Czy komunikacja miejska w Warszawie będzie bezpłatna?
Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE złożyło do Rady Warszawy petycję o podjęcie uchwały ws zniesienia odpłatności za usługi przewozowe środkami lokalnego transportu zbiorowego. Wniosek Stowarzyszenia jest następstwem przekroczenia norm zanieczyszczenia PM 2,5 i PM10 w mijającym tygodniu.
Jak uzasadnia Stowarzyszenie - Zanieczyszczenie powietrza powoduje poważne problemy zdrowotne (wywołuje choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani, a nawet przedwczesne zgony). Jedną z przyczyn zanieczyszczenia jest komunikacja samochodowa. Do Warszawy wjeżdża codziennie około 400 tys. samochodów. W samej stolicy zarejestrowanych jest ponad 1,5 mln samochodów. Zdecydowana większość to samochody osobowe. Według Warszawskiego Alarmu Smogowego, odpowiadają one za 60% zanieczyszczeń w stolicy (w ciągu roku). Aktualnie komunikacja miejska przegrywa z komunikacją indywidualną ze względu na wygodę, konieczność oczekiwania na pojazd ale także ze względu na ceny biletów (4,40 zł jednorazowe, 250 zł – 90dniowa karta warszawiaka). Nie sprzyja to rezygnacji z samochodu indywidualnego na rzecz publicznego transportu. Na forach internetowych wielu mieszkańców opowiada się zatem za wprowadzeniem darmowej komunikacji miejskiej, jako metody zachęcenia do używania komunikacji miejskiej i tym samym ograniczenia poziomu zanieczyszczeń. Stąd też w słuchając się w te głosy, niniejszym składamy taką petycję.
Co zrobi, zdominowana przez Platformę Obywatelską Rada Warszawy? Wsłucha się w głos organizacji społecznej i obywateli, czy też będzie preferowała przeznaczyć pieniądze na in vitro i inne niepotrzebne wydatki. Odpowiedź powinniśmy poznać w ciągu 3-6 miesięcy. Taki termin przewidują przepisy dla rozstrzygnięcia petycji.
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz