Generał Józef Haller

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

 

Sto trzydzieści dziewięć lat temu, 13 sierpnia urodził się
 
 
                         Generał broni Józef Haller de Hallenbur

Był jednym z najwybitniejszych i najważniejszych osobistości, tworzących podstawy Niepodległości i II Rzeczypospolitej Polskiej.

 

 

 

 

 

Nieznany autor powiedział o Nim:

 był głosem sumienia, nieugiętym obrońcą prawa i sprawiedliwości, bezkompromisowym wyznawcą katolicyzmu.

Człowiek czystych rąk i serca


Pochodził z rodziny o olbrzymich tradycjach patriotycznych.
Ojciec Józefa Hallera brał udział w Powstaniu styczniowym. Dziadek po kądzieli, był oficerem w czasie powstania listopadowego. Za zasługi odznaczony najwyższym odznaczeniem żołnierza Orderem Virtuti Militari. Brat,Cezary, major , zginął w obronie Śląska Cieszyńskiego.



 

Zdjęcia krzyża upamiętniającego miejsce śmierci kapitana (pośmiertnie mianowany majorem) Cezarego Hallera, młodszego brata słynnego generała Józefa Hallera, który zginął dnia 26 stycznia 1919 roku prowadząc swoich żołnierzy do walki przeciwko przeważającym siłom wojsk czeskich.
Czesi długo ociągali się z wydaniem zwłok i dopiero po interwencji Aliantów przekazali je stronie polskiej z zastrzeżeniem, że pogrzeb nie może się przerodzić w antyczeską manifestację ...
Nic dodać nic ująć.

Major Cezary Haller, po ranach postrzałowych z karabinów maszynowych, został dobity bagnetami przez czeskich bandytów w mundurach. Podobne metody, jak Niemcy i sowieci

 

 

Przyszły generał, Bohater Bitwy Warszawskiej,był synem
 Józef Haller od najmłodszych lat uczestniczył w walce na drogach do niepodległości. Harcmistrz,Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego w latach od 3 lipca 1920 do 4 lutego 1923 roku. Legionista, działacz społeczny.
Jego stryjeczny brat generał  Stanisław Haller Ritter von Hallenburg należał do nielicznych wodzów, którzy rozbili słynną I Armie Konną Siemiona Budionnego, stając jej na drodze jako Dowódca Grupy Operacyjnej w 1920 roku. Mimo, iż dysponował mniej liczna liczbą żołnierzy, braku lotnictwa, którym dysponowała Armia Konna, wypędził ją spod Warszawy za Bug. Został zamordowany w 1940 roku przez NKWD w Charkowie.W dniu 9 listopada 2007 roku awansowany pośmiertnie przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego do stopnia Generała Dywizji.
 
Generał Józef Haller. po przeniesieniu się jego rodziców do Lwowa, ukończył studia na wydziale artylerii Akademii w Wiedniu. W 1910 roku wystąpił z armii austriackiej uważając:
 
że Osiągnąwszy stopień kapitana, nie mogąc się niczego więcej w artylerii austriackiej nauczyć, opuszczam ją by w inny sposób służyć krajowi, aż do chwili, w której Ojczyzna mnie będzie potrzebowała.
 
Po wystąpieniu z wojska poświecił się pracy społecznej. Tworzył na ziemiach rdzennie polskich podstawy spółdzielczości aby uniezależnić polskie społeczeństwo od zaborców.W 1912 roku zostaje jednym z szefów Towarzystwa Kółek Rolniczych.
Od 1911 roku działa aktywnie w ruchu harcerskim, tworzy Towarzystwa Gimnastyczne "Sokół" które w późniejszym okresie odegrają bardzo ważną role w tworzeniu polskiej Kadry oficerskiej. Jest współtwórcą Krzyża Harcerskiego. Współpracował  ze Stronnictwem Narodowo-Demokratycznym.
 
    Uczestniczy w tworzeniu Legionów, choć ma inną koncepcje niż Józef Piłsudski. We wrześniu 1914 roku zostaje dowódcą II Brygady legionów w sile 9000 żołnierzy. Po walkach na Bukowinie  II Brygadę  otrzymała nazwę   Brygady Karpackiej lub Żelaznej. Po kryzysie przysięgowym  9 lipca 1917 roku. Józef Haller pozostał lojalny wobec Komitetu Narodowego. Jesienią 1917 roku Brygada została przekształcona w Polski Korpus Posiłkowy. Po Bitwie pod Kaniowem 11 maja 1918, gdzie dowodził II Korpusem Posiłkowym, Józef Haller, przez Murmańsk przedostał się do Paryża, gdzie wszedł w skład Komitetu Narodowego Polskiego. W wyniki decyzji Komitetu, został Przewodniczącym Komisji Wojskowej, której celem było powołanie Armii Polskiej we Francji.
 
W dniu 4 października 1918 roku zostaje Naczelnym Wodzem wszystkich Wojsk Polskich

W liście dziękczynnym do Komitetu Narodowego Polskiego napisał:


 
 
Jak dotąd nie będę miał nigdy celów innych na oku, jak tylko dobro Ojczyzny. Chcę pracować tylko i jedynie dla dobra Polski całej, której wolność, zjednoczenie, własne wybrzeże morskie i niepodległość całkowitą muszą wywalczyć i zapewnić wojska polskie
 

Po zakończeniu działań wojennych, Armia Generała Józefa Hallera wraca do kraju w kwietniu 1918 roku.Błękitna Armia Generała Józefa Hallera liczy 5 dywizji. Posiada artylerie, lotnictwo,czołgi, własne szpitale, kawalerie, służby techniczne z taborami. Liczebność Armii przekracza 100 000 żołnierzy.
Jozef Haller przybywa do Warszawy  21 kwietnia 1919 r. gdzie witany był jak bohater narodowy, a magistrat nadał mu tytuł honorowego obywatela.

 

Generał Józef Haller, dowódca Błekitnej Armii i Naczelnik Państwa Polskiego, Józef Piłsudski

 

W tym okresie doszło do zatargów między nim a Piłsudskim  dotyczących  wydawania rozkazów dla Błękitnej Armii z pominięciem jego jako dowódcy. Żądał więc od Naczelnika Państwa „ustawowego przeprowadzenia przejęcia wojsk polskich przybyłych z Francji i uregulowania ich stosunku”. Uznał za „niekorzystne i niedemokratyczne” skupienie w ręku Piłsudskiego funkcji Naczelnego Wodza i Naczelnika Państwa.

W lipcu 1918 roku. Błękitna Armia uczestniczy w oswobodzeniu Lwowa, otoczonego przez bolszewików, Ukraińców, Białorusinów i Żydów, którzy byli przeciwni aby Lwów powrócił do macierzy. Robili to za namową komunistów niemieckich, miedzy innymi urodzonej w Zamościu Żydówki Róży Luksemburg.
W czerwcu jako dowódca Frontu Południowego Zachodniego, broni Śląska przed agresja niemiecką.
Rozkazem z 2 lipca 1919 r. Piłsudski wcielił oddziały Józefa  Hallera do Wojska Polskiego. W liście wystosowanym 30 sierpnia  do Generała Jozefa Hallera, Jozef Piłsudski,Naczelnik Państwa Polskiego  napisał:


"że  Armia Hallera „nie stanęła u boku swoich towarzyszy broni w pierwszych czasach tworzenia się państwa, w pierwszych najcięższych walkach o całość i granice Ojczyzny"
 

W październiku 1919 roku otrzymuje dowództwo Frontu Pomorskiego, którego zadaniem jest odzyskanie Pomorza i dostępu do Morza. W dniu 10 lutego we Władysławowie następują symboliczne historyczne zaślubiny z Morzem. Vide:

http://blogmedia24.pl/node/55666

 

Pomnik generała Józefa GHallera we Władysławowie

 

W 1920 r. Haller otrzymał funkcję Generalnego Inspektora Armii Ochotniczej. W czasie bitwy warszawskiej dowodził wojskami broniącymi przedpola stolicy. Wchodził  w skład Rady Obrony Państwa  a następnie dowodził Frontem  Północno-Wschodnim.



 

Marszałek Józef Piłsudski i generał Józef Haller, 17 sierpnia 1920 roku

 

 

Po wojnie, był posłem na sejm w latach  1922-27 z listy Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej. Był przeciwnikiem przewrotu majowego i dyktatorskich zapędów Marszałka Jozefa Piłsudskiego.
W wojnie obronnej jako przeciwnik Józefa Piłsudskiego nie otrzymał przydziału wojskowego. Internowany w Suczawie w Rumunii.

 W 1921roku otrzymał tytuł filistra honoris causa i protektora Korporacji Studentów Uniwersytetu Poznańskiego Baltia, wraz z m.in. prof. Janem Kasprowiczem, prof. Edwardem Taylorem (kurator Baltii z ramienia Uniwersytetu Poznańskiego, ks. dr. Józefem Prądzyńskim duszpasterzem korporacji. Patronem i pierwszym filistrem korporacji został Roman Dmowski.

 

Roman Dmowski. To jemu zawdzięczamy nasze granice ustanowione w Wersalu

 

 

Józef Prądzyński, ksiądz prałat, senator RP,więzień Fortu VII w Poznaniu, zamordowany w Dachau w 1944 roku

 

W okresie  II Wojny Światowej, przedostał się do Paryża, gdzie oddał się do dyspozycji Generała Władysława Sikorskiego. W rządzie Władysława Sikorskiego pełnił funkcje cywilne, Ministra bez teki i Ministra Oświaty.
Po II Wojnie Światowej zamieszkał w Anglii, Londynie
Zmarł 4 czerwca 1960 roku. Pochowany na cmentarzu Gunnersbury. W dniu 23 kwietnia 1993 roku dzięki harcerzom, jego zwłoki sprowadzono do Polski.Prochy złożono w Kościele Garnizonowym św. Agnieszki w Krakowie. Leży w sarkofagu z czarnego marmuru  po prawej stronie.

Za wybitne zasługi odznaczony między innymi

Order Orła Białego
Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Krzyż Walecznych, czterokrotnie
Wojskowy Medal Zasługi,Austro-Węgry
Krzyż Wolności II klasy Estonia
Legia Honorowa II klasy Francja
Krzyż Wojenny Francja

 

 

10 komentarzy

avatar użytkownika WiKat

1. Wielki człowiek !

Był prawym człowiekiem, choć słowo prawość dziś w odwrocie, bo nie zna go już ludzi - krocie !
Pozdrawiam

avatar użytkownika Maryla

2. Szanowny Panie Michale

biedna Polsko, nie mamy dzisiaj takich generałów, nie mamy polityków, którzy tak jak Generał Haller mogliby by powiedzieć :

"Jak dotąd nie będę miał nigdy celów innych na oku, jak tylko dobro Ojczyzny. Chcę pracować tylko i jedynie dla dobra Polski całej, której wolność, zjednoczenie, własne wybrzeże morskie i niepodległość całkowitą muszą wywalczyć i zapewnić wojska polskie"

minister MON, naczelny wódz Bronisław europejski, BBN - nie ma ani jednej osoby, która by mogła zostać choć czyścibutem u Polaków, którzy krwią i ciężką pracą budowali dla nas Polskę i jej państwowość po latach zaborów.

Cześć Ich pamięci!

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

3. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

Szanowna Pani Marylo,

Oficerowie, generałowie II Rzeczypospolitej, to ludzie , którzy od dziecka przelewali krew na różnych polach bitewnych.
Kiedy Józef Piłsudski, dał hasło walki o Ojczyznę. wszyscy stanęli do boju

Dzisiejsi; nominacje generalskie dostają od dziadzi przy zielonym stoliku,jak były szofer danki bolkowej.

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

4. Pan WiKat,

Szanowny Panie,

Bardzo mi miło.

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika intix

5. Szanowny Panie Michale

Dziękuję pięknie za ten Wpis o Generale Hallerze...
O Wielkich Polakach...
Walczyli o Polskę, która nie miała być taką
Jaka jest...

Cześć Pamięci Wielkiego Generała!
Część Pamięci Bohaterów Narodowych!
Wieczna Cześć i Chwała!

Panie Michale...
Pozwolę sobie dołączyć film archiwalny
Powrót gen Józefa Hallera do Polski - 1919

Serdecznie Pozdrawiam

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

6. Do Pani Intix,

Szanowna Pani Joanno,

Pięknie dziękuję.

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika intix

7. Błękitny Generał



Błękitny Generał

Ową informację media w PRL potraktowały wyjątkowo zdawkowo. 4 czerwca 1960 roku w Londynie zakończył swój ziemski żywot generał Józef Haller. Jak to bywało w tamtych czasach, głębia urzędowego milczenia była wprost proporcjonalna do zasług zmarłego.

Józef Haller von Hallenburg przyszedł na świat 87 lat wcześniej w podkrakowskich Jurczycach. Od dzieciństwa nasiąkał panującą w domu rodzinnym atmosferą żarliwego patriotyzmu. Domowe wychowanie sprzyjało również rozwojowi duchowemu. Józef udzielał się w Sodalicji Mariańskiej, należał do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

Rodzicom zawdzięczał staranną edukację w elitarnych szkołach. Po ich ukończeniu rozpoczął karierę wojskowego w armii austriackiej. W wieku 37 lat był już kapitanem, jednak wówczas postanowił przejść do cywila. Zaczął udzielać się w ruchu spółdzielczym. Z ogromnym zapałem zaangażował się w dzieło wychowania młodzieży. Współpracował z harcmistrzem Andrzejem Małkowskim nad organizacją i rozwojem polskich drużyn harcerskich, w oparciu o ideały chrześcijańskie i narodowe (co oddawała symbolika Krzyża Harcerskiego, powstałego z połączenia Krzyża Maltańskiego oraz Orderu Virtuti Militari).

Haller prowadził również kursy żołnierskie dla Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Konieczność kształcenia wojskowego Polaków była oczywista dla wszystkich światłych umysłów. W ówczesnej Europie pachniało już prochem. Jak pisał sam Haller:

Odżyły nadzieje na wojnę ludów, o którą modlił się Adam Mickiewicz.

Żelazna Brygada

Po wybuchu Wielkiej Wojny Józef Haller uczestniczył w tworzeniu Legionu Wschodniego - napływali doń ochotnicy z Sokolich Drużyn Polowych, Drużyn Bartoszowych i Polskich Drużyn Strzeleckich.

Legion nie wszedł do walki – został rozwiązany, gdy większość żołnierzy odmówiła złożenia przysięgi na wierność cesarzowi Austrii. Haller trafił wówczas do Legionów Polskich. Dowodził zrazu 3. Pułkiem Piechoty, następnie II Brygadą. Jego oddziały wsławiły się męstwem w bojach w Karpatach Wschodnich i na Wołyniu, dzięki czemu II Brygada zyskała miano „Karpackiej” oraz „Żelaznej”.

Po akcie z 5 listopada 1916 roku, kiedy to władze Niemiec i Austro-Węgier zobowiązały się do utworzenia Królestwa Polskiego, przystąpiono do reorganizacji polskich oddziałów ochotniczych walczących po stronie państw centralnych. Powołano Polską Siłę Zbrojną, której żołnierze mieli złożyć przysięgę: Ojczyźnie mojej, polskiemu Królestwu i memu przyszłemu królowi na lądzie, wodzie i w każdym innym miejscu wiernie i uczciwie służyć będę. W wojnie obecnej dotrzymam wiernie braterstwa broni wojskom Niemiec i Austro-Węgier oraz państw z nimi sprzymierzonych.

Wszakże w lipcu 1917 roku miał miejsce słynny „kryzys przysięgowy”. Stosując się do zaleceń Józefa Piłsudskiego, większość żołnierzy I i III Brygad Legionów Polskich odmówiła złożenia przysięgi, w następstwie czego zostali rozbrojeni i internowani, a ich jednostki rozwiązane. Do tego aktu nieposłuszeństwa nie przyłączyła się II Brygada Józefa Hallera (wówczas już pułkownika). Jego zamiarem było niedopuszczenie do likwidacji formacji wojskowych, które mogły jeszcze oddać nieocenione usługi sprawie polskiej. Wkrótce II Brygadę włączono do Polskiego Korpusu Posiłkowego.

Początek odysei

W lutym 1918 roku w Brześciu państwa centralne podpisały traktat pokojowy z rządem Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Zgodziły się tam m.in. przekazać Ukraińcom Chełmszczyznę i część Podlasia, ponadto Austro-Węgry miały nadać szeroką autonomię Galicji Wschodniej (z Lwowem i Przemyślem), wspierając tam żywioł ukraiński. Traktat brzeski wywołał oburzenie polskiej opinii publicznej. Powszechnie mówiono o nim jako o „czwartym rozbiorze Polski”. Najbardziej wyrazisty akt protestu był dziełem żołnierzy Żelaznej Brygady. W nocy z 15 na 16 lutego pod Rarańczą uderzyli na towarzyszących im Austriaków i przebili się na rosyjską stronę frontu. Tam rychło połączyli się z II Korpusem Polskim – jedną z naszych formacji powołanych za zgodą dawnych władz rosyjskich. Dowództwo nad Korpusem objął Haller, wkrótce awansowany do stopnia generała brygady.

Niestety, 11 maja pod Kaniowem pozycje II Korpusu zostały zaatakowane przez wojska niemieckie. Po wielogodzinnej walce i wyczerpaniu amunicji Polacy złożyli broń. Haller zdołał ujść, przedostał się do Moskwy pod przybranym nazwiskiem, następnie dotarł do Murmańska na tereny będące pod kontrolą Ententy. Stamtąd drogą morską udał się do Francji.

Błękitna Armia

W Paryżu Haller przystąpił do Komitetu Narodowego Polskiego kierowanego przez Romana Dmowskiego. Od 4 października 1917 roku stał na czele największej polskiej formacji wojskowej tego okresu - Błękitnej Armii.

Szeregi „błękitnych” rosły w lawinowym tempie. Ochotników werbowano spośród jeńców, również ze środowisk polonijnych Francji, USA, Kanady i Brazylii. Pierwsze oddziały weszły do walki w lipcu 1918 roku. W obliczu zbliżającego się końca wojny nie zdołały odegrać większej roli, jednak arcyważne dla sprawy polskiej było uznanie przez Ententę Błękitnej Armii za siłę sojuszniczą. Wyrazem tego był udział żołnierzy polskich w defiladzie zwycięskich wojsk alianckich pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu.

Na wiosnę 1919 roku Błękitna Armia (pięć dywizji piechoty, dywizja szkolna, pułk czołgów oraz siedem eskadr lotnictwa – razem 68 tysięcy żołnierzy) powróciła do Polski. Niemal od razu rzucono ją na front, przeciw Ukraińcom. Doskonale wyszkolone i wyposażone zastępy hallerczyków walnie przyczyniły się do zwycięstwa w tej pierwszej wojnie odrodzonej Rzeczypospolitej. Niedługo potem przyszło im zmierzyć się z nawałą bolszewicką.

Samego generała Hallera skierowano nad granicę niemiecką. Nadzorował przejęcie Pomorza przyznanego Rzeczypospolitej postanowieniami traktatu wersalskiego. Do legendy przeszły uroczyste zaślubiny Polski z morzem w Pucku i Władysławowie.

Przedmurze

Haller sceptycznie oceniał politykę wschodnią Piłsudskiego. Operację kijowską mającą przyczynić się do utworzenia państwa ukraińskiego nazwał awanturniczą wyprawą, która grozić może Polsce utratą niepodległości.

Tymi słowami naraził się wielu, tymczasem rzeczywistość potwierdziła najgorsze przewidywania. Wbrew nadziejom piłsudczyków, większość Ukraińców wcale nie miała ochoty umierać za wolny Kijów, a w następnych miesiącach kontratakujący bolszewicy zagrozili Warszawie.

Haller zasiadł wtedy w Radzie Obrony Państwa, organizował Armię Ochotniczą, a w decydujących dniach bitwy warszawskiej dowodził chwalebnie frontem północnym. W tych krytycznych chwilach potrafił tchnąć entuzjazm w serca rodaków porażonych wizją klęski. Codziennie, otoczony swymi żołnierzami, stawiał się na poranną Mszę. Generał Maxime Weygand, szef francuskiej misji wojskowej, z uznaniem pisał o nim jako o wodzu płomiennym i stanowczym, dla którego Ojczyzna miała pierwszeństwo.

W tym czasie w Londynie odbywał się I Międzynarodowy Zlot Skautowy. Przybyły delegacje z 34 krajów. Nestor skautingu generał Robert Baden-Powell, obwołany Naczelnym Skautem Świata, odczytał list od generała Józefa Hallera, przewodniczącego Związku Harcerstwa Polskiego, usprawiedliwiający nieobecność Polaków:

harcerze polscy bronią teraz cywilizacji chrześcijańskiej.

Niepotrzebny

Również w czasie pokoju były dowódca Błękitnej Armii kipiał energią.

Poza wojskiem i harcerstwem aktywnie działał w Akcji Katolickiej, Sodalicji Mariańskiej, Polskim Czerwonym Krzyżu, Związku Hallerczyków. Posłował na Sejm jako reprezentant Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej. W gorących dniach grudnia 1922 roku krytycznie ocenił wybór Gabriela Narutowicza na stanowisko prezydenta Rzeczypospolitej. Kilka dni później Narutowicz zginął z ręki samotnego desperata, co środowiska lewicowe wykorzystały do rozpętania wściekłej naganki na Hallera oskarżanego o rzekome „sprawstwo moralne” (bojówkarze socjalistyczni planowali nawet zamordowanie generała i innych przywódców prawicy narodowej).

W maju 1926 roku Haller opowiedział się po stronie legalnych władz i potępił pucz wojskowy Piłsudskiego. Nie zapomniano mu tego. Z dniem 31 lipca 1926 r. został przeniesiony w stan spoczynku. Bez reszty poświęcił się wtedy pracy społecznej. Pomagał weteranom wojennym znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Udzielał się w szeregach opozycji antysanacyjnej (Front Morges, Stronnictwo Pracy). Trafnie oceniał zagrożenie rosnące na arenie międzynarodowej. Na trzy lata przed wybuchem wojny przestrzegał przed burzą, która tak już zaciąga się też nad Polską.

Tymczasem z powodu „niesłusznych” poglądów politycznych nie było dla niego miejsca w szeregach Wojska Polskiego. On, generał broni z ogromnym doświadczeniem w dowodzeniu i w boju, a przy tym człowiek osobiście odważny (o czym zaświadczały m.in. Order Orła Białego, Order Virtuti Militari, czterokrotnie przyznany Krzyż Walecznych, również odznaczenia austriackie, niemieckie i francuskie) - pozostawał bez przydziału wojskowego.

Śmierć taka jak życie

Po klęsce Polski we wrześniu 1939 roku Haller przedostał się do Francji.

Zaproszony do rządu emigracyjnego Władysława Sikorskiego, pełnił funkcję ministra bez teki, następnie ministra oświaty. Tak jak przed ćwierćwieczem potrafił przełamać ludzkie zwątpienie i rozsiewać otuchę. Gdy wokół rozlegał się rozpaczliwy szloch, on powtarzał nieugięcie:

Polska nie upadła, tylko klęczy modląc się do miłosierdzia Bożego.

Po wojnie pozostał na emigracji. Żył skromnie w Londynie, w domu ofiarowanym mu przez weteranów. Do końca pamiętał o udręczonej Ojczyźnie. Na łożu śmierci ofiarował Bogu swe cierpienia za wolną i na Chrystusowych zasadach budowaną Polskę.

Andrzej Solak

http://www.pch24.pl/blekitny-general,36448,i.html

avatar użytkownika Maryla

8. W hołdzie Błękitnej Armii


W hołdzie Błękitnej Armii  - zdjęcie



W czwartek, 7 września 2017 r. przed budynkiem
Dowództwa Garnizonu Warszawa (Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 4)
odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej połączona ze
składaniem kwiatów w hołdzie Błękitnej Armii  generała Józefa Hallera
oraz pamięci Prezydenta Republiki Francuskiej Raymonda Poincarégo.

W uroczystości udział wziął podsekretarz stanu w MON prof. dr hab.
Wojciech Fałkowski, przedstawiciele duchowieństwa oraz zaproszeni
goście.

Armia Hallera była jednostką, która powstała z grona
wolontariuszy, ludzi którzy poczuwali się do polskości i żyli za
granicą. Którzy przyszli na pomoc państwu polskiemu w najwyższej
potrzebie. To była armia, która przez dwa lata służyła najpierw na
froncie zachodnim, a później ratowała Polskę przed nawałą bolszewicką
– mówił wiceminister Wojciech Fałkowski.

To była ta armia, która niosła (…) wielką wolę walki o
niepodległą Rzeczpospolitą. To jest to przesłanie, z którego my dziś
czerpiemy. Czerpiemy patrząc na potrzeby i wyzwania stojące przed Polską
– podkreślił podsekretarz stanu w MON.

W części artystycznej uroczystości Chór Reprezentacyjnego Zespołu
Artystycznego Wojska Polskiego odtworzył inscenizację przysięgi
Błękitnej Armii Generała Hallera, Rotę ochotników Hallera oraz został
odczytany Dekret Prezydenta Republiki Francuskiej Raymonda Poincarégo  o
powołaniu Armii Polskiej we Francji.

***

Armia Polska we Francji nazywana też Błękitną Armią lub Armią Hallera
to polska ochotnicza formacja wojskowa, która powstała w 1917 r.
Powołana została dekretem prezydenta Francji Raymonda Poincarégo 4
czerwca 1917 r. z inicjatywy Romana Dmowskiego oraz kierowanego przez
niego Komitetu Narodowego Polskiego.

Służyli w niej Polacy, którzy wyemigrowali do Francji, Stanów
Zjednoczonych, Brazylii oraz jeńcy polscy z armii austriackiej i
niemieckiej. Podlegała dowództwu francuskiemu, choć walczyła pod polskim
sztandarem. Za wyposażenie i uzbrojenie armii odpowiadał rząd
francuski. Pierwszym dowódcą Błękitnej Armii był gen. Louis Archinard.
Generał Józef Haller zaczął nią dowodzić dopiero w październiku 1918 r.

70 tysięczna Armia Hallera składała się z dwóch korpusów, a każdy z
nich z dwóch dywizji. W skład armii wchodziły ponadto: dywizja
instrukcyjna, pułk czołgów (liczący 120 czołgów Renault M-117), siedem
eskadr lotniczych (98 samolotów) i oddziały tyłowe. Rozkazom gen.
Hallera podlegały także dwie dywizje z Rosji: 4. Dywizja gen. Lucjana
Żeligowskiego i 5. Dywizja Syberyjska mjr. Waleriana Czumy. Główną
bronią Hallerczyków był francuski karabin ręczny Lebel (wz. 1885/93
kaliber 8 mm).

W połowie 1919 r. oddziały Armii Hallera przybyły do kraju, gdzie
odegrały znaczącą rolę na frontach wojny polsko-ukraińskiej i
polsko-bolszewickiej. Rozformowanie Błękitnej Armii nastąpiło 1 września
1919 r. Tego dnia Hallerczyków wcielono do struktur Wojska Polskiego.

 - zdjęcie
http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/w-holdzie-blekitnej-armii-h2017-09-07/

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

9. Pan Michał nie doczekał .....

„Gen. Józef Haller był postacią pomnikową w dziele odzyskania przez Polskę niepodległości”

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wziął w niedzielę
udział w uroczystości odsłonięcia popiersia generała broni Józefa
Hallera w Jurczycach.

Prezydent podziękował  wszystkim osobom zaangażowanym w inicjatywę
upamiętnienia gen. Hallera w miejscowości jego narodzin i dzieciństwa.

 

Odsłonięcie pomnika generała broni Józefa Hallera

- W 100-lecie odzyskania niepodległości dokonaliście państwo aktu
budowy tego pomnika, aktu wspomnienia o wielkim Polaku, wspaniałym
żołnierzu, bohaterze polskiej niepodległości - o panu generale Józefie
Hallerze. Pokazaliście w ten sposób i wzmocniliście waszą lokalną
tradycję, wskazując waszego bohatera niepodległej Rzeczpospolitej -
powiedział Prezydent.

 

Odsłonięcie pomnika generała broni Józefa Hallera

- Gen. Haller był postacią wspaniałą, dzisiaj można powiedzieć to
bardzo głośno, choć to nie pierwszy pomnik pana generała Hallera,
postacią pomnikową w dziele odzyskania przez Polskę niepodległości -
żołnierz z powołania, zawołania, przekonania - dodał Andrzej Duda

Odsłonięcie pomnika generała broni Józefa Hallera

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

10. 145 lat temu urodził się


145 lat temu urodził się Józef Haller, twórca Błękitnej Armii

145
lat temu, 13 sierpnia 1873 r., w Jurczycach k. Krakowa, urodził się
Józef Haller, legionista, twórca Armii Polskiej we Francji, generalny
inspektor Armii Ochotniczej podczas wojny polsko-bolszewickiej; po
wybuchu II wojny światowej minister rządu RP na uchodźstwie.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl