3 Maja Msza za Ojczyznę w historycznej Parafii św. Rocha w Lipkowie o godz. 19.30

avatar użytkownika Maryla

Lipków znajduje się w odległości około 4 kilometrów od Starych Babic, 6 kilometrów od Ożarowa Mazowieckiego i 13 kilometrów (w linii prostej) od centrum Warszawy. Jest także główną miejscowością przy trasie łączącej Stare Babice z Izabelinem.

 

kościółek w obecnym kształcie

Do Lipkowa, do córki Szetkiewicza Maryni, przyjeżdżał jako konkurent do jej ręki Henryk Sienkiewicz, a potem jako jej mąż. Na prośbę żony umieścił tutaj scenę pojedynku Bohuna z Wołodyjowskim w powieści Ogniem i mieczem[4]. W 1883 Szetkiewicz sprzedał majątek, który do 1937 wielokrotnie zmieniał właścicieli, a jako ostatni przed wojną majątek objęli państwo Suwaldowie[5] W związku z częstymi zmianami właścicieli kościół pozbawiony wsparcia finansowego podupadł, już w 1830 parafia św. Rocha w Lipkowie została zlikwidowana i kościół stał pusty aż do 1950. W 1921 rozebrana została karczma, uwieczniona w powieści przez Sienkiewicza. Do 2006 r. miejsce to upamiętniał głaz, znajdujący się w zagajniku nad potokiem Struga, przy mostku łączącym Lipków z Koczargami Starymi.

W czasie II wojny światowej okoliczna ludność walczyła m.in. w partyzantce, a po wojnie w wyniku reformy rolnej na miejscu majątku powstał PGR. W 1948 pracownicy PGR przypadkiem zaprószyli ogień i zabytkowy dwór spłonął. W latach 1950-1952 staraniem księdza kanonika Stefana Kowalczyka, dziekana warszawskiego i proboszcza parafii NMP na Nowym Mieście w Warszawie, odbudowano kościół, a w dworze umiejscowiono plebanię. Proboszczem został ksiądz Wacław Kurowski (zmarły 28 lipca 1992), który m.in. założył we dworze prywatne muzeum historii Lipkowa i jego związków z Sienkiewiczem[6]. Kolejni proboszczowie próbowali rewaloryzować kościół i jego otoczenie, oprócz remontów doraźnych planowana jest budowa nowej świątyni[7], oczyszczenie stawów na Lipkowskiej Wodzie i inne prace porządkowe. Na czas remontu zamknięto świątynię, a w wybudowanej obok tymczasowej kaplicy od wiosny 2008 r. odprawiane są nabożeństwa.

 

W 1791 roku fabrykę odwiedził król Stanisław August Poniatowski z całą świtą. Rok później w Lipkowie został

wybudowany kościół, a nad drzwiami umieszczono tablicę która znajduje się do dnia dzisiejszego:



Bogu Dawcy wszech darów, aby pracom rolniczym i rękodziełom,
oraz do nich zachęcającemu królowi, Stanisławowi Augustowi,
raczył błogosławić, ten kościół z fundamentów wystawiony,
przez dziedzica dóbr Zielonki, Paschalisa Jakubowicza,
roku 1792.
tak wyglądał kościół św. Rocha tylko na początku istnienia (10kB)

 

http://www.lipkow.net/index.php?option=com_content&task=view&id=62&Itemid=65


Etykietowanie:

napisz pierwszy komentarz