Trudny Patriotyzm - Żołnierze Wyklęci - Relacja ze spotkania

avatar użytkownika jwp

 

Na prośbę organizatorów pierwszego spotkania z cyklu Trudny Patriotyzm zamieszczam relację video.

Fundacja Przewodnika Obywatelskiego, Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Kraków, Krakowski Klub Wtorkowy byli organizatorami spotkania pt. „Żołnierze Wyklęci” jako pierwszego z cyklu „Trudny patriotyzm”.

Prelekcje wygłosili: dr Wojciech Frazik z Biura Edukacji Publicznej IPN, prof. dr Tomasz Gąsowski z Fundacji CDCN oraz gość specjalny, Adam Borowski z Oficyny Wydawniczej „Volumen”. W części drugiej spotkania odbył się koncert Pawła Piekarczyka oraz Tadeusza Polkowskiego."
Można jeszcze nabyć książkę -

„Żołnierze wyklęci.

Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku”

 

Rok wydania: 2013

Wydanie: III

Stron: 744

Format: A5

Oprawa: okładka twarda + obwoluta

Po pierwszej wojnie światowej, po ponad stuletniej niewoli, Polska odzyskała suwerenność, a potem niepodległość. Był to wynik zarówno wyczekiwanego przez dziesięciolecia konfliktu zbrojnego między zaborcami, jak i działań samych Polaków. Jeszcze przed wybuchem wojny przywódcy dwóch najważniejszych obozów politycznych – tak zwanego niepodległościowego (Józef Piłsudski) i Narodowej Demokracji (Roman Dmowski) – wybrali odmienne orientacje. Józef Piłsudski, uważając, że w wypadku wojny należy przede wszystkim w jakichkolwiek granicach odbudować państwowość, sprzymierzył się z najsłabszym zaborcą – monarchią austro-węgierską. Odwrotnym torem szło rozumowanie Romana Dmowskiego. Upatrując głównego wroga polskości w ekspansywnym germanizmie, postanowił związać się z Rosją i Ententą, spodziewając się, że zwycięstwo koalicji przyniesie zjednoczenie ziem polskich, co w dalszej perspektywie otworzy kwestię niepodległości.

 

Źródło - Oficyna Wydawnicza Volumen - link.

Zamówienia można składać na adres mailowy:

piotr.kalisz@onet.eu

Cena wydawnictwa - 140,-pln

Cena promocyjna - 100,-pln

Relacje video

napisz pierwszy komentarz