W piątek, 3 czerwca 2016 r. AKO zaprasza do Poznania na uroczystość poświęcenia figury Chrystusa
W piątek, 3 czerwca 2016 r. serdecznie zapraszamy do Poznania na uroczystość poświęcenia figury Chrystusa z odbudowywanego przez społeczeństwo Pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pomnik wzniesiony jako votum wdzięczności za odzyskaną niepodległość został zburzony przez niemieckich najeźdźców w październiku 1939 r.
Uroczystość rozpocznie się o godz. 17:30 przed kościołem pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana przy ul. Kościelnej 3.
Poświęcenia figury Chrystusa dokona JE abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, a w uroczystości będzie uczestniczył pan Antoni Macierewicz, Minister Obrony Narodowej. Wydarzenie ma wymiar patriotyczno-religijny, co symbolicznie podkreśli udział przedstawicieli Wojska Polskiego i Reprezentacyjnej Orkiestry Sił Powietrznych pod dyr. majora Pawła Joksa oraz solistów poznańskiego Teatru Wielkiego.
Z pozdrowieniami
AKO Poznań.
Dramatyczną historię Pomnika opisuje załączony artykuł z Przewodnika Katolickiego.
Pamięć serca
Artykuł opublikowany w „Przewodniku Katolickim” nr 44 – 04.11.2012 r.
80 lat temu, 30 października 1932 roku, odsłonięto w Poznaniu monumentalny pomnik Wdzięczności poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, wotum za odzyskaną niepodległość. Choć pomnik stał zaledwie siedem lat, mocno wrósł w serca ówczesnych poznaniaków i Wielkopolan. Dziś przedstawiciele ich kolejnej generacji podjęli zobowiązanie odbudowy pomnika Wdzięczności.
Uroczystość odsłonięcia pomnika miała imponujący przebieg. Owej jesiennej niedzieli, przed 80 laty, Poznań przybrał niezwykle odświętny wygląd. Udekorowane domy, girlandy na ulicach. Dzień rozpoczął się od nabożeństw we wszystkich kościołach miasta. Główne nabożeństwa odbyły się w katedrze oraz kościele farnym. Po ich zakończeniu rzesze wiernych skierowały się na plac przed zamkiem, szybko wypełniając go po brzegi i wszystkie przyległe do niego ulice. „U stóp Pomnika i dookoła postaci Chrystusa przyciąga oczy powódź zieleni i kwiatów i las barwistych sztandarów” – relacjonował „Przewodnik Katolicki”. Uroczystościom przewodniczył prymas kard. August Hlond w asyście licznych biskupów, setek księży, posłów, senatorów, władz miasta i województwa poznańskiego, przedstawicieli dziesiątek organizacji katolickich, samorządowych, gospodarczych i młodzieżowych, wojska. Odsłonięciu pomnika przez prymasa Hlonda towarzyszyły fanfary i salut z 21 salw armatnich. W przemówieniu, które następnie wygłosił ksiądz prymas, znalazły się m.in. słowa „Oddajemy ten pomnik w straż i opiekę przyszłym pokoleniom, aby z niego snuły naukę i pobudkę do czynów patriotycznych”. Goście uroczystości byli pod głębokim wrażeniem jej rozmachu, powagi i siły. Ks. Józef Andrasz, znany jako spowiednik świętej siostry Faustyny, uczestnik wydarzenia, goszcząc w redakcji „Przewodnika Katolickiego”, powiedział redaktorom, że uroczystość taka możliwa była tylko w Poznaniu. „Gdzieżby u nas dom za domem był tak wystrojony (…)”, zachwycał się ks. Andrasz.
Łuk triumfalny w środku Poznania
Poznański pomnik (projektu architekta Lucjana Michałowskiego), mający postać łuku triumfalnego, robił duże wrażenie swoim monumentalnym rozmiarem i bogatą ornamentyką. Na przedniej stronie dominowała 6-metrowej wysokości postać Najświętszego Serca Pana Jezusa, wykonana z brązu w Zakładach Cegielskiego. Nad przejściami bocznymi umieszczono dwie płaskorzeźby papieża Piusa XI i kard. Dalbora, gdyż to w czasie kiedy sprawowali oni swoje godności Zjazd Katolicki ślubował budowę pomnika Wdzięczności. Wnękę, w której stała postać Chrystusa, rzeźbiarz Marcin Rożek otoczył wieńcem postaci. Znajdziemy wśród nich dwóch żołnierzy modlących się przed bojem. Nad nimi sowa, znak mądrości, potrzebnej narodowi. Nad sową inwalida wojenny z siostrą miłosierdzia, wyżej kogut – symbol czujności, wśród wrogów i niebezpieczeństw. Pod nim grzesznik, któremu kapłan udziela rozgrzeszenia. Na szczycie wnęki artysta umieścił baranka, symbolizującego przebaczenie Chrystusowe. Niżej w tym korowodzie postaci znajduje się para bezdomnych staruszków, po nich pelikan karmiący krwią swoje pisklęta. Pod nim z kolei więźniowie cierpiący w bolszewickiej Rosji, dalej orzeł – znamię odwagi i dzielności. Zestaw postaci zamyka wdowa z sierotami. To nie jedyne rzeźby, które zdobiły pomnik. Na jego tylnej ścianie, w środkowej części, znalazła się płaskorzeźba przedstawiającą zespolenie i współpracę inteligencji, włościan i robotników. Nad przejściami bocznymi ulokowano dwa medaliony przedstawiające rycerza dawnej Polski i żołnierza niepodległości. Autorką tych rzeźb była Kazimiera Pajzderska.
Wizytówka miasta
W latach 30. minionego wieku pomnik stał się sercem i prawdziwą wizytówką miasta. Odbywały się przy nim liczne uroczystości religijne i patriotyczne. Pomnik figurował na niezliczonych pocztówkach przedstawiających stolicę Wielkopolski. Chętnie, wręcz zwyczajowo, modlili się u jego stóp poznaniacy i goście odwiedzający miasto. Wojciech Walczak, dyrektor Domu Dziecka nr 2 w Poznaniu, do dziś przechowuje w domowym archiwum zdjęcie przedstawiające jego matkę, wówczas 10-letnią dziewczynkę klęczącą na stopniach pomnika. – Zdjęcie pochodzi z 1936 r. Dla mamy było to ulotne, dziecięce wspomnienie. Ale ta charakterystyczna fotografia sprawiała, że przechodząc przez plac Mickiewicza, miałem zakodowane, że w tym miejscu stał pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa. Bardzo się ucieszyłem, kiedy usłyszałem o jego odbudowie – mówi pan Wojciech. Latem 1937 r. Poznań gościł Międzynarodowy Kongres Chrystusa Króla. Plac przed pomnikiem był wówczas naturalną scenerią dla nabożeństw i uroczystości towarzyszących temu doniosłemu wydarzeniu kościelnemu.
Zniszczyć symbol
W czerwcu 1997 r. podczas pielgrzymki do Polski, w trakcie Mszy św. na placu Mickiewicza w Poznaniu, pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa wspomniał w swojej homilii Ojciec Święty Jan Paweł II. Papież powiedział wtedy, że już na początku wojny pomnik stał się w oczach najeźdźców na tyle niebezpiecznym symbolem chrześcijańskiego i polskiego ducha, że postanowili go zburzyć. Nim jednak do tego doszło, w okolicach pomnika dyżurowały hitlerowskie bojówki, które biły przyklękających przed Chrystusem przechodniów, nie odpuszczając nawet tym, którzy choćby uchylili przed statuą czapkę. Z relacji Leonarda Bury, zamieszczonej w „Przewodniku Katolickim” z 22 lutego 1981 r., można się dowiedzieć, że do burzenia pomnika, rozpoczętego w połowie października 1939 r., Niemcy użyli kilofów, młotów i świdrów pneumatycznych oraz ładunków dynamitu. Natomiast do wywożenia gruzu wykorzystywali Polaków łapanych na ulicach miasta. Najczęściej, gdy wychodzili z kościołów. Aby akcji burzenia pomnika nadać narodowosocjalistycznej oprawy, wokół burzonego pomnika ustawiono maszty ozdobione w hitlerowskie flagi. Poznaniacy byli przerażeni tą profanacją. Powszechnie wyrażano opinie, że sprawców tak haniebnego czynu nie ominie kara. Kiedy kilka miesięcy później w wypadku samochodowym pod Międzychodem zginął syn gaulaitera Artura Greisera, namiestnika Hitlera w okupowanej Wielkopolsce, widziano w tym palec boży. Zachowały się fotografie przedstawiające burzenie pomnika przez Niemców. Wykonał je z ukrycia, mimo ogromnego ryzyka, młody poznański harcerz Mieczysław Knapski.
Szlachetne zobowiązanie
Po wojnie, kiedy nastały rządy komunistyczne, nie było już warunków do podjęcia odbudowy pomnika. Po 1989 r. w miejscu, gdzie niegdyś stał monument, wmurowano jedynie tablicę upamiętniającą go. Idea przywrócenia pomnika Wdzięczności odżyła pod koniec ubiegłego roku. Podczas uroczystego koncertu z okazji Święta Niepodległości, który odbył się w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podjął ją prof. Stanisław Mikołajczak, pomysłodawca koncertu. Idea spotkała się z życzliwym przyjęciem, Jego Ekscelencji abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego. W lutym tego roku ukonstytuowało się społeczne Stowarzyszenie Odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu. Skupia ono prawie 300 przedstawicieli świata nauki, kultury, różnych organizacji społecznych, zawodowych, kościelnych i wielu indywidualnych sympatyków. Stowarzyszenie stara się aktywnie działać na rzecz rozkrzewienia w świadomości poznaniaków i Wielkopolan idei odbudowy pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa. Do wiernych w całej archidiecezji trafiły ulotki zachęcające do wsparcia tego szlachetnego przedsięwzięcia. Podczas czerwcowej procesji ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, w której uczestniczyło tysiące poznaniaków, w miejscu gdzie niegdyś stał pomnik, staraniem stowarzyszenia ulokowano wyrazisty banner przedstawiający monument w historycznej postaci. 30 października odsłonięta została na placu Mickiewicza wystawa promująca odbudowę pomnika. Pomysł przywrócenia pomnika spotkał się z dobrym przyjęciem społecznym. Dotychczas poza dość nielicznymi, nieprzychylnymi głosami na internetowych forach nie ujawnili się jego zdecydowani krytycy. Choć byłoby naiwnością sądzić, że w czasach ostrego ataku na Kościół tego rodzaju idea nie będzie miała zaciekłych wrogów. Na razie trwają dyskusje dotyczące kształtu i lokalizacji pomnika. Trudno przesądzać, kiedy zapadną wiążące rozstrzygnięcia w tej sprawie. Społeczne Stowarzyszenie Odbudowy Pomnika Wdzięczności stawia sobie za cel odsłonięcie monumentu najpóźniej w 2018 r., kiedy przypadać będzie 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Trzeba jednak pamiętać, że przed wojną budowa pomnika zajęła 12 lat. Idea zrodziła się w 1920 r. na Zjeździe Katolickim, a urzeczywistniono w 1932 r. Inna, rzecz można, znacznie bardziej powszechna była wówczas religijność Polaków. Nie zwalnia to nas bynajmniej z wypełnienia tego zobowiązania.
Wyraz wdzięczności
O ważności tego zobowiązania mówił w homilii wygłoszonej 17 października w czasie Mszy św. dla Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika bp Zdzisław Fortuniak. Jego Ekscelencja powiedział wówczas: „Historia mówi nam, że po odzyskaniu niepodległości w sercach Polaków do głosu doszła wdzięczność, która znalazła swój wyraz w monumencie nazwanym po prostu pomnikiem Wdzięczności. Został on dedykowany Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Zanim pomnik został zrealizowany, najpierw został wzniesiony duchowo, w sercach tych, którzy tę inicjatywę podjęli i przyczynili się do jej realizacji. Po latach idea wdzięczności odżyła w sercach ludzi, którzy podjęli inicjatywę przywrócenia Poznaniowi pomnika usuniętego w barbarzyński sposób. Doszła do głosu pamięć serca. Okazuje się jednak, że musi się ona przebijać. (…). Trzeba zatem – kontynuować starania formalne, prawne, a także te, które dotyczą zebrania funduszy, ale trzeba równocześnie budzić ducha, w pewnym sensie leczyć zranionych, okaleczałych ludzi, jakby niezdolnych do okazania wdzięczności wobec Boga i wobec ludzi niemogących zdobyć się na pamięć serca i stąd na różny sposób starających się utrudnić realizację tej szlachetnej idei”. Trudno o bardziej trafne przesłanie dla wszystkich, którym zależy na przywróceniu Poznaniowi pomnika Wdzięczności.
http://www.pomnikwdziecznosci.pl/pamiec-serca/
- Zaloguj się, by odpowiadać
7 komentarzy
1. Pomnik Najświętszego Serca
Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu
©
Michał St. de Z...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Poświęcenie figury Chrystusa
Poświęcenie figury Chrystusa w Poznaniu
W Poznaniu odbędą się dziś uroczystości
poświęcenia figury Chrystusa. Jest ona jednym z elementów odtworzonego
Pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa, zwanego także Pomnikiem
Wdzięczności. Zburzony przez Niemców w 1939 r. monument został
postawiony jako wotum wdzięczności Wielkopolan za odzyskaną
niepodległość i sukces Powstania Wielkopolskiego.
Po licznych perturbacjach
i obstrukcji ze strony prezydenta Poznania figura Chrystusa wreszcie
przyjechała w tym tygodniu do stolicy Wielkopolski.
Prof. Stanisław Mikołajczak,
przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności,
zaznacza, że to wielka radość dla Wielkopolan.
Figura Chrystusa do Poznania miała
przyjechać już rok temu. Statua miała być centralnym punktem wystawy
„Wdzięczni za niepodległość”. W ostatniej chwili władze miasta nie
pozwoliły jednak na postawienie figury tłumacząc, że inicjatorzy wystawy
nie przysłali potrzebnej dokumentacji. Podnoszono także kwestię
bezpieczeństwa. Decyzja władz miasta wywołała protesty środowisk
prawicowych.
Dziś o godz. 17.30 nastąpi poświęcenie
figury. Uroczystościom przewodniczyć będzie metropolita poznański,
przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki,
który zaprosił wiernych do uczestnictwa w tym wydarzeniu.
Uroczystości odbędą się na gruncie
kościelnym na terenie parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, bo
prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak nie zgodził się na zorganizowanie
tego wydarzenia na terenie miejskim.
Pomnik Wdzięczności stał w Poznaniu
przez 7 lat. Od 1932 r. aż do wybuchu II wojny światowej. Zniszczyli go
Niemcy po zajęciu stolicy Wielkopolski. Docelowo ma stanąć nad
poznańskim jeziorem Malta.
TV Trwam News/RIRM
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. Ks. abp S. Gądecki poświęcił
Ks. abp S. Gądecki poświęcił figurę Chrystusa
Metropolita poznański, przewodniczący KEP ks.
abp Stanisław Gądecki poświęcił w piątek w Poznaniu ponad pięciometrową
figurę Chrystusa. W przyszłości ma być ona elementem Pomnika
Najświętszego Serca Pana Jezusa – Pomnika Wdzięczności.
W piątkowej uroczystości w
Poznaniu wziął udział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. O
ponowne postawienie w Poznaniu zburzonego przez Niemców w 1939 r.
monumentu zabiega Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności.
Figura Chrystusa od poniedziałku stoi
przed kościołem pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana, mimo
sprzeciwu poznańskiego magistratu. Pomysłodawcy odbudowy pomnika
podkreślają, że rzeźba nie jest eksponowana, a jedynie magazynowana na
przykościelnym terenie.
W poświęceniu figury wzięli udział
parlamentarzyści, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann,
przedstawiciele wojska i duchowieństwa.
Minister ON podziękował w trakcie
uroczystości pomysłodawcom odbudowy monumentu. Jak stwierdził, jest on
“symbolem wiary i patriotyzmu, który stanął tu jako wotum zwycięstwa i
odbudowy niepodległego państwa polskiego”.
Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych i solistów Teatru Wielkiego w Poznaniu.
Pomnik wzniesiono w 1932 r. jako wotum
za odzyskaną niepodległość i sukces powstania wielkopolskiego. Monument,
który pierwotnie stał na obecnym pl. Mickiewicza, miałby być odbudowany
nad Jeziorem Maltańskim. Na taką lokalizację nie chce zgodzić się
miasto.
Przewodniczący Społecznego Komitetu
Odbudowy Pomnika Wdzięczności prof. Stanisław Mikołajczak powiedział, że
wciąż jest szansa na odbudowę monumentu przed 2018 r., na 100-lecie
odzyskania niepodległości. Jak stwierdził, liczy na to nawet mimo
“obecnej nieprzychylności prezydenta Poznania” Jacka Jaśkowiaka.
Podkreślał, że idea wzniesienia pomnika
cieszy się dużym poparciem społecznym, promują ją też media „mające
program pozytywnego budowania sytuacji w kraju”.
Jak zaznaczył, pomnik jest monumentem
upamiętniającym wygrane powstanie i odzyskanie niepodległości, ma
charakter religijno-patriotyczny, stąd zaangażowanie w przedsięwzięcie
wojska i MON. W poniedziałek figura Chrystusa przybyła do Poznania w
asyście i z pomocą wojska.
Rzecznik Prasowy MON Bartłomiej
Misiewicz podkreślił, że min. Antoni Macierewicz „konsekwentnie wspiera
działania mające na celu przywracanie pamięci o wydarzeniach
historycznych, w tym o m.in. o sukcesie powstania wielkopolskiego”,
które “rozpoczęło marsz ku odbudowie Rzeczypospolitej”. Przypomniał, że
szef MON był także obecny w Poznaniu podczas obchodów 97. rocznicy
wybuchu powstania.
Poznański magistrat sprzeciwił się
tymczasowemu umiejscowieniu figury na placu przed jeżyckim kościołem ze
względu na to, że zgłoszenie złożone przez parafię było niekompletne.
Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności wyjaśnił, że figura i
cokół są jedynie magazynowane na terenie parafii na poznańskich Jeżycach
jako „materiał budowlany”, elementy pomnika.
Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego
chce sprawdzić, czy ustawiona przy kościele figura nie zagraża
bezpieczeństwu. Tymczasem – w opinii prof. Mikołajczaka – „nadzór
budowlany nie ma uprawnień do badania przechowywania materiałów
budowlanych”.
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak
komentując dla PAP sprawę przetransportowania do Poznania figury
Chrystusa stwierdził, że inicjatorzy idei przywrócenia pomnika „starają
się działać metodą faktów dokonanych”. Ocenił, że stosowane działania
prowadzą do jeszcze głębszych podziałów wśród mieszkańców miasta.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. Nadzór budowlany sprawdza
Nadzór budowlany sprawdza figurę Chrystusa w Poznaniu. Prawnik parafii: Jest przymocowana na takie śrubki
Kontrola nadzoru budowlanego związana z ustawieniem bez zgody miasta figury Chrystusa na terenie parafii na Jeżycach (Fot. Piotr Żytnicki)
sprawdza, czy ustawiona bez zgody władz Poznania figura Chrystusa jest
samowolą budowlaną. - Nie jest przymocowany na stałe, tylko na takie
śrubki, które można w każdej chwili odkręcić - przekonuje prawnik
parafii na Jeżycach
Chrystusa stanęła pod koniec maja przy parafii Najświętszego Serca
Jezusa i św. Floriana na poznańskich Jeżycach. Było o tym głośno, bo z
pracowni rzeźbiarskiej pod Krakowem przywiozła ją wojskowa ciężarówka
wysłana przez ministra obrony Antoniego Macierewicza, który uczestniczył
też w poświęceniu figury. Władze Poznania tymczasem nie zgodziły się na
jej postawienie.
Cały tekst: http://poznan.wyborcza.pl/poznan/1,36037,20256956,prawnik-parafii-o-figurze-chrystusa-nie-jest-przymocowany-na.html
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. POMNIK CHRYSTUSA KRÓLA W
Najświętszego Serca Pana Jezusa lub Pomnikiem Chrystusa Króla, nad jeziorem Malta.- Jego realizacja jest ...
Serca Pana Jezusa w Poznaniu, został zaprojektował Wielkopolanin; architekt, malarz Lucjan ...
Wpis w blogu - Michał St. de Z... - 24.07.2013
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
6. Nareszcie! Figura Jezusa w
Nareszcie! Figura Jezusa w Poznaniu w końcu będzie stała legalnie. To jednak nie koniec walki o Pomnik…
Figurą Chrystusa zajmował nadzór budowlany. Prezydent Poznania ciągle twierdzi, że komitet…
Ta sprawa ciągnie się od miesięcy. Prezydent Poznania i podlegli mu urzędnicy nie chcą by w Poznaniu, jak przed II wojną światową, stał Pomnik Wdzięczności.
„Nielegalna” figura Chrystusa w Poznaniu. Odbudowie zniszczonego przez Niemców pomnika sprzeciwiają się urzędnicy. ZDJĘCIA
Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności domaga się, aby jego
wierna kopia została umieszczona w dawnym miejscu – na placu
Mickiewicza. Pomnik został zburzony przez Niemców w październiku 1939 r.
Na początku czerwca pięciometrowa figura Jezusa Chrystusa, która jest
fragmentem pomnika, stanęła na poznańskich Jeżycach. Nadzór budowlany
zobowiązał proboszcza parafii, jako gospodarza terenu, do dostarczenia
ekspertyzy dotyczącej bezpieczeństwa figury Chrystusa.
Urzędnicy nie odpuszczają. Za wszelką cenę chcą pozbyć się z Poznania figury Chrystusa
—informuje serwis gloswielkopolski.pl.
5-metrowa figura Chrystusa zgodnie z zaleceniami ma stanąć na utwardzonym i wypoziomowanym podłożu.
—czytamy.
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak z Platformy Obywatelskiej
zarzuca od dawna inicjatorom odbudowy pomnika „działanie
niezgodne z prawem”.
—mówił Jacek Jaśkowiak w rozmowie z serwisem gloswielkopolski.pl nawiązując do sporu wokół „apelu smoleńskiego”.
Popierający inicjatywę odbudowy pomnika metropolita poznański abp
Stanisław Gądecki, wielokrotnie podkreślał, że jego przywrócenie
Poznaniowi w widocznym, publicznym miejscu jest konieczne:
ZOBACZ TEŻ:
Abp Gądecki: Pomnik Wdzięczności w Poznaniu powinien być odbudowany na 100. rocznicę odzyskania niepodległości
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
7. Zainaugurowano obchody 100.
Zainaugurowano obchody 100. rocznicy poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa
zainaugurowała obchody 100. rocznicy poświęcenia Polski Sercu
Jezusowemu. Uroczystości zakończą się ponownym poświęceniem narodu
polskiego Sercu Pana Jezusa 11 czerwca, którego dokona przewodniczący
Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki w obecności
członków episkopatu.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl