Przeniosą papieski krzyż poza Żwirowisko w Oświęcimiu ?Kazimierz Świtoń
Przeniosą papieski krzyż poza Żwirowisko w Oświęcimiu ?
Belgijski dziennik "La Libre Belgique" obwieścił w czwartek, że dzięki mediacji tamtejszych środowisk żydowskich, "wykluwa się kompromis w sprawie oddalenia" od byłego obozu Auschwitz papieskiego krzyża, który od 1988 roku stoi na Żwirowisku, tuż za murami byłego obozu Auschwitz.
Fot. Dawid Chalimoniuk / AG
Kazimierz Świtoń, który zaangażował się w 1998 r. w ''obronę'' papieskiego krzyża.
"Konkretnie, krzyż mógłby być przeniesiony uroczyście w procesji poza obóz, w porozumieniu z hierarchią kościelną. (...) Byłoby to zwycięstwo dialogu międzyreligijnego i najpiękniejszy hołd złożony ofiarom Auschwitz" - napisał autor publikacji w "La Libre Belgique".
Zdaniem publicysty, ma to być zasługa belgijskiej organizacji "Sauvegarde Auschwitz", która pilotowała prace nad tworzeniem w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkeanu nowej, stałej ekspozycji belgijskiej, a także byłego szefa federacji belgijskich organizacji żydowskich, Lazarda Pereza.
Według gazety, "nowa nadzieja Pereza, który chce rozwiązania pokojowego i międzyreligijnego", ma wynikać m.in. z postawy dyrektora muzeum Piotra M.A. Cywińskiego. "Ale klucz honorowego kompromisu spoczywa bez wątpienia u biskupa Tadeusza Rakoczego (ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej - PAP). Człowiek ten jest od długiego czasu bardzo wrażliwy na sprawę (krzyża - PAP) i jest gotów zaangażować się, aby Auschwitz-Birkenau odnalazło absolutną ciszę w obliczu śmierci. Tę troskę podziela kardynał Dziwisz" - pisze belgijska gazeta.
Przedstawiciele kurii diecezjalnej byli w czwartek nieuchwytni.
Dyrektor muzeum Piotr M.A. Cywiński w rozmowie z PAP powiedział, że artykuł może być elementem nacisku na biskupa i - jego zdaniem - roztrząsanie medialne tematu było czymś "najmniej rozsądnym, co Belgowie mogli zrobić". Zaznaczył zarazem, że tezy wynikające z artykułu są "lekką nadinterpretacją".
Dyrektor potwierdził, że delegat środowisk więźniarskich z Belgirozmawiał z biskupem Rakoczym. Środowiska byłych więźniów belgijskich poprosiły, by rozważyć przestawienie krzyża do klasztoru karmelitanek, położonym w pewnym oddaleniu od byłego obozu. Biskup wyjaśnił, że sytuacja nie jest łatwa i wymaga dyskusji oraz namysłu.
Wojna o krzyż i międzynarodowy skandal
Papieski krzyż stoi na Żwirowisku, tuż za murami byłego obozu, nieopodal Bloku 11. Symbol był elementem ołtarza, przy którym na terenie byłego Auschwitz II Birkenau modlił się w 1979 roku, podczas pierwszej pielgrzymki do kraju, Jan Paweł II.
W 1988 roku, za zgodą Kościoła katolickiego, krzyż został przeniesiony w procesji na Żwirowisko, gdzie podczas wojny Niemcy rozstrzelali 152 polskich więźniów politycznych. Jego usunięcia domagały się niektóre środowiska żydowskie.
W 1998 roku w obronę symbolu zaangażował się działacz przedsierpniowej opozycji Kazimierz Świtoń. Akcja zaowocowała ustawieniem przez różne, radykalne środowiska katolickie ponad 200 mniejszych krzyży i międzynarodowym skandalem.
Pod koniec maja 1999 roku wszystkie krzyże, z wyjątkiem papieskiego, zostały przeniesione do pobliskiego klasztoru franciszkanów w podoświęcimskich Harmężach. Zarówno władze państwowe, jak i kościelne zapewniały wówczas, że papieski krzyż nie zostanie przeniesiony.
Obecnie teren Żwirowiska należy do Państwowego Muzeum Auschwitz- Birkenau.
Rasiści żydowscy zaczynają znowu wojnę o Krzyż,
Krzyż Papieski stojący na największym cmentarzu Polaków w KL. Auschwitz w Oświęcimiu.
Tylko na terenie Żwirowiska Niemcy nie tylko rozstrzelali 152 polskich więżniów politycznych, ale wielu z nich, szczególnie księży i profesorów Uniwersytetu Krakowskiego w brutalny sposób zakatowali na śmierć. Są to zeznania świadków Polaków, więźniów KL. Auschwitz odwiedzających mnie w ciągu rocznego czuwania pod Krzyżem Papieskim na Żwirowisku.
KL. Auschwitz jest Polskim cmentarzem, tu mordowani byli tylko Polacy, Żydzi mają swój cmentarz w KL. Birkenau, tam byli mordowani.
Dlatego apeluję do mojego Polskiego Narodu !
A szczególnie do rodzin Więżniów KL. Auschwitz.
Naszym świętym obowiązkiem jest stanąć w obronie znaku naszego Narodu, Krzyża stojącego na Żwirowisku, na największym Cmentarzu Polaków w świecie, gdzie pogrzebany jest św. Maksymilian Maria Kolbe.
Kazimierz Świtoń 40-066 Katowice ul.Mikołowska 30/7 tel. 0-602-842-174
- Zaloguj się, by odpowiadać
4 komentarze
1. Za przeproszeniem, Żydom to już się w d*pach poprzewracało
Teraz Żydzi decydują, co gdzie ma stać w Auschwitz. Otóż Polska opiekuje się tym obozem, a więc Polacy decydują, co gdzie stoi. Oczywiście z poszanowaniem uczuć innych nacji. Ale z poszanowaniem wzajemnym. Śp. papież Jan Paweł II, dla świętego spokoju, chcąc okazać dobrą wolę stronie żydowskiej, poprosił zakonnice, by się przeniosły gdzie indziej, czego wcale nie musiał robić. Wyprowadzono krzyże z obozu, przeniesiono krzyż papieski. Wszystko w imię poszanowania innej nacji. A Żydom wciąż mało. I jeszcze do tego bredzą, że nie może Żyd się modlić tam, skąd widać symbole innych religii. To ja się pytam: jak oni się modlą pod Ścianą Płaczu, skoro tam nie ma jak spojrzeć, by nie widzieć krzyży na kościołach i półksiężyców na minaretach. Czy do Żydów nie dociera prosty fakt, już widoczny np. we Francji, że super-polit-poprawność skutkuje narastaniem antysemityzmu?
2. ...
dopóki Krzyż stoi,dopóty pisać się będzie o Auschwitz,polski obóz koncentracyjny!.Po usunięciu Krzyża!,już pisać się w ogóle nie będzie,bo i po co skoro nikt za to płacił nie będzie. ......
.Piłat wiedział choć na forsie siedział!
robiąc do Temidy oko!
a mierzył ho! ho! i jeszcze trochę
wysoko :P
3. Żwirowisko..
basket
4. To bardzo niebezpieczne pytanie. Gdybym odpowiedział "tak",
To bardzo niebezpieczne pytanie. Gdybym odpowiedział "tak", uznałbym, że antysemityzm jest wywoływany działaniami Żydów, że jest odpowiedzią na ich własne zachowania. Jestem ekspertem od antysemityzmu i wiem, że to nie jest prawda. Odpowiem więc tak: takie prowokacje mogą wywołać u Polaków rezerwę w stosunku do ich żydowskich gości....
takie rozmowy mozna było prowadzic za Kaczyńskich, dzisiaj nikt nie smie sie zapytać pani Hall vczy pana Zdrojewskiego, czy podjeto jakies działania, zeby ten stan zmienić.
POLITPOPRAWNOŚĆ.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl