Testament Jarosława Wenderlicha

avatar użytkownika Krystian Frelichowski
Kraj

    W Dzień Flagi 2 maja pożegnaliśmy przedwcześnie zmarłego Jarosława Wenderlicha (seniora ). Od 1980 roku współpracował on z „Solidarnością”. Kolportował wydawnictwa niezależne, współredagował pismo Regionu Bydgoskiego „Wolne Związki”, był redaktorem naczelnym „Chłopskiej Sprawy”, organu „S” RI w naszym regionie. W lutym 1981 roku został etatowym rzecznikiem prasowym bydgoskiej „Solidarności”, był też jej doradcą prawnym oraz członkiem MKZ Regionu Bydgoskiego. Uczestniczył w pamiętnej sesji WRN w marcu 1981 roku.

   Po ogłoszeniu stanu wojennego rozpoczął działalność w podziemiu. W 1982 był członkiem założycielem Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i Ich Rodzinom w Bydgoszczy, współorganizatorem i uczestnikiem Mszy za Ojczyznę oraz Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. Redagował i kolportował wydawnictwa drugiego obiegu. Był zatrzymywany na 48 godz., przesłuchiwany, poddawany przeszukaniom, wzywany na rozmowy ostrzegawcze. Lech Kaczyński w1992r. mianował go na dyrektora Delegatury NIK w Bydgoszczy. Mimo piastowania tak wysokiej funkcji, uczestniczył, a nawet przemawiał na manifestacjach przeciwko rządom PO. Podczas swojego ostatniego publicznego wystąpienia w dniu 19 kwietnia 2016r. W Filharmonii Pomorskiej, kiedy to odbierał przyznany przez bydgoskich radnych Medal Kazimierza Wielkiego, zaapelował o przywrócenie największemu bydgoskiemu mostowi im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wywołując tym konsternacje rządzącej Bydgoszczą koalicji PO – SLD, która wcześniej tą nazwę odebrała.

    Jarosława Wenderlich żegnali, wojewoda, posłowie, senator, koledzy z konspiracji i wielu mieszkańców regionu. Pogrzeb odbył się w asyście wojskowej

W załączeniu link do ostatniego wystąpienia, testamentu Jarosława Wenderlicha seniora:

https://www.youtube.com/watch?v=rdF2MHYpAC8


 

napisz pierwszy komentarz