„Obecnie jest więcej niewolników niż kiedykolwiek w historii” – Daniela Sikora
Daniela Sikora, autorka książki „Milczenie jest złotem”, na co dzień zajmuje się edukacją na temat handlu ludźmi. Poniżej prezentujemy pierwszą część wywiadu, którego udzieliła Piotrowi Szlachtowiczowi. Ale najpierw parę słów na temat jej działalności:
„Organizacja You Can Free Us powstaje na bazie projektu edukacyjnego every-one, który istnieje już od kilku lat. Zaczęło się od napisania przeze mnie książki „Milczenie jest złotem – prawda o handlu ludźmi”, którą chciałam udostępnić społeczeństwu w jak najkrótszym czasie i w jak najbardziej dostępnej formie. Tak powstał pomysł o e-booku. Gdzieś go trzeba było zamieścić, w jakiś sposób poinformować o tym ludzi. Więc powstała strona internetowa, ulotki oraz odbyły się pierwsze marsze w Warszawie, Gdańsku i Londynie. Potem zaczęły się wykłady, konferencje i spotkania. Ale w pewnym momencie pojawiła się myśl, że te działania to za mało, że do pewnego stopnia odpowiadamy na jedną potrzebę, ale nie zajmujemy się najtrudniejszym aspektem tematu, czyli nie udzielamy pomocy ofiarom! Im więcej się tym zajmowałam, tym bardziej byłam przekonana, że trzeba podjąć poważne działania. Wróciłam z Londynu z postanwieniem znalezienia jakiegoś rozwiązania, nawiązania z kimś współpracy… Sama nie wiedziałam do końca jak to będzie, ale byłam przekonana, że muszę zrobić wszystko co możliwe (i to co niemożliwe też!), żeby osoby, które potrzebują pomocy mogły ją znaleźć i żeby ktoś im pomógł pozbierać okruchy ich życia i stanąć znów na nogi.
W tym czasie zespół YCFU przyjechał do Polski z nadzieją znalezienia kogoś, z kim mogliby stworzyć dom dla kobiet, podobny do tego, który prowadzą w Indiach. Kiedy się spotkaliśmy i zaczęliśmy rozmawiać, wiedzieliśmy, że coś z tego musi wyjść. Nie podjęliśmy deczji od razu – to wymagało zbudowania relacji.
Dziś jesteśmy w procesie tworzenia filii YCFU w Polsce. Naszym celem jest działać w każdym aspekcie tego problemu – od walki z przyczynami, poprzez edukację i kampanie społeczne, takie jak pokazy mody czy maratony, do prowadzenia domu schronienia dla kobiet.
W naszym domu w Indiach jedna z dziewczyn właśnie urodziła swoje pierwsze dziecko! Dwa miesiące temu, zanim do nas trafiła nie widziała dla siebie, a tym bardziej dla tego dziecka, żadnej nadziei. Dziś i mama i córka są zdrowe, bezpieczne i wiedzą, że z odrobiną pomocy dadzą sobie radę w życiu.”
Gorąco zachęcamy do słuchania! http://nowypolskishow.co.uk/?p=2204
- nurniflowenola - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz