Wskazówki prawne Fundacji LEX NOSTRA

avatar użytkownika Fundacja LEX NOSTRA

Szanowni Państwo,

Poniżej tematy kolejnych wskazówek prawnych Fundacji LEX NOSTRA do przeczytania na stronie Fundacji LEX NOSTRA ( www.fundacja.lexnostra.pl ):

http://www.fundacja.lexnostra.pl/index.php/wiadomosci/wskazowki-prawne

 

1.     Nieujawnione dochody – przepisy są bezwzględne

Jeśli urząd skarbowy uzna, że wydatki podatnika przekroczyły jego deklarowane dochody, podatnik może na własnej skórze odczuć jedną z największych dolegliwości przewidzianych przepisami podatkowymi – konieczność zapłaty 75-procentowego podatku od nieujawnionego dochodu.

 

2.     Czy pracodawca może przerwać urlop pracownika?

Pracownik urlop zaplanował sześć miesięcy wcześniej, uzyskał zgodę pracodawcy, wykupił dla siebie i żony wycieczkę na Kretę, wyjechał – a czwartego dnia pobytu odebrał telefon od zdenerwowanego pracodawcy, który poinformował go, iż jego obecność w biurze jest niezbędna. Pojawiły się problemy w realizacji kluczowego dla spółki projektu, sytuacja wymaga podjęcia szybkich działań. Czy nasz bohater rzeczywiście musi zacząć pakować bagaż?

 

3.     Praca z własnego salonu. Podstawowe zasady telepracy

Istnieje cały szereg zawodów, w których fizyczna obecność pracownika w biurze nie jest konieczna – choćby dziennikarz czy programista. W wielu przypadkach osoby takie mogą równie dobrze wykonywać pracę z własnego domu czy jakiegokolwiek miejsca na świecie. Jest to możliwe nie tylko w oparciu o umowę cywilnoprawną, ale też umowę o pracę. Służą temu przepisy o telepracy.

 

4.     Pomyłka w sklepie internetowym – czy klient ma prawo do towaru za 0 złotych?

Pomylić się jest rzeczą ludzką, wykorzystać czyjś błąd – tak naprawdę również. W jakiej sytuacji znajduje się konsument, który wykorzystując pracownika sklepu internetowego kupił na aukcji produkt za 0 zł? Czy sprzedawca ma prawo podważyć istnienie takiej transakcji?

 

5.     Nie ma eksmisji na bruk

Wszyscy chyba pamiętamy falę eksmisji na bruk, która w latach 90. ubiegłego wieku przetoczyła się przez kraj. Od tego czasu wiele zmieniło się w prawodawstwie i coraz węższy jest katalog sytuacji, w których można eksmitować człowieka.

 

            Zapraszamy

 

            Maciej Lisowski

            Dyrektor Fundacji LEX NOSTRA

            www.fundacja.lexnostra.pl

 

napisz pierwszy komentarz