Dlaczego 60 proc. Polaków uważa, że jest tak źle, skoro wg władz jest tak dobrze, jak jeszcze nigdy w Polsce nie było?

avatar użytkownika Maryla

Kompletny brak pomysłu na Polskę, przerażenie i obawa PO-PSL przed przegraną B. Komorowskiego i jesienną klęską wyborczą całkowicie odbiera specjalistom od Wyprzedaży i Wygaszania Polski rozum. Były MF i v-ce premier L. Balcerowicz pogrąża się w odmętach szaleństwa i straszy wzrostem zadłużenia, bankructwem i drugą Grecją (podobno w przypadku wygrania A. Dudy). Trzymając się ostatniej stylistyki L. Balcerowicza czyżby zastępca Jeffreya Sachsa, taki nasz mały Rotschild zapomniał o swoim wielkim osobistym wkładzie i zasługach w dziele wyprzedaży polskiego majątku, często za bezcen i w atmosferze skandali i długu publicznym już na poziomie ok. 900 mld zł? O panice w obozie władzy pisze Janusz Szewczak

Sondaż: 60 proc. Polaków źle ocenia sytuację w kraju

60 proc. Polaków - o 5 pkt proc. więcej niż w kwietniu - uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku. Pozytywnie bieg spraw ocenia 24 proc., a 16 proc. nie ma zdania na ten temat - wynika z majowego sondażu TNS Polska. Ponad połowa badanych (55 proc.) jest zdania, że polska gospodarka znajduje się w stanie kryzysu, przy czym 39 proc. jest zdania, że jest to lekki kryzys, a według 16 proc. - głęboki. Jak zaznacza TNS Polska, w maju oceny netto wszystkich wskaźników: kierunku zmian w kraju, stanu gospodarki oraz prognozy materialnych warunków życia ludzi, są ujemne. Oznacza to, że stan nastrojów społecznych wśród Polaków w każdej z tych dziedzin jest bardziej negatywny, niż pozytywny.

Eurostat: Tylko jeden region Polski powyżej średniej UE

Pięć innych wschodnich województw naszego kraju znalazło się pośród 20 najbiedniejszych we Wspólnocie - wynika z czwartkowego zestawienia Eurostatu. Wśród 20 najbiedniejszych regionów UE znalazło się pięć polskich województw: lubelskie z PKB na jednego mieszkańca wynoszącym 48 proc.
średniej unijnej, podkarpackie (48 proc.), warmińsko-mazurskie (48 proc.), podlaskie (49 proc.) oraz świętokrzyskie (49 proc.).

Fundusze z UE. Z unijnej kasy dla Polski wyparowało ponad 10 mld złotych
Wraz ze spadkiem wartości unijnej waluty, topnieją kwoty na które możemy liczyć. Zobacz, na co pójdzie, to co zostało i kto dostanie najwięcej.

Czy dobrze wykorzystaliśmy fundusze Unii Europejskiej?

Kończy się wykorzystanie funduszy Unii Europejskiej, które otrzymaliśmy w ramach pierwszej perspektywy budżetowej 2007-20013. Na dofinansowanie już zrealizowanych programów unijnych otrzymaliśmy środki w wysokości 235,7 mld złotych. Zaznaczmy, że ta olbrzymia kwota nie obejmuje otrzymanych funduszy dla polskiego rolnictwa w formie dotacji i dopłat bezpośrednich.

Polska straci ponad 55 milionów euro

Polska straci ponad 55 mln euro z UE. Komisja Europejska nałożyła na nasz kraj karę za nieprawidłowości przy wypłacaniu środków rolniczym grupom producenckim. Unia Europejska podnosi, że wiele z tych grup powstało jedynie po to,  by wyłudzić pieniądze.Bruksela upominała rząd od dłuższego czasu, polskie władze nie wprowadziły jednak działań naprawczych, dlatego Komisja Europejska przygotowuje kolejne kary. Ostatnia kara dotyczy lat 2009-2012. Komisja pomniejszy o tę kwotę kolejną pulę środków przeznaczoną na grupy producenckie.

Polska zapłaciła za tajne więzienia CIA. Wyrok zrealizowany 

Polska zapłaciła za tajne więzienia CIA. Rząd zrealizował wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w tej sprawie poinformował IAR rzecznik MSZ Marin Wojciechowski. Skarżącym przyznano po 100 tysięcy euro zadośćuczynienia. Marcin Wojciechowski dodaje, że sprawa jest już teraz zamknięta." Zgodnie z sentencją wyroku zostały podjęte starania dyplomatyczne, by obie osoby w USA nie zostały skazane na karę śmierci" - podkreśla rzecznik MSZ.

Rzecznik muzeum: Niemcy zabijali Żydów, korzystając z polskich instytucji
"Kiedy Niemcy zabijali Żydów, korzystali z polskich instytucji takich jak polska policja i pracownicy kolei" - napisał w oficjalnym artykule na stronie internetowej Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie jego rzecznik Andew Hollinger.

Zgoda na „polskie obozy”?

MSZ pozbyło się ludzi, którzy przygotowali plan wspierania pozwów za określenia „polskie obozy śmierci”. Program miał na celu propagowanie pozytywnego wizerunku Polski i niwelowanie fałszywych stereotypów. „W MSZ w Departamencie Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą funkcjonowało krótko stanowisko zastępcy dyrektora ds. polityki historycznej. Nie funkcjonował zespół ds. polityki historycznej” – przyznaje Biuro Rzecznika Prasowego MSZ. Biuro dodaje, że „projekt nie jest realizowany przez resort dyplomacji”.

Statistica: Liczba Polaków sięgnie zaledwie 33 mln w 2050 roku
Według prognozy GUS, najbliższe lata to demograficzna równia pochyła. Polaków błyskawicznie ubywa. I to nie przez emigrację. Polki pod względem liczby urodzeń są niemal na szarym końcu w Unii Europejskiej. Tylko dwa kraje notują mniejszą dzietność. Nic więc dziwnego, że za kilka lat będzie nas mniej niż 38 mln. A do 2050 roku Polaków ubędzie o ponad 4 mln.

O co chodzi premier Kopacz?

W Polsce osiągnięty został pewien poziom cynizmu, który był znany z okresu słusznie minionego - stwierdza Grzegorz Tobiszowski. Zgoda premier na dekarbonizację bezsprzecznie uderza w polski sektor węglowy i energetyczny. Zobaczmy, jaka jest teraz cisza wokół tego zagadnienia. Ponadto jak Bronisław Komorowski może mieć w ogóle odwagę przyjeżdżać do naszego województwa śląskiego i opowiadać, jak on docenia nas, mieszkańców tego regionu? To jest tak daleko posunięty cynizm, że mi jest to naprawdę trudno komentować.

Ludzie na szczytach władzy w oczy kpią sobie z Polaków

Zaprzeczanie oczywistym faktom podważa wiarygodność Pawła Wojtunika i całej ekipy, która od ośmiu lat rządzi Polską - uważa Stanisław Piotrowicz. Myślę, że opinia publiczna za sprawą publikowanych stenogramów sama zdołała sobie wyrobić zdanie i doskonale wie, jak wyglądała ta rozmowa. Zaprzeczanie oczywistym faktom podważa wiarygodność Pawła Wojtunika. Wynikało z niego wprost, że Paweł Wojtunik doskonale wie, z czyjej inicjatywy doszło do podpalenia budki strażniczej pod rosyjską ambasadą. Jednak to nie wszystko, bo Paweł Wojtunik podczas tej rozmowy ujawnia również wiele innych rzeczy. Ma przy tym świadomość, jak korupcja zżera państwo polskie, korupcja na szczytach władzy, korupcja na szczytach obecnego obozu rządzącego. Świadomość tego ma nie tylko szef CBA – służby, która winna walczyć z korupcją, ale ma również świadomość tego ówczesna wicepremier Elżbieta Bieńkowska.  Zaprzeczanie oczywistym faktom podważa wiarygodność Pawła Wojtunika. Zresztą prawdę powiedziawszy, nie dziwię się, bo cóż mu w tej sytuacji pozostało, jak wobec oczywistych faktów zaprzeczać. Te fakty są druzgocące i jedyna najprostsza i najbardziej prymitywna forma obrony to jest nie przyznawać się i iść w zaparte.

Nagrania z rozmowy byłej wicepremier z szefem CBA trafiły do prokuratury
Nagranie z podsłuchaną sensacyjną rozmową byłej wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej z szefem CBA Pawłem Wojtunikiem trafiło do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Ruch Narodowy złożył do prokuratury doniesienie na Sienkiewicza
Organizatorzy Marszu Niepodległości złożyli doniesienie do warszawskiej Prokuratury Okręgowej na Bartłomieja Sienkiewicza. Ich zdaniem były szef MSW stoi za atakiem na ambasadę Rosji podczas Marszu Niepodległości w 2013 roku. Ma to związek z publikacją tygodnika "Do Rzeczy".

Kopacz o taśmach: Czekam na wypowiedź Wojtunika
Premier Ewa Kopacz skomentowała słowa szefa CBA, Pawła Wojtunika, na temat rzekomego
podpalenia budki przy rosyjskiej ambasadzie ze zlecenia szefa MSW, Bartłomieja Sienkiewicza. - Paweł Wojtunik sam musi odpowiedzieć na pytanie, jaką miał wiedzę.

Minister sprawiedliwości o nowych taśmach: To jakiś nieodpowiedzialny materiał

Nowy minister sprawiedliwości uważa, że sprawę nowych taśm trzeba wyjaśnić. Jednak zdaniem Borysa Budki, trzeba to robić spokojnie, bo to "jakiś nieodpowiedzialny materiał".

Grzywna za „miasteczko”

Hanna Gronkiewicz-Waltz wysokimi grzywnami chce doprowadzić do likwidacji „zielonego miasteczka”.  Rolnicy pikietują przed kancelarią premier Ewy Kopacz od 19 lutego. Domagają się od rządu m.in. wprowadzenia zakazu wyprzedaży polskiej ziemi obcokrajowcom. Pod koniec kwietnia zostali poinformowani, że za 21 dni protestu muszą zapłacić ponad 17 tys. zł.

Przetarg na naprawę pojazdów opancerzonych ustawiony? MON zlecił kontrolę sprawy 

Wojsko rozpisało przetarg na naprawę pojazdów opancerzonych tak, by później móc na nich zainstalować konkretne urządzenia rozpoznania skażeń. Chodzi o urządzenie AP4C, które nie jest najtańsze, a według naszych rozmówców gorsze niż oferowane na rynku.

Pracownicy PZL Świdnik protestowali przed Pałacem Prezydenckim

Pod hasłem "Unieważnić przetarg" protestowali w piątek w Warszawie przed Pałacem Prezydenckim pracownicy WSK PZL Świdnik SA - firmy, której oferta w przetargu na dostawę dla wojska wielozadaniowych śmigłowców została odrzucona.

Gen. Polko: Warty miliardy program modernizacji armii nie jest spójny
Program modernizacji polskich sił zbrojnych jest niespójny i nie odpowiada na zagrożenia, przed którymi staje Polska – ocenia gen. Roman Polko, były dowódca GROM-u i wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. 

Ustawodastwo w Polsce. 6,7 tys. stron nowych przepisów, to rekord

Jesteśmy systemowo narażeni na ryzyko łamania prawa, a więc grozi nam niezawiniona kara - twierdzą autorzy raportu Grant Thornton. Mówimy tu tylko o samym sczytywaniu zmian w prawie, a przecież jeszcze więcej czasu potrzeba, aby te zmiany osadzić w kontekście prawnym, zrozumieć je i - co najbardziej pracochłonne - dostosować się do nich. Wskazał ponadto,  iż w polskim prawie dokonywana jest tak ogromna liczba zmian, że w praktyce polscy obywatele i przedsiębiorcy nie są fizycznie w stanie im się podporządkować.

Sąd Najwyższy krytykuje chaos legislacyjny. Nieprawidłowości i luki w prawie

Prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf w swoim opracowaniu zwraca uwagę na ponad 40 wad prawa. Dokument zawiera 42 kwestie z kilkunastu dziedzin prawa - od karnego i cywilnego po rodzinne, wyborcze, autorskie, antymonopolowe, skarbowe, pracy i ubezpieczeń społecznych. Za nieprawidłowości i luki w prawie prof. Gersdorf uznała "wady legislacyjne, które w sposób istotny zakłócają proces stosowania prawa przez sądy powszechne i Sąd Najwyższy".

150 zatrzymanych praw jazdy niewiele ponad dobę. To efekt zaostrzenia przepisów drogowych 

Chociaż od zaostrzenia przepisów ruchu drogowego nie minęło jeszcze 48 godzin, to liczba kierowców, którym zabrano prawo jazdy wynosi prawie 150. Zatrzymani przekroczyli prędkość o 50 km/h w terenie
zabudowanym. Od teraz za takie wykroczenie, policja ma prawo zatrzymać prawo jazdy.

Płace według Bieńkowskiej

Z płacami w Polsce jest zupełnie odwrotnie niż sugeruje to komisarz Bieńkowska - stwierdza dr Marian Szołucha.Ze słynnych taśm prawdy dowiadujemy się, że w opinii komisarz Elżbiety Bieńkowskiej za 6 tys. zł w Polsce mogą pracować idioci albo złodzieje. Taką opinię była wicepremier wyraziła w rozmowie z szefem CBA Pawłem Wojtunikiem. Niestety, z płacami w Polsce jest zupełnie odwrotnie niż sugeruje to komisarz Bieńkowska. Polska we wszelkich rankingach i porównaniach międzynarodowych jeśli chodzi o wysokość płac, ich relacje i udział w stosunku do PKB, wypada bardzo źle.

Sąd poszukuje Ikonowicza

Sąd rejonowy nakazał poszukiwanie Ikonowicza, gdyż ten unika odpowiedzialności za obrażanie prof. Chazana. Nazwał on ówczesnego dyrektora SzpitalaŚwiętej Rodziny „zwyrodnialcem”, „pomyleńcem”, „człowiekiem bezsumienia”, „złem na miarę biblijną” i „wcieleniem Szatana” oraz wzywałdo pozbawienia go prawa wykonywania zawodu.

Narasta urzędnicza bezkarność i arogancja

To, co się w tej chwili w Polsce dzieje, jest jednym wielkim wołaniem o sprawiedliwość – rozmowa z mec. Januszem Wojciechowskim. Państwo polskie działa tylko teoretycznie m.in. w takim obszarze, jakim są skargi. Według Konstytucji RP, każdy obywatel ma prawo do złożenia skargi na działalność konkretnej instytucji państwowej. Owszem, może się zdarzyć błąd, źle się zachowa, ale taki błąd, jeżeli już się zdarzy, powinien być natychmiast eliminowany. Nawet jak krzywdzi ludzi, to tych krzywd czy błędów nie naprawia, mało tego, uparcie tkwi przy tych błędach, nie przyznaje się do tego, że urzędnicy popełnili błąd, ale winą obarczani są obywatele.

Polacy kupują coraz mniej. Sprzedaż detaliczna w leci w dół 

Sprzedaż detaliczna (w cenach bieżących) spadła o 1,5 proc. rok do roku w kwietniu bieżącego roku, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 2,1 proc. W kwietniu br. sprzedaż detaliczna w cenach bieżących spadła w skali roku o 1,5 proc.

Polski przemysł słabnie. Dane o produkcji zawiodły ekonomistów 

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zwiększyła się w kwietniu bieżącego roku o 2,3 proc. rok do roku, poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym
odnotowano spadek o 8,1 proc. Analitycy spodziewali się dużo lepszych danych. Według wstępnych danych w kwietniu 2015 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były niższe o 2,6 proc. w porównaniu z kwietniem 2014 r.

MF: dług Skarbu Państwa na koniec marca - 806 mld 423,2 mln zł

Zadłużenie Skarbu Państwa w marcu 2015 r. wzrosło o 3 mld 620 mln zł (0,5 proc.) i wyniosło na koniec tego miesiąca 806 mld 423,2 mln zł -poinformowało w czwartek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Dług Skarbu Państwa. Sprawdź, jak bardzo się zadłużyliśmy

Na koniec marca 2015 r. krajowe skarbowe papiery wartościowe znajdowały się w portfelach inwestorów zagranicznych z 59 krajów. Zadłużenie Skarbu Państwa w marcu 2015 r. wzrosło o 3 mld 620 mln zł (0,5 proc.) i wyniosło na koniec tego miesiąca 806 mld 423,2 mln zł .

Deflacja w Polsce wyniosła 0,9 proc. w kwietniu. Eurostat podał najnowsze dane 

Inflacja HICP w strefie euro wyniosła w kwietniu 0,0 proc. rok do roku wobec 0,1 proc. deflacji w poprzednim miesiącu, podał unijny urząd statystyczny Eurostat.  

Największy ekonomiczny paradoks? Ceny w dół, rachunki za mieszkanie w górę 

Deflacja trwa już od 10 miesięcy, co nie przeszkadza rosnąć kosztom utrzymania mieszkania. Te – patrząc na dane za ostatnie lata – zawsze rosną szybciej niż ogólny poziom cen. W ostatnich 12 miesiącach najmocniej podrożały: łączność (4,9% r/r), restauracje i hotele (1,3% r/r), edukacja (1,2% r/r) oraz rekreacja i kultura (1% r/r), Więcej niż przed rokiem trzeba też płacić za dobra i usługi zaliczane do kategorii „zdrowie” (1,1% r/r) oraz „mieszkanie” (0,6% r/r).  Na podstawie tempa wzrostu cen można szacować, że dziś na utrzymanie mieszkania czteroosobowa rodzina wydaje 891,1 zł.

Wzrost płac i zatrudnienia hamuje, ale ekonomiści nie widzą powodów do obaw

Wzrost płac w kwietniu wyhamował, podobnie jak dynamika zatrudnienia. Ekonomiści przekonują jednak, że nie ma powodów do niepokoju. W kwietniu br. przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach było
wyższe o 1,1 proc. niż w kwietniu ub. roku, a wynagrodzenie o 3,7 proc. -poinformował GUS. W porównaniu z marcem br. wynagrodzenie jednak spadło.

Walka z chwilówkami. Rząd da nowe narzędzia Komisji Nadzoru Finansowego

Nowe przepisy mają zwiększyć kompetencje Komisji Nadzoru Finansowego. Były szef KNF nie kryje się jednak z krytyką.

Były szef KNF krytykuje plany zmian w nadzorze finansowym

KNF będzie nadal silna wobec słabych, a słaba wobec silnych; utrzyma się nierównowaga w jej podejściu do podmiotów rynku kapitałowego i sektora bankowego, który nie dostał żadnej kary w ub.r. - tak projekt noweli o nadzorze nad rynkiem finansowym komentuje były szef KNF Stanisław Kluza.

Oficer w czapce niewidce

Opinia publiczna za mało wie o sprawach, które dzieją się w sektorze bankowym - stwierdza Janusz Szewczak.Przede wszystkim trzeba by zapytać prokuratora Seremeta, jak to się stało, że pod nadzorem instytucji państwowych, zwłaszcza Komisji Nadzoru Finansowego, przez 1,5 roku w SKOK Wołomin działali wysocy oficerowie WSI wspólnie z przestępcami i grabili swoich klientów. To jest rzecz niespotykana na świecie, aby instytucje powołane do kontroli prawidłowości funkcjonowania instytucji finansowych przez 1,5 roku działały tak niewydolnie. To jest wielka zagadka, dlaczego tak się działo. Trzeba się też zastanowić, czy ci oficerowie WSI nie mieli na sobie czapki niewidki bądź gwarancji bezpieczeństwa. Rzecz jest zaskakująca. Możemy się domyślać, że ci ludzie mają u nas w kraju możnych protektorów. Przypomnijmy, że prezydent Bronisław Komorowski nazwał rozwiązanie WSI przez Prawo i Sprawiedliwość – „Hańbą i zbrodnią”.

Nowelizacja Ordynacji podatkowej przyjęta przez rząd. Najpotrzebniejszych zmian nie będzie
Ekspert z Konfederacji Lewiatan ocenia dla Money.pl przyjęty dziś przez rząd projekt. Najważniejszych dla podatnika kwestii w nim nie ma. "To ewidentna gra na czas".
Szczurek: poważnie rozważymy odmrożenie płac w budżetówce
Bardzo poważnie rozważymy odmrożenie płac w budżetówce - mówi PAP szef MF Mateusz Szczurek. Nie popiera on natomiast podniesienia kwoty wolnej od podatku, bo w Polsce 1/3 obywateli nie płaci "grosza podatku dochodowego", a część, dzięki uldze na dzieci, dostaje nawet zwrot z budżetu.

Wielomiliardowa dziura drogowa. Pieniądze z viaToll umykają państwu 

Ponad 23 miliardy złotych miały przynieść do 2018 roku opłaty za przejazd państwowymi autostradami. Jak pisze "Puls Biznesu", przyniosą jednak zaledwie około 10 miliardów.

W Polsce brakuje lekarzy. Jesteśmy w ogonie Europy

Mamy coraz mniej lekarzy - najmniej w Europie w stosunku do liczby mieszkańców - alarmuje Naczelna Rada Lekarska. Zawód ten wykonuje 164 tysiące osób.

Nowe dowody z problemami? Banki chcą żądać od klientów nowych zabezpieczeń
Związek Banków Polskich ostrzega klientów, że banki będą żądać dodatkowych zaświadczeń, by weryfikować tożsamość starających się o kredyt.

Niemcy i Francja apelują o ambitną umowę klimatyczną i dekarbonizację

Niemcy i Francja zaapelowały do wspólnoty międzynarodowej we wtorek oprzyjęcie pod koniec roku w Paryżu ambitnej i wiążącej umowyklimatycznej. Kanclerz Angela Merkel zapowiedziała, że Niemcy podwoją swój wkład finansowy do funduszu ochrony klimatu.

Dekarbonizacja - droga donikąd

Polityka dekarbonizacji realizowana w Unii Europejskiej może się zakończyć tym, że w okolicach roku 2050 nie będzie już w Polsce górnictwa, bowiem będzie ono funkcjonować poza UE.

Była wicepremier Elżbieta Bieńkowska przyznaje, że Ministerstwo Gospodarki przez siedem lat zaniedbało górnictwo. Światło dzienne ujrzały kolejne taśmy, które kompromitują polityków koalicji PO-PSL. Bieńkowska, w rozmowie z szefem Centralnego Biura Antykorupcyjnego Pawłem Wojtunikiem, mówiła, że były pieniądze na górnictwo, jednak ważniejsze dla PSL-u były stanowiska. Obecna unijna komisarz przyznała, że o kłopotach słyszała już od roku.

Józef Dubiński, szef GIG-u: zachodzi ryzyko, że górnictwo odejdzie w niebyt

Prof. Józef Dubiński, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa podkreśla w wywiadzie dla portalu wnp.pl, że nie wierzy w tzw. zeroemisyjne technologie węglowe, na czele z CCS-em. Prof. Dubiński zaznacza, że węgiel jako surowiec ma przyszłość, jednak w UE - ze względu na politykę dekarbonizacji - może zostać zepchnięty w niebyt.

Ustawa antysmogowa zakaże używania pieców węglowych?
Masz stary piec, którym ogrzewasz dom? Być może podczas tegorocznej zimy nie będziesz go mógł używać. A to za sprawą ustawy antysmogowej, nad którą pracuje rząd. Ma ona ograniczyć stężenie niebezpiecznego dla zdrowia pyłu zawieszonego.

Prawie pół miliona Polaków poręcza kredyty, w tym 10 proc. zagrożonych - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.W przypadku kredytu mieszkaniowego średnia kwota wynosi 107,4 tys. zł, w przypadku konsumpcyjnego 28,1 tys. zł. Zadłużenie z tytułu własnych kredytów posiada aż 72 proc. poręczycieli. Co ciekawe, wśród tych osób wraz ze wzrostem liczby poręczanych rośnie liczba posiadanych kredytów oraz kwota pozostająca do spłaty z tytułu tych zobowiązań.
Czarne listy dłużników drastycznie się wydłużą. Łatwiej będzie na nie trafić
Resort gospodarki chce, by wpisywać do rejestrów dłużników nawet za zwłokę w opłacie abonamentu telewizyjnego czy składki do ZUS. Rozszerzone czarne listy mają zacząć działać już za rok. Sprawa dotyczy milionów Polaków i rynku wymiany informacji o dłużnikach, którego wartość sięga co najmniej 1,6 mld zł rocznie. Wśród informacji znajdować mają się dane dłużnika, przy czym wysokość zaległości nie będzie mogła być niższa niż 500 zł.

Poziom eksportu wynoszący co najmniej 60 proc. PKB jest warunkiem koniecznym, aby Polska przekroczyła lukę rozwojową i awansowała na stałe do grupy krajów rozwiniętych i bogatych na dobre - uważają eksperci banku BZ WBK.

Oficjalnie w rękach obcokrajowców są grunty o powierzchni Warszawy, a nieoficjalnie?
Państwo zdążyło sprzedać już obcokrajowcom ziemię o powierzchni Warszawy. To tylko oficjalne statystyki, bo według rolników grunty w niektórych polskich województwach w połowie należą do inwestorów z zagranicy. W Wielkopolsce cudzoziemcy ziemię kupują na słupa: rolnik z kilkoma hektarami dostaje od zagranicznego inwestora pożyczkę na zakup kilkuset hektarów w swojej gminie. W umowie widnieje zapis, że po transakcji ziemię ma zwrócić cudzoziemcowi. W zamian dostaje kilka procent od sprzedaży i z ubogiego rolnika staje się lokalnym rockefellerem.

MSW zapewnia: Nie przybywa polskiej ziemi w rękach cudzoziemców

Nie przybywa polskiej ziemi w rękach cudzoziemców - zapewnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Resort informuje w swoim raporcie, że w ubiegłym roku zezwolił na kupno 1036 hektarów gruntów przez podmioty zagraniczne.
Najważniejszy problem polskiego rolnictwa, który należy rozwiązać jak najszybciej. O nowe przepisy zabezpieczające polską ziemię przed wykupem przez obcokrajowców apeluje Krajowa Rada Izb Rolniczych.
Rosyjskie MSZ obarcza Polskę odpowiedzialnością za ochłodzenie dwustronnych kontaktów. Jak informuje agencja „Sputnik”, wczoraj na wniosek strony polskiej doszło do spotkania ambasadora RP w Moskwie z wiceministrem spraw zagranicznych Władimirem Titowem.

Nie ma na razie możliwości, by zaoferować krajom zza wschodniej granicy wejście do Unii Europejskiej. Przyznał to szef Rady Donald Tusk na zakończenie szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze. Na zakończonym w piątek szczycie Partnerstwa Wschodniego przywódcy potwierdzili swe zaangażowanie na rzecz tej inicjatywy i uznali "europejskie aspiracje" Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. Szef RE Donald Tusk
stwierdził, że PW nie oznacza automatycznej drogi do UE.

The Economist: Zachód musi ratować Ukrainę. Kijów potrzebuje 40 mld dol.

Zachód powinien zrobić dużo więcej, by pomóc Ukrainie. Tak uważają analitycy tygodnika „The Economist”. W najnowszym numerze porównują współczesne dzieje Ukrainy z historią Polski.

Cameron oddala się od UE. Chce też ograniczenia migracji we Wspólnocie

Brytyjski premier wyraził nadzieję, że uda mu się zaostrzyć warunki migracji ludności między państwami Unii Europejskiej. Wierzy też, że zdoła uzyskać zwolnienie Londynu od dalszego zacieśniania unii
politycznej.

Unię Europejską czeka rozpad, ale Europa nie jest skazana na zagładę

Liderzy UE są skłóceni i bezradni, a budowa europejskiej federacji pod przywództwem Niemiec jest niemożliwa. Stary Kontynent jednak się odrodzi. O tym, co czeka Polskę i Europę, mówi w wywiadzie dla Forsal.pl prof. Jan Zielonka z Uniwersytetu w Oksfordzie.

Rosyjska gospodarka jak lodołamacz. Mimo kryzysu, sankcji i taniej ropy

Gospodarka uzależnionej od cen ropy Rosji skurczyła się o 1,9 proc., co stanowi znacznie lepszy wynik niż przewidywane przez ekonomistów 2,6 proc. 

Etykietowanie:

3 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. Wojciech Sumliński: „Nie było

Wojciech Sumliński: „Nie było takiej podłości, takiego draństwa, którego by ludzie z WSI i ABW wobec mnie nie zrobili”

Były reporter TVP, autor książek i dziennikarz śledczy, który od lat walczy w sądach z byłymi funkcjonariuszami Wojskowych Służb Informacyjnych przyznaje w rozmowie z GPC, że czuje się „ofiarą skompilowanej akcji tych służb”.

(…) próbowali zniszczyć mnie na wiele sposobów. Najpierw próbowali zrobić ze mnie wielokrotnego przestępcę, później wariata, a w efekcie zaszczuto mnie i moją rodzinę na tysiąc sposobów. (…) To wszystko za moją pracę dziennikarską, opisywanie działań WSI. W reakcji spotkałem się z mnóstwem publikacji na mój temat, zakulisowych działań, gróźb i plotek, które powtarzane wielokrotnie tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu, miały mnie zastraszyć. Jak walczyć z plotką? To tak jak rozerwać poduszkę na wietrze i próbować wyłapać całe pierze. To jest nierealne. Takimi zakulisowymi działaniami tworzono atmosferę zaszczucia. (…) Wiem, do czego doprowadziły – do całkowitego załamania i w konsekwencji próby samobójczej, do tego, że mojej żonie i dzieciom zniszczono kawał życia

— opowiada w rozmowie z Gazetą Polską Codziennie Sumliński. To do czytania jego książek zachęcał człowiek powalony na ziemię przez BOR podczas wiecu wyborczego jednego z kandydatów.

źródło: gpcodziennie.pl

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Wchodzą nowe przepisy dla

Wchodzą nowe przepisy dla kierowców będących pod wpływem alkoholu

Najprawdopodobniej na przełomie czerwca i lipca wejdą w
życie przepisy dotyczące tzw. alkoloców. Umożliwi to kilku tysiącom
osób, które zostały skazane za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu
szybszy powrót za kółko.

Przepisy w tym zakresie weszły w życie w poniedziałek, ale resort
infrastruktury nie określił jeszcze wytycznych dla urządzeń. Jak
informuje jeden z dzienników władze ministerstwa w ubiegłym tygodniu
przekazały do konsultacji rozporządzenia w tym zakresie.

Poseł Andrzej Adamczyk, wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury
zauważa, że rząd w ostatnich latach ustala prawo dla przeciętnych
obywateli i normy dla tych, którzy mogą się wykupić z nałożonych na nich
kar.

- Nie popieramy tych, którzy powodują wypadki po pijanemu.
Tutaj jest wyłącznie jedna decyzja: zakaz prowadzenia pojazdów powinien
obejmować wszystkich, a nie tylko tych, których nie stać na założenie
kosztownej instalacji alkolock, czyli takich instalacji, które
umożliwiają użytkowanie samochodu, jeżeli w wydychanym powietrzu przez
kierowcę nie ma śladu alkoholu. Jest to skandal, o którym mówiliśmy już
wielokrotnie
- powiedział poseł Andrzej Adamczyk.

Według MiR średni koszt alkolocka to 5 tys. zł. Kierowca musi też
ponieść koszt montażu ok 500 zł. Obecnie ok. 70 tys. Polaków ma sądowy
zakaz prowadzenia pojazdów. Aż 1/10 z nich może skorzystać z nowych
przepisów.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. Czytelnik Pikio.pl próbował

Czytelnik Pikio.pl próbował wejść na spotkanie, a potem posłuchać co
się tam dzieje, aczkolwiek pracownik ochrony kazał zamknąć uchylone
okno. Zamknięty event odwiedziło około 200 osób. Prezydent we
wrocławskim Ossolineum był witany głównie przez działaczy dolnośląskiej
Platformy Obywatelskiej. 

Spotkanie przejdzie jednak do historii ze względu na śmietnik, do
którego wyrzucono polskie flagi, których używano podczas wydarzenia.

komorowski wrocław

Za pikio.pl

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl