Miesięcznica. Spotkanie z Polakami z Białorusi - relacja

avatar użytkownika Krystian Frelichowski

 

Z gośćmi z Białorusi.jpg

Idee

Miesięcznica. Spotkanie z Polakami z Białorusi. - relacja.
O godzinie 17.30 na bydgoskim Starym Rynku mimo ulewnego deszczu zebrało się ponad 100 osób. Uroczystości rozpoczęło odśpiewanie Hymnu. Następnie odczytano Apel KGP, odmówiono modlitwę w intencji ofiar Katastrofy Smoleńskiej, oraz Wolnej Polski. Następnie głos zabrał Przewodniczący KGP Krystian Frelichowski
„Drodzy Partyzanci IV RP
Stało się! Oto senat RP, zatwierdził zgłoszoną przez Pana Komorowskiego ustawę ograniczającą w sposób znaczący jedno z podstawowych praw obywatelskich, jakim niewątpliwie jest prawo do zgromadzeń publicznych.
Wolność zgromadzeń została zagwarantowana w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, w której uznaje się prawo każdej osoby do swobodnego, pokojowego zgromadzania się. Podobne zapisy znalazły się w Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich, Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, Deklaracji Podstawowych Praw i Wolności, a także w konstytucji naszego kraju. Europejska Komisja Praw Człowieka stwierdziła, iż “prawo to należy do podstawowych w społeczeństwach demokratycznych i jest jednym z filarów, na których je zbudowano”.
Prawa obywatelskie zdobyte z takim trudem i poświeceniem przez wielu z nas, opłacone niejednokrotnie wysokimi ofiarami, na naszych oczach przechodzą do historii. Nie możemy tego zaakceptować! Dopóki nam jeszcze wolno (nowe przepisy mają wejść w życie połowie listopada), przychodźmy tu i na inne manifestacje jak najliczniej. Ufam, że kiedy nowe prawo wejdzie już życie, też tu będziemy, i to wspólnie o 17.30. Chociaż zabraknie ulotek, komunikatów w Radio Maryja MY TU BĘDZIEMY! Jesteśmy to winni Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i pozostałym ofiarą Katastrofy Smoleńskiej. Jesteśmy to winni naszym przodkom, którzy nigdy przed mocą nie ugięli szyi, ale przede wszystkim sobie samym, by nasze dzieci i wnuki nie mogły zarzucić nam braku odwagi!”
Po odśpiewaniu Ojczyzno ma zebrani przemaszerowali do kościoła o. Jezuitów. Głównym celebransem był ks. Wincenty Siewruk, proboszcz polskiej parafii w Narowli na Białorusi. W swej homilii nawiązując do przypowieści o ziarnie pszenicy, które musi umrzeć, żeby wydać plon, wspominał ofiary Katynia inny miejsc kaźni, oraz poległych w Katastrofie Smoleńskiej. To właśnie dzięki ich ofierze odradza się polskość i katolicyzm na wschodnich rubieżach dzisiejszej Białorusi. We Mszy Św. uczestniczyło też 12 dzieci i młodzieży przybyła wraz z nim z dawnych rubieży Rzeczypospolitej, a także społeczna nauczycielka i przewodnicząca oddziału w Mozyrzu. Związku Polaków na Białorusi Maina Szmargun. W nabożeństwie uczestniczyło ponad 170m osób. Bezpośrednio po nim w Oratorium Jana Pawła II odbyło się spotkanie z gośćmi. Ksiądz Wincenty Siewruk opowiadał o powoli budzącej się polskości na terenach jego parafii. O tym jak przychodzą ludzie, którzy pamiętają jedna modlitwę w języku ojczystym Ojcze nas, którą, kiedyś nauczyły je babcie. I przyjazd do Polski służy pogłębianiu znajomości języka polskiego, poznawaniu historii kraju przodków. Następnie przewodnicząca oddziału ZPnB Maina Szmargun opowiadała, jak trudno było otworzyć oddział związku. Wymagane były podpisy 10 Polaków, trzech uczyniło to od razu, pozostali bali się, utraty pracy czy innych szykan. W końcu ludzie przemogli strach, a związek zaczął prężnie działać. Na zakończenie spotkania dzieci i młodzież z Białorusi odśpiewały po polsku kilka piosenek. Ksiądz Siewruk podziękował a gościnę. Wszyscy goście otrzymali od KGP emblematy Wierni Wartościom. Organizatorami wizyty Polaków z Białorusi są Bractwo Inflanckie, Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych, Bydgoski Klub Gazety Polskiej, Szkolne Koło Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Złejwsi Wielkiej.
Osoby pragnące udzielić wsparcia naszym gościom mogą dokonać wpłat na konto:
Rada Szkoły przy Szkole Podstawowej, ul. szkolna 6,
87-134 Zławieś Wielka
nr konta: BS TORUŃ o/ ZAMIEJSCOWY ZŁAWIEŚ WIELKA
86 95 11 0000 2005 0026 2509 0001
z dopiskiem „Dzieci z Białorusi”

 

napisz pierwszy komentarz