 2010, zwlekaliśmy z jego szerszą prezentacją, aby nie zaszkodzić naszym staraniom oraz staraniom prof. Zielińskiego, prowadzonym by zapobiec likwidacji tego skromnego miejsca pamięci 12-tu tysięcy, przed salonem Górczewska 32 na miejscu ich mordu. Udało się po wielu latach oraz szeregu interwencjach, wspólnym wysiłkiem ocalić tamto miejsce pamięci (dokumentacja naszych działań jest udostępniona na portalu).
W nowej sytuacji, kiedy też lata działań uświadomiły nam, że brak w Warszawie jednego choćby pomnika upamiętniającego planową i metodyczna Zagładę Miasta jako całości, tj. obiektu urbanistycznego, z infrastrukturą oraz zasiedlającym je społeczeństwem, przenikającą je „tkanką ludzką”, uznaliśmy że to miejsce i ten projekt po pewnej adaptacji może upamiętniać całość tych wydarzeń od planu Pabsta, demontażu Muranowa po Powstaniu w Gettcie, do decyzji Hitlera o zagładzie Warszawy i realizacji tego przez kolejne 5 miesięcy, przy bierności sojuszników stojących na Pradze, aż do dnia 17-tego stycznia .
Prezentujemy zatem niniejszy projekt koncepcyjny, aby uświadomić Warszawiakom taka potrzebę, przypomnieć o wymordowanych sąsiadach, którym oprawcy odebrali nawet tożsamość (nazwiska znamy tylko nielicznych – mordowano całe rodziny), przywrócić tych ludzi miastu tu, obok miejsc gdzie żyli. Może też ten projekt posłuży jako inspiracja dla władz dzielnicy i władz miasta, by upamiętnić i przypomnieć światu Zaplanowaną Zbrodnię Zagłady Miasta, Wymordowania i Wypędzenia Ludności Warszawy.
Wojtek Gardoliński
KLUCZ-relikwia
5 sierpnia 2017 r. ul.Górczewska 53, prezentacja projektu biorącym udział w obchodach i zbieranie podpisów
Aktualna wersja projektu koncepcyjnego Placu Zagłady Miasta, z aktualnym opisem symboliki, planem, rysunkami aksonometrii i wizualizacjami
Plac Pamięci – ołtarz wizualizacja
Plac Pamięci – stos wizualizacja
Ściana 44-45
PLAC PAMIĘCI ZAGŁADY MIASTA – koncepcja 2017 – ARK.1 – PDF
PLAC PAMIĘCI ZAGŁADY MIASTA – koncepcja 2017 – ARK.2 – PDF
PLAC PAMIĘCI ZAGŁADY MIASTA – koncepcja 2017 – ARK.3 – PDF
1-Plac Mordów Górczewska 53 – zachowany budynek – ściana Hali
Architektura i symbolika 28.02.2011-2017 – PDF
Petycja o zmianę planu zagospodarowania-05.08.2017 – PDF
Pismo od ministra Jarosława Sellina 08.2016 – PDF
Lista poparcia 5.08.2017 – PDF
Kategoria: APELE, INTERWENCJE, WOLA 1944
- Wola44 - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz