Urna z prochami generała Błasika zostanie złożona na Jasnej Górze w Kaplicy Pamięci Narodu 9 maja 2015 roku.
Zanim polscy archeolodzy otrzymali zgodę na przeprowadzenie ograniczonych i kontrolowanych - w ramach działań prokuratury rosyjskiej - prac (13-27 października 2010 r.), w miejscu Katastrofy Smoleńskiej zatrzymał się Rajd Katyński. 2 września - pięć miesięcy po Katastrofie - na nieogrodzonym terenie, w błocie, pod stopami - motocykliści znaleźli szczątki człowieka. Z największą starannością złożyliśmy je w pudełku, które zostało owinięte biało-czerwoną flagą. Przywiezione do Polski zostały przekazane Prokuraturze Garnizonowej w Gdyni i zidentyfikowane. Są to szczątki Dowódcy Sił Powietrznych Rzeczypospolitej Polskiej generała pilota Andrzeja Błasika.
Urna z prochami generała Błasika zostanie złożona na Jasnej Górze w Kaplicy Pamięci Narodu 9 maja 2015 roku. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 16.00.
Zapraszamy do uczestnictwa w tym wydarzeniu. Nasza obecność i modlitwa niech stanie się wyrazem hołdu złożonego Generałowi i wsparciem dla jego rodziny - dzieci i małżonki niezłomnie stającej w obronie prawdy i dobrego imienia Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
Wiktor
Mocno prawicę ściskam
Zapraszam www.rajdkatynski.com
Urna z Prochami Generała zostanie uroczyście przewieziona w Honorowej Asyście Motocyklowej z Krakowa na Jasną Górę. Zainteresowanych udziałem w Asyście motocyklistów proszę o kontakt z koordynatorem tego działania Adamem Sikorą (mob. +48 6478 963).
******************************
Motocykliści w Warszawie spotykają się w sobotę 9 maja 2015 r. o godz. 11.45 na parkingu przed budynkiem administracji Cm. Wojskowego na Powązkach
- o godz. 12.00 weźmiemy udział w uroczystościach Dnia Ponarskiego
- ok. godz. 12.30 wyruszymy na Jasną Górę.
- Zaloguj się, by odpowiadać
5 komentarzy
1. 67 ROCZNICA ŚMIERCI Rtm.
67 ROCZNICA ŚMIERCI Rtm. WITOLDA PILECKIEGO. Poniedziałek 25 maja 2015 r.
Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie, ul. Powązkowska 43/45
(motocykle parkujemy przed bramą główną od ul. Powązkowskiej, najlepiej ok. godz. 19.00 - dojście do kwatery "Ł" to ok. 10 minut))
19:30 złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na powązkowskiej Łączce (kwatera "Ł")
20:30 uroczysty przejazd motocyklami z Cmentarza Wojskowego na Powązkach przed więzienie mokotowskie przy ul. Rakowieckiej
Przy murze więzienia mokotowskiego w Warszawie przy ul Rakowieckiej 37 przed tablicą upamiętniającą tam zamordowanych
21:30 spotkanie w 67 rocznicę śmierci Rtm. Witolda Pileckiego, przypomnienie Rotmistrza, modlitwa, złożenie wieńców, zapalenie zniczy.
III Rajd Motocyklowy Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej.
Augustów-Suwałki-Giby. 29-31 maja 2015 r.
Już po raz trzeci zostaliśmy zaproszeni przez Przyjaciół z Ziemi Augustowskiej, aby upamiętnić i uhonorować Ich Najbliższych, Ofiary dokonanej przez sowietów Obławy Augustowskiej, której 70 rocznica przypada w tym roku.
Dokładne informacje o Rajdzie wkrótce.
Rajd „Zapory”. Sobota 30 maja 2015r., Bełżyce
Zostaliśmy zaproszeni na Rajd „Zapory”
Mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”, cichociemny, to legendarny dowódca oddziałów AK i WiN na Lubelszczyźnie i Zamojszczyźnie, zamordowany przez komunistów w mokotowskim więzieniu 7 marca 1949 r. Jego szczątki zostały odnalezione w tzw. Kwaterze „Ł” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Program tegorocznego Rajdu „Zapory”:
9.00-10.30 piknik wojskowo-historyczny, Rynek/ park w Bełżycach (stoisko promocyjne Komandosów z JWK, pokazy sprzętu i inne atrakcje)
10.30-11.00 otwarcie Rajdu i inscenizacja niemieckiej egzekucji więźniów z dnia 9 czerwca 1944, Rynek
11.15 początek Rajdu, przemarsz na cmentarz
11.30-12.00 złożenie hołdu przy grobach więźniów zamordowanych w egzekucji oraz przywódców Polskiego Państwa Podziemnego w Bełżycach (AK i WiN)
12.00 wymarsz w kierunku Zalesia (postój przy Punkcie Widokowym)
13.30-15.30 ognisko (prosimy o zabranie własnego prowiantu) i wspólne śpiewanie przy remizie na Zalesiu; ponownie stoisko promocyjne Komandosów z JWK
15.30 wymarsz w kierunku Wałów Kępskich (Wólki Kępskiej)
17.30 uroczystości, Wały Kępskie - miejsce bitwy „Zaporczyków” z UB i NKWD z 7 lutego 1945 roku
- nabożeństwo
- odsłonięcie tablicy pamiątkowej
- poczęstunek
19.00 zakończenie Rajdu
Warunki uczestnictwa w Rajdzie: znajomość tekstu „Marszu Zapory” (słowa zamieścimy), szturmówka (przynajmniej jedna na 5 osób), dobre buty
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Jasna Góra: uroczystości
Jasna Góra: uroczystości pogrzebowe gen. Andrzeja Błasika
Dziś odbędą się uroczystości pogrzebowe
gen. Andrzeja Błasika, pilota, dowódcy sił powietrznych, który zginął w
katastrofie pod Smoleńskiem. Jego szczątki spoczną na Jasnej Górze w Częstochowie. Msza św. rozpocznie się o godz. 16.00 w kaplicy Cudownego Obrazu.
O. Marek Kiedrowicz, kapelan Rajdów Katyńskich, powiedział, że
szczątki gen. Andrzeja Błasika pół roku po katastrofie w Smoleńsku
odnaleźli motocykliści rajdu. Teraz udało się je zidentyfikować. Kapelan
dodał, że trzeba domagać się identyfikacji i pogrzebów szczątek
pozostałych ofiar katastrofy.
- Potrzeba ogromnej modlitwy i ogromnego wsparcia dla tych,
którzy ciągle w tej żałobie trwają, którzy ciągle na nowo muszą mierzyć
się z prawdą o tym, że ich najbliżsi niekoniecznie spoczywają w tych
grobach, które są podpisane ich imionami i nazwiskami. Myślę, że na to
powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i dołożyć wszelkich starań, aby
wesprzeć najbliższych, aby domagać się tego, żeby pogrzeby się odbyły.
Udało się zidentyfikować szczątki pana generała Błasika, natomiast nie
wiemy, co dzieje się z innymi szczątkami, które również zostały
odnalezione – powiedział ksiądz kapelan.
Po Eucharystii urna z prochami gen. Błasika w asyście wojskowej
zostanie przeniesiona do kaplicy Pamięci Narodu im. o. Kordeckiego.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. z o. Markiem Kiedrowiczem z
z o. Markiem Kiedrowiczem z Rajdu Katyńskiego.
wPolityce.pl: W jakich okolicznościach uczestnicy Rajdu Katyńskiego znaleźli szczątki gen. pilota Andrzeja Błasika?
O. Marek Kiedrowicz: Szczątki zostały odnalezione pół roku po tragedii. Miesiąc po nas w tym miejscu byli polscy archeolodzy, badający wrakowisko. Oni prosili, by to miejsce nazywać cmentarzyskiem. W czasie swoich badań znaleźli tam tysiące różnego rodzaju szczątków, w tym szczątki ludzkie. Będąc w Smoleńsku znaleźliśmy dwa fragmenty kostne. Nie byliśmy specjalistami, ale domyślaliśmy się, że są mogą być szczątki ludzkie. Przewieźliśmy je więc do Polski i przekazaliśmy Prokuraturze Garnizonowej w Gdyni. Otrzymałem informację, że te szczątki zostaną zidentyfikowane, co się stało. Okazało się, że mamy do czynienia ze szczątkami gen. pilota Andrzeja Błasika.
Był ojciec świadkiem odnalezienia szczątków?
To nie ja je odnalazłem na smoleńskim cmentarzysku. Ja je jednak przewiozłem do Polski.
Jak ojciec odebrał fakt, że pół roku po tragedii w Smoleńsku wciąż znajdowały się szczątki ofiar tragedii?
Krótko po katastrofie, około miesiąca, w programach telewizyjnych, np. w „Misji specjalnej” Anity Gargas, pojawiały się już informacje, że w tym miejscu można odnaleźć nie tylko fragmenty samolotu i rzeczy osobiste ofiar, ale i szczątki. Muszę przyznać, że w związku z tym niestety się nie zdziwiłem. Trudno to jednak ubrać w ogóle w jakieś słowa. Te sytuacje w naszej kulturze, religii się nie zdarzają. To nie do pomyślenia, by organizować dwa czy trzy pogrzeby. To się zdarza w zupełnie wyjątkowych sytuacjach. Trudno nawet o tym mówić, co się dzieje, co teraz przeżywamy. Mówimy przecież o kolejnym pogrzebie. Dla mnie słowo „barbarzyństwo” dobrze opisuje to, co się dzieje w tej sprawie.
Co takie sytuacje jak powtórny pogrzeb bliskiej osoby oznaczać mogą dla rodzin ofiar tragedii smoleńskiej?
W takich chwilach rodziny bardzo cierpią, my sobie nawet nie zdajemy z tego sprawy. Oni wciąż muszą trwać w żałobie. Wiele rodzin ofiar tragedii ma wątpliwości, czy szczątki ich bliskich są pochowane w tym grobie, w którym powinny. Wiemy, że są groby, w których prawdopodobnie nie ma ciał, które powinny być. Rodziny ofiar tragedii wymagają troski, wsparcia, modlitwy. My niewiele więcej możemy zrobić. Potrzebujemy ciszy i spokoju wobec tych wydarzeń i uroczystości. Takie wydarzenia są bardzo trudne dla bliskich ofiar. Potrzebna jest wielka delikatność w tych sprawach.
Jak ojciec osobiście odbiera uroczystości na Jasnej Górze? Dlaczego bierze w nich ojciec udział?
Czujemy się zobowiązani, że możemy przyczynić się do tego, by te szczątki zostały złożone w należytym porządku, by zostały uczczone. Dla nas to jest honor, że możemy w tym brać udział. Osobiście przewoziłem te szczątki do Polski. Można powiedzieć, że w jakimś sensie stałem się jego adiutantem. To jest ogromny honor i zaszczyt. Dlatego staram się towarzyszyć tym szczątkom na wszystkich etapach tej drogi. Podobnie moi koledzy z Rajdu. Wydarzyło się coś bardzo złego, dzieje się coś bardzo złego. Musimy się więc zachować najlepiej i najgodniej, jak potrafimy w tej sytuacji.
Rozmawiał Stanisław Żaryn
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. padlinożercy z Czerskiej plujący nienawiścią do Polski
Wojciech Czuchnowski, agko
Mimo że gen. Andrzej Błasik leży na Powązkach, dziś urna z jego szczątkami znalezionymi w Smoleńsku zostanie złożona na Jasnej Górze.
Na złożenie urny w Kaplicy Pamięci Narodu zgodę wydał przeor klasztoru o. Marian Waligóra. Szczątki zostaną tam pochowane w asyście honorowej Wojska Polskiego. O obecność wojska zwróciła się do szefa MON Ewa Błasik, wdowa po generale, który w dniu katastrofy smoleńskiej był Dowódcą Sił Powietrznych.
Grób gen. Błasika jest na warszawskich Powązkach w kwaterze ofiar tej tragedii, oficjalny pogrzeb odbył się 28 kwietnia 2010 r. Skąd zatem urna, która dziś będzie złożona w sanktuarium?
Znajdują się w niej szczątki ludzkie, które 2 września 2010 r. znaleźli na miejscu katastrofy uczestnicy Rajdu Katyńskiego. Po przyjeździe do Polski przekazali je prokuraturze, a ta zidentyfikowała je jako fragmenty ciała gen. Błasika. Jak pisze w liście do MON Ewa Błasik, pod koniec kwietnia 2015 r. śledczy zakończyli badanie szczątków i teraz można je pochować.
Nie wiadomo, kto oprócz rodziny i przedstawicieli wojska weźmie udział w uroczystości. Jej głównymi organizatorami są uczestnicy Rajdu Katyńskiego. Niedawno bronili rosyjskich motocyklistów z proputinowskiej grupy Nocne Wilki, którym polskie władze zabroniły przejazdu przez nasz kraj. Szef Rajdu jest jednocześnie przewodniczącym komitetu wyborczego Grzegorza Brauna, faszyzującego kandydata na prezydenta.
W PiS informacja o złożeniu szczątków wywołała zdziwienie. Jak nam powiedziano, można się spodziewać, że na pochówku urny zjawi się Jarosław Kaczyński, ale nie jest to informacja pewna.
Od momentu ujawnienia (w czerwcu 2010 r.) stenogramów z kabiny prezydenckiego tupolewa trwa spór o to, czy gen. Błasik był obecny w kokpicie podczas podejścia do tragicznego lądowania zakończonego zderzeniem z ziemią.
Dwie pierwsze ekspertyzy (rosyjskiego MAK i Laboratorium Kryminalistycznego Policji) wskazywały, że to jego głos został nagrany w kabinie pilotów. Ekspertyza krakowskiego Instytutu im. prof. Sehna stwierdzała, że nie można tego na pewno ustalić. Ostatnia ekspertyza nagrań z kabiny, ujawniona w kwietniu 2015 r., wskazuje na obecność generała, oraz na to, że mógł on ingerować w pracę pilotów i wywierać na nich presję, by lądowali mimo złych warunków.
Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75478,17886722,Szczatki_gen__Blasika_od_soboty_na_J...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. czytam i czytam
i ze zgrozą myślę o Zonie Generała i Jego Dzieciach...ile jeszcze muszą wycierpieć ? ile MY,Polska musimy znieść wstydu i upodlenia...ten ,kto tego nie widzi...nie jest godzien mienić się Polakiem...
Szanowna Rodzino,dzielna Pani Generałowo
słowa szacunku i modlitwy....Bądzcie dzielni...a my, MY pamiętamy i wciąż pytamy...dlaczego ?
Kiedyś Katyń,teraz Smoleńsk
szczęść Boże Wszystkim
gość z drogi