Znak Pamięci – Obrona Lwowa. Zapomniana rocznica…(Żyleta.info)
Dziś, 22 listopada mija 94 rocznica bohaterskiej obrony Lwowa, podjętej przez ludność cywilną, głównie młodzież i dzieci, przeciwko regularnym wojskom ukraińskim.
[Wojciech Kossak, "Obrona Lwowa"]
Postawa mieszkańców Lwowa była żywą legendą II Rzeczypospolitej i wzorem postępowania dla naszych późniejszych Powstańców Warszawy.
Prochy nieznanego Bohatera z Cmentarza Orląt na lwowskim Łyczakowie spoczywają od 1925 roku w warszawskim Grobie Nieznanego Żołnierza. Miejsce, z którego zostały zabrane wizytowaliśmy w styczniu.
Na kilka godzin przed punktualną rocznicą tego fenomenalnego zwycięstwa – przy Grobie Nieznanego Żołnierza zapłonęły legijne znicze. Nasz kolejny Znak Pamięci ku wiecznej chwale Bohaterów skazanych przez oficjalne władze na zapomnienie w imię zachowania „politycznej poprawności”.
Nam historii Polski jednak nikt nie odbierze.
Lwów Zawsze Wierny… Leopolis Semper Fidelis…
PamiętaMY!
Pawełek (OFMC)
Aby poczuć klimat tamtych lwowskich dni, szczególnie młodszym czytelnikom, gorąco polecam niezwykły tekst Kornela Makuszyńskiego pt. „Purpurowa Księga”:
Książkę tę napisała Śmierć. Nie ta straszna i przeraźliwa, pokutne zawodząca psalmy, lecz ta najpiękniejsza, do młodzieńca greckiego podobna, dumna i radosna Śmierć, hymn swój śpiewająca w upojeniu, oznajmiająca się zwycięskim krzykiem. A że Śmierć czasu na mizerne słowo nie trwoni, wiele w tej książce nie ma słów, tylko jakby same meldunki żołnierskie, krótkie, jak gruchnięcie karabinów, szybkie jak błysk szabli i wymowne, jak ostatnie „Jezus Maria”! Mało kto ją czytał, bo to nie jest książka oni o Tarzanie, ani o potworze Heu Heu ani o córce Wielkiego Księcia. To jest książka o umarłych. Nie drżyj spokojny człowieku! To jest książka o umarłych, lecz tak radosna, jak śpiew, tak wspaniała, jak hymn, a tak serce zgniłe krzepiąca, jak dobra nowina. Oto ją ukazuję wszystkim szlachetnym i tym wszystkim, którzy wierzą w ofiarę najszczytniejszą i w ducha ludzkiego.
Nazywa się ona: „W obronie Lwowa i Kresów Wschodnich polegli od 1 listopada 1918 do 30 czerwca 1919 roku”. Wydana we Lwowie nakładem Straży Mogił Polskich Bohaterów po to, aby za uciułane z tego grosze urządzić tym bohaterom cmentarzysko. Posłaliśmy tom temu skąpanemu we krwi Lwowowi piękne wiersze i słowa zachęty dla umierającego; teraz Lwów posyła nam swój suchy bilans tego czasu, straszliwy rachunek zysków i strat, okropne sprawozdanie i znowu niczego nie chce, oni pragnie, ani żąda, lecz chmurny wspomnieniem dostojny zwycięzca świadczy się przed całą Polską, że obowiązek swój spełnił do ostatniego tchnienia i krew z siebie wytoczył do ostatniej kropli. A że nie ma za co urządzać cmentarza dla mogił niepoliczonych, to chyba nie wstyd; trup Leonidasa też był nagi. I powiada: „kup, bracie Polaku, książkę tę, jeśli taka twoja wola, lecz jeśli nie kupisz, żalu o to nie będzie… myśmy nie żałowali naszych dzieci…”
A ja myślę, że gdyby tej książki, wśród cudownych najcudowniejszej w mig nie rozchwytano, to trzeba pójść na lwowski cmentarz, głową tam tłuc o darń ubogich grobów i wyć z serdecznego rozżalenia i rzec: „Cicho, cicho tam, chłopaki najdroższe… Nie należy płakać z żalu, bo pomyśli kto, żeście doprawdy tylko dzieci. Wy! – najwspanialsi żołnierze Rzeczypospolitej… Masz, smyku, jeden z drugim moje serce, bom taki sam nędzarz jak i ty… Zasadź sobie na grobie, niech ci rośnie… Tylko nie płacz, bekso z siedmioma kulami w piersi, bo przecież jeszcze się ktoś w Polsce taki znajdzie, kto tę twoją książczynę kupi i grób ci za to przystroi i kwiatki posadzi niebieskie, jak twoje oczy”!…
Bo to w tym przeklętym Lwowie nigdy nie znają miary. Do diabła wreszcie z tym miastem, które wszystkim, jak sęp żarłoczny serce wyjada, jak i mnie wyjadło. Ni mniej, ni więcej tylko dwa tysiące grobów wydęło się w tej mieścinie psiakrewskiej, a wśród nich sto trzydzieści cztery, nie wiadomo nawet do kogo należy? Właściwie to wiadomo, stu trzydziestu czterech smyków, bosych i tak odartych, że nawet odartych z nazwiska, porwało karabiny i poszło na śmierć. Znam cię jeden z drugim! Tyś sprzedawał gazety pod hotelem George’a, a tyś uśmiechał się do mnie pędraku słodki, prosząc o niedopałek papierosa; tyś kradł jabłko w cudzym ogrodzie, a ty tak cichutko śpiący z rana od kuli w czole, nadaremnie udajesz niewiniątko i robisz miny, że mnie nie znasz. A któż to mi wytłukł kamieniem szybę, kiedyś się bawił w wojnę przy ulicy Małeckiego? O, chłopaki wy moje, o cudne chłopaki, dzieci królewskie! – nie macie nazwisk, pewnie dlatego, że każde, choćby najwspanialsze, jest dla was za małe.
Gdzie indziej, w każdym innym mieście, na takim cmentarzu leżeliby w koleżeństwie złotym przynajmniej chłopcy. We Lwowie jest inaczej. Oczywiście… oczywiście… Tu leżą i panienki słodkie i kobiety serdeczne, pomordowane, na pozycji poległe, albo tyfusem pobite; lwice i wilczyce, a z pozoru anioły modrookie, co obłędem niezmiernej miłości dotknięte, „Polską obłąkane”, serca swoje, różom purpurowym podobne w serca bohaterów największych zmieniły. Miasto to straszliwe, ten Rzeczypospolitej pies wierny i czujny, nie tylko swoich uwiodło czarodziejskim urokiem, wszakże na tym cmentarzu leży czterech szlachetnych Francuzów i trzech Amerykanów szlachetnych w najserdeczniejszej komitywie ze sztubakami, z których jeden był nawet w siódmej klasie. O, Boże miłosierny! W tej książce jedynej są obrazki. Nikt ich nie oglądnie jak należy, bo jakżeż patrzeć przez łzy? …Widać tylko twarzyczki młodziutkie, rozweselone oczy, rozmierzwione czupryny, studenckie mundurki, lecz się to wszystko zlewa i wszystko się majaczy. Jakżeż można potrzeć no setki pomordowanych dzieci? Ja znam już kilku chłopaków dobrze, bo wciąż tę książkę przeglądom i gadam z nimi, bo takie to młode i niewinne i samotne z obrazka patrzy jakby chudziątko najmilsze, matki szukał i wypatrywał, więc, kłamiąc niezręcznie gadam mu, że zaraz przyjdzie, bo tylko na chwilę wyszła po łakocie dla niego. A on, chłopak najdroższy, wierzy i do mnie się uśmiecha, lwowskie dziecko najdroższe.
Oto z tej książki złotej kilku przyjaciół moich, z którymi sobie gadam o naszym Lwowie: Bitschan Jerzy, nazywa się np. jeden. To mój ulubieniec, moje oczko w głowie. W niebie kochają wszyscy tego chłopaczka ślicznego, a Pan Bóg przechodząc, zawsze go po głowie pogładzi. Któż nie zna jego historii? Miał czternaście lat, kiedy napisał do ojca taki list: „Kochany Tatusiu! Idę dzisiaj zameldować się do wojska. Chcę okazać, że znajdę tyle sił, by służyć i wytrzymać. Obowiązkiem moim Jest iść, i gdy mam dość sił, bo braknie ciągle ludzi do wyswobodzenia Lwowa. .
Jerzy”.
Raport mówi, że walczył w pierwszym szeregu. Padł od dwóch kul ekrazytowych.
O Jureczku, Jureczku! Wszyscyśmy załamali ręce, a „twoim obowiązkiem” była śmierć. Chłopczyku jedyny. Niech najbardziej złocisty promyczek słońca padnie dzisiaj na twoją mogiłę, a twojej Mamusi niech anioł otrze z oczów łzy. Niech cię Matka Boska przygarnie do siebie jak Matka i niech całuje twoje oczęta.
A obok patrzy na mnie z obrazka Miecio Ateński, poważny i smutny. Służył w karabinach maszynowych i poległ pod Dublanami. Miał szesnaście lat. Stefek Fok, Jan Grabski, Zygmunt Gliński, Stefan Haraszkiewicz, Tadeusz Jaszcz – razem mają coś sześćdziesiąt parę lat. Śmierć wzięła ich w ramiona, płacząc. A cóż ty robisz na tym wielkim cmentarzu, mały chłopczyku, który się zowiesz Wilhelm Haluza? A ileż ty masz lat? Już piętnaście? Dziecino, dziecino. Twoje serce, kulami karabinów maszynowych podziurawione, ma tyle lat, co największe bohaterstwo. O, jakiś ty śliczny na obrazku, jaki dobry. Twój kolega, Tadzio Jabłoński, wiesz co uczynił? Miał czternaście lat i tak jak ty też uciekł z domu. Walczył jak bohater, bo mówił, że chce, aby się linia bojowa „prędzej do mamy zbliżyła”, l zginął tak jak ty, tak ty… I Kornella Ludwiczek zginął i Włodek Krysakowski i Stach Lorenz. A Franka Manowardę de Jana, co miał piętnaście lat, zamordowali Ukraińcy w Dawidowie. A Edward Mikołajski padł pod pocztą.
Zaraz … Zaraz… wszystko opowiem, ale nie mogę jednym tchem, bo mię coś w gardle ściska… Antoś Petrykiewicz miał trzynaście lat i był w drugiej klasie. Walczył na straszliwej reducie, na Górze Stracenia. Kiedy zginął, to jak ptaszę nikomu niewinne. A Józio Walawski miał 15 lat…
Któż spamięta, ile was tam było i w jakim wieku? Wszak i taki był, który miał zaledwie ponad dziesięć lat, lwiątko płowe. Iluż was tam było mniejszych od karabinu, to tylko Bóg jeden wie, który was przygarnął z miłością niezmierną, was i tych wszystkich towarzyszów waszych wąsatych i na wojnie bywałych, szewców, krawców, ślusarzy i te panienki, których nikt nie ucałował jeszcze tylko matka śmierć. Oto Bentschówna Irena – z ojca Niemca – kiedy się oddział cofa, chwyta za karabin i z wołaniem: „Bracia za mną naprzód!” – ginie, ugodzona kulą; Cholewianka Zofia – „szeregowiec legii kobiet” – ginie śmiercią najcudowniejszą, Grabska Helena – uczennica, panienka słodka, poległa z bratem swoim Janem; Janina Prus-Niewiadomsko oczyma niewinnymi z wieczności patrząca, padła od kuli, ratując rannego żołnierza; Sulimirska Felicja, taka śliczna, że się jasno czyni od spojrzenia jej na obrazku, padła od kuli; Zofia Kościesza Wrońska walczyła w pierwszym szeregu jako „żołnierz l baonu 2 kompanii szturmowej” i kule ją posiekły, dziewczynę słodką.
Zdumiona była Śmierć i przerażona, nie nawykła, aby na pobojowisku zbierać dziewczęta. Lecz, że się to działo we Lwowie, nie było się czemu dziwić. Raczej co inne zdumieć ją powinno: oto czasem padali żołnierze, co bez głosu szli w bój i bez głosu umierali, śmiercią zacięci niemą. Takich żołnierzy nie widziała nawet ona – Śmierć. To byli lwowscy – głuchoniemi.
Oto jest krótka historia tego, co się znajduje w tej książce dostojnej. Jak z książki nabożnej, należy z niej czytać modlitwy. Lecz nie te napisane, lecz najserdeczniejsze modlitwy bez słów za dzieci nasze umęczone, za dziewczątka śmiercią pobite, za pomordowanych księży, za tysiące żołnierzy czystych i bez zmazy. A wy, cudowne Matki lwowskie, wspaniałe w bólu swoim i dumne ze swej męki, szepnijcie dziś najdroższym swoim grobom i synaczkom swoim, że sterana dusza moja i serce, zgryzotami pomięte, napełniło się dziś jasnością i niezmierną miłością tych grobów radosnych i promienistych; a niejedno w nich chłopię uśmiechnie się i szepnie: „nie płacz, mateczko moja… patrz jak nas wielbi i kocha ten człowiek!”
Na zakończenie wszystkim zainteresowanym szczegółowym opisem historycznym sytuacji we Lwowie w 1918 roku proponuję lekturę poniższej dokumentacji Instytutu Lwowskiego w Warszawie z 1994 roku:
http://www.lwow.com.pl/rocznik/obrona1918.html
- Zaloguj się, by odpowiadać
11 komentarzy
1. Nam historii Polski jednak nikt nie odbierze.
nie ma takiej siły. PRÓBOWALI PRZEZ WIEKI. I Niemcy i Rosjanie.
I zawsze przegrywali. Nic się nie zmieniło, choć walka ma inny charakter.
Mamy XXI wiek.
Dla przypomnienia, jak nasi Przodkowie (mój Krajan z Grochowa) potrafili wszystko poświęcić dla Ojczyzny.
21 listopada 1863 roku został publicznie stracony przez powieszenie Władysław Rawicz, powstaniec i cywilny naczelnik województwa
A to młodzi legioniści z Grochowa. Kto nam podskoczy ? :)))
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Szanowny Natenczasie,
Czy zapomniana?
Może tylko przez "wadze" i merdia.
Radio Maryja i TV Trwam pamiętało o tej rocznicy nadając audycję o Lwowskich Orlętach.
O rocznicy śmierci jednego z nich, Jurka Bitschana, pisał niedawno p. Michał Zaleśkiewicz.
Ja również pisałam o Cmentarzu Orląt, który miałam okazje odwiedzić w lipcu bieżącego roku.
Pozdrawiam
"Ogół nie umie powiedzieć, czego chce, ale wie, czego nie chce" Henryk Sienkiewicz
3. We Wrocławiu pamiętamy...
"Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów zaprasza na obchody 94-tej rocznicy Obrony Lwowa, które odbędą się 22 listopada. O godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza Św., a po niej udamy się pod Pomnik Orląt Lwowskich, aby tam złożyć kwiaty i odmówić modlitwę." To z ogłoszeń na ten tydzień parafii p.w. Świętej Rodziny.
Pomnik Orląt Lwowskich stanął na parafialnym cmentarzu staraniem pracowników naukowych wrocławskich uczelni. Odsłonięto go w 1991 r. Stąd rozpoczyna się każdego roku procesja modlitewna 1 listopada. Idzie następnie do Pomnika Dzieci Nienarodzonych, później do symbolicznego grobu ks Jerzego Popiełuszki i Pomordowanych Kapłanów i dalej - do Pomnika Żołnierzy AK - upamiętniającego straconych w 1945 roku we Wrocławiu świętokrzyskich partyzantów Armii Krajowej z oddziałów „Szarego” i „Młota”. Odsłonięty został w 1969r. Każdy z tych pomników ma swoją historię ...
4. > guantanamera,
Tytuł nie ja wymyśliłem :)
Oryginalny z Żylety - http://zyleta.info/?p=4440
Pozdrawiam.
http://wola44.wordpress.com/ >>> http://dokumentalny.blogspot.com/
5. @natenczas
Pomnik Orląt Lwowskich na naszym cmentarzu jest bardzo ważny dla Wrocławian. Przy nim od lat odbywają się uroczystości związane z pamięcią o Kresach.
Już 1 listopada chciałam o nim napisać. I o tych innych - jak wspomniałam - każdy ma swoją historię. Kiedyś to zrobię.
Pozdrawiam.
6. Dzieci Lwowa, 16 stycznia
Dzieci Lwowa, 16 stycznia 1919 r.
Edward Słoński
czekana przez tyle lat,
do której modlił się ojciec,
za którą umierał dziad.
Przyśniła się dzieciom Polska
w purpurze żołnierskiej krwi
– szła z pola bitym gościńcem,
szła i pukała do drzwi.
Wybiegły dzieci z komory,
przypadły Polsce do nóg
i patrzą – w mrokach przyziemnych
posępny czai się wróg.
Dobywa ostre żelazo,
zbójecką podnosi dłoń…
Więc obudziły się dzieci
i pochwyciły za broń.
Poniosły w groźny wir bitwy
zwycięski parol swych snów
i osłoniły przed wrogiem
własnymi piersiami Lwów.
Na progu Polski idącej
układły na wieczny sen
swych oczu modre bławaty
i płowy swych główek len.
7. Natenczas
Dziękuję Ci za TEN Wpis...
Każde wspomnienie Bohaterskich Obrońców Lwowa
Wspomnienie o Orlętach Lwowskich...
To głębokie wzruszenie... cisnące się do oczu łzy...
...Nam historii Polski jednak nikt nie odbierze.
Lwów Zawsze Wierny… Leopolis Semper Fidelis…
PamiętaMY!...
Wieczna Cześć i Chwała dla Nich!
POLEGŁYCH ZEW
"Dla Ciebie, Polsko, trud i czyny moje
I ran ofiarny zlew,
Przyszłych pokoleń dla Ciebie przeboje!"
Tak brzmi poległych zew!
Od sennych mogił powiew życia płynie
Nad bohaterski gród;
W dal łez krainy wzniosłe hasło płynie,
Walecznych wskrzesza ród.
Z powiewnym tchnieniem Męczenników głosy
Testament głoszą krwi,
Gdy cześć wzbudzają całopalne stosy,
W nich moc Zmartwychwstań tkwi.
Oni wzniecili skry Ducha w narodzie,
Krwią uświęcili broń,
I w niewstrzymanym szeregów pochodzie
Wroga skruszyli dłoń.
- "Ziemi Czerwieńskiej nie damy nikomu,
- "Lwów musi naszym być!
- "I założymy twierdzę w każdym domu,
- "W redutach będziem żyć!"
Oni wołali: Wzwyż! Nie gaście Ducha!
Błędne urojeń sny!"
I zatętniła bojem ziemia głucha,
Krew zabarwiła mgły.
Potęga słowa,
wytrwaniem oręża
Chwały wzniecili cud,
Bo Duchów męstwo wroga moc zwycięża,
Zwyciężył polski lud!...
I złotokręgi zdobyli wieczności
Szlakiem zwycięskich dróg
I tam odeszli, skąd losy przyszłości
Narodom kreśli Bóg!
I ślą z tych wyżyn w ojczyste przestrzenie
Ten tryumfalny zew:
"Dla Ciebie, Polsko, czyny, trud, istnienie
I krwi ofiarnej zlew!"
My, którzy siejbę krwi Waszej zbieramy,
Dziś przysięgamy Wam:
Że ziemi naszej wrogom nie damy,
W czym Bóg wspomoże Sam!
I że będziemy w bratniej miłości
Niezłomnie zawsze trwać,
A pokoleniom Wolnej Przyszłości
W dal jasne drogi słać!
Wtedy, w królestwie serc dobrej woli,
- Przyzna to cały świat -
Zaświta spokój, praca na roli,
Cnót narodowych kwiat!
(KS. BISKUP BANDURSKI - Obrońcom Lwowa - do książki pamiątkowej 1919).
ZOBACZ => DLACZEGO PAD zawetował Nowelizację ustawy Prawo oświatowe?! <=
8. Wszystko dla Orląt
"Dokumentalny film historyczny o obronie Lwowa przed Ukraińcami u progu odzyskania Niepodległości przez Polaków w 1918 roku. Wiele sekwencji inscenizowanych przeplatanych jest archiwaliami filmowymi z epoki"
http://youtu.be/cSVFwV_P_qE
ZOBACZ => DLACZEGO PAD zawetował Nowelizację ustawy Prawo oświatowe?! <=
9. Kibice warszawskiej Legii
Kibice warszawskiej Legii uczcili pamięć polskich obrońców Lwowa. Na 22 listopada 2015 roku przypadła 97. rocznica zwycięstwa Polaków na Ukraińcami w Bitwie o Lwów.
Podczas meczu pomiędzy Legią Warszawa a Śląskiem Wrocław kibice stołecznego klubu wywiesili flagę „Wilno i Lwów” oraz transparent o treści:
„22.11.1918 - Obrona Lwowa - PamiętaMY”.
— piszą przedstawiciele grupy Old Fashion Man Club.
— dodają kibice CWKS.
Przed laty, podczas wystąpienia na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, francuski marszałek Ferdynand Foch uczcił polskich bohaterów takimi słowami:
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
10. ukłony dla
Patriotycznyc Kibiców :)
przed laty mieliśmy z mężem ten zaszczyt,by wielokrotnie pokłonić się Lwowskim Bohaterom
pozdrowienia
gość z drogi
11. Old Fashion Man Club dodał(a)
Old Fashion Man Club dodał(a) nowe zdjęcia (2).
Wczoraj tradycyjnie pod Grobem Nieznanego Żołnierza zapaliliśmy znicze w 99 rocznicę zwycięskiej obrony Lwowa.
Tradycyjnie również warto przypomnieć w tym momencie fragment "Purpurowej księgi" Kornela Makuszyńskiego:
http://zyleta.info/?p=4440
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl