Przywrócić formułę zgłoszenia Stowarzyszenia

avatar użytkownika sprzeciw21

26 października prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawę o stowarzyszeniach przegłosowaną zgodnie przez PO, PSL i Lewicę (PIS się wstrzymał), zwaną także ustawą anty-stowarzyszeniową. W szczególności sprzeciw wzbudzał zmiana sposobu legalizacji stowarzyszeń zwykłych, z formuły zgłoszenia na wpis do ewidencji, oraz umożliwienie wykorzystania formuły stowarzyszeń zwykłych do wyciągania publicznej kasy. Jednak protesty stowarzyszeń zostały w Sejmie zignorowane, w pracach decydujący głos miały nie stowarzyszenia, ale fundacje, a prezydent nie znalazł czasu na spotkanie z przedstawicielami stowarzyszeń i nie odpowiedział na zgłoszoną petycję o zawetowanie ustawy.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Ten okres postanowiło wykorzystać Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE, które zgłosiło projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o Stowarzyszeniach. Złożony projekt zawiera 2 rodzaje poprawek. Pierwszy dotyczy ograniczenie nadzoru administracyjnego jedynie do stowarzyszeń zwykłych. Zdaniem Stowarzyszenia, organizacje rejestrowane czyli wpisane do KRS powinny podlegać wyłącznie kontroli sądowej. Stowarzyszenie także postuluje zlikwidowanie wymogu organu kontroli wewnętrznej w małych stowarzyszeniach (poniżej 10 osób), gdzie wszyscy się znają.

Zasadnicze zmiany Stowarzyszenie jednak przewiduje w zakresie stowarzyszeń zwykłych. Projekt ustawy przywraca formułę "zgłoszenia" dla rozpoczęcia działalności, a wpis do ewidencji będzie miał charakter jedynie techniczny, deklaratoryjny. Równocześnie stowarzyszenie zwykłe nie będzie mogło uzyskać przychodów w formie dotacji, darowizn itp. i zaciągać zobowiązań. Nie będzie odpowiedzialności solidarnej członków, stowarzyszenia będą funkcjonować tak jak dotychczas. Jak wyjaśnia dr Daniel Alain Korona - nie chcemy by pseudo-stowarzyszenia np. w postaci 3 wspólników starosty stały się instrumentem do łupienia budżetu samorządów i państwa, a do tego prowadziłoby nowelizacja ustawy. Mamy dość łupienia obywateli i państwa przez grupy pasożytnicze. Jeżeli ktoś będzie chciał mieć osobowość prawną i większe możliwości finansowe, może przecież założyć stowarzyszenie zarejestrowane, które wymaga większą liczbę osób.

(ZA SERWIS21)

Etykietowanie:

napisz pierwszy komentarz