13 grudnia - stowarzyszenie i portal
STATUT STOWARZYSZENIA
„13 grudnia”
Członkowie założyciele Stowarzyszenia, działając na podstawie obowiązującego prawa, powołują niniejszymi aktem dobrowolną i samorządną organizację.
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
PAR. 1
1. Stowarzyszenie ma nazwę: „Stowarzyszenie 13 grudnia”. W dalszej części niniejszego Statutu – Stowarzyszenie.
2. Dewiza Stowarzyszenia brzmi „Wolni i Solidarni”.
PAR. 2
1. Stowarzyszenie obejmuje swoją działalnością obszar Rzeczypospolitej Polskiej oraz innych krajów zgodnie z przepisami miejscowymi.
2. Stowarzyszenie może współpracować z organizacjami i instytucjami krajowymi i zagranicznymi.
PAR. 3
1. Siedzibą Stowarzyszenia jest Warszawa.
2. Stowarzyszenie może posiadać własne organy prasowe oraz inne media.
3. Czas trwania stowarzyszenia jest nieoznaczony.
4. Działalność stowarzyszenia opiera się na pracy społecznej jego członków.
II. CELE STOWARZYSZENIA I ICH REALIZACJA
PAR. 4
Celem Stowarzyszenia jest:
1. Propagowanie i rozwijanie idei wolnego i solidarnego społeczeństwa leżącej u podstaw Ruchu Niepodległościowego i Solidarności Walczącej ;
2. Wychowywanie młodego pokolenia w duchu patriotyzmu; pielęgnowanie i przekazywanie młodemu pokoleniu historii, legend organizacji i działaczy niepodległościowych;
2
3. Wspieranie i pomoc dawnym doświadczonym przez los członkom i współpracownikom Solidarności Walczącej oraz innym osobom, które czynnie uczestniczyły w opozycji antykomunistycznej i niepodległościowej, a obecnie znalazły się w trudnych warunkach materialnych; reprezentowanie ich interesów wobec instytucji państwowych i społecznych;
4. Gromadzenie i ochrona historycznych zasobów archiwalnych, prowadzenie badań naukowych, opracowywanie i publikowanie dokumentów, wspomnień i świadectw oraz popularyzowanie wiedzy historycznej, w tym zwłaszcza dotyczącej działalności SW oraz innych organizacji i ruchów opozycji antykomunistycznej i niepodległościowej z lat 1944–1990;
5. Współpraca z ruchami demokratycznymi w innych krajach; wspieranie takich ruchów w krajach niedemokratycznych.
PAR. 5
Stowarzyszenie może realizować swoje cele w poprzez:
1. Organizowanie akcji rocznicowych, sesji naukowych i popularyzatorskich związanych z działalnością na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego;
2. Działalność naukową, oświatową i kulturalną, organizowanie szkoleń, kursów i sympozjów;
3. Organizowanie spotkań dyskusyjnych członków, współpracowników i sympatyków Solidarności Walczącej oraz innych organizacji i ruchów antykomunistycznych i niepodległościowych; tworzenie klubów myśli społeczno-politycznej wzbogacających idee Stowarzyszenia „13 grudnia”;
4. Ustanawianie stypendiów dla osób zajmujących się gromadzeniem i ochroną historycznych zasobów archiwalnych, zbieraniem, opracowywaniem i publikowaniem dokumentów, wspomnień i świadectw działalności SW oraz innych organizacji antykomunistycznych i niepodległościowych;
5. Wspieranie członków Stowarzyszenia i pracowników naukowych w podejmowaniu i prowadzeniu działalności naukowej, historycznej i archiwistycznej w formie finansowej, rzeczowej i doradczej;
6. Pomoc socjalną niesioną byłym członkom i współpracownikom organizacji
„13 grudnia” oraz innym osobom, które czynnie uczestniczyły w opozycji
antykomunistycznej i niepodległościowej, a obecnie znalazły się w trudnej sytuacji
materialnej lub życiowej;
3
7. Współpracę z organami i instytucjami samorządów lokalnych, powiatowych i wojewódzkich oraz administracji rządowej;
8. Informowanie instytucji i organów prawodawczych o problemach tak Stowarzyszenia, jak też środowisk społecznych, na rzecz których Stowarzyszenie działa;
9. Współpracę z ośrodkami naukowymi oraz prowadzenie własnych prac badawczych;
10. Prowadzenie działalności wydawniczej;
III. CZŁONKOWIE
PAR. 6
1. Członkiem Stowarzyszenia może zostać pełnoletni obywatel Polski posiadający pełną zdolność do czynności prawnych jak również małoletni, który ukończył lat 16 oraz cudzoziemiec bez względu na miejsce swojego zamieszkania.
2. Walne Zebranie lub Zebranie Delegatów na wniosek zgłoszony przez statutowy organ Stowarzyszenia lub grupę co najmniej 15 jego członków może nadać tytuł, ,,Honorowego Członka Stowarzyszenia”; Honorowemu Członkowi Stowarzyszenia przysługują wszelkie prawa członka Stowarzyszenia.
PAR. 7
Instytucje naukowe, rozwoju regionalnego, samorządu terytorialnego oraz inne podmioty wspierające Stowarzyszenie mogą zostać Członkami Wspierającymi Stowarzyszenia. Postanowienia niniejszego Statutu o Honorowym Członku Stowarzyszenia stosuje się odpowiednio. W przypadku gdy Członek Wspierający nie jest osobą fizyczną, w ramach Stowarzyszenia działa poprzez wyznaczonego przez siebie przedstawiciela; przedstawicielem może być wyłącznie osoba fizyczna, zaś jej umocowanie powstaje i wygasa w chwili pisemnego zawiadomienia Zarządu Stowarzyszenia przez odpowiedni organ instytucji będącej Członkiem Wspierającym z zastosowaniem norm regulujących jej ustrój i sposób reprezentacji.
PAR. 8
1. Przyjęcia członka dokonuje Zarząd po uprzednim zarejestrowaniu i uiszczeniu wpisowego
2. Przyjęcie członka następuje w terminie 7 dni od momentu złożenia wniosku o przyjęcie w poczet członków i wniesieniu opłaty wpisowej;
4
3. Zarząd może odmówić przyjęcia danej osoby w poczet członków Stowarzyszenia jeśli jej właściwości lub postępowanie stoją w sprzeczności z zasadami ideowymi Stowarzyszenia 13 grudnia. Od takiej decyzji Zarządu osobie ubiegającej się o członkostwo służy w terminie 30 dni od powzięcia informacji o decyzji odwołanie do Walnego Zebrania.
4. Wniosek zawiera: imię i nazwisko (nazwę) członka; datę urodzenia (rejestracji) miejsce zamieszkania (siedziby); oświadczenie o dobrowolnym przystąpieniu oraz – gdy chodzi o osoby prawne – zakres deklarowanej Stowarzyszeniu pomocy.
5. Ponadto wniosek o przyjęcie winien zawierać oświadczenie, że ubiegający się nie był świadomym współpracownikiem komunistycznych organów represji, w tym UBP, UB, SB i MO oraz służb wywiadu i kontrwywiadu, w tym służb wojskowych.
6. Zarząd Stowarzyszenia zobowiąże w drodze uchwały członków i kandydatów na członków Stowarzyszenia do poddania się procedurze lustracyjnej, którą umożliwiać będą aktualne przepisy prawa.
7. Członkowie założyciele Stowarzyszenia zobowiązani są w terminie do 31 marca 2011 r. wystąpić osobiście do IPN w celu poddania się procedurze lustracyjnej, którą umożliwiać będą aktualne przepisy prawa.
8. Fakt przyjęcia członka jest potwierdzany w ewidencji Stowarzyszenia.
9. Założyciele Stowarzyszenia, którzy podpisali listę założycielską dołączoną do wniosku o rejestrację, stają się członkami z chwilą uprawomocnienia się postanowienia Sądu o zarejestrowaniu Stowarzyszenia.
10. Ilekroć niniejszy Statut wyznacza termin uzależniony od daty uzyskania informacji przez uprawniony podmiot, należy go obliczać zgodnie z zasadami kodeksu postępowania cywilnego, z tym że poleconą przesyłkę pocztową wysłaną na wskazany w dokumentacji Stowarzyszenia adres korespondencyjny uznaje się – w razie nieodebrania – za doręczoną z upływem 30 dni od daty nadania.
PAR. 9
1. Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje w przypadku:
a) śmierci członka
b) braku uiszczenia 2 kolejnych okresowych składek ustalonych przez Walne Zebranie
c) dobrowolnego wystąpienia ze Stowarzyszenia
d) wykluczenia ze Stowarzyszenia na skutek działania na jego szkodę lub w razie odmowy poddania się procedurze, o której mowa w § 8 ust. 6 niniejszego Statutu.
5
2. Wykreślenia i wykluczenia członka dokonuje Zarząd
3. Od decyzji Zarządu o wykreśleniu lub wykluczeniu przysługuje członkowi prawo złożenia odwołania w terminie 30 dni od dnia powzięcia informacji o tej decyzji do Walnego Zebrania, które rozpatrzy to odwołanie na swoim najbliższym posiedzeniu.
PAR. 10
1. Członkowie Stowarzyszenia mają prawo:
a) brać udział w Walnym Zebraniu, a w razie zastąpienia Walnego Zebrania przez Zebranie Delegatów – uczestniczyć w tym zebraniu z głosem doradczym.
b) wybierać i być wybieranym do władz Stowarzyszenia; wybór statutowych organów Stowarzyszenia odbywa się w głosowaniu tajnym.
c) zgłaszać do władz Stowarzyszenia wnioski w sprawach związanych z celami i działalnością Stowarzyszenia oraz żądać informacji o sposobie ich załatwienia.
d) brać udział – na zasadach określonych przez organizatorów – w konferencjach, szkoleniach i innych formach działalności Stowarzyszenia.
e) uzyskać pomoc w sytuacjach przewidzianych Statutem; o udzieleniu i zakresie pomocy decyduje Zarząd; od decyzji Zarządu członkowi Stowarzyszenia służy odwołanie do Walnego Zebrania; skarga taka musi być wniesiona na piśmie w terminie miesiąca od uzyskania informacji o decyzji Zarządu i będzie rozpoznana na najbliższym Walnym Zebraniu.
2. Powyższe uprawnienia z wyjątkiem prawa wyborczego oraz prawa do zabierania głosu stanowiącego na Walnym Zebraniu przysługują także członkom wspierającym i honorowym.
PAR. 11
Członkowie obowiązani są:
a) troszczyć się o dobro i rozwój Stowarzyszenia;
b) uczestniczyć w działalności Stowarzyszenia;
c) czynnie współdziałać z Zarządem i pozostałymi członkami w celu realizacji ustalonych zamierzeń;
d) opłacać regularnie składki, oraz w przypadku członków wspomagających spełniać inne zadeklarowane świadczenia na rzecz Stowarzyszenia.
6
IV. WŁADZE I ORGANIZACJA STOWARZYSZENIA
PAR. 12
1. Władzami Stowarzyszenia są:
a) Walne Zebranie, które w okolicznościach wskazanych w Statucie może być zastąpione przez Zebranie Delegatów;
b) Zarząd;
c) Komisja Rewizyjna;
d) Sąd Koleżeński.
2. Jeżeli liczba członków Stowarzyszenia, w tym członków wspierających i honorowych, przekroczy 200 osób, Walne Zebranie może zostać zastąpione przez Zebranie Delegatów, któremu przysługują, kompetencje Walnego Zebrania. Kadencja delegatów trwa 3 lata, z zastrzeżeniem ustępu 3. Regulamin wyboru delegatów ustali Zarząd, z tym że wybór i zmiana delegatów są dokonywane przez Walne Zebranie. które musi być zwołane w terminie 40 dni od złożenia w Zarządzie pisemnego wniosku podpisanego przez 1/3 delegatów.
3. Kadencja delegatów wygasa z chwilą rozpoczęcia każdego Walnego Zebrania członków Stowarzyszenia. Walne Zebranie każdorazowo powołuje uchwałą nowy zespół delegatów, w ten sposób, że delegatami zostają osoby, które uzyskały największą ilość głosów, przy czym ich liczba wynosi nie mniej niż 1/20 i nie więcej niż 1/10 członków Stowarzyszenia, stosownie do Regulaminu, o którym mowa w ust. 2 tego paragrafu.
PAR. 13
1. Członkowie ustępujących władz mogą być bez ograniczeń powoływani do władz Stowarzyszenia na następne kadencje.
2. Jeżeli w toku kadencji zajdzie konieczność uzupełnienia składu osobowego Zarządu, Komisji Rewizyjnej lub Sądu Koleżeńskiego, dopuszcza się możliwość dokooptowania brakujących w tych władzach osób spośród członków zwyczajnych Stowarzyszenia z zastrzeżeniem, że liczba członków powołanych w tym trybie nie może przekroczyć 1/2 liczby członków powołanych z wyboru.
3. W przypadku określonym w pkt. 2 pozostali czynni członkowie Zarządu, Komisji Rewizyjnej lub Sądu Koleżeńskiego przedstawiają na posiedzeniu kandydatury członków, którzy wyrazili zgodę na kandydowanie a następnie w głosowaniu tajnym wyłaniają osobę, która wejdzie do składu tych organów Wymagana jest zwykła większość głosów.
7
4. Kadencja osoby dokooptowanej do organu Stowarzyszenia w trybie niniejszego paragrafu wygasa z chwilą rozpoczęcia najbliższego Walnego Zebrania lub Zebrania Delegatów.
PAR. 14
1. Walne Zebranie członków Stowarzyszenia lub Zebranie Delegatów zwołuje z własnej inicjatywy Zarząd nie rzadziej niż raz w roku; w przypadku zastąpienia Walnego Zebrania Zebraniem Delegatów Zarząd ma obowiązek zwołać Walne Zebranie członków Stowarzyszenia nie rzadziej niż raz na trzy lata.
2. Walne Zebranie musi być zwołane przez Zarząd w terminie 40 dni na pisemny wniosek złożony przez 1/2 zarejestrowanych członków.
3. Zawiadomienie o Walnym Zebraniu zostanie ogłoszone przez Zarząd w sposób ustalony w regulaminie pracy Zarządu.
PAR. 15
Walne Zebranie może podejmować uchwały, jeżeli w pierwszym terminie zbierze się przynajmniej połowa członków Stowarzyszenia. W przypadku braku takiej ilości członków, po upływie godziny rozpocznie się Walne Zebranie, które działa prawomocnie niezależnie od ilości zebranych członków.
PAR. 16
Do kompetencji Walnego Zebrania należy:
1. Określenie głównych kierunków programu działania Stowarzyszenia.
2. Rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego oraz udzielanie Zarządowi absolutorium za okres objęty sprawozdaniem.
3. Wybór Przewodniczącego Stowarzyszenia, Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego oraz przyjęcie lub odrzucenie zmian składu osobowego tych ciał dokonanego na podstawie par. 13 pkt 2.
4. Powołanie w razie potrzeby nieprzewidzianych niniejszym statutem organów Stowarzyszenia, np. Rady Programowej i opracowanie oraz uchwalenie ich regulaminu.
5. Rozstrzyganie odwołań złożonych w trybie par. 9 pkt 3.
6. Określenie wysokości wpisowego oraz wysokość i częstotliwość składek członkowskich.
7. Nadawanie tytułu „Honorowego Członka Stowarzyszenia”
8
8. Nadawanie tytułu „Honorowego Przewodniczącego Stowarzyszenia”. Honorowy Przewodniczący Stowarzyszenia jest z urzędu członkiem Zarządu a jego kadencja trwa trzy lata.
9. Podejmowanie uchwał w sprawach istotnych dla Stowarzyszenia. Uchwały zapadają, zwykłą większością głosów.
10. Dokonywanie zmian w Statucie i podjęcie decyzji o rozwiązaniu Stowarzyszenia.
PAR. 17
1. Zarząd składa się z co najmniej trzech i co najwyżej pięciu członków.
2. Przewodniczący Stowarzyszenia jest z urzędu członkiem i Prezesem Zarządu i kieruje
jego pracami. Kadencja Przewodniczącego Stowarzyszenia trwa pięć lat.
3. Wyboru pozostałych członków Zarządu dokonuje się spośród tych członków Stowarzyszenia, którzy wyrazili ustną lub pisemną zgodę na kandydowanie.
4. Kadencja Zarządu trwa trzy lata. Zarząd konstytuuje się na pierwszym po jego wyborze posiedzeniu. Posiedzenie takie winno się odbyć nie później niż w terminie 14 dni od wyboru Zarządu.
PAR. 18
Do kompetencji Zarządu należy:
1. Kierowanie bieżącą działalnością i reprezentowanie Stowarzyszenia.
2. Wykonywanie uchwał Walnego Zebrania i zwoływanie Walnego Zebrania.
3. Przyjmowanie i wykreślanie z listy członków.
4. Powoływanie i odwoływanie regionalnych przedstawicieli Stowarzyszenia.
5. Uchwalanie preliminarza budżetowego Stowarzyszenia.
6. Zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia.
7. Podejmowanie, na podstawie upoważnienia Walnego Zebrania, uchwał w sprawie składek członkowskich.
8. Podejmowanie uchwal w sprawie rozpoczęcia działalności gospodarczej, formy tej działalności oraz zatrudniania i zwalniania pracowników.
9. Wykonywanie innych zadań przewidzianych w Statucie lub uchwale Walnego
Zebrania bądź Zebrania Delegatów.
10. Podejmowanie decyzji o przystąpieniu Stowarzyszenia do związku stowarzyszeń oraz innych organizacji krajowych i zagranicznych propagujących cele Stowarzyszenia.
PAR. 19
1. Każdy członek Zarządu ma prawo do reprezentowania Stowarzyszenia na zewnątrz w sposób określony w regulaminie Zarządu.
9
2. Zarząd może zaciągać zobowiązania finansowe i majątkowe jednoosobowo przez Prezesa lub łącznie dwóch członków Zarządu.
3. W sprawach z zakresu zwykłego zarządu Stowarzyszenia decyzje może podejmować każdy członek Zarządu.
4. Do obsługi administracyjnej Stowarzyszenia Zarząd może utworzyć biuro Stowarzyszenia, określając jego organizację i zakres czynności.
PAR. 20
1. Posiedzenia Zarządu odbywają się nie rzadziej niż raz na trzy miesiące.
2. Zasady zwoływania posiedzeń oraz podział pracy w Zarządzie określi regulamin Zarządu.
3. Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów w obecności conajmniej połowy składu osobowego Zarządu. W przypadku równowagi głosów przeważa stanowisko Prezesa Zarządu. W razie niemożliwości uczestnictwa w posiedzeniu zarządu Prezes może pisemnie wyznaczyć spośród jego członków zastępcę; zdanie drugie niniejszego ustępu stosuje się odpowiednio.
PAR. 21
1. Regionalni przedstawiciele Stowarzyszenia są wyznaczonymi przez Zarząd członkami działającymi w terenie i nie tworzą ani nie stanowią osobnej lub wyodrębnionej organizacyjnie struktury.
2. Regionalny przedstawiciel Stowarzyszenia podlega organizacyjnie Zarządowi Stowarzyszenia i odpowiada przed tym gremium za całość swojej pracy.
3. Do zadań regionalnych przedstawicieli należy:
a) reprezentacja władz Stowarzyszenia wobec regionalnych władz rządowych i samorządowych.
b) propagowanie celów Stowarzyszenia w regionie.
c) przekazywanie Zarządowi informacji i opinii o inicjatywach regionalnych instytucji i towarzystw działających na rzecz rozwoju regionu.
d) wykonywanie innych czynności zleconych przez Zarząd w zakresie bieżącego kierowania działalnością Stowarzyszenia.
4. Regionalni przedstawiciele mogą uczestniczyć z głosem doradczym w posiedzeniach Zarządu Stowarzyszenia.
PAR. 22
1. Komisja Rewizyjna jest organem kontroli wewnętrznej Stowarzyszenia.
10
2. Komisja Rewizyjna składa się z co najmniej 3 członków Stowarzyszenia.
3. Komisja Rewizyjna bada cały zakres działalności Stowarzyszenia, a sprawozdania i wnioski z przeprowadzonych czynności kontrolnych przedstawia raz w roku Walnemu Zebraniu lub Zebraniu Delegatów.
4. Zasady zwoływania posiedzeń Komisji Rewizyjnej oraz sposób wykonywania przez nią czynności kontrolnych określi regulamin Komisji.
5. Uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów w obecności conajmniej połowy składu osobowego.
6. Kontrolę polityki finansowej Stowarzyszenia, celowości i zasadności ponoszonych kosztów Komisja Rewizyjna rozpoczyna na podstawie uchwały Walnego Zebrania.
7. Kadencja Komisji Rewizyjnej trwa trzy lata.
8. Członek Komisji Rewizyjnej nie może łączyć tej funkcji z funkcją członka w organie zarządzającym, nie może tez pozostawać z członkami organu zarządzającego w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości z tytułu zatrudnienia.
9. Członek Komisji Rewizyjnej nie może być skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej.
PAR. 23
1. Sąd Koleżeński składa się z nie mniej niż dziewięciu i nie więcej niż dwunastu osób wybieranych przez Walne Zebranie lub Zebranie Delegatów.
2. Kadencja Sądu Koleżeńskiego trwa nie dłużej niż trzy lata i każdorazowo wygasa z chwilą wyboru nowego Sądu Koleżeńskiego. Członek Sądu Koleżeńskiego nie może być jednocześnie członkiem Zarządu lub Komisji Rewizyjnej.
3. Członkowie Sądu Koleżeńskiego wybierają spośród siebie nie mniej niż trzy osoby, które stanowić będą Sąd Koleżeński II instancji.
4. Sąd Koleżeński w obu instancjach obraduje w składzie trzyosobowym; skład wyznaczany jest spośród członków Sądu Koleżeńskiego danej instancji w drodze losowania.
5. Każda ze stron postępowania może nie później jednak niż na pierwszym posiedzeniu Sądu Koleżeńskiego w danej sprawie i w danej instancji zażądać wykluczenia z jej rozpoznania jednego członka składu. W takim przypadku skład sądu uzupełniany jest spośród pozostałych członków Sądu Koleżeńskiego. Ustęp 4 stosuje się odpowiednio.
6. Sądy Koleżeńskie obu instancji wybiorą spośród siebie przewodniczącego, jego zastępcę i sekretarza. Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego wyznaczy każdorazowo przewodniczącego składu orzekającego spośród wybranych do niego osób.
11
7. Sąd Koleżeński rozpatruje, sprawy o nieetyczne postępowanie członków, nieprzestrzeganie postanowień statutu oraz uchwał władz Stowarzyszenia. Na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu Sąd Koleżeński może także rozpatrywać spory pomiędzy członkami Stowarzyszenia dotyczące jego działalności.
8. Sąd Koleżeński ma prawo wymierzać następujące kary: upomnienie, naganę, zawieszenie w prawach członka na okres do 2 lat, wykluczenie ze Stowarzyszenia. Kary, z wyjątkiem kary wykluczenia ze Stowarzyszenia, ulegają z urzędu zatarciu po dwóch latach od uprawomocnienia się orzeczenia.
9. Od postanowienia Sądu Koleżeńskiego I instancji strona może się odwołać do II instancji w terminie 14 dni od otrzymania na piśmie orzeczenia Sądu I instancji wraz z uzasadnieniem, o które może wystąpić w terminie siedmiu dni od ogłoszenia orzeczenia. Orzeczenie Sądu II instancji jest prawomocne i wykonalne z chwilą ogłoszenia.
10. Szczegółowy tryb postępowania przed Sądem Koleżeńskim określi stosowny regulamin uchwalony przez ten sąd w zgodzie z postanowieniami niniejszego Statutu. W razie wątpliwości stosowane będą normy kodeksu postępowania karnego na zasadzie analogii.
PAR. 24
Członkostwo w Zarządzie, Komisji Rewizyjnej lub Sądzie Koleżeńskim Stowarzyszenia ustaje na skutek:
a) upływu kadencji, przy czym za chwilę upływu kadencji uważa się złożenie sprawozdania na Walnym Zebraniu lub Zebraniu Delegatów, na którym dokonuje się wyboru nowych władz.
b) ustania członkostwa w Stowarzyszeniu
c) zrzeczenia się udziału w tych władzach;
d) śmierci lub długotrwałej choroby uniemożliwiającej udział w posiedzeniach.
V.MAJĄTEK STOWARZYSZENIA
PAR. 25
1. Środki finansowe na wykonywanie zadań statutowych Stowarzyszenie uzyskuje za składek członkowskich, świadczeń członków wspomagających, własnej działalności, darowizn oraz dochodów z majątku Stowarzyszenia.
12
2. Stowarzyszenie może przyjmować, z zachowaniem obowiązujących przepisów, darowizny, spadki i zapisy oraz korzystać z ofiarności publicznej.
3. Stowarzyszenie może otrzymywać dotacje i subwencje według zasad określonych w odrębnych przepisach.
4. Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą oraz organizować i tworzyć odrębne podmioty gospodarcze. Dochód z tej działalności służyć będzie wyłącznie do realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między członków Stowarzyszenia.
5. Stowarzyszenie może w razie potrzeby zatrudniać etatowych bądź dorywczych pracowników i zlecać wykonanie prac na zewnątrz.
PAR. 26
Stowarzyszenie nie może:
a) udzielać pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem organizacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli zwanych dalej „osobami bliskimi”,
b) przekazywać swojego majątku na rzecz swoich członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach
c) wykorzystywać majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich chyba, że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Stowarzyszenia,
d) dokonywać zakupu na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Stowarzyszenia, członkowie jego organów lub pracownicy oraz ich osoby bliskie.
VI. POSTANOWIENIA PRZEJŚCIOWE I KOŃCOWE
PAR. 27
Przepisy par. 23, nie obowiązują w pierwszej kadencji, lub do czasu przyjęcia większej ilości członków i zwołania nadzwyczajnego Walnego Zebrania, lub
13
wyborów Statutowych. Do tego czasu może być powołany trzy osobowy Sąd Koleżeński od orzeczeń, którego organem odwoławczym jest Walne Zebranie.
PAR.28
1. Zmiany niniejszego Statutu uchwalane są przez Walne Zebranie ilością ¾ głosów. Zapis par. 15 stosuje się odpowiednio pod warunkiem, ze drugi termin Walnego Zebrania wyznaczono nie wcześniej niż po upływie 14 dni.
2. W sprawach nie objętych niniejszym Statutem stosuje się przepisy prawa. Zarząd Stowarzyszenia może jednak w drodze uchwał tymczasowo regulować wewnętrzną działalność Stowarzyszenia w kwestiach nieobjętych niniejszym Statutem oraz – dla potrzeb działalności Stowarzyszenia – dokonywać wykładni postanowień Statutu. Uchwały takie obowiązują od chwili podjęcia, muszą jednak niezwłocznie zostać przedstawione Komisji Rewizyjnej, która w terminie 30 dni od otrzymania takiej uchwały może ją zwykłą większością głosów uchylić. Ponadto uchwała taka zostaje każdorazowo przedstawiona do zatwierdzenia najbliższemu po jej podjęciu Walnemu Zebraniu lub Zebraniu Delegatów.
3. Wszelkie wnioski i skargi przedstawiane zgodnie z niniejszym Statutem organom Stowarzyszenia winny być rozpoznane i rozstrzygnięte na najbliższym posiedzeniu danego organu. Jeżeli nie jest to możliwe z uwagi na stopień skomplikowania sprawy dany organ może na posiedzeniu, o którym mowa w zd. 1, zakreślić inny termin rozpoznania i rozstrzygnięcia sprawy, nie dłuższy jednak niż 6 miesięcy od tego posiedzenia. Termin sześciomiesięczny może być przedłużony tylko przez Walne Zebranie lub Zebranie Delegatów. W razie nierozstrzygnięcia sprawy w zakreślonych wyżej terminach dany wniosek lub skargę poddaje się pod głosowanie z pierwszeństwem w porządku obrad na najbliższym posiedzeniu Walnego Zebrania lub Zebrania Delegatów.
4. Stowarzyszenia może rozwiązać się własną uchwałą Walnego Zebrania podjętą ilością ¾ głosów. Zapis par. 15 stosuje się odpowiednio pod warunkiem, ze drugi termin Walnego Zebrania wyznaczono nie wcześniej niż po upływie 30 dni.
5. Likwidacja Stowarzyszenia może nastąpić w oparciu o obowiązujące przepisy prawa.
6. Majątek likwidowanego Stowarzyszenia zostanie przeznaczony na cele określone przez Walne Zebranie podejmujące decyzję o likwidacji.
7. Likwidatorami Stowarzyszenia są Prezes Zarządu i przewodniczący Komisji Rewizyjnej lub osoby wskazane w uchwale o rozwiązaniu Stowarzyszenia.