XXI Targi Wydawców Katolickich oraz "Wygaszanie Polski"
Owe targi odbywały się w dniach 16-19 kwietnia 2015 w Arkadach Kubickiego pod Zamkiem Królewskim w Warszawie. Poszłam na nie 18 koło godziny 14:00, by kupić nowe wydanie książki Gabriela "Coryllusa" Maciejewskiego "Baśń jak Niedźwiedź, Polskie Historie t. 1". Jest ona rzeczywiście pięknie wydana. Polecam.
Obejrzałam sobie bogaty wybór książek prezentowanych na targach, a gdy wychodziłam, zajrzałam do sali kinowej. Wyświetlano tam film, w ktorym Grzegorz Markowski śpiewał różne piosenki oraz kolędy. Potem pokazano jak niepełnosprawny Tadeusz Dobek wyrusza w podróż do Rzymu. Okazalo sie, ze był to wstep do prezentacji książki dzienni telewizyjnej Elzbiety Ruman "Miasto Marzeń".
Opisała ona w niej swą dziesiecioletnią współpracę z Małgorzatą Kożuchowska przy realizacji programu Redakcji Katolickiej TVP " My Wy Oni". Pani Kożuchowska była obecna na promocji. Niestety musiałam stamtąd szybko wyjść, bo o 16:00 w Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu 87/89 zaczynała się konkurencyjna impreza.
Była to zorganizowana przez wydawnictwo Biały Kruk prezentacja książki "Wygaszanie Polski 1989-2015". Oto opis tej publikacji pochodzący z portalu Solidarni2010.pl / http://www.solidarni2010.pl/30323-warszawa-wygaszanie-polski-1989---2015... /:
"Od 1989 r., od Okrągłego Stołu, gdzie doszło do zawarcia kontraktu między komunistycznym establishmentem a częścią przedstawicieli „Solidarności”, którzy zdradzili idee Sierpnia’80 i ogłosili się samozwańczo elitą narodu, rozpoczęły się powolny demontaż i wyprzedaż polskiego państwa za plecami społeczeństwa. Wraz z niszczeniem państwa dokonuje się od lat zamierzone i w szczegółach zaplanowane niszczenie polskości – zarówno wielowiekowej polskiej tradycji i dorobku kulturalnego opartego na chrześcijańskich wartościach, jak i współczesnej polskiej gospodarki, zwłaszcza przemysłu. Ów tragiczny proceder nazywamy w tej książce „wygaszaniem Polski”, bo, jak wykazała walka rządu z górnikami, teraz niczego się nie likwiduje, np. kopalń, lecz – wygasza, kolejne oszukańcze słowo w lewackiej nowomowie.
Autorzy publikacji podkreślają, że wygaszanie Polski lawinowo przybrało na sile po śmierci św. Jana Pawła II i jeszcze przyspieszyło po katastrofie smoleńskiej. Jednocześnie analizując postępującą gwałtownie degrengoladę państwa, autorzy książki dają odpowiedź na pytanie: „co robić, by zatrzymać dokonujący się na naszych oczach kolejny rozbiór Polski”.
Nie jest bowiem tak, że Polska znajduje się już w sytuacji bez wyjścia, zdana na cudzą łaskę lub niełaskę, że nie ma w tym kraju ludzi, którzy potrafią zaradzić postępującemu złu. Tak nie jest – trzeba tylko tych ludzi zacząć uważnie słuchać. Tych i wielu im podobnych. Natomiast stanowczo i szybko trzeba podziękować obecnym nieudolnym, aroganckim i zadufanym w sobie „sternikom” naszego kraju – „Wygaszanie Polski” wyjaśnia dlaczego – czytamy w komunikacie wydawnictwa Biały Kruk.
Teraz, aby zniewolić w Europie przeciwnika politycznego, nie zakuwa się go w żelazne kajdany, aby anektować państwa, nie kroi się europejskich map i nie zmienia granic. Teraz się wygasza, jak np. kopalnie. Elegancko, z zachowaniem wszelkich pozorów. Wygasza się Polskę i polskość. W każdej dziedzinie życia. W coraz szybszym tempie. O tym jest właśnie ta książka stworzona przez 21 osób głęboko zatroskanych stanem Ojczyzny, zatrwożonych losem, który się jej gotuje. 21 autorów i 21 tematów, z których wyłania się dramatyczny obraz Polski. Ludzie ci - naukowcy, publicyści, ministrowie, menadżerowie, posłowie, specjaliści z wielu dziedzin - piszą nie dla swej chwały (raczej nie tego należy się spodziewać…), wiedzą, co mówią, znają się na rzeczy i nie tylko alarmują, ale również podpowiadają rozwiązania.
Oto autorzy i tematy książki:
Leszek Sosnowski - Wprowadzenie: Niewola bez kajdan. Rozbiory bez zmiany granic
Jerzy Kłosiński - Kronika wygaszania Polski
Rozdział I Społeczeństwo
Adam Bujak - Przeciw wygaszaniu Krzyża
prof. Andrzej Nowak - Polityka wstydu
prof. Piotr Gliński - Wygaszanie społeczeństwa obywatelskiego
Krzysztof Masłoń - Jest super, jest super, więc o co mi chodzi
Temida Stankiewicz-Podhorecka - Rzeczywistość (ob)sceniczna, czyli teatr antypolski
Wojciech Reszczyński - Jakie media, takie społeczeństwo
prof. Janusz Kawecki - Zło nie nazwane złem przeradza się w jeszcze gorsze
prof. Bogdan Chazan - Zamiast ochrony chorych, cyniczna gra pozorów
ks. prof. Dariusz Oko - Agresywna walka z rodziną i Kościołem
Rozdział II Gospodarka
prof. Artur Śliwiński - Utrata własności prowadzi do utraty suwerenności
Janusz Szewczak - Ile pokoleń Polaków będzie spłacać te kosmiczne długi?
Marek Gróbarczyk - Osiem lat polskiego odwrotu od Bałtyku
Andrzej Jaworski - Za wolność zapłacili stoczniowcy
prof. Marek Sitarz - Transport szynowy w Polsce. Czas na decyzje
prof. Jan Szyszko - Bez lasów państwowych staniemy się narodem migrujących najemników
Leszek Sosnowski - Chore zależności między światem polityki i światem biznesu
Rozdział III - Obronność, państwowość
dr Piotr Naimski - Energia i niepodległość
dr Grzegorz Kwaśniak - Kto nas obroni?
Antoni Macierewicz - Przeciwnik musi spodziewać się ciosu wyprzedzającego
prof. Krzysztof Szczerski - Polska zwinęła sztandary".
Podczas promocji w Domu Literatury obecnych było sześciu spośród 21 autorów: Adam Bujak, prof. Leon Chazan, prof. Piotr Gliński, Krzysztof Masłoń, Janusz Szewczak i prof. Jan Szyszko. Mieli być także: p. Temida Stankiewicz-Podhorecka oraz prof. Krzysztof Szczerski, ale paskudnie się poprzeziębiali i nie byli w stanie mówić. Punktualnie o 16:00 zaczęły się krótkie wystapienia autorów. Głos zabierali oni w porządku alfabetycznym. Imprezę poprowadziła pani z wydawnictwa. Przyszlo mnóstwo osób /ok. 120/, sala była pełna, musiano dostawiać składane krzesełka.
Adam Bujak mówił o walce z krzyżem. Pytał Bronisława Komorowskiego, czy nie wstydzi się sprowokowania zajść na Krakowskim Przedmieściu latem 2010. Opisywał walkę z religią i jej symbolami, wspominając np. o tęczy na pl. Zbawiciela. Prof Chazan mówił o fikcji opieki zdrowotnej w Polsce i przytaczał niepokojace informacje o stanie zdrowiia Polaków. Prof Gliński stwierdził, że władza blokuje wszelkie inicjatywy obywatelskie i stara się uzależnić od siebie organizacje pozarządowe.
Krzysztof Masłoń zwrócił uwagę na ograniczanie listy lektur szkolnych, na usuwanie z niej klasyki /Sienkiewicz, Mickiewicz/ i dzieł o wymowie patriotycznej. Promowana jest W Polsce literatura marna, lub nawet pornograficzna i antypolska. W zastępstwie p. Stankiewicz-Podhoreckiej opowiedział o podobnych zjawiskach w teatrze. Ekonomista, p. Janusz Szewczak mówił o gospodarce. Powiedział mniej więcej to samo co w artykule w portalu Wpolityce.pl / http://wpolityce.pl/polityka/241349-dosc-sciemniania-ten-prezydent-i-tak... /:
"Mamy dziś w Polsce hiszpańską kiełbasę, japońskie czekoladki, niemieckie samochody, holenderskie piwo i włoskie i francuskie banki, a nawet portugalską Biedronkę. Tylko dla zagranicznej prasy, co i rusz obozy koncentracyjne są „polskie”. Zamiast wraku TU-154 mamy wrak państwa polskiego i kompletny cyrk zbudowany na kamieni kupie, w którym panuje system zbiorowej nieodpowiedzialności i ekonomicznej wojny z własnym narodem.".
Wspomniał też o kolosalnym zadłuzeniu Polski oraz o wypowiedzi znanej aktorki p. Bożeny Dykiel, która stwierdziła, że: "prezydent Komorowski wraz z PO to ludzie grabiący i niekochający Polaków”.
Jako ostatni głos zabrał prof. Szyszko. Opowiadał on o heroicznej walce z rządzącymi o uchronienie Lasów Państwowych przed rozgrabieniem. Przypomniał o dacie 1 maja 2016, po której będzie mozna sprzedawać cudzoziemcom ziemię rolną i leśną. Wzywał do podpisywanie petycji przeciw tzw. "prywatyzacji" Lasów Państwowych /a w istocie rabunkowi/.
Potem mówiła jeszcze obecna na sali p. Bożena Dykiel. Poparła ona prof. Szyszkę i wspomniała o rolnictwie ekologicznym. Odezwał się też p. Bogusław /nie dosłyszałam nazwiska/. Stwierdził on, że nie wystarczy formułowanie diagnoz - trzeba też nakreślić plan działania.
O godz. 17:30 autorzy przystąpili do podpisywania książki. Imprezę filmowały dwie kamery.
- elig - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz